Şimdi Ara

arduino ile akıllı kavşak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar akıllı kavşak sistemini arduino ile uygulamak şeklinde bir bitirme ödevim var. şimdi burada araç sayma işlemini yaptıracak bi sensöre ihtiyacım var. önerileriniz nelerdir? araştırdım ama yardımcı olmaktan çok kafam karıştı. örneğin ır yada ultrasonic sensörle bu işi yapabilir miyim? yoksa loop sensör mü kullanmalıyım?

• ne kadar verimli olur bilmiyorum ama zemine basınç sensorleri ekleyerek sayım yapabilirsin ama maliyet biraz artar sanırım. bi de biraz daha detaylı bilgi verir misin odevle ilgili. bi maket hazırlıcaksın sanırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aynen. istenen bi maket üzerinde sistemin çalıştığını göstermek. haliyle yola gömdüğümüz loop sensörler aracları algılayacak hassasiyette değil. varsa da ben bilmiyorum. onun yerine ultrasonik yada kızılötesi sensör kullanmanın mantıklı olacagını düşnüyorum ama doğru mu düşnüyüorum bilemedim. ödevin hikayesiyse; sistem yoldan geçen araçları sayacak(sensörler yardımıyla)aldığı değerleri karşılaştırıp, yoğun yolu tespit edip oradaki kırmızı yanması süresini kısaltacak yeşil süresini uzatacak. 4 lü kavşak olmasına gerek yok 2 li bi kavşak düşünüyorum
  • yola basınç sensorlerini göm, elektrik gelenleri arduino gibi bi mikrodenetliyiciyle saydır. sayı aralığına gore yeşil ve kırmızı ledin delay suresini değişkenler aracılığıyla uzatıp kısaltırsın. çokta karmaşık bi kod olmaz arduinı bilgin varsa. soru olursa yine buralardayım cevaplarım kolay gelsin

• peki bu sensörler araçları sayabilecek kadar hassaslarla mı?
  • Lazer artı ldr tarzı bir optik sensorle olabilir belki.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki 2 ardunioyoyu birbirine nasıl bağlayıp senkronize şekilde çalıştırabilirim?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.