Şimdi Ara

ARKADAŞLAR VERNİK NEDİR???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
40.838
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçen cilikkayla konuşuodum boyacı iki kat vernik atçak filan diordu. Ben daha öncede duymuştum işte boya kalın çıkınca vernikli filan diyorlardı.

Bu vernik nedir?

Ben duyunca hep heralde bu adamlar boya korumaya vernik diyorlar diyordum

Cİlikka dedi ki yok olm o başka bişi...

Ben de dedim bu mobilyaya sürüllen verniktenmi

Hakikaten bu vernik nedir? Neyin nesidir? Böle bişi varsa ve cila değilse hemen astraya sürem ben...

Valla cila yaptırıyorum 1 ay sonra gidiyor.. Ve boyayı inceltiyor o yüzden böle bişi olursa iyi olur...

• Yapay Zekanın Yanıtı

Arkadaşlar, Vernik Nedir?

Arabalarınızın göz alıcı görünümünü sağlayan ve uzun ömürlü olmasını destekleyen vernik, araç boyama sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Arabada Vernik Boya Nedir?

Vernik, arabanızın üzerine uygulanan son katmandır. Boyaya parlaklık, derinlik ve koruma sağlar. Renkli olan boya katmanının aksine vernik şeffaftır.

Arabaya Vernik Neden Atılır?

• Koruma: Vernik, boyayı dış etkenlerden (UV ışınları, çizikler, kimyasallar) korur ve zamanla solmasını veya hasar görmesini engeller.
    • Parlaklık: Vernik, boyanın doğal parlaklığını artırır ve aracınıza göz alıcı bir görünüm kazandırır.
    • Uzun Ömür: Vernik, boyayı koruyarak ömrünü uzatır ve düzenli bakım maliyetlerini düşürür.

Arabaya Sonradan Vernik Atılır Mı?

Evet, arabanıza sonradan vernik atabilirsiniz. Boyanın hasar görmesi veya istenen parlaklığın elde edilememesi durumlarında bu işlem önerilir.

Boyaya Vernik Atılmazsa Ne Olur?

Verniksiz boya, dış etkenlere karşı savunmasızdır ve zamanla solmaya, çizilmeye ve hasar görmeye daha yatkın hale gelir.

Opak Boyaya Vernik Atılır Mı?

Opak boyalar, ışığı geçirmeyen boyalardır. Bu boyalara vernik uygulamak genellikle önerilmez, çünkü parlaklığı artıramaz ve koruma sağlamaz.

Arabada Vernik Boyası Nedir?

Vernik boyası, vernik ile boyanın birleştiği ve aracınıza tek bir kat halinde uygulanan bir üründür. Bu tür boyalar, hızlı uygulama ve zaman tasarrufu sağlar.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • bilmiyorum ama aynı olabilir sonuçta oda boyayı parlak tutuyo
  • Evet arkadaşlar vernik nedir_??
  • vernik metalik boyanın üzerine parlaklık sağlaması amacıyla atılan bir bileşiktir...zaten opak boya ile metalik boya arasındaki farklardan biride budur..metalik boyalı araçlarda boya katından sonra parlaklığı sağlamak için püskürtme üsulüyle vernik uygulanır..bildiğimiz vernikten pek bir farkı yoktur aslında..boya üzerini bir tabaka halinde kaplayarak hem koruma hem parlaklık sağlar...eğer sizin astra metalik boya ise vernik zaten üzerinde vardır...
  • quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

vernik metalik boyanın üzerine parlaklık sağlaması amacıyla atılan bir bileşiktir...zaten opak boya ile metalik boya arasındaki farklardan biride budur..metalik boyalı araçlarda boya katından sonra parlaklığı sağlamak için püskürtme üsulüyle vernik uygulanır..bildiğimiz vernikten pek bir farkı yoktur aslında..boya üzerini bir tabaka halinde kaplayarak hem koruma hem parlaklık sağlar...eğer sizin astra metalik boya ise vernik zaten üzerinde vardır...

Opak..

Opak araca uygulasak olmaz mı=??
  • bildiğim kadarıyla opak araçlara boya özelliği yüzünden vernik uygulanamıyor..vernik boyaya tutunamayıp pul pul kalkıyor...ama yine de aklı başında bir kaportacıya sormanızda fayda var
  • teşekkür ederim
  • DuPont sitesinden otomotiv boya katmanları ile ilgili bir link. En üst katman "ClearCoat" vernik tabir ettiğiniz tabaka oluyor...

http://www2.dupont.com/Automotive/en_US/products_services/paintCoatings/metalExterior.html

Bu linkte de benzer bilgiler var ancak yararlı bir kesit fotoğrafı da bulabilirsiniz:

http://www.le.ac.uk/eg/svh2/paint.htm

• vernik boyaya sonradan atılmaz, aracın boyanma aşamasında boyadan sonra atılır,genellikle metalik boyalarda vardır,ancakbildiğim kadarı ile bazı opak boylarda da var,örneğin eski kasa broadway lerdeki (tam adını hatırlayamıycam)sanırım karmen kırmızı renkde vernikliydi,birde sadece cila boyayı inceltmez,aksine boyayı korur güzelleştirir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.