Şimdi Ara

ARABANIZ LPG'DE KAÇ LİRA YAKIYOR ? (371. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.517
Cevap
34
Favori
681.745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 369370371372373
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce 2013 model 1.2 16v benzinli symbol joy araç aldım. LPG taktırsam mı bilemedim. Geçen bir uzun yol denemem oldu. 450 km de 111 liralık benzin yaktı. Yani şehir dışı km de yaklaşık 25 kuruş yakıyor.(benzinin lt sini 4.40 liradan almıştım). Küçük bir ilçede yaşıyorum. İş yerim 2 km. Soğuk ve yağmurlu havalarda arabayla gidip geliyorum. Yılda 10000 km yi zor bulurum sanırım.

LPG taktırsam mı taktırmasam mı? Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musto44 -- 3 Nisan 2015; 23:08:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: musto44

Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce 2013 model 1.2 16v benzinli symbol joy araç aldım. LPG taktırsam mı bilemedim. Geçen bir uzun yol denemem oldu. 450 km de 111 liralık benzin yaktı. Yani şehir dışı km de yaklaşık 25 kuruş yakıyor.(benzinin lt sini 4.40 liradan almıştım). Küçük bir ilçede yaşıyorum. İş yerim 2 km. Soğuk ve yağmurlu havalarda arabayla gidip geliyorum. Yılda 10000 km yi zor bulurum sanırım.

Hiç gerek yok hocam az yakiyormus zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • musto44 M kullanıcısına yanıt
    BENCEDE hiç taktırma
    yılda onbin km yi zor bulacaksan
    hiç uğraşma sistem+ruhsata işletme amorti etmesi iki yıla yakın bir süre
    daha sonra kar etmeye başlayacaksın
    bagajdaki depo sorunu cabası

ben lpg kullanıyorum ama 2000cc otomatik araca bindiğim için
    1600cc manuel sıfır km araç aldığımda beş yıl lpg taktırmadan sattım
  • Merhaba arkadaslar iki hafta once 1.2 16v albea aldim yakiti nasil olcerim lpg birde kullanirken dikkat etmem gereken bir sey varmi

• Lpg de ortalama sehir ici ne yakar bu araclar bigisi olan yanitlarsa iyi olur forumda kimi memnun kimi degil yakittan

• quote:

Orijinalden alıntı: polatasln

Lpg de ortalama sehir ici ne yakar bu araclar bigisi olan yanitlarsa iyi olur forumda kimi memnun kimi degil yakittan

http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=6893

Şehir içi yakıt tüketimi 9.4 Lt/100 km
    Şehir dışı yakıt tüketimi 5.7 Lt/100 km
    Ortalama yakıt tüketimi 7 Lt/100 km

şehir içi fabrika verisi 9.4lt olan yaklaşık 10 yaşındaki aracın reel şartlarda (yoğun trafik,rampa,klima,lastik havası,kötü kullanım vb)
    lpg de 12-13 lt yakması normal olur ki buda litresi 2.30tl olan lpg ile kmde 30krş ya dayanır.

• Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sanırım taktırmasam daha iyi olacak.
  • Arkadaslar forumda bulunsun diye yazayim dedim yaklasik 15-20 gundur kullaniyorum aracimi yakit olarak lpg 190-220 arasi tuketimi var bu 30 liralik fark ise basda biraz devirsiz kullandim ondan diye dusunuyorum suan normal suruste 190 tl sehir ici sehir disina cikmadim araci aldiktan sonra triger su ponpasi yag filitre buji ve kablolarini degistim yakit ideal performans derseniz 3500 devirden basliyor 3500 gordumu sahlaniyor arac tabi yakiyor yokuslarda cekisi iyi dolu arac 4 vites 2500-2700 arasi devirde rahat tirmaniyor ayni yokusu sahin le 1.6 motor 3 cu vitese dustugum olmustur simdiki arac 1.2 16v albea

• quote:

Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce 2013 model 1.2 16v benzinli symbol joy araç aldım. LPG taktırsam mı bilemedim. Geçen bir uzun yol denemem oldu. 450 km de 111 liralık benzin yaktı. Yani şehir dışı km de yaklaşık 25 kuruş yakıyor.(benzinin lt sini 4.40 liradan almıştım). Küçük bir ilçede yaşıyorum. İş yerim 2 km. Soğuk ve yağmurlu havalarda arabayla gidip geliyorum. Yılda 10000 km yi zor bulurum sanırım.

Lpg taktirin ama mutlaka isini iyi yapan bir ustaya ve italyan lpg kiti taktirmanizi oneririm..lpg takilinca yilda 15 bin km yaparsiniz:) 1,5 yila kalmaz amorti edersiniz..Babamda 2012 expression var fabrikasyon lpgli,Landirenzo kit var uzerinde ve cok memnunuz..arada kullaniyorum 12 bin kmde araba ve lpg ile benzinli kullanim arasinda pek de cekis farki yok..kendi aracim ise linea t-jet ve yilda 10-15 bin km yapiyorum..aldigim gunun haftasi olmadan lpg taktirip ruhsata isletmistim..3.yilindayim ve Allah omur verirse en az 6-7 yil daha binmeyi arzu ediyorum..Neden lpg taktirmayacakmisiz? Bir sure daha binmeyi dusunuyorsaniz lpg taktirin yok 2 yila kalmaz satarim diyorsaniz hic ugrasmayin hakikaten degmez..

• quote:

Orijinalden alıntı: polatasln

Merhaba arkadaslar iki hafta once 1.2 16v albea aldim yakiti nasil olcerim lpg birde kullanirken dikkat etmem gereken bir sey varmi

Depodaki gazi bitirin sonra gaz alin..tekrar bitirdiginizde en net olcumu yapmis olursunuz..aracin fabrika verisi yakit tuketimi benzinde sehir disi 5,3 lt ve sehir icinde 8,5 lt karma tuketim yaklasik 7 ltdir..bu miktarlara %20 ilave ettiginizde lpg tuketiminizin olmasi gereken miktar ortaya cikar..gercek yol ve surus kosullarina gore ise degisiklikler olabilir..fiat 1.2 16 v 80 hp motorlar cok iktisatli motorlardir..

• quote:

Orijinalden alıntı: erdem09

quote:

Lpg taktirin ama mutlaka isini iyi yapan bir ustaya ve italyan lpg kiti taktirmanizi oneririm..lpg takilinca yilda 15 bin km yaparsiniz:) 1,5 yila kalmaz amorti edersiniz..Babamda 2012 expression var fabrikasyon lpgli,Landirenzo kit var uzerinde ve cok memnunuz..arada kullaniyorum 12 bin kmde araba ve lpg ile benzinli kullanim arasinda pek de cekis farki yok..kendi aracim ise linea t-jet ve yilda 10-15 bin km yapiyorum..aldigim gunun haftasi olmadan lpg taktirip ruhsata isletmistim..3.yilindayim ve Allah omur verirse en az 6-7 yil daha binmeyi arzu ediyorum..Neden lpg taktirmayacakmisiz? Bir sure daha binmeyi dusunuyorsaniz lpg taktirin yok 2 yila kalmaz satarim diyorsaniz hic ugrasmayin hakikaten degmez..

Onceki aracimda clio idi. 6 yil bindikten sonra sattim. Sizinde dediginiz gibi Allah cc omur verirse en az 5 yil binerim diye dusunuyorum. Atiker mi brc mi diye dusunuyorum arada 800 lira var

• musto44 M kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle BRC tavsiye ederim..Ama önce iyi usta iyi işçilik..Italyan lpg kitlerinin hem regulatorleri hem de enjektorleri daha kaliteli ve uzun ömürlü..800 tl farki onun icin ödüyorsunuz..fiyat/fayda şeklinde düşünüyorsanız brc sağladığı fayda ile fiyatını hakediyor..yıllarca sorunsuz binersiniz inşallah..

• 05.2014-05.2015 arası bir yılda yaptığım yol 9800 km

bir yıllık 9800 km için yakıt tüketim miktarı:

960 lt lpg * 2,5=2400 tl

102 lt benzin*4,7=480 tl

2400 tl lpg +480 tl benzin=2880 tl 9800 km için toplam yakıt giderim.

2880 tl /9800 km =0,293 tl/km benzin dahil tl/km güncel değerlerle tüketimim.

Genelde şehir içi kısa mesafe ve bol yokuşlu güzergahım var.

araç:
    2009 1,4 8v Symbol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icon33 -- 21 Mayıs 2015; 12:23:57 >
  • 2006 Opel vectra 32 tl ile 215 km yaptı LPG litresi 2.00 tl den alındı

• Araç 2008 1.6 corolla 124hp. istikamet antalya-burdur/tarih 15/05/2015
    gidiş dönüş toplam 224km. giderken depoyu doldurduğum istasyonda tekrar fulledim.
    araç tamamen uzun yolda kullanıldı hiç sehir içi yok ortalama olarak 90km-110km sürat

lpg 2,23tl
    alınan lt:16,15litre
    ödenen:36,01 tl
    100km için 7,21lt tüketim
    km'de 0,161krş...
  • Palio 1.4 lpg

100 km de

Şehiriçi - 9.6
    Şehirdışı - 8.6 litre (120-160 arası hız)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yapayzeka037 -- 17 Haziran 2015; 17:33:46 >
  • Litresi 1,79 dan, 20 kuruş. (Şehir-içi tüketim)
  • 2001 Nissan Primera 2.0 HCVT
    Şehir içi 100km/13lt
    litresi 2.14 tl
    kmde 28krş
    İzmir şehir içi sabah akşam işe gidip gelirken kısa mesafe
  • arkadaslar iyi gunler bende dacia logan 1.4 2006 lpgli arac var 100 km yaptim 30 liralik gaz almistim alma zamani geldi 0 kurus hesapladim ben izmir ici kullandim hep bi otobandan falanda cok gittim klimada bi 20 dakika kullanmisimdir nasil iyi mi sizce ? tesekkurler

• araç 2008 aveo 1.4 sedan

güzergah : izmir -ankara -izmir

toplam mesafe: 1255 km

alınan yakıt 91,9lt lpg = 187,5 tl yani ortalama 2,04 tl/lt (alınan lpg shell ve 3 ayrı yerden toplam ücret ve ortalama fiyatı yazdım. ayrıca ilk lpg bittiğinde aldım eve geldiğimde tüp bitti yani tam değerlerdir.)

yani ortalama 14,9 kuruş ve 7,3lt/100km

bu değerlerin 100-150km şehir içi klima açık 2.-3.seviye - 1100km ş.dışı (200km si klima açık 1.seviye)

yani ş.içi 10lt/100km yakan aracım ş.dışı 7lt/100km yaktı. neredeyse 14krş falan oluyor km de. (aracın bütün bakımları yeni yapılmıştı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devran_ilaçlama -- 27 Temmuz 2015; 10:32:49 >
  • 
Sayfa: önceki 369370371372373
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.