Şimdi Ara

Araç kamerasını 7/24 sürekli kayıt için kullanmak-park halinde bile kayıt yapmak (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
315
Cevap
36
Favori
60.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    :)

Daha önce yazdığım mesajdan kopyaladım;

.....12v9ah 20hr bir kuru akü 5v 1amper ile çalışan ( gerçekte ne kadar akım çektiğine bakmadım) bir veya 2 kamerayı ne kadar sürede çalıştırabilir? Nasıl hesaplandığını ayrıntılı yazabilirseniz, gerçek değerlere bakıp kendim hesaplayabilirim daha sonra...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lowradiation -- 7 Haziran 2017; 17:8:26 >
  • lowradiation L kullanıcısına yanıt
    Öncelikle kamera üzerinde veya çakmak adaptörü üzerinde yazan 1A değeri en fazla değeridir. Büyük ihtimal en fazla 500mA civarı çekiyordur.
    En güzel hesaplama, kamera adaptörünün, aküden ne kadar akım çektiği ile olur.
    Çünkü voltaj düşürme devreleri 2 çeşittir, kayıpları farklıdır. Onun hesabı 1.5 2 kat farklı çıkabilir
    Powerbank örneğinde aşağı yukarı neredeyse aynı devre olduğu için kafadan değerler tam tuttu

Basit bir avometre alıp, kamera adaptörünün aküden çektiği net akımı ölçüp, o şekilde hesap yapılabilir.

Örneğin 450mA çıktı diyelim. Akümüzün belirtilen kapasitesi 9Ah ise.
    9000/450=20 saat akümüz dayanır.

Burada kurşun akülerin kapasite sistemleri farklıdır. Verilen kapasite değeri genelde akü voltajının (çekilen akım ile değişmek ile birlikte) 10.8V'a kadar düşümüne göre hesaplanır.

Ayrıca kuru kurşun akülerde %100 kapasiteden, %0 kapasiteye kadar sürekli kullanırsak, akü ömrü erken biter.
    Örneğin Yuasa datasheet'inde belirtmiş. %100 kullanımda ~180 döngü, %50 kapasite kullanımda ~420 döngü, %30 kapasite kullanımda ise ~1250 döngü akü ömrü biçmiş

http://www.yuasabatteries.com/pdfs/NP_7_12_DataSheet.pdf

Özetle benim tavsiyem, 11V altına düşürmeden aküyü kullanın, 20saat yerine sanırım ~18 saat filan dayanır.

Tabi bir de akü kalitesine bağlı olarak gerçek kapasite değerinde mi onu da bilmek lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: lowradiation

Bu hesaplamalar tamam , teşekkürler.
    Powerbank pili 3,7V, çıkış 5V dolayısıyla bir kayıp söz konusu ama benim sorduğum/söylediğim 12V tan (yani aküden) çıkış alınırken bu hesaplamanın nasıl yapılacağı? 12 den 5 e düşürüyoruz aküden her türlü 12V çıkmış oluyor. 3,7/5 yaptığımız gibi 12/5 yapılması doğru değilmiş gibi geliyor bana. (uzman değilim, elektrik-elektronikten çok anlamam, sadece kendi işimi görecek kadar )

Aku kapasitesi sabit. Kameraniz 5 Volt ile

calisiyor. Kameranizin akuye baglanan

bir aparati var. Direkt akuden gelen 12

Volt'u, DC-DC cevirici ile 5 Volt'a indiriyor.

TÜKETİM bu 5 Volt uzerinden oluyor.

Fizik derslerinde elektrik akimini genelde

sıvı akış problemlerine anoloji yaparak

gosterirler.

Powerbank bir su deposu olsun. Oradan

boru cekmissiniz. Borunun ucunda bir musluk

var. Burada musluktan akan suyun tuketim

hizi/miktari. Diyelim ki musluk kucuk (5 Volt),

bu sebeple daha yavas tuketiyor suyu (12 Volt

daha buyuk bir musluga gore).

Kisacasi 12 Volt/5 Volt ceviri faktorune yine

gerek var hesaplarda.

Umarim yardimci olmusumdur.

Edit: HesaplayanAdam arkadasimizla, benim 12/5
    hesaplama faktoru uyusmadi.

Bu arada 5 Volt USB tuketimini hassas olarak
    olcmek icin asagidaki aparati kullaniyorum.
    W-h enerji, mAh kapasite, voltaj, amper akim,
    pil sicakligi, batarya dayanim suresi, vs. cok
    hassas olculuyor. 3.7/5 gibi hesaplama faktorune
    de gerek yok. Direkt 5 Volt USB tuketimi uzerinden
    olcum yapiyor. Her eve lazim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 7 Haziran 2017; 18:31:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• HesaplayanAdam kullanıcısına yanıt
    Bana da mantıklı gelen cevap bu aslında, düşürmede voltajın önemi olmaması lazım.

@sk67a arkadaşın örneğinde şöyle bir durum var;

deponun özelliği 12v çıkış veriyor olması, 12v çıkış alacağız mecbur. Sonra araya düşürücü koyup onu 5v ye düşüreceğiz ama sonuçta depodan 12v çıkmış olacak. Yani depo 12v al diyor , biz yok ben 5 ini alıp 7 sini geri vereyim diyemeyiz ki? Su örneği çok doğru bir örnek olmadı. Elektrikli cihazlardaki bahsettiğimiz dönüştürücüye 12v girmesi gerekiyorki 5v çıksın, ona göre ayarlanmış/programlanmışlar. Yanlış mı düşünüyorum?
  • Cihazin genel gorunusu:

• quote:

Orijinalden alıntı: lowradiation

Bana da mantıklı gelen cevap bu aslında, düşürmede voltajın önemi olmaması lazım.

@sk67a arkadaşın örneğinde şöyle bir durum var;

deponun özelliği 12v çıkış veriyor olması, 12v çıkış alacağız mecbur. Sonra araya düşürücü koyup onu 5v ye düşüreceğiz ama sonuçta depodan 12v çıkmış olacak. Yani depo 12v al diyor , biz yok ben 5 ini alıp 7 sini geri vereyim diyemeyiz ki? Su örneği çok doğru bir örnek olmadı. Elektrikli cihazlardaki bahsettiğimiz dönüştürücüye 12v girmesi gerekiyorki 5v çıksın, ona göre ayarlanmış/programlanmışlar. Yanlış mı düşünüyorum?

Aklima gelen; sizin kamera 5 Volt USB uzerinden

500 mA akim cekiyor. Fakat DC/DC voltaj

ceviricinin akuye bagli olan 12 Volt ucundan da

500 mA akim mi cekiyor oldugunu ifade eder?

Zannetmiyorum. 12 Volt uzerinden daha az

akim cekiyor olabilir (5/12 oraninda?).

Tamam, DC/DC cevirici "12 Volt'un 5'ini
    kullaniyorum; 7'sine ihtiyacim yok; sen
    şu para üstü olan 7'sini geri al"
    diye iade edemez, ama "500 mA'den daha az
    akım da işi görür; sen bana 5/12 * 500 mA akım
    ver" diyebilir.

Sanki voltaj çarpı amper sabit gibi; V * I

V (voltaj) * I (akım) = Power (Güç)

Bu şekilde benim aklımdakiler.

@HesaplayanAdam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 7 Haziran 2017; 19:2:27 >

• lowradiation L kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle doğru bir örnek
    2 farklı voltaj düşürücüsünden bahsetmiştim. Biri lineer, diğeri anahtarlamalı'dır.
    Lineer olan 5V 500mA ihtiyacı olan kamera için, aküden de 12V 500mA akım çeker. O aradaki 7 fark ise ISI olarak kaybımızdır.
    Anahtarlamalı ise, aynen dediğiniz gibi sadece 5'ini alır, 7'sini kullanmaz. Ancak bu devre içinde şimdi baktım ortalama %15 kayıp oluyor.
    İncelemek isterseniz bir switch mode buck convertor entegresihttp://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2576.pdf

quote:

Elektrikli cihazlardaki bahsettiğimiz dönüştürücüye 12v girmesi gerekiyorki 5v çıksın, ona göre ayarlanmış/programlanmışlar. Yanlış mı düşünüyorum?

Voltaj dönüştürücüsü limitleri dahilinde, girişteki voltaj değerinden bağımsız, çıkış devamlı sabittir.

• sk67a S kullanıcısına yanıt
    Varsa bir durum yapalım açık oturum.

Sahi abi nedir bu karmaşık formüller vatandasa sade bir dille açıklasanız.
  • 12V ile çalışan araç kameram vardır, sattım. Elimde olsaydı deneyerek görebilecektim. Kesin sonucu görmüş olacaktık. Ama bir şekilde deneme yapacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wolfen1976

Varsa bir durum yapalım açık oturum.

Sahi abi nedir bu karmaşık formüller vatandasa sade bir dille açıklasanız.

Niels Bohr'un Kuantum Mekaniği formülleri ile,

Albert Einstein'ın İzafiyet Teorisi formüllerini

tek çatı altında toplamaya çalıştık ama olmadı.

Özellikle Maxwell'in elektromanyetizma denklemlerinde

bir bütünleşme problemi var mirim. Üzerinde çalışıyoruz.

• sk67a S kullanıcısına yanıt
    O vakit mevzu baya derin ince eleyip sık dokumak, aceleye getirmemek lazimdir.
  • tam gün kayıt için motorsiklet aküsü çözüm olabilir,, 1 saate tam şarj olmasıda ayrı bir güzellik,, lithium akü ,,

http://urun.n11.com/aku/ducati-sport-s-biposto-gt-01-07-x-racer-yt12b-uyumlu-lityum-aku-P160015914

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • redferrari R kullanıcısına yanıt
    Güzel ürünmüş ama ta ki fiyatı görene kadar
  • HesaplayanAdam kullanıcısına yanıt
    Birde şu ürün var,, amsu solar jenenatör, usb 5v çıkışlı,, küçük bir alet,,

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B01J4T8IGA/ref=mp_s_a_1_2?ie=UTF8&qid=1497114693&sr=8-2&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=amsu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • çalıştığım kurumun kapalı garajı 400 araç alıyo, bunların yarısı bayan sürücüdür. Geçen sefer birisi manevra yaparken ön tamponuma yaslamış boya çatlamış, tırnak atmış, tabi yapan ortada yok...

Dün itibariyle de çamurluğa sürtülmüş buldum arabamı. İşin ilginci dün arabamı parkedip giderken aracımın yanına parketmeye çalışan kadını görmüştüm.bugün kadının arabasını buldum garajda, tamponunda sürtme var. Kadının tel buldum aradım söyledim ben öyle bişey hayatta yapmam diyo.

allahını seven üzerime araç kamerası atsın, katil olacam
    trafikte kayıt yapmasına gerek yok ben arabayı bırakıp gittiğimde kayıt yapsa yeter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi august landmesser -- 26 Ekim 2017; 11:56:59 >
  • august landmesser kullanıcısına yanıt
    Öncelikle geçmiş olsun. Sinirlerinizi bozmayın; olmuş
    olayları değiştirmek mümkün değil. Bundan sonraki
    olaylar için önlem alabiliriz.

Powerbank batarya ile kameranızı 24 saat
    üzerinde çalıştırmanız mümkün. Size iyi bir
    kamera ve powerbank tavsiyesinde bulunacağım.

Kazasız ve dertsiz günler dilerim. Saygılar.

Edit: Ürünleri aşağıya ekledim. Kamera yurtdışı
    siparişi; powerbank TR’de mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 27 Ekim 2017; 14:13:43 >

• Gümrük vergisi Avrupa Birliği için %18,

diğer ülkeler için %20.

• quote:

Orijinalden alıntı: sk67a

Trafik kamerasi icin secim cok onemli. Kucuk ebatli kameralar iyi, guzel, hos, fakat surekli kayit icin pek de bos.
    Mini 0801 ve Mini 0803 kameralardan toplamda 4 adet aldim. Hepsi cortladi. Neden? Cunku cok isiniyorlar
    ve 7 gun/24 saat kayitta birakinca teker teker ayvayi yiyorlar. Benden soylemesi (yazmasi).

Iste paketlenip, tamire gonderilen Mini 080x kameralardan 2 tanesi:

@OlguErhan

selam,, bende aliexpresten mini 801 aldım geçen hafta geldi,, biraz ısınıyor,, arabaya direk aküden bağladım sürekli kayıt yapsın istiyorum,, sıkıntı olurmu acaba ???

• demirel71 kullanıcısına yanıt
    Kameranız hayırlı olsun. Isınma problemi için
    bazı forumlarda Mini 0801 kameranın plastik
    kasasına küçük delikler açarak (matkapla, vs.)
    ızgara şeklinde havalandırma kanallarının
    yapıldığını okumuştum.

Kamera yaklaşık 0,5 Amper akım çekiyor; uzun
    süre aküye bağlı kayıt yapmanızı tavsiye etmem.
    Aküyü zayıflatabilir; performansını düşürebilir,
    tamamen boşaltabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk67a -- 6 Aralık 2017; 21:13:57 >
  • Elinize, Emeğinize sağlık, çok güzel bir forum oldu. Bu konudaki eksikliği kapatmış oldunuz.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.