Şimdi Ara

araç alçaltmak değil yükseltmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
5.932
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bilmediğim bir konuda sizlerin bilgisine danışmak istiyorum.simdi bugun bir tane bmw x1 gördüm arac 1 serisinin yukseltilmisi gibi geldi gözüme distan baska bir detay gozume carpmadi.simdi 1 serisi veya herhangi bir baska model araci modifiye ederken araci yere bastiranlari biliyoruz.peki tam tersini yapmak mumkun mudur.araci yukseltmek mumkun mudur,mumkunse nasil?bunun kullanima olumsuz etkisi olur mu,guvenlik,hiz,tuketim vb?yoksa sadece gorsellik mi etkilenir bundan?
    Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Nasil ya etrafta bir suru yukseltilmis off road modifiyesi yapilmis arac ilk defa yukseltimis arac gormenize sasirdim.Yukseltmek tabiiki mumkun. Asfalt kullanimina negatif etkisi olur mu tabiiki olur.

Ha X1`i yukseltmek mantikli bir sey degil o ayri konu. Belki sadece buyuk lastik falan takmistir.

Edit: Mesajinizi bir daha okudum. Sanirim X1, 1 serisinin yukseltilmisi gibi almaya ne gerek var demeye mi getirmissiniz nedir? Bir X1 demissiniz bir 1 serisi demissiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hemican -- 4 Nisan 2015; 4:23:15 >
  • Bende bazen yere değecek kadar alçaltılmış araçlar görüyorum ,bunlar tümseklerden nasıl geçiyor.

• arka da tornisyon varsa çok basit yükseltiliyor biz broadwayi çok az yükselttik
  • Broadway vardı bizde köye eşya taşımak için kullanıyorduk . Bu sebeble arkaya 5-6 santim falan yükseltmiştik . Torsiyonlu araçlarda falan bunu yapmak kolay aslında . Birde etrafta bu zamana kadar görememen daha büyük olay .
  • Yaşadığım yerde altyapı çalışmaları var. Adamlar şehri parça parça kazacaklarına topyekûn kazdılar, her yer köstebek yuvasına döndü.

Altı vurmadığı gün arabanın hatrı kalıyor resmen. Yani buna gereksiz diyemeyiz en fazla tehlikeli deriz. Bizdeki belediyeler ve karayollarının adam gibi iş yapmalarına ömrüm müsaade ederse ahtım olsun yerden beş parmak yukarıda 18 jantlı araba alacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egelidost -- 4 Nisan 2015; 12:54:40 >
  • Konu sahibi marka nasıl oluyorda 1 serisi platformunu daha yüksek bir araçta kullanıyorlar? diye sormuş sanırım.

Markalar ona göre ayarlama yapıp kullanıyor.Özellikle crossover sınıfında çok yapılan bir şey.

Asfalt performansı düşüyor.Ama markalar araçta taklama atma gibi güvenlik açısında sorun oluşmasında diye süspansiyon,

amortisör ve denge dağılımı gibi konularda değişikliğe gidiyorlar.

Bunu da böyle sağlıyorlar.

Kısaca markalar bunu maliyet kaygısından dolayı yapıyorlar.İşlerine gelen bir şey.

Buna örnek bir çok SUV ve Crossover modeli var.Hatta sanırım tüm crossover modelleri bahsettiğiniz gibi.
  • Yere yakın araba iyi yolda olur baba bizim burda yol kalmadı kaza kaza dağıttılar her yeri keşke bende arabamı yükseltebilsem

• ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Çoğunda coilover var adamlar istediği zaman alçaltıp yükseltiyor.

Bir de biraz daha bu işin konfor ve zevk rahatlık tarafını düşünenler airmatic taktırıyorlar.

Özellikle de bir çok lüks SUV'de airmatic ya var ya da opsiyon olarak koyuyorlar.

Ülkemizde de sanayide normal binek araçlara özel üretim airmatic yapıyorlar.

Bu airmatic olayında yurt dışında ünlü olup sırf binek kompakt araçlar için bu işi yapan firmalarda var bildiğim kadarıyla.

Ama ben hem airmatic hem de coilover'a güvenlik açısında pek iyi bakmıyorum.

Not: Coilover ve ya airmatic olmadan direk yay kesip yapanlarda var.Onlar tümsekten geçerken aracı sürtmeyeyim diye kırk

takla atıp hiçbir zaman sürtmeden geçemeyenler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egelidost

Yaşadığım yerde altyapı çalışmaları var. Adamlar şehri parça parça kazacaklarına topyekûn kazdılar, her yer köstebek yuvasına döndü.

Altı vurmadığı gün arabanın hatrı kalıyor resmen. Yani buna gereksiz diyemeyiz en fazla tehlikeli deriz. Bizdeki belediyeler ve karayollarının adam gibi iş yapmalarına ön tüm müsaade ederse ahtım olsun yerden beş parmak yukarıda 18 jantlı araba alacağım.

18 janta gerek yok 16 jsntli fluence en yuksek binek arac.jant ebadi ile yerden yuksejligin cok ilgisi yok kanimca

• quote:

Orijinalden alıntı: o.lut03

arka da tornisyon varsa çok basit yükseltiliyor biz broadwayi çok az yükselttik

uçacakmış gibi duruyor r9lar
  • quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

quote:

Orijinalden alıntı: egelidost

Yaşadığım yerde altyapı çalışmaları var. Adamlar şehri parça parça kazacaklarına topyekûn kazdılar, her yer köstebek yuvasına döndü.

Altı vurmadığı gün arabanın hatrı kalıyor resmen. Yani buna gereksiz diyemeyiz en fazla tehlikeli deriz. Bizdeki belediyeler ve karayollarının adam gibi iş yapmalarına ön tüm müsaade ederse ahtım olsun yerden beş parmak yukarıda 18 jantlı araba alacağım.

18 janta gerek yok 16 jsntli fluence en yuksek binek arac.jant ebadi ile yerden yuksejligin cok ilgisi yok kanimca

Onu kastetmedim dostum. Yollar düzgün olsa rahat süspansiyon yerine şöyle yere yakın, büyük jantlı bir araç alırdım diyorum.

Type S mesela...

• Tam açık anlatamamışım sanırım.merak ettiğim 1 serisi aracı yükseltip x1 gibi yapmaktı ornek olarak ve bunun bir soruna sebep olup olmayacagiydi.offroad araçlarda olsa da diger araclarda nasıl olur bunu merak etmistim.cevaplarınız icin tesekkurler arkadaslar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jimhendrix

quote:

Orijinalden alıntı: o.lut03

arka da tornisyon varsa çok basit yükseltiliyor biz broadwayi çok az yükselttik

uçacakmış gibi duruyor r9lar

Aynen ama içine 1 2 kişi oturunca çöküyor

• teyzen nevfik T kullanıcısına yanıt
    yükiseltmek suspansiyonla oynayarak yapılabilen br şey sanırım ama farkettiyseniz tüm off road araçlarının(bunların yüksekliğiyle oynandığı için bunları örnek veriyorum) tekerlekleri arabadan dışarıda. bunu dengeyi sağlayabilmek için yapıyorlar o olmazsa çok kolay yan yatıyor araba. bunu yapmak için aksları uzatmak lazım o da çok zor bir şey bildiğim kadarıyla.
    haa bir de ağırlık merkezi olayı var yani çok karışık en iyisi hazırını almak
  • merakımı giderdiğiniz için teşekkürler arkadaşlar :D öyle dağa bayıra kaçıyor olsam offroad alırdım ancak şu an eldeki araçlar şehir içinde yetiyor...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Reno 9 u yukseltmek icin sanirim rot baslarina takoz koyuyorlar. Olmaz degil olur. Genelde yuk tasiyan koy araclari yapar bu isi

• 3-5cm yükseltme basitçe yay üstüne takoz konup yapılabilir.
    amotisör boyu uzatılabilir &gçlü uzunu taklıabilir.
    10-15 ve üstünde aks boyunu uzatmak gerekir.
    proje falanda hiç duymadım.
  • Takla atmak vs pek inandırıcı gelmiyor evet tatbiki Sürüş dinamiklerine etkisi olur ancak spacer kullanarak Aracın iz genişliğini açmak ve bunu dengelemeye mümkün. Ben ayni şeyi 407 için düşünüyorum ve o 3007 denen sabun kalıbı karavan bozması araç takla atmıyorsa benim arabamın takla atması zor.
    Yapmak istediğim Volvo crosscounty ds4 veya allroad veya sportswagen gibi bir fonksiyonelliğe kavuşmak. Ufak tefek dodiklerile de Tasarımı tamamlamak istiyorum. Ama teknik konuda yetersizliğim hangi Süspansiyon uyar nasıl olur pek bir fikrim yok

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.