Şimdi Ara

Apple sadece iPhone'ları mı yavaşlattı? iPad, Apple Watch ve MacBook'larda durum ne?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
1.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple yayınladığı destek dokümanında yazılım güncellemeleriyle yavaşlatılan tek cihazın iPhone olduğunu, bu durumun iPad, Apple Watch ve MacBook'ları hiçbir şekilde etkilenmediğini açıkladı.

Apple geçtiğimiz Aralık ayında eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını ve bunu da pili eskiyen iPhone'ların işlemci frekansını düşürerek yaptığını itiraf ederek büyük eleştirilere maruz kalmıştı.

Ayrıca Bkz.iPhone, Android ve Windows'daki tarayıcılar Spectre açığına karşı korumalı mı? Test edin!
    Cupertino merkezli teknoloji devine, tüketicileri daha yeni iPhone modeli almaları konusunda kandırdığı gerekçesiyle bir grup kullanıcı tarafından dava açıldı. Mahkeme salonlarına taşınan konuyla ilgili Apple'dan 1 trilyon dolar gibi rekor bir tazminat talebi var.

iPad'ler yazılım güncellemeleriyle yavaşlatılmadı

Apple güncellediği destek dokümanında, yavaşlatmanın iOS güncellemeleri aracılığıyla gerçekleştirildiğini ve bu durumun yalnızca iPhone'ları etkilediğini açıkladı.

Şirket "bir özellik" olarak tanımladığı durumla ilgili "Bu özellik yalnızca, sistemin beklenmedik şekilde kapanmasını önlemek ve iPhone'un kullanılabilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu güç yönetimi özelliği iPhone'a özgüdür ve diğer Apple ürünleri için geçerli değildir" diyor.

Apple, iPad'lerin bu pil yavaşlamasından etkilenmediğini açıklamaktan başka hiçbir bilgi vermedi ancak GSMArena'ya göre bu durum tabletlerde kullanılan büyük pillerle alakalı. Daha büyük kapasite daha az şarj edilmesi demek ve bu da pilin daha az yıpranmasına yol açıyor. 

• "Bu özellik yalnızca, sistemin beklenmedik şekilde kapanmasını önlemek ve iPhone'un kullanılabilmesini sağlamak için tasarlanmıştır." şeklinde bir açıklamanın bir iPhone 6 kullanıcısı olarak sadece kullanıcıları kandırmak olduğunu söyleyebilirim. Çünkü eğer dedikleri gibi eski iPhone modellerini yavaşlatmalarının tek sebebi iPhone'ların beklenmedik bir şekilde kapanmasını önleyen bir özellikse(!) neden çevremdeki iPhone kullanıcılarının neredeyse hepsi İstanbul'da, kış ortasındaki bu bahar havasında, telefonlarında birden bire kapanıp şarja takılana veya telefon ısınana kadar açılmama sorunu yaşıyor? Birkaç gündür Erzurum'dayım ve burada dışarıdayken telefonu kullanamamamdan bahsetmiyorum bile.
    Özetle iPhone modellerinin bir kısmı zaten beklenmedik bir şekilde kapanma sorunuyla karşı karşıya.
    İlk çıktığı gunden beri Note4 kullanıyorum , pilini 2-3 ay once 2.sefer değiştirmiş oldum , her pil değiştirdiğimde de format atıp sıfırlıyorum , yeni telefon almış gibi oluyor. :) iPad 4 um var , onu da ilk çıktığında almıştım bence aynı problem ipad lerde de var. Her yeni gelen IOS surumu ile akıcılık ve hız uçtu gitti. Apple başına daha fazla iş almamak için inkar ediyor.
  • keşke apple türk firması olsaydı. kendi mühendislerimiz tarafından kandırıldık. allahım da milletim de beni affetsin derdi. ceza falan almadan devam ederdi. gerçi bütün bu güvenlik skandallarına, telefon yavaşlatmalara rağmen halaa gidip yarım elmaya para verecek adamlar vardır adım gibi de eminim.
  • YAV HEH HE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerim5100 -- 15 Ocak 2018; 14:46:27 >
  • iPad zaten yavaş. İhtiyaç yok yavaşlatmaya. İmkanım olsa da kutudan çıktığı günkü sürümüne dönsem.

• air 2 ios 11 ile çöp oldu. pdf açamaz hale getirdiler *erefsizler

• macbook pro yu yeni aldım. bir kere güncelledim. fark hemen anlaşılıyor. pil 1 saat daha az gitmeye başladı. açılma süresi arttı. animasyonlarda gecikme var.
    apple ın yeni dosya sistemi AHFS de öyle söyledikleri gibi hızlı değil. bilerekten yavaşlatıyorlar

• "Bu özellik yalnızca, sistemin beklenmedik şekilde kapanmasını önlemek ve iPhone'un kullanılabilmesini sağlamak için tasarlanmıştır." şeklinde bir açıklamanın bir iPhone 6 kullanıcısı olarak sadece kullanıcıları kandırmak olduğunu söyleyebilirim. Çünkü eğer dedikleri gibi eski iPhone modellerini yavaşlatmalarının tek sebebi iPhone'ların beklenmedik bir şekilde kapanmasını önleyen bir özellikse(!) neden çevremdeki iPhone kullanıcılarının neredeyse hepsi İstanbul'da, kış ortasındaki bu bahar havasında, telefonlarında birden bire kapanıp şarja takılana veya telefon ısınana kadar açılmama sorunu yaşıyor? Birkaç gündür Erzurum'dayım ve burada dışarıdayken telefonu kullanamamamdan bahsetmiyorum bile.
    Özetle iPhone modellerinin bir kısmı zaten beklenmedik bir şekilde kapanma sorunuyla karşı karşıya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AAlperenK -- 17 Ocak 2018; 8:5:20 >
  • ortalik moron dolu, bu moronlar pil suresi azalinca "yea hani 2 gun bekliyordu bu" diye, pil suresini tutturmak icin islemcinin kendisinde olan guc tasarrufu modlari kullanilinca da "bana sormadan nasil yavaslatir" seklinde ; sanki telefonu kendileri yapmis da Apple sadece uzerine markasini basmis gibi konusabilirler.
  • Apple satışlarındaki başarısını, açıklamalarında da sürdürüyor. Hayatımda ilk defa işlerine geldiği gibi bilinçli yapılan bir planlı eskitmenin açıklamasıın bu kadar profesyonel bir bahaneye dayandırıldığını görüyorum. Yavaşlatmadık, ‘’özellik’’ ekledik... (iphone 6s kullanıcısı)

• İpadler pilden dolayı değil yazilimdan dolayı yavaşlatildi. İpad 2 sahipler ios 6.1.3 ile yağ gibi akan tablete sahip oldular. Apple imza konusuna bakın.

• İlk çıktığı gunden beri Note4 kullanıyorum , pilini 2-3 ay once 2.sefer değiştirmiş oldum , her pil değiştirdiğimde de format atıp sıfırlıyorum , yeni telefon almış gibi oluyor. :) iPad 4 um var , onu da ilk çıktığında almıştım bence aynı problem ipad lerde de var. Her yeni gelen IOS surumu ile akıcılık ve hız uçtu gitti. Apple başına daha fazla iş almamak için inkar ediyor.

• iPad'lerde pil sıkıntısı yok da ya düzgün optimize etmiyorlar ya da cihazlar kaldırmıyor. iOS 11 yüklü iPad Air, beni kurtarın diyecek kıvamda. Yazık.
  • zorlu centerdeydim bugün. apple mağaza çalışanları yavaş çalışıyor güncelleme almışlar:))

• Apple Watch'ım ve MacBook Promda aynı durumda ne yazık ki
  • Pil ile bahaneleri tamamen yalan dolan yazılımsal ağırlık var cihazlarda ufak tefek eklentiler getiriyorlar biz böyle yaptık işte daha verimli yaptık vs vs ama cihaz tamamen çöp oluyor pili çöp olan bi 4s'e 9.3.5 kurun bi 5 dk kullanın kullanabilirseniz tabi sonra sıfırdan 6.1.3 kurup deneyin aradaki farkı görün ha 6.1.3 çok eski diyosanız ota'dan 8.4.1 veriyor güncelleme 6.1.3e direk güncelleyin 8.4.1 görün arada hafif yavaşlamalar oluyor 8.4.1'den sonra 9.3.5'e kurun cihazı telefon dahi etmeniz 2 dakikayı buluyor apple bu konuda yanlış adımlar atıyor elinizde 7 plus üstü cihaz yoksa iOS 11 kullanmanın bi anlamı yok şuan için.
  • İpadler zaten yavaştı daha ne kadar yavaşkayabilirdi.
  • İpadim ayvayı yedi nerdeyse. Keşke eski sürümlere geri dönüş mümkün olsa. İnternete bile giremiyoruz.

Mac Proda bi değişiklik gözlemlemedim. (Ssd hardiske geçtikten sonra hızlandı.,)
  • bence btün ürünlerde yavaşlama oluyor

• MacBook’larda olay bu şekilde değil bence. Zaten daha önceden eski sürüm macOSları indirdiyseniz format attığınızda istediğinizi yüklersiniz. Ayrıca 9-10 sene önce çıkan ilk 64 bit işlemcili Mac’lere bile en son sürüm işletim sistemi desteği var. Evde bir tane 2010 macbook var, onda High Sierra kullanıyorum, öyle berbat falan da değil. Yaşına göre son sürüm sistemle makul seviyede çalışıyor cihaz.

Tabi bu telefon konusunda yaptığı ise cidden büyük ayıp. Bir de planlı eskitme hemen her üründe karşımıza çıkıyor bugün maalesef. Diğer telefon üreticilerinden tutun, evdeki ampüllere kadar..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.