Şimdi Ara

Asgari ucret 1893 liramı olur daha ustumu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İsterse 3.000 tl olsun aynı oranda ürünlerin fiyatı artacak. Bu askeri ücreti tartışmak yerine Türkiyede neden her şey pahalıyı tartışmalıyız.

• quote:

Orijinalden alıntı: AsterixOburix

İsterse 3.000 tl olsun aynı oranda ürünlerin fiyatı artacak. Bu askeri ücreti tartışmak yerine Türkiyede neden her şey pahalıyı tartışmalıyız.

Katılıyorum, asgari ücrete 300 lira zam gelince herşeye zam gelmişti, hatta alım gücü dahada düşmüştü.

• 600 iyi

• Asgari ücret kaldırılsın. Karın tokluğuna çalışma şekli en güzeli.

Sabah peynir ekmek. Öğlen menemen. Eve giderkende eline 2 ekmek tutuştursunlar. Oh mis. İktidar tarafından sevildikçe zevk alan halk için en iyi uygulama olur bana göre.

• 200 lira artsa öp başına koy ne 1893'ü. Sanki para var.
  • 1893 lira olması imkansız, bunun daha üstü olur mu ümidi beslemek ahmaklıktır

• quote:

Orijinalden alıntı: arifomer

Asgari ücret kaldırılsın. Karın tokluğuna çalışma şekli en güzeli.

Sabah peynir ekmek. Öğlen menemen. Eve giderkende eline 2 ekmek tutuştursunlar. Oh mis. İktidar tarafından sevildikçe zevk alan halk için en iyi uygulama olur bana göre.

• 1893 sendika talebi

Bu gune kadar kesinlikle sendika talebi asgari ucret olrak belirlenmedi

(1893-1404)/3= 163 genelde yaklasik olan o nedenle beklentim 125-150 civarinda bir artis

Ayrica

1- bu sene verilen 100 tl destek de kesildiginden artis buyuk ihtimal cok fazla olmayacaktir

2- halihazirda 1404 tl nin bile isverene maliyeti 2000 tl yi gecmektedir

3- asgari ucret artisi refah seviyesi artirmaz, asgari ucret artisi ancak enflasyon karsisinda eriyen maaslarin erimesini kompanse etmek icin faydalidir. Cunku asgari ucrete gelen zam yuzdelik olarak genelde tum maaslari yukari iter ve bu da domino etkisi ile fiyatlara yansir. Enflasyon erimesini kompanse etmek fiyatlari daha da yikari itmez ama siz kalkip englasyonun 2 kati ya da 3 kati zam yaptiginiz zaman refah seviyesi 2-3 ay artmis gibi gorunur ama sonra enlasyon ile yine eski haline gelir ancak bu sefer elinizde nurtopu gibi bir de enflasyon kalir...

BAKİNİZ 300 tl zam ve sonrasi

• Ben 1600 ü bile gecegini sanmiyorum yeni asgari ucretin sonucta ne olursa olsun yarabbi sukur diyip 50 milyonluk rusvetleri savunan %51 lik bi kesim var adamlarda ne yoracak kendini az bisey yaparlqr arttirimi zamlarla fazlasinida alirlar yine secilirler

• asgari ücret aksine 1200 tl civarına düşmeli. Yoksa orta kesimi de bu zamlar alıp götürecek.
  • Max 1550 olur gerci isterse 5.bin olsun enflasyonda ayni sekilde artiyor

• Prinergy P kullanıcısına yanıt
    Verilen haklari geri alinmadigi gibi oyle bir dusme olursa ilk once kendi tabani cakar bunlara...

Bu arada tr de orta kesim kalmadi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tinod -- 16 Aralık 2017; 12:9:44 >
  • Bir çok küçük sanayi esnafı var ki yanında sigortasız işçi çalışıyor
    Hatta normal asgari ücretin altında göçmenler çalışıyor

Bu insanlara hem sigorta yapacaksın hem de 1800 liranın üzerinde vereceksin derseniz ya kepenk kapar yada kim varsa işten atar

O nedenle ekonomi her geçen gün biraz daha çuvallarken, devlet nerede ise kendi çalışanına zam yapmamayı ciddi ciddi düşünürken asgari ücret 1800 liranın üzerinde olsun demek hayalperestliktir

Keşke bu ülkede her sene vergiler dahil zaruri ihtiyaçlara zam gelmese de asgari ücrete de hiç zam yapılmasa
  • Peki sizce kac lira zam olucak ?

100-150 tl zam olursa savaş çıkar

• quote:

Orijinalden alıntı: isyankar97

Peki sizce kac lira zam olucak ?

100-150 tl zam olursa savaş çıkar

Bakan fedakarlik bekliyoruz diye aciklama yapti. 100-150 lira zam olursa gene iyi yani. Ben en fazla 50 lira bekliyorum.

Savas falan cikmaz, halkin yarisi o ucretle calismaktan cok memnun.
  • captain_turkiye kullanıcısına yanıt
    Bence en az 1600 tl olacagı kesin.

Ama şuda var çalışanların çoğu asgari ücret alıyor. Yazık değilmi onlara ? Adamlar okumadı,okuyamadı veya sermayesi yok diye köle muamelesi görüyor.

Asgari ucretli adam ömrunde 1 ev alacak para kazanamıyor.

• aslında karın tokluğuna çalışmak daha iyi olabilir. şuanki asgari ücretle karın doyurulamıyor zira

• quote:

Orijinalden alıntı: isyankar97

Bence en az 1600 tl olacagı kesin.

Ama şuda var çalışanların çoğu asgari ücret alıyor. Yazık değilmi onlara ? Adamlar okumadı,okuyamadı veya sermayesi yok diye köle muamelesi görüyor.

Asgari ucretli adam ömrunde 1 ev alacak para kazanamıyor.

Yapilan aciklamalardan, ekonomik durumdan falan o kadar olmaz diye dusunuyorum. Gerci olsa da degisen olmuyor. Yani hayat pahalilastikca ufak zamlar en fazla ayni sekilde devam etmeyi sagliyor.

Asgari ucretin yaninda dedigin aslinda pek cok kisi kole olarak calisiyor. Gunde 10 saat, haftada 6 gun, zor sartlar altinda calisanlar var. Ihtiyaci oldugundan calisiyor insanlar. Eger durumdan sikayet ederlerse de bu sefer isveren "begenmiyorsan git, senin yerine baskasini bulurum" diyor.

Ulkelerin ekonomik durumu, sosyal durumu buradan anlasilir. Yani insanlar hangi sartlar altinda, nasil, ne kadar calisiyor ve bu calismanin karsiliginda nasil yasiyor, neler aliyor.

• 1800 çok fazla bee
    mümkün gibi gözükmüyo
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.