Şimdi Ara

arızalanan kombi (kiracı/ ev sahibi) masraf kime ait olmalı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
55.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

arkadaslar bendede kombi arızası oldu yıllık bakımı yapılmadıgı icin her yıl degişmesi gereken parcalar oluyormus bende arastırdım ve Av.Sn. Esin hanımın acıklamasını aynen aktarıyorum
    Borçlar Kanununun 249/1 maddesine göre kiralayan, mecuru sözleşmeye uygun şekilde teslim etmek ve kira süresi boyunca da kiralananı bu halde tutmakla yükümlüdür.
    Sözleşme süresi içinde kiralananda kiracının bir kusuru olmaksızın ortaya çıkan ayıplar kiralayanın sorumluluğu altındadır.
    Kombinin arızalanmasında kusurunuz yok ise, tamirat bedelini kira bedeline mahsup edebilir veya kiralayandan talep edebilirsiniz.
  • tşk ler, biz olayı aramızda ortalama %30 / % 70 gibi bi şekilde karşı tarafın kendi talebiyle çözümledik. yani ev sahibi %30 u üstlendi.
  • sedoman34 S kullanıcısına yanıt
    Burada önemli olan niyettir ben 2.5 senedir kiracıyım ve ayrıca ev sahibiyim öncelikle ev sahibi olarak geçen hafta kiracım aradı banyo dolabını değitirmek istediğini iyice yıprandığını söyledi 1 senelik kiracım ve banyo dolaplarını yaptıralı 5 sene olmuştu ortalama kira konusunda hiç sorun çıkarmadı hep gününde yatırdı bende siz bakın beğenin kiradan düşün dedim
    aynı şekilde dün kombi arıza yaptı 10 senelik kombi bende kira konusunda hiç sorun çıkarmadım şimdiye kadar hep gününde yatırdım ufak tefek şeyler oldu bakım vs gibi onları yansıtmadım 15 tl 20 tl lik şeyler bugün kendisini aradım kombinin arıza yaptığını 440 tl masraf çıktığını belirttim oda bana isterseniz değiştirelim isterseniz tamir ettirelim hangisi uygun ise siz değerlendirin bana bilgi verin dedi
    normal şartlarda ucu açık bir kanundur kullanıcı hatası olsa bile gelen servis istediğiniz gibi form hazırlar diyorum ya burada niyet önemli...

• Hukuki olarak şöyle bir durum var. Servis bakım gibi şeyler kiracıya aittir. Kombi bakımı yıllıktır. Yani her kışın başında bakım ister. Bunun dışında kendimden örnek vereyim;

Bizim kombi eve girdikten 6 ay sonra bozuldu 300 lira masraf çıktı. Ev sahibi ile aramız iyi olduğu için yarı yarıya ödemeyi bölüştürdük. Aslında yarısını bile ödememek gerek ama tatlıya bağlayıp ödedim. Olaydan tam 1 yıl sonra yani bugün yine arıza verdi, yüksek ihtimal yine aynı arızadır. Bu sefer masrafı iteleyecem ev sahibine çünkü 1 ay sonra çıkacam evden. Yarısını bile ödeme niyetinde değilim çünkü kombi eski, her yıl 300 lira masraf veremem :)
  • merhaba arkadaşlar. yaşadığımız bölgede büyük bir don olayı oldu ve sayısız kombi donma sonrası arıza verdi.

şimdi bu arızadan ben sorumlu değilim ve bir sürü kişi ev sahibine ödetmiş bedelini. kimisi de dona ile ilgili olmasa da diğer arızaları kastederek kiracı ödemeli diyor. sizin görüşünüz nedir arkadaşlar? kullanıcı hatası olmadığı sabit zaten. kombiyi mesela balkona değil içeri taktırsa donma olmayacaktı.

cevaplar için teşekkürler.
  • orinmicek kullanıcısına yanıt
    Hocam anlamadım.Simdi siz evden ciktikdan 7 ay sonra bozulan kombinin yarisinimi ödediniz.Eger oyleyse cok sacma değilmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kullanıcı hatası: kiracı
    Kombi bin kendi hatası: ev sahibi
    Elektrikten: dağıtım şebekesi,
    Öder...
    Uzlaşmazlık halinde dava yolu açıktır.
    .

• Benzer bir sorun bizim evimizde 3 yil kalan kiraciya oldugunde ev sahibi olarak biz karsilamistik. Birazda aranizdaki diyaloga ve hosgoruye bagli, adam kirasini gununde yatiran,iyi duruslu, babacan tipli biriydi, bizde hic lafini etmemistik.

Fakat eger sozlesmede aksi belirtilmedi ise demirbaslarin tamir bakim gibi islerini bana kalirsa ev sahibinin karsilamasi uygundur, fakat adam parasini siz evden cikarken depozitodan kesebilirde konusup anlasmayi deneyin hic olmadi yari yariya karsilayin

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.