Şimdi Ara

Apple M1 watt başına en performanslı işlemci olma iddiasında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
2
Favori
5.660
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 ay
  • Cevaplayan Üyeler 45
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 34 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Favoriye Eklediklerim 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • suslu76 (21 mesaj) ilkerinanç (10 mesaj) SerhanUygur (6 mesaj) jem991 (6 mesaj) AnimeLover2000 (5 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (52 mesaj) Mobil (5 mesaj) Mini (2 mesaj) (13 mesaj) (2 mesaj) Uygulama (33 mesaj)
  • @
9 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Apple M1 watt başına en performanslı işlemci olma iddiasında
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    5112 Mesaj
    Touch ID mac eko sisteminde zaten var ama (:

Performans kısmına gelirsek, Bu işlemci ailesinin teknik yönden zaten kağıt üzerinde üst düzey kapasiteye sahip olacağı hemen hemen kesin. Microsoft-Intel tarafına göre yazılım bakımından ARM mimarisi ne kadar iyi düşünülmüş ve ne kadar destek almış olacak; ne kadar hazır olacak o kısım belirleyici. Günümüzde yazılım optimizasyonu hepsinden önemli halde. MacOS; IOS kadar cazip gelmeyebilir ARM mimarisi ile ilk aşamada yabancı geliştiriciler için çünkü ciddi bir dönüşüm yükü ve IOS é göre daha dar bir kullanıcı kitlesi var elbette. Zamanla hepsinin oturacağına şüphem yok tabi en kötü Apple oturup kendi yazılımlarını çeşitlendirir geçer de; başlangıçta hazır olacak mı merak içindeyim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Onbaşı
    36 Mesaj

2.6 tflops veren bir gpu nun 128 bit 3-4 GB VRAM den aşağısıyla geleceğini zannetmiyorum. Tabanın ne olduğu çok da önemli değil. Oyunun Mac cihazlarda oynanabileceğini düşünen geliştiriciler illa ki artık Mac pazarına da saldırmaya başlar. Crack sistemi olmayışı ve oyunların orjinal satılması gibi sebepler oyun geliştiricilerinin gözünde bir dolar işareti oluşturmuştur bile.

|
    |
    DPLALİ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    83 Mesaj
    Gerçekten “apple reinvented the cpu”. İnanılmaz bir sıçrama yaptılar. Kimse kusura bakmasın piyasanın kanını 14nm ile emen intele ağır bir tokat oldu. 15-20 saat pil ömrü gibi inanılmaz değerler veren, 6k ekran çalıştırabilen bir ultrabook düşünün. Apple hisselerini %2-3 artacaktır.
  • şaka gibi. macbook prolar 30bin tl olmuş :(

|
    |
  • Yarbay
    3039 Mesaj

Bir şirket hem en iyi ürünü yapıp hem de en ucuza satarsa başkaları olmazdı piyasada. Apple genelde kaliteli ve pahalı diyebileceğimiz ürünler yapıyor ve o sınıftaki ürünleri tercih eden kitleye hitap ediyor.
    |
    |
    Grondan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    10748 Mesaj
    Apple yaparsa en iyisini yapar. :p
  • Yüzbaşı
    364 Mesaj

Geliştirici oyun geliştiriyor. Windows x86 PlayStation x86 Xbox x86 linux bile x86 sadece tek bir sistem için ekstra para harcamaz. Kaldı ki crack olmayacak olması sistem erişimini kısıtlıyor geliştiriciler için çok çok büyük bir yük Apple oraya para harcamak yerine çok daha az maliyet ile 4 farklı platforma oyun geliştirmek çok daha mantıklı bir iş Apple a ödeyeceği yüksek komisyonda cabası bu güne kadar x86 olmasına rağmen Mac oyunları hep çok az kaldı bundan sonrada oyun gelmez ona.

|
    |
    nmckn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    33 Mesaj

Kesinlikle.

|
    |
    12 Angry Men kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    33 Mesaj

Dostum o kadar pahalı değil Sadece Türkiye'de yaşıyorsun 😉

suslu76 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3039 Mesaj

Turkiye'de de Amerika'da da Apple urunleri benzer islevsellikteki urunlerden daha pahali. Turkiye'deki alim gucunun elektronik aletler icin cok dusuk olmasi baska bir mesele.
    |
    |
    uurcan5172 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Onbaşı
    33 Mesaj

Adamlarda pahalı orta ucuz diyelim Adamlara göre Orta oluyor genelde Ama Türkiye'de Ne olursa Olsun Pahalı

|
    |
  • Yüzbaşı
    894 Mesaj
    şu arm işlemci ve işletim sistemi kısmı otursunda bir ipad pro alınır
    |
    |
  • Çavuş
    49 Mesaj

Dostum VRAM yok tek bir unified memory var chip ustunde 8 veya 16 gb. Bunu cpu+gpu paylasiyor.

|
    |
  • Onbaşı
    36 Mesaj

Lanet olsun bi hayalimiz vardı 2.6 tflopsu görünce😔😔😔

|
    |
    AnimeLover2000 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3039 Mesaj

Dediginizde hakli olabilirsiniz de @Grondan dolar basina performans meselesini sordugu icin onu konusuyorduk. Onun da Turkiye ile alakasini ben kuramadim.
    |
    |
    uurcan5172 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    49 Mesaj

Niye hayallerin yikildi ki? Unified memory daha iyi dedicated’a gore. Direk on chip transfer yapiyorsun daha hizli olarak.

|
    |
  • Binbaşı
    1207 Mesaj
    Çok yüzeysel anlatıldı ve açık bir işlemci ile kıyaslamaya çekindiler nedense ilginç. Erdi reis detaylandırır
    |
    |
  • Yarbay
    13735 Mesaj
    [01 Haziran 2021 18:26:29 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

Neyin grafiği kardeş bu anlamadım şimdi? Apple'ın sunumunu izledim 3 kat hızlı 5 kat hızlı havalarda uçuşuyor.

Hangi test sonucuna, hangi programları karşılaştırıp ona göre yazmış eski modelden 3 kat herhangi bir PCden 5 kat hızlı CPU,GPU gücü falan, ne iş bir anlatsın da dinleyelim.

Mesela Intel işlemci Cinebenchte atıyorum 1000 puan alırken bu 5000 mi alıyor? Nedir bunun aslı?

|
    |
  • Onbaşı
    36 Mesaj

ben artık bu macbooklarda grafikleri sağlam oynatabilir mi diye düşünmüştüm. ama arm tabanlı olduğu için oyun geliştirmez dediler. bu saatten sonra istediği kadar rami olsun. bize yine ne varsa windowstan var.

|
    |
    AnimeLover2000 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Cancer Clinical Trials
anzer balı
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,703
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.