Şimdi Ara

Apple, MicroLED ekran fikrine veda ediyor: İşte nedeni

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yakın bir zamanda ortaya çıkan Bloomberg'den Mark Gurman'ın raporuna göre 2016'dan bu yana OLED'den özel microLED ekranlara geçiş yapmaya çalışan Apple, bu amaçla yaptığı milyonlarca dolarlık yatırımından vazgeçmiş olabilir.

Apple, ekonomik sebeplerden ötürü MicroLED ekran geliştirme projesini sonlandırdı

Apple, microLED'i ilk olarak Apple Watch Ultra'ya eklemeyi planlamış ve bu teknolojiye milyarlarca dolar yatırım yapmıştı. Ancak microLED'in üretimi, Apple'ın sandığından daha pahalı ve karmaşık çıkmasından ötürü Apple, şimdilerde ekran mühendisliği ekiplerini yeniden organize ediyor ve ABD ile Asya'daki bazı çalışanlarını işten çıkarmakta.

Ayrıca Bkz.Yaklaşan Xiaomi Civi 4, yeni bir sertifika daha aldı: İşte beklenen özellikler

Apple'ın microLED planlarını iptal ettiğine dair ilk söylentiler Şubat ayında ortaya çıkmıştı. Tedarikçi OSRAM, microLED ile ilgili bir projenin iptal edildiğini duyurmuş kısa bir süre sonra ise Apple'ın, Kulicke & Soffa ile de ilişkisini sonlandırdığı ortaya çıkmıştı. Yakın zamanlı Gurman'ın raporu ve analist Ming-Chi Kuo ve Display Supply Chain Consultants'ın Apple'ın microLED Apple Watch üzerindeki çalışmaları durdurduğunu doğrulaması ise bu söylentileri kuvvetlendirdi.

MicroLED teknolojisi, OLED'e kıyasla yanma riskinin olmamasından dolayı daha avantajlı. Ancak Apple, ekonomik faktörlerden dolayı şimdilik microLED'e geçemeyecek olsa da Gurman'ın yaptığı açıklamada Apple'ın ilerideki diğer projeler için microLED'i izlemeye devam edeceği belirtildi.

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-03-22/apple-scraps-plan-to-design-display-for-watch-in-house-cuts-jobs

• Oled nerdeyse 0,03 ms degilmi benmi yalnis biliyorum, nasil microledler daha iyi yanit süresine sahip oluyor ? Microledleri kullanmak istemelerinin sebebi maliyetinin daha düsük olmasi degilmi ? Oledler 100% renk dogrulugu sagliyor

• Micro led teknolojisi ömür süresi,%50 parlaklıkta yüzbin saat bulmaktadır.

• Bi sonraki nesilde samsung dan alırlar

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Apple'ın bundan sonra bişey yapabileceğini sanmıyorum. Hazır donanımları toplar yazılım yapar sadece.

Yani bir değişle montaj firması olur en fazla. Gerçi onuda kendi yapmıyor ya.

• apple, %10000 kâr getirmeyen her işten cayıyor. bkz. apple car

• OledMicroLED

• Gelecegin teknolojisi microled bunu yillar evvelden beri biliyor takip ediyordum… Hatta apple gibi genel pazara urun ureten bir markanin bir urununde bunu sunacak olmasi cok sasirtici gelmisti… Cunku mevcut top tier mini led ve oled ekranlara gore akil almaz derecede daha pahali bir teknolojiydi… Ustune ustluk microleddeki en buyuk arge konusu maliyet dusurmenin yani sira kucuk zar alanina yeterince piksel sigdiramamak ile alakaliydi… Ve bu sorun varken nasil olup da minicik saat ekraninda bunu basaracaklardi heyecanla bekliyordum (her ne kadar laboratuvar urunu minik boyuta bol piksel sigdiran microled denemeleri olsa da)…

Anlasilan o ki apple tarafi bu kadar basitce gorunen bu sorunu ongorememis… Apple tarafindaki muhendis/yoneticiler bosa mi calisiyor, yoksa algi amacli bu haberler mi cikiyordu bilinmez…

Once 4k cozunurluk barindiran microled tv ler 75” den daha kucuk boyutlarda (48-55” filan) ve ulasilabilir fiyatlarda karsimiza ciksin sonra bu teknolojiyi belki ONCE ultra pahali bir ipad veya macbook modelinde goruruz (ne bileyim bir ipad ultra isimlendirilmeli modelde gibi)… Bence en az 3-4 yili var bu teknolojiyi seri uretimde ultra pahali secenekler ile gormemize… Ulasilabilir fiyatta gormeye ise 6-7 yil var diye dusunuyorum.. Tabi teknoloji eskiden oldugu gibi yavas ilerlemiyor… Keske 3-4 yil icinde 55-65” tvlerde microled gormeye baslasak ve 1500-2000$ civarlarinda rakamlarla satin alabilsek.. En basta kosa koda ben guncellerim tv mi…

Mevcut tanitilan samsung 76” microled tv nin 90.000$ oldugunu dusunursek, 77” samsung oledin ise 4500$ oldugunu dusundugumuzde ise 20 kati pahali oldugu bir durumu goruyoruz.. 20 kat pahali demek nasil bir sey ozetlemeye calisalim: iphone pro max ekraninin su anki uretim maliyeti cihaz basina 100$, 20 kat pahali olsaydi sadece bir ekranin URETIM maliyeti 2000$ olurdu, diger parcalarla beraber microled ekranli bir iphone pro maxin uretim maliyeti kabaca 2500$ gibi bir rakama tekabul ederdi ve apple’in su anki cost-to-price oranina baktigimizda satis fiyatinin 6000$ olmasi gereken bir pro max modeli ortaya cikardi.. Bu da o telefonun Turkiyedeki vergiler sonrasi en az 400.000₺ (hatta muhtemelen 450.000₺) gibi bir rakama alici bulmayi bekliyor olmasi demek oluyor.. Varin siz dusunun 2024 yili icin bahsedilen teknolojinin ne kadar erisilmez derecede pahali bir teknoloji oldugunu..

Tabi su an cok NİŞ bir teknoloji oldugundan dolayi da 20 kat daha pahaliya yalnizca uber zengin insanlari hedefleyen bir politikayla satildigini da dusunmek gerek… Fakat yine 20 kat olmasa da, seri uretim ve hacimli uretim ile de olsa bu ekranlarin oled varyantlarindan gunumuz sartlarinda en az 3-4 kat daha pahalıya mal olacağı gercegini degistirmiyor…

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eapantherea -- 24 Mart 2024; 3:48:15 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• eapantherea kullanıcısına yanıt
    90 bin rakamına nereden ulaştınız.Amerikalı Micro led üreticisi Just video Walls özellikler ve seçeneklere bağlı olarak 50 ile 60 bin dolar fiyatlardan başladığını söylüyorlar.

• joven kullanıcısına yanıt
    Buradan hocam:

https://www.microled-info.com/samsung-launches-its-2024-microled-tv-lineup-china-new-90000-76-inch-model

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • İnanmadım, inanmayın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.