Şimdi Ara

Arduino BLE ve Bluefruit NRF52

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 2
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
  • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 10 saat 28 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • orhanyor (4 mesaj) EmuDev (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (5 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Arduino >> Arduino BLE ve Bluefruit NRF52
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Arkadaşlar selamlar arduino ile biraz tecrübe edindikten sonra BLE ile yola devam etmek istiyorum malum günümüzün teknolojisi ve hayatımızın her alanına girmiş durumda. Adafruit ve arduino nun son zamanlarda çıkarmış olduğu boardlara bakıncada (nrf52840 bazlı) hem güçlü hemde iletişim modülü içinde tek bir işlemci olması hoşuma gitti.
    Uzun lafın kısası bu konu hakkında BLE nasıl çalışır, servisler nasıl ayarlanır çalışma alt yapısı vs bunları anlatan bir kaynak bilginiz varsa okumak isterim. Çünkü anladığım kadarıyla NRF24 kadar basit değil değişik modlar ve haberleşme yolları var bunları öğrenmek istiyorum. Dizayn ettiğim kartlar yolda kısmetse bootloaderini yükleyip startı 1-2 haftaya vereceğim o sırada biraz döküman ve örnek okuyabilsem güzel olurdu.

|
    |
  • Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    üretime verdiğim kart bu arkadaşlar. 3cmx5cm boyutunda, batarya ve usb ile çalışabiliyor, batarya şarj modülü, 2 adet isteğe göre kullabilir kırmızı ve mavi led mevcut. kalbinede şu modülü koyduğumda işlem tamamlanacakhttp://www.ebyte.com/en/product-view-news.aspx?id=445 herşey iyi güzel ama BLE den anlamıyorum bir yön gösteren olursa çok makbule geçer :)
    |
    |

• Teğmen
    184 Mesaj
    Ben de nrf51822 board almıştım denemek için ama hiçbir döküman bulamadım. Sanırım kendi sitesindeki sdk içinde örnek kodlar var. İyice öğrenmek için bluetooth protokolünü incelemek lazım.
  • Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: EmuDev

Ben de nrf51822 board almıştım denemek için ama hiçbir döküman bulamadım. Sanırım kendi sitesindeki sdk içinde örnek kodlar var. İyice öğrenmek için bluetooth protokolünü incelemek lazım.
    hocam örnek kodları vs denediniz mi? BLE normal bluetooth a göre çok farklı çalışıyor anladığım kadarıyla aralarındaki tek benzerlik isimlerini aynı olması :) BLE daha çok client periheral denen bir mantalitede çalışırken bluetooth classic denileni peer to peer modunda direk bilgi alış verişinde çalışıyormuş. BLE nin GATT vs gibi servisleri var onları öğrenmek lazım sonra advertise denen kısım önce açılıyor pairing nasıl oluyor kaç alete kadar izin var aynı anda 2 aletle verimli bir şekilde konuşabilir mi vs dünya kadar soru var kafamda.
    |
    |

• Yarbay
    3146 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    2 farklı modül aldım o yüzden 2 ayrı kart dizayn etmek zorunda kaldım. alttaki mavi modül harici anten ile çalışıyor, üstteki yeşil modüller ise chip antenle zaten üstünde takılı. görüldüğü üzere mavi modülü lehimlemek havya ile imkansız çünkü tüm pinleri modülün altında o yüzden fırınlamam gerekecek. yeşil modülde de alt tarafında pinler mevcut ama hiç biri güç yada toprak değil yani onlar lehimlenmesede olur kenardaki pinler havya ile lehimlenebilir çok daha hobi dostu gibi duruyor. yarın fırın projesini bitiridikten sonra kurulumlarını tamamlayıp teste geçeceğim. harici ve chip anten arasında ne kadar bir performans farkı olacak cidden merak ediyorum..
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
valorant points
valorant vp
Sohbet
bankacılar
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

MAIL
0,172
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.