Şimdi Ara

artık doların artmasının bi önemi kalmadi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
3.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
51 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • düşük ve orta kesimin alabileceğim ürünlerin fiyat endeksi son noktaya gelmişti, artik 200 tl olsa bile bizim için önemi kalmadi. zaten alamicaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-19B1EB24B -- 28 Ekim 2020; 11:47:3 >

• Hayır arabayı falan geç, ben markete girdiğim zaman oha yuh demekten elimde süt, ekmek ve bazen peynirle çıkıyorum ve kendime bir kaç günlük akşam yemeği aldığımda 70 tl falan tutuyor. 4250 tl maaşım var kira fatura borç o bu çıkınca geriye bana kalan para 1000 tl yi geçmiyor ve orta üst bir telefona ulaşmam için en az 1 sene çalışmam gerekiyor. Bir de insanlar 4 kişilik aileyi geçindirdiğini sanıyor. Diyeceğim o ki yakında allahın peyniri için bile hayal diyeceğiz. Olay bu kadar ciddi.

Kardeş insanımızı tanımıyorsun hiç dolar kaç olmuş kimin umrunda adamlar 2 3 tane kredi çekip araba alıyor. Yeterki banka kredi versin tüm aile 2 işte çalışır boş zamanında emlakçılık yapar akşamları ve pazar tatilinde çocukları tanıdığın kafesinde lokantasında ekstraya gider, büyük oğlan boş zamanında halde hamallık yapar küçük çocuk ışıklarda su satar evin annesi temizliğe gider çalıştığı iş yoksa ve krediyi bir şekilde öderler yine de aman bu fiyatlardan doblo mu alınır beyaz eşya mı alınır demezler yani tüketim durmaz piyasada yeterki iş olsun ne kadar kazandığının önemi yok
  • Düşük ve orta kesimin ekmek almadan yaşayacağını sanmıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: White Death

Düşük ve orta kesimin ekmek almadan yaşayacağını sanmıyorum

bazi şeyler var dolar ne olursa olsun fiyati çok değişmez

sakız çocukkende 10 kuruştu hala 10 kuruş

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-19B1EB24B

Alıntıları Göster

Ekmeğin fiyatı artmıyor gibi konuşmussun. O da dolara bağlı artamamasına imkan yok

• 10 kuruşa nerde alıyosun bilmiyorum ama özellikle son 2 senedir minimum 25 kuruşa buluyorum marketlerde (bakkallar dahil).

Hatta geçen ihtiyaçtan sakız alacaktım şerefsiz bakkal 50 kuruşa sattı tanesini.

• White Death kullanıcısına yanıt

Artmaz demedi zaten, çok artmaz dedi. Doğru da söylüyor konu sahibi bu konuda. Ne bileyim laptop fiyatları 5000 den 7000 e çıkıyosa ekmek maksimum 2tlden 2.25 olur.

• Doğru tespit. Sıfır araba ha 300.000 TL olmuş ha 500.000 TL olmuş ha 2.000.000 TL olmuş. Zaten ulaşılamaz, birşey fark etmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-19B1EB24B

Alıntıları Göster
    Sakız 10 kuruş falan değil

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ekmekte sübvanse var. olması gereken fiyat artık 3-4 tl, saman ithal buğday ithal petrol ithal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2DF0CD106 -- 29 Ekim 2020; 0:43:56 >
  • Gayet de etkiliyor.1 litre yağ 20 tl,1 kg pirinç 18 tl,1 kg un 7 tl.eksik bile yazmış olabilirim fiyatları ve son olaylardan etkilenmedi daha

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeş insanımızı tanımıyorsun hiç dolar kaç olmuş kimin umrunda adamlar 2 3 tane kredi çekip araba alıyor. Yeterki banka kredi versin tüm aile 2 işte çalışır boş zamanında emlakçılık yapar akşamları ve pazar tatilinde çocukları tanıdığın kafesinde lokantasında ekstraya gider, büyük oğlan boş zamanında halde hamallık yapar küçük çocuk ışıklarda su satar evin annesi temizliğe gider çalıştığı iş yoksa ve krediyi bir şekilde öderler yine de aman bu fiyatlardan doblo mu alınır beyaz eşya mı alınır demezler yani tüketim durmaz piyasada yeterki iş olsun ne kadar kazandığının önemi yok

• Dovahkiin kullanıcısına yanıt

Hayır arabayı falan geç, ben markete girdiğim zaman oha yuh demekten elimde süt, ekmek ve bazen peynirle çıkıyorum ve kendime bir kaç günlük akşam yemeği aldığımda 70 tl falan tutuyor. 4250 tl maaşım var kira fatura borç o bu çıkınca geriye bana kalan para 1000 tl yi geçmiyor ve orta üst bir telefona ulaşmam için en az 1 sene çalışmam gerekiyor. Bir de insanlar 4 kişilik aileyi geçindirdiğini sanıyor. Diyeceğim o ki yakında allahın peyniri için bile hayal diyeceğiz. Olay bu kadar ciddi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cp1369 -- 28 Ekim 2020; 15:33:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cp1369 kullanıcısına yanıt
    Zaten boğazından kısıyor insanlar ama telefonundan arabasından onlardan artıyorsa kıyafetinden nargilesinden sigarasından kısmıyor onu diyorum

• unun çuvalı düne kadar 70-80 ken şimdi 140-150 bandında, yumurta mesela en yüksek rakamlarını görmekte suan. eskiden doların yüksekligi dedigin gıbi temel gıdaları pek etkilemezmis ama simdi durum öyle değil herkese kolay gelsin

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panter__ -- 30 Ekim 2020; 19:6:23 >
  • Herşeyin fiyatı artarken ekmeğin fiyatının artmaması hayra alamet değildir. Bakınız mübarek döneminde ki Mısır'a 30 yılda tek artmayan yada çok az artan şey ekmektir cunki ekmek son damladir

• Mesele sadece ev araba değil ki mesele gittikçe alabileceklerimizin azalması.Bir örnek vermek gerekirse geçen seneye kadar orta düzey bir ekran kartı alabiliyordum ama şimdi alamıyorum.Her geçen gün alabileceklerimizin sayısı veya kalitesi düşüyor.Daha kötüsünü almaya razı oluyoruz ama bir müddet sonra o kötüyüde alamıyoruz.

• Umrumda değil daha beter olalım. Zamanında araba ev yatırımıni yaptim. Diğer arkadaşlarım gibi evlilik balonuna kansaydim onlar gibi kirada 5 kuruş ile yaşamaya devam edecektim. Ben batmam yuzerim alayının ...

• bimde patito cips 500 gr 5tl di şimdi 200 gr 4.5 tl

• o zaman daha fazla artsın değişime katkı sunsun 

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.