Şimdi Ara

Arch Linux Kullanmalı mıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arch Linux kullanmak konusunda tereddütüm kurulumu değil.Kurulum sonrasında bir şey olur da sistem çöker mi ? Sadece kurmayı biliyorum.Kurduktan sonra kullanırken sorun yaşar mıyım ?

• Kurulumu bile uğraştırıcı. Tavsiye etmem. Manjaro da arc tabanlı tercih edilebilir. Ama hoşuma gitmedi o da tam olarak stabilite sağlanmamış ama en güncel os lerden biri diyebilirim. Stabilite için en iyisi ubuntu tabanlı os lerden şaşmamak. Mint kullanıyorum şuan enfes. Yine buradaki forumdaşların tavsiyesi ile geçiş yapmıştım.
  • Arch, stabilite odaklı bir dağıtım değil. Başım ağrımasın, uğraşmayayım diyorsanız OpenSUSE, Debian gibi stabil dağıtımlara yönelin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-40A4789BC -- 27 Şubat 2020; 17:9:17 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Gerçekten gerek var mı sizce? Yıllardır arch kullanıcısıyım ama bana kalırsa pratik dağıtımlar daha mantıklı. Aynı şey oluyor sonunda sadece paket sistemi değişiyor. 5 aydır fedoradayım pişman değilim ..

• Kurulumu bile uğraştırıcı. Tavsiye etmem. Manjaro da arc tabanlı tercih edilebilir. Ama hoşuma gitmedi o da tam olarak stabilite sağlanmamış ama en güncel os lerden biri diyebilirim. Stabilite için en iyisi ubuntu tabanlı os lerden şaşmamak. Mint kullanıyorum şuan enfes. Yine buradaki forumdaşların tavsiyesi ile geçiş yapmıştım.
  • Yanıtlarınız için teşekkür ederim . Sanırım yoluma şimdilik Arcolinux ile devam edeceğim . Sonra başka bir dağıtıma geçebilirim .
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Mavi şapkanın altındayız.

• Ben dnf dışında hiç bir şeyinden rahatsız değilim fedoranın. Biraz yavaş cache konusunda malesef ne yalan söyleyim

• Ben çok minimalist, stabil ve bir defa kurulumu yaptıkan sonra müdahale etmek gerekmediği için tercih ediyorum. Çocukların, yaşlıların bilgisayarlarına gönül rahatlığıyla yüklenebilir. Asla baş ağrıtmaz. Kurulumu ve hazırlığı için Linux konusunda biraz uzmanlaşmış olmak veya dökümanları çok net bir şekilde takip etmek gerekiyor sadece.

• Arch Linux ismine takılıp acemi dağıtımı olarak görenlere takılmayın. Kullanabileceğiniz en iyi dağıtımlardan biridir Arch Linux! Arch Linux kaynaklı dağıtımı değil Arch Linux dağıtımının kendisini kurar ve düzgün ayarlarsanız yıllarca format atmadan devam edebilirsiniz. Sistemin yapısına yollarına hakim olursanız Arch Linux vazgeçilmeziniz olur.

• Guest-40A4789BC G kullanıcısına yanıt

yanlış biliyorsunuz ve böyle yanlış bilmeye devam edin.

• kurduktan sonra sorun ya$amazsın fakat sanssızsan, denk gelirse, güncelleme yaparsın ve sistemin yani arch linux OS'un birden patlayabilir.. o yüzden sen kur, nasıl winzort imajı alıyorsun o sekilde imaj al sistem yamulursa imajı cakarsın diyorum yanaklarından öpüyorum

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2E30AF723 -- 30 Haziran 2021; 20:28:8 >
  • Guest-40A4789BC G kullanıcısına yanıt

bir işletim sisteminin stabil olabilmesi için temel birleşenlerinin tek bir ekip tarafında yapılması lazımdır

bakınız apple ms gibi !

linux ta işler biraz farklı

çünkü 10 temel birleşeni 10 farklı grup inşa ediyor.

bu durumda linux kullanıcılarını gtk veya gnome gibi gruplaştırılmış yazılımlara yönlendiriyor

bu durumda gereksiz kaynak tüketimini artıyor

örneğin ben windowmaker kullanıyorum işimi fazlasıyla görüyor.

4 mb ram tüketimi var ama işte yok kde yok gnome falan diyelerler

fazladan 400 - 500 mb ram kaybına uğruyor

haliyle uygulama verim kaybıda o seviyede artışları kaçınılmaz oluyor.

• devamlı en son çıkanı yükle derseniz

haliyle sistem sizi beta tester statüsüne getirecektir.

linux kullanmak birleşeneleri yönetmek demektir.

birleşenlerin nerede ne seviye sorun çıkardığını veya ne kadar hızlı çalıştığını görmediğiniz sürece

2-3 popülistin hazırladığı antin kuntin anahtar teslimi linux paketini kullanacaksınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

devamlı en son çıkanı yükle derseniz

haliyle sistem sizi beta tester statüsüne getirecektir.

linux kullanmak birleşeneleri yönetmek demektir.

birleşenlerin nerede ne seviye sorun çıkardığını veya ne kadar hızlı çalıştığını görmediğiniz sürece

2-3 popülistin hazırladığı antin kuntin anahtar teslimi linux paketini kullanacaksınız.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2E30AF723 -- 30 Haziran 2021; 20:27:58 >
  • İlk defa Linux dağıtımı kullanacaksınız ilk tercihini Ubuntu olsun.

Türkiye'de forum sayfası var ve sıkıntı yaşadığınızda en çok destek alacağınız dağıtım şuan Tr'de. Pardus'un forumu bile o kadar destek olmıyor.

• Ben eski laptopa kurdum mesela. Çok iyi oldu hız olsun, stabilite olsun. Ama bazen bir şey lazım oluyor, bakıyorsun paket kurman gerekiyor vs. İşin ortasında başka bir şey çıkması uğraştırıcı oluyor. Halbuki ubuntu gibi dağıtımlarda kuruluymuş farkında bile değilmişim direk hallediyormuş kendisi. O yüzden kullanım amacına da bağlı bence. Meraklıysan zamanın varsa kullanılabilir, iyi olur.

• konu çok eski ama yazayım . ne amaçla kullanılacak yazılmamış.konuyu açıp kaçmış adam. %99 bilgisayar kullanıcısı gibi internet gezisi gibi klasik işler için kullanılılacaksa ubuntu -debian kur geç .

gizlilik şu bu için kullanırım dersen tails-qubes kur

ha nedir eninde sonunda windowsa döneceksin bunu da unutma . çünkü bütün ekosistem windows üzerine dönüyor . en basitinden genç adamsın oyun oynayacağım desen bitti gitti işte.

• crow in cornfield C kullanıcısına yanıt

Apt paket yöneticisi pacman'den bayağı yavas ve sırf bu yüzden bile masaüstünde ubuntu kullanılmaz. Kullanılmazdan kasıt, kullanılır fakat üstün olan varken asagı olanı neden kullanacaksınız? Web'de gezinmek icin bile ubuntu tavsiye etmem.. Arch paket yöneticisi hızlı oldugu icin Arch tavsiye ederim ve gereksiz cöp icermiyor install script kullanarak kurun acemi kullanamaz diye bir sey yok ve acemi dağıtımı usta dağıtımı diye bir sey de yoktur.. Linux Linuxtur farklı sistemdir bilmeyeni ugrastırır kullana kullana öğrenirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Headlong Into Carnage -- 16 Nisan 2024; 10:55:32 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.