Şimdi Ara

Arcelik 5070 Alt Bolum Sogutmuyor Acil (ÇÖZÜLDÜ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6
Cevap
1
Favori
15.731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

12 yıllık Arcelik 5070NF dolabımızda ekteki fotografta gorulen kırmızı ısık yandı. Asırı sıcaklık uyarısıymıs. Dısplay tarafta hata mesajı yok normal. Ust kısım normal iken alt kısmın sogutmadıgını gordum.
    Test moduna aldım sırayla gectim. 6 ıncı adımda fan normal calıstı ve 7 nci adımda durdu. Diger adımlarıda sırayla gectim. Normal calısma moduna aldım, ust kapak switch i kapattıgımda fan cok hafif donuyor sonra duruyordu. Sonra fisten cekerek arka kapagı soktum. Komple buz tutmus. Bekledim eridi, fön makinası ile hızlandırdım. Tahliye borusundan suyun normal aktıgı tespit ettim. 3 saat kadar kapılar acık bekledi. Gorunen noktalarda hic buz falan kalmadı. Sonra toparlayıp elektrige taktım. 12 saat kadar sonra yine aynı arıza ısıgı yandı. Alt taraf 14 derecelere kadar sogutma yapıyor, ust taraf normal. Alt tarafta su akıtma falan yok.

Sonra yetkili servis cagırdım. Kart ve sensorler arızalı eski model parcası yok dedi ve 2 dk bile durmadı 25 tl ucret aldı gitti. Yeni buzdolabı alın demeye getirdi. İs basa dustu.

Display tarafta simdiye kadar hic hata kodu vermedi. Sadece asırı sıcaklık uyarısı ısıgı yandı. Isıtıcılarda, temostatta, fan da, kompresorde bir arıza olsa displayda uyarırdı diye dusunuyorum.
    Bu asamada benim yapabilecegim bir sey varmı. 12 saat kadar dinlendirmenin bir faydası olurmu. Elektronikle ilgili biriyim. Gercekten kart arızalı ise yapabilecegim bir sey varmı. Yada hangi noktalara bakmam gerekir.
    Avometre, arac gerec sorunum yok hepsi var. Ramazan zamanı kötu oldu bu arıza. Bu konuda tecrubeniz varsa ve yonlendirirseniz sevinirim.

Arcelik 5070 Alt Bolum Sogutmuyor Acil (ÇÖZÜLDÜ) Arcelik 5070 Alt Bolum Sogutmuyor Acil (ÇÖZÜLDÜ)
     Arcelik 5070 Alt Bolum Sogutmuyor Acil (ÇÖZÜLDÜ) Arcelik 5070 Alt Bolum Sogutmuyor Acil (ÇÖZÜLDÜ)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 20 Temmuz 2014; 13:18:40 >

• Kart tarafını soktum

Saglı sollu panel arkasında kartlar mevcut. Kartlardaki lehimlere baktım, soguk catlak lehim gormedim ama tedbir olsun diye guc ceken bacakların lehimlerini tazeledim.
    Sisen kondansator ve yanık bir parcada goremedim.

Yukardaki olcum tablosuna gore avometre ıle 6 lı soket kablolarını kontrol ettim.
    Defros kanal ısıtıcısında yaklasık 300 ohm gordum.
    Ara bolme ısıtıcısında ohm okuyamadım.
    FF ısıtıcısı icinde motor baglantısının nereden kesilecegini anlamadıgımdan bakamadım.

Selulozik tinerle temizligini yaptım ve montajlayarak calıstırdım.
    Fan yine aynı sekilde cok hafif calısıyor. Test modunda normal calısıyor.
     Arcelik 5070 Alt Bolum Sogutmuyor Acil (ÇÖZÜLDÜ)

• Bu sorunu bosch buzdolabında yaşadık ama tek fark onun yanlarından da su akıyordu. Bir gün fişten çektik bütün buzlar eridi sonra tekrar taktık ama yok düzelmedi alt tarafın hava üfleyen kanallarından hiç hava gelmiyor gibiydi neredeyse, servis geldi su tahliye hortumu tıkanmış demiş temizlemiş onu, bir yerini de kesmiş galiba ben yoktum sonra düzeldi buzdolabı. Siz de bir kontrol edin su tahliye hortumunu tıkanmış olabilir.
  • Arkadaslar cozum bulundu.

Mahallede bulunan baska servisle gorustum ve beyinde sorun olabilecegi ihtimali guclendi.
    Bende Tarlabasında bulunan beyin tamiri yapan yere ulastım.
    Display ve kontrol kartını ordaki dolaba takıp bir kac saat bekledik, fan yine calısmadı.
    Elinde cıkma saglam kart vardı ve paneliyle birlikte 80 tl ye aldım.
    Eve gelip dolaba montajını yaptım ve dolabı 60 saat kadar dinlenmeye aldım.
    Bu sırada kapı fitillerine kaynar su dokum ve koli bantı ile sıkıca kapıları kapatarak uzun sure beklettim.
    Dun aksam elektrik verdim calısmaya basladı.
    Yaklasık 5 saat sonra buzdolabı ici bos sekilde 7 dereceye dusmustu. Her sey duzgun calısmaya basladı. Fan normal sekilde artık calısıyor.
    Kapı fitilleride kaynar sudan sonra yerine geldi ve tam temasla hava kacırmaz sekilde kapanıyor. Ozellikle koselerde acıklık olmaya baslamıstı, simdi tam temas var. Lastiklere Pudra surme islemide yapacagım.
    Sabah baktıgımda alt bolum 4 derecelere inmisti. Ust -18, alt bolme ise +5 derece olarak sabitleyerek durumu cozmus olduk.

Son durum fotografları ek te.

Hayırlı Ramazanlar.

• ikarahal İ kullanıcısına yanıt
    Sorunu çözmenize sevindim bu buzdolabını beğeniyorum kurtadığınız iyi olmuş. Hayırlı ramazanlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba bende Arçelik AR 5080 buzdolabı var, ısıtıcıları değiştirdim, kart arızalı dediler onu tamir ettirdim ama yine belli bir müddet çalıştıktan sonra F0 hatası veriyor, şimdide termik sigorta değişecek diyorlar. Sigortayı aldım ama buzdolabında sigortanın yerini bulamadım, bu konu hakkında yardım bekliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.