Şimdi Ara

Apple yeni uygulama mağazası kararından sonra 85 milyar dolar kaybetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple hisseleri yargıç kararından hemen sonra son dönemlerin en sert hisse senedi satışını yaşadı ve bu durum karlılığa ciddi zarar verdi. Hisse senetlerinin değer kaybı Apple şirket değerinden %3,3 düşüş ile 85 milyar dolar götürdü. Bu kayıbın boyutu şirketin şimdiye kadar yaşadığı tüm değer kayıplarından daha büyük.

Apple yeni uygulama mağazası kararından sonra 85 milyar dolar kaybetti

Apple, Epic Games Inc. ile olan sürtüşmesinden ciddi zarar gördü. Apple Epic Games ile olan mobil uygulamalar için ödeme yöntemleri konusundaki davadan mağlup çıktı ve Epic Games'e tazminat ödeme kararının yanında ciddi oranda değer kaybetti.

S&P 500 indeksi 0.8% düştü

S&P 500 Endeksi Cuma günü yüzde 0.8 düştü. 2,4 trilyon doların üzerinde bir piyasa değeriyle kıyaslama endeksinin en büyük bileşeni olan Apple, kıyaslamadaki düşüşün yaklaşık dörtte birini oluşturdu.

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-10/apple-erases-nearly-85-billion-in-value-after-app-store-ruling

• Apple Epic Games ile olan mobil uygulamalar için ödeme yöntemleri konusundaki davadan mağlup çıktı ve Epic Games'e tazminat ödeme kararının yanında ciddi oranda değer kaybetti.

Sizin yaptığınız haber bu kadar olur. Madem mahkeme kararını okumadın bari yine sizin editörlerinizden birinin yaptığı şu haberi okuyaydın sevgili kardeşim...
    https://www.donanimhaber.com/epic-ve-apple-davasindan-sonuc-geldi--138821

Mağlup çıktı dediğin davada 10 mevzu vardı, 9 u Apple'dan yana 1 tanesi Epic'ten yana çıktı.

Madem Epic bu kadar büyük bir zafer kazanmıştı da ne diye Tim Sweeney twitter de "Bu karar son kullanıcı ve geliştiricilerin hiç bir işine yaramayacak" dedi? Daha da önemlisi neden kararı temyize götürdü?

Açın mahkeme kararını bir okuyun...
    Mantığıma yatmıyor, dediğiniz.

Farzı misal ben bir avm sahibiyim diyelim. Burada dükkan açmak istiyorsanız %30'u benim olacak diyebilirim ki. Piyasa serbest. İsteyen tam yanına başka avm (başka işletim sistemi) inşaa etsin bedava kullandırsın.

Ben de yanlış buluyorum apple politikasını ancak tekel olmayan bir firmaya böyle kararlar dayatmak saçmalık. Appleın istediği ücret makul ki milyonlarca app bu platformda devam ediyor. Tıpkı Getir-Yemek Sepeti rekabeti gibi. Eğer oranı yüksek tutarsa appleri kaçıracaktır zaten.

Özetle: karar çok yanlış.
  • Alım fırsatı :DD

• Borsa her zaman kanser. Aslında şirketlere çoğu zaman zarar veriyor. O yüzden bence teknoloji şirketleri borsaya açılmamalı. Çünkü onlara zarar veriyor. Elon Musk'un geçenlerde SpaceX'nin neden borsaya açılmadığına dair bir maili vardı, okumanızı tavsiye ederim.

Kısaca short tayfasının hedefi oldu, APPLE.

• epic games bu gidişle mağaza yapısını değiştirtecek apple a anlaşılan. Her ücretten %30 alırım nedir lan. Bildiğin gasp. İsteyen istediği ödeme yönetemini kullansın sanane.

• DraGonS kullanıcısına yanıt

Farzı misal ben bir avm sahibiyim diyelim. Burada dükkan açmak istiyorsanız %30'u benim olacak diyebilirim ki. Piyasa serbest. İsteyen tam yanına başka avm (başka işletim sistemi) inşaa etsin bedava kullandırsın.

Ben de yanlış buluyorum apple politikasını ancak tekel olmayan bir firmaya böyle kararlar dayatmak saçmalık. Appleın istediği ücret makul ki milyonlarca app bu platformda devam ediyor. Tıpkı Getir-Yemek Sepeti rekabeti gibi. Eğer oranı yüksek tutarsa appleri kaçıracaktır zaten.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Göya apple a göre zafer kazanılmıştı...

• Static Friction S kullanıcısına yanıt

Apple içinde market açıp uygulamaları ordan indirme şansı olsa kullanıcıların dediğin doğru olurdu :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Static Friction

Zaten zannettiğiniz gibi bir durum yok ortada. Apple store da uygulama yayınlamak apple developler olmak zaten paralı.

Ayrıca apple ın ödeme sistemini kullanmak isteyen zaten %30 veriyor.

Mesela bir oyun yaptın. Apple üzerinden sattın. %30 unu apple zaten kesiyor.

Satılan oyunu oynayan kullanıcı, oyun içinde başka birşey daha alıyor apple ondanda %30 alırım diyor.

Buna tekelcilik deniliyor kardeş.

O zaman telefonda farklı uygulama mağazalarına izin vereceksin olmaz öyle.

Zamanında İE default yüklü gelemez diyen bir ab kararının microsoft a yaptırımlarını hatırlayanlar çok iyi bilir.

Bırak mağazayı ie nun default yüklü olmasından bahsediyorum.

• Apple Epic Games ile olan mobil uygulamalar için ödeme yöntemleri konusundaki davadan mağlup çıktı ve Epic Games'e tazminat ödeme kararının yanında ciddi oranda değer kaybetti.

Sizin yaptığınız haber bu kadar olur. Madem mahkeme kararını okumadın bari yine sizin editörlerinizden birinin yaptığı şu haberi okuyaydın sevgili kardeşim...
    https://www.donanimhaber.com/epic-ve-apple-davasindan-sonuc-geldi--138821

Mağlup çıktı dediğin davada 10 mevzu vardı, 9 u Apple'dan yana 1 tanesi Epic'ten yana çıktı.

Madem Epic bu kadar büyük bir zafer kazanmıştı da ne diye Tim Sweeney twitter de "Bu karar son kullanıcı ve geliştiricilerin hiç bir işine yaramayacak" dedi? Daha da önemlisi neden kararı temyize götürdü?

Açın mahkeme kararını bir okuyun...

• Beter olsun, bana az çektirmedi!!

İE kararını da yanlış buluyordum. Hala da söylediklerimin arkasındayım. Pratikte ben de açgözlü olarak görüyorum apple'ı. Ancak hukuk durumlar değiştikçe esnetilmemeli. "Mal benim, kullandırma şartları da benim istediğim gibi" diyebilmeyim. İdealde benim açgözlülüğümü gören müşterinin ve üreticinin benim ekosistemimden çıkması gerekir. Bunu yapmamaları onların sorunu.

O ab kararları da tamamen kendi çıkarlarını korumak adına atılmış adımlar zaten. Onlar da yanlış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Static Friction -- 13 Eylül 2021; 21:11:45 >
    Koyma o zaman uygulamanı o mağazaya. Apple benim ücretim bu işine geliyorsa diyor. Bu kadar basit.

• Sayın DH bu haberin %90 nın yanlış olduğunun farkında mısın? Bu durumun ciddiyetini kavrıyor musun?

• ogzkhrmn O kullanıcısına yanıt
    Kullanıcıların apple ı satın almama şansı var ama. Tek telefon markası değil ki. Zaten savunduğum şey de bu: Müşteriyi mağdur eden hareketler yapan firmalar yine müşteriler tarafından cezalandırılmalı. Ortada ben bu durumlar yüzünden apple satın almaktan vazgeçtim diyen yoksa sorun da yok demektir.

Yarın apple kovirem ulan hepinizi sadece bana

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.