Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Apple iPhone XR [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: zaferli Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Android )
3.118
Cevap
69
Favori
187.124
Tıklama
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Apple - iPhone - iPad >> Diğer >> Apple iPhone XR [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    7492 Mesaj
    iPhone XR

XR Hands-On

DonanımHaber Canlı Yayını

Amerika satış fiyatları

Diğer modeller ile karşılaştırmak için buraya tıklayın.

Detaylı bilgiler için buraya tıklayarak üretici web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

|
    |

ASUS Z97 PRO Gamer | i7 4790K 4.6 Ghz | G-Skill Ripjaws 4x4 16 GB 1866 MHz DDR3 Quad Kit | Zotac GTX 970 AMP! Extreme Edition 4 GB - LG M2762D 27" FHD | Corsair Force GT SSD | Sandisk Extreme SSD | WD Caviar Black 1 TB | Cooler Master CM 693 MidT ATX | Seidon 120V CPU Liquid Cooler | High Power Astro Lite 750W | Logitech Z5500 THX - Creative X-FI Surround 5.1 Pro

Lenovo ThinkPad T430 ~ Intel 180 GB SSD

Cevizin kabuğunu kıramayan, cevizi sadece kabuk zanneder...

• Bu yıl benim de tercihim iPhone XR oldu. 1994'den bu yana Apple kullanıcısıyım. 2009'dan beri her yıl yeni iPhone modeline geçiyorum, son bir yıldır da iPhone X kullanıyordum. Bu yıl Xs ve Xs Max modellerini pas geçip XR aldım, yaklaşık 20 gün önce iPhone X'umu satıp Amazon'dan siyah renk XR aldım (öncesinde Apple Store'dan beyaz renk alıp bir ay deneme amaçlı kullanmıştım). Meraklısı için Xs yerine XR tercih etme nedenlerim:

1. Fiyat: Öncelikli sebep tabii ki devalüasyon ve İMEİ haracı kaynaklı maliyet artışları. Türkiye çıkışlı Xs modellerine erişmek artık çok zor. XR bu açıdan biraz daha mantıklı. Amazon'da XR fiyatı arada bir 5900'e kadar düşüyor. Geçen yıl 5500'e iPhone X almıştım, dolayısıyla üzerine ufak bir rakam ekleyerek geçebildim. Ben bu model yükseltme ücretini yıllık cihaz kiralama ücreti gibi düşünürüm. Her yıl yeni modele geçince bütçeyi çok etkilemiyor.
    2. Pil Ömrü: XR'nin pil ömrü kesinlikle çok iyi. Yoğun kullanımda bile 1,5 gün kullanım veriyor. Bugüne kadarki en iyi iOS pil deneyimi bu cihazda.
    3. Boyut: iPhone X'un boyutu aslında idealdi ve son bir yıldır memnundum ama XR'nin ekranı biraz daha geniş ve ferah geliyor. Ama Xs Max kadar da kaba ve güdük değil. Tam arada, ideal bir ekran boyutu var.
    4. Portre Modu: Portre çekimlerini normal açılı ve F1.8 ana kamera ile yapılabilmek, dar açılı portrelere kıyasla kesinlikle tercih nedeni. Apple fotoğraf işleme algoritmasını nihayet geliştirdi ve tek kamera ile portre çekebiliyoruz. Bu yıllardır olması gereken bir şeydi zaten, isteseler iPhone 7 bile portre çekebilir. XR ile düşük ışık altında dahi portreler hem başarılı hem de normal açılı, çift kameralı modeller gibi dar değil.
    5. Alüminyum Çerçeve: Bir yıl gümüş renkli iPhone X kullandıktan sonra bir daha paslanmaz çelik çerçeveli iPhone almamaya yemin etmiştim. Nasıl korursanız koruyun, paslanmaz çelik kasa mutlaka çiziliyor ve aylar geçtikçe çamur gibi bir hal alıyor. Parlatıcı pasta kullanınca yeniden ışıldıyor belki ama oto jantı değil ki bu sürekli pastayla parlatalım. X ve Xs modellerindeki çerçeveler bir facia. Büyük heyecanla altın ve gümüş kasalı Xs alanlar, cihazların kılıfa takıp çıkarırken bile çizildiğini görünce, çerçeve parlaklığını yitirince birkaç ay sonra pişman olacaklar. Keşke X kullanıcılarının deneyimlerini okusalar.
    5. Renk Seçenekleri: Özellikle siyah ve beyaz renkler, alüminyum çerçeve ve cam arka yüzeyle birlikte kozmetik açıdan çok güzel. Bir ay beyaz kullandım, sonra da siyaha geçtim. XR'nin renklerini ve tasarımını 5C kıyaslamak art niyet değilse, ancak cahilliktir.
    6. 128GB Seçeneği: XR serisinde 128GB seçeneği olması bile başlı başına tercih nedeni olabilir. Apple kapasite oyunları ile müşteriyi yolmaya bayılır. Eskiden kapasiteler ikiye katlanarak giderdi. 12-32-64-128 seçip alırdık. Önce 16-64 yaptılar, sonra 32-128, şimdi de 64-256. Tam bir rezillik. Apple bu bellek pazarlama stratejisini kesfettiginden beri tuketicileri saglam yoluyor, 1 koyup 5 kazanıyor. XR'de 128GB seçeneği olması bu açıdan çok iyi.
    7. LCD Ekran: iPhone X çıktığında OLED ekrana heyecanla geçtik, gerçek siyah, siyah arka plan vs. ile kendimizi avuttuk. Ama şimdi geri dönüp bakınca, 10 yıldan sonra LCD'den OLED'e geçiş o kadar da ilgi çekici gelmiyor. XR ile OLED'deki ekran sarılığından kurtulmak iyi oldu. OLED olmazsa olmaz bir ekran tipi şey değilmiş, şahsen onu gördüm.

iPhone XR'nin eleştirilen yönleri:
    - LCD Ekran: Kesinlik bahsetmeye gerek yok, bir yıl iPhone X kullandıktan sonra geçtim ve hiçbir şekilde X’un ekranını aramıyorum. Yıllarca kullandığımız 4/5/.../8 ekranları neyse bu da o. Pikseller sayılıyor gibi efsanelere inanmayın.
    - IP67 Su Dayanımı: iPhone 7'den bu yana bu standardı kullanıyorduk, varsın IP68 olmasın. Zaten bu cihazlarda su teması, hatta nemli ortam bile garanti kapsamı dışında.
    - 3D Touch: 6S’den bu yana bu özelliği her yıl kullanıyordum, XR’ye geçtim ve aramıyorum. Taptic feedback yeterli oluyor.
    - Kalınlık: Cihazları incelte incelte kağıt gibi yaptılar. Evet, XR Xs modellerine göre daha kalın ama ele iyi oturuyor. Ben şikayetçi değilim.
    - 3GB RAM: X’da da aynıydı. Önemli olan A12 işlemci, ki RAM dışındaki diğer donanımlar Xs ile aynı.
    - Çerçeve: Evet, çerçeve X ve Xs modellerinden daha kalın ama bunu sadece X/Xs ile kıyaslayınca fark ediyorsunuz. İki cihaz da sürekli elinizin altında değilse, cihaza alıştıktan sonra o çerçeve kalınlığı önemini yitiriyor.
    - Tek Kamera: Bir dönem bilgisiz insanların megapiksel görgüsüzlüğü vardı, herkes birbirine telefonunun veya fotoğraf makinesinin megapikselini sorardı. Bu aralar da kamera adedi görgüsüzlüğü var. Ne kadar çok kamera varsa, o kadar iyidir sanıyorlar. 7 Plus’tan bu yana çift kameralı cihaz kullanıyoruz da ne oluyor? Her yıl iPhone ile yılda 7-8 bin fotoğraf çekerim. Genel toplamda baktığımda ikinci kameranın kullanım oranı %2 bile çıkmıyor. Portre modunda zaten tercihim artık XR'den yana. Dolayısıyla benim artık ikinci kameraya ihtiyacım yok. Fotoğrafçılıkta bırakın megapikseli, artık optik kalite bile arka plana düştü. Artık her şey yazılımsal algoritmada bitiyor. Dijital fotoğrafçılığın gidiş yönü artık tamamen algoritma ve yapay zeka.
    - Gigabit LTE: Yoksa yok, ne olmuş yani? 1GB internetin hala 20 TL'ye satıldığı, 2-3GB internetli tarifeler ve korkunç vergilerle vatandaşın soyulduğu bir ülkede cihaz 100Gbit bağlantı desteklese ne olur?

XR ile Xs arasında kalanlara tavsiyem yukarıda paylaştıklarımı mantık çerçevesinde değerlendirmeleri. Bence aklın yolu XR'den geçiyor. Başka bir mesajda kılıf konusunda da tavsiyelerim olabilir. Herkes cihazını güle güle kullansın.

Rodin merhaba,

Öncelikle XR alırsan kesinlikle pişman olmazsın. En az 4 sene rahatlıkla işini görür. (2018 in en fazla satan iphone modelidir)

Tercih konusuna gelirsek iphone kendisi ayrı bir sistem S10 ile kıyaslamak anlamsız olur.

Burada belirleyici olan "İOS" mu "android" mi buna karar vermelisin.

Yani Windows mu? Linux mü? önce buna karar vermelisin.

Apple telefonların pahalı olmasının asıl sebebi, yazılımı sıfırdan yüze kendileri yapıyor olmalarıdır. Dolayısı ile buda maliyeti artıran bir unsurdur.

Yani bir iphone telefona 10.000 TL veriyorsan bunun 2.500-3000 TL si yazılım içindir.

Forumda olsun başka yerde olsun birçok kişi iphone pahalı diyor fakat bunun sebebini bilmiyor.

Bir laptop aldığınızda; Linux işletim sistemli fiyatı 3.000 TL,, windows 10 işletim sistemli fiyatının 3.700 TL ye satılması gibi.

Android de en önemli sorun virüs girme tehlikesidir, mobil bankacılık kullanıyorsanız risk altındasınız demektir.
    Bunun dışında yavaşlama, takılma, donma, sistem kapatıldı gibi bir sürü hata görürsünüz.

Forumda S9 plus kullanıcılarının sorunlarını bir okuyun derim hepsini buraya tek tek yazmak anlamsız olur.
    Aynı durum Mate20Pro için de geçerli. Menü de ayarlarda bile gezerken telefonun kastığından bahsediyorlar.

Aslında bu iki marka telefon donanım olarak çok iyi fakat yazılımlarının android olmasından dolayı kullanıcılar sorun yaşıyor.

IOS u anlatmak uzun sürer o kısmı araştırmayı size bırakıyorum.
    Fakat benim 10 yıla yakın ios deneyimim; telefonları hesap makinesine benzetiyorum. Her zaman her durumda aynı sonucu veriyor.

Apple telefonları yavaşlatma konusu ise, adamlar bunu yapabilir haklı da olabilirler. Sonuçta ticari bir işletme. Sürekli kar etme amacı gütmesi gayet normal.
    Parası olan 4 sene de bir değiştirir telefonu konu kapanır. Samsung da alsanız huawei de alsanız taş çatlasa 4 sene idare eder.
    Örneğin Samsung Galaxy S8 in esamesi okunmuyor artık, hiçbir teknoloji mağazasında satılmıyor.
    Android işletim sistemli telefonların ömrü daha kısadır ayrıca.
    Çünkü android sürekli ram ister, cpu gücü, gpu gücü ister.

Zaten Apple ürünleri üst gelir grubuna hitap ediyor.
    Asgari ücretli veya gelir düzeyi düşük insanlar için ürün üretmiyor.
    Mercedesin araçlarını üretirken herkes bu arabadan alsın diye uğraşmaması gibi bir durum var.

Ekran piksel konusuda ayrı bir tantana; bugüne kadar herkes iphone 6-7-8 plus ı sorunsuz kullanıyordu. Bir anda lcd ekran kötü oldu.

Bu telefon 2k video ve 2k fotoğraf zaten kayıt ediyor. Ekran çözünürlüğünün fotoğraf çekimine bir etkisi yok ki.

Sanki herkesin evinde 65inch 2k oled ekran televizyon var.
    Telefonda 2k kayıt ettiğin video yu full hd tv den veya 2k ekrana sahip olmayan bilgisayarında izlediğinde ne olacak acaba?

Sonuçta el kadar telefon, o ekranda 2k ile fulhd farkını gözle göremeyeceğini herkes defalarca söyledi.

Çerçeve konusuna gelirsek, ince çerçeveli telefon almak istiyorsanız iphone XS almalısınız,
    onun dışında X ile XR ın çerçevesi ve kalınlığı aşağı yukarı birbirine çok yakın.

Çerçeve olayı devede kulak misali. Tartışılacak en son konu diyebilirim.
    Evinizde kullandığımız televizyonlarda çerçeveli, pencerelerde çerçeveli, tablolarda çerçeveli. Çerçevesiz bir şey yok ki!

Her şeyi bırakıp milimetreleri mi dert edeceksiniz?

Çok fazla takılmayın alın geçin keyfinize bakın, 4 sene sonra başka bir telefon alırsınız, olmadı androide dönersiniz.
    Sizin için demiyorum fakat bakıyorum İnsanlar hayat meselesine çeviriyor telefon olayını anlamıyorum.

4 sene sonra telefonun ne olacağını düşünüyoruz ama 4 sene sonra bu hayatta olacak mıyız garantisi var mı?

Bugün akşam eve sağ salim gidebilecek miyiz garantisi var mı?

milimetre, 2k, 3d touch olsa hayatta derdimiz keşke :)

xr ara cihaz felan değil

konfigurasyon olarak xs den bir farkı yok max den ise ram yönünden farklılık gösteriyor

kameranın tek olması handikap oluşturmuyor aynı yeteneğe sahip diğerleri ile

sadece cansız cisimlerin portresini çekmiyor ki oda yazılım ile hallolacak bence

bende eşimde x den geçtik xr a

x deki amoled ekran diğer tüm amoled ekranlar gibi gözü bir miktar yoruyor

benim kişisel görüşüm xr ın ekranı x e göre daha canlı duruyor

farklı zamanlarda geçiş yaptık dolayısı ile x ve xr ı karşılaştırma imkanım oldu

her iki cihazı yan yana en parlak ışıkta xr ın beyazları daha beyaz görünüyor x de hafif kremsi bir durum var

xr ın x ve xs den geri kaldığı 1 2 şey var bana göre biri yukarıda yazdığım portre olayı diğeri 3d touch olmaması

ben yoğun kullanıyordum eksik geliyordu ama şimdi yazılım ile destek geldi bazı durumlarda kullanılıyor

birde malum x biraz daha kibar bir cihaz daha ince ele daha güzel oturuyor ama ona karşın xr ın ekranı haliyle büyük ve kullanışlı

yazılım desteğine gelirsek en az 4-5 sene sıkıntı çıkacağını sanmıyorum

konfigürasyon olarak çok güçlü bir cihaz kardeşleri xs ve xs max gibi

gönül tabi ki xs max istiyor ama fiyatının çok yüksek olması engelliyor

keşke yurtdışındaki gibi fazla fiyat farkı olmasaydı da xs max alabilseydik

Eskiden forumlarda cihazlarla ilgili teknik veriler kullanıcı deneyimleri su gibi akardı herkes faydalanırdı artık ülkemizin maalesef üzülerek söylüyorum ama ekonomik sorunu bu bilgilerden çok ne kadara alırım ne zaman almalıyım sorularıyla doldu :) sakın yanlış anlamayın öz eleştiri yapıyorum kimseyi yargılamıyorum elbette gönül ister ki herkes ucuz bir fiyata ulaşsın bu güzel teknolojik cihazlara ama ülkenin durumu içler acısı.

Ya ne boş tantana yaptınız, parası olan xs över, parası xr'a yeten xr daha iyi der. Sanırsın iki telefon arasında dünya kadar fark var, her ikisinde de her şeyi aynı şekilde yapabiliyorsun, neymiş birinde oled diğerinde lcd varmış, biri kalın diğeri inceymiş, 7000 tl'ye xr alabilecekken 10 bin'e xs alınmaz bana kalırsa. Ha 7000 bile bir telefona çok aslında ama 3 bin lira daha fazla verip kendini elit+ hissetmek isteyen xs alsın.

Kendince attığın bu havadan sonra kendini ne mutlu, büyük, büsbüyük,havalı, accaippp sanıyorsundur kimbilir?

veysel_lowe kullanıcısına yanıt
    @veysel_lowe demiş ki;

Mesajı Yerinde Gör

Teknoloji marketlerinde birebir karşılaştırdım tamam kabul XS ekranı daha güzel ama 3000 lira fark verirsen daha güzel, ağzı olan konuşuyor. Yıllardır aynı teknolojiyi kullanan millet nedense XS ile OLED ekrana geçince bi anda piksel sayar oldu e kardeşim 6s, 7 ve 8 de LCD kullandın? Apple sana retina hd ekran diye sattı ama bildiğin IPS LCD ekrandı, niye bu kadar uzatıyor herkes bunu anlamadım. O zaman gözüne harika müthiş of be retina ekrana bak diye övdükleri şeyi niye şimdi gömüyorlar anlam veremiyorum, Apple olmakta zor ne yapsalar yaranılmıyor.

XR ın kalın ve ağır olduğundan bahsediyorlar. Kulaktan kulağa yayılan bu olayın aslını buraya yazayım, artık konu kapansın.

XR ......... Uzunluk: 15cm Genişlik:7,5cm Derinlik : 0,83cm Ağırlık: 194gr
    XS ......... Uzunluk: 14cm Genişlik: 7,1cm Derinlik : 0,77cm Ağırlık: 177gr
    XS Max ......... Uzunluk: 15,7cm Genişlik: 7,7cm Derinlik : 0,77cm Ağırlık: 208gr
    8 Plus ......... Uzunluk: 15,8cm Genişlik: 7,8cm Derinlik : 0,75cm Ağırlık: 202gr

Bu durumda herkesin şikayet ettiği kalınlık(derinlik) XR ile XS max arasında 0,08cm oluyor.

Telefonda eksi bir özellik bulamayıp, telefonu kötülemek için ortaya biri laf atmış, XR çok kalın demiş, iphone düşmanlarıda bu lafı sürekli foruma yazıyor.Kimse de araştırmıyor.

Zannedersin ki diğer telefonların kalınlığı 1cm, XR ın kalınlığı 3cm.

Size şöyle açıklayayım. Uçlu versalit kurşun kalemler vardır. 09 07 05 vardır.

09 kalem ile defterinize bir çizgi çizin, bu gördüğünüz çizginin kalınlığından daha az aralarında fark olur.

Ağırlık konusunda gelecek olursak; (gerçi XR ile XS i kıyaslamak çok yalnış olur, ebatlarından dolayı, ama arkadaşlar ağır diyorlar bizde açıklayalım)

Fakat telefonu kötülemek için XS ile kıyaslıyorlar. Fakat Xs ile XR arasında 1cm ekran uzunluğu farkı olduğunu hesaba katmıyor arkadaşlar.
    Yani Nissan Micra nın ağırlığı ile Toyota Corollanın ağırlığını kıyaslayıp, Corolla çok ağır bir araç demek gibi bir durum var.

Xr ağırlık olarak zaten XS Max ve 8 Plus dan daha hafif. Bunu aşağıda görüyorsunuz. (ama genede herheyrda XR çok ağır diyorlar!)

XR: 194gr
    XS Max: 202gr
    XS: 177gr
    8 Plus: 202gr

XR ile XS arasında 17 gr fark var. Yani XR 17 gr daha ağır.

Basit bir örnekle açıkalamak gerekirse; 1 tl madeni para 8gr, bu durumda, elinize 2 adet 1tl lik madeni para alın.
    Ağırlığını hissetmeye çalışın, işte bu ağırlık kadar XR ile XS arasında fark olur.

Telefonu almak isteyen, aklında bu iki soruya cevap bulamamış, aklı karışmış arkadaşlara yardımcı olmak için bu açıklalamaları yapmak istedim.

............................

Söylediğiniz diğer şeylere katıldım ancak "Apple telefonları yavaşlatma konusu ise, adamlar bunu yapabilir haklı da olabilirler. Sonuçta ticari bir işletme. Sürekli kar etme amacı gütmesi gayet normal." diyerek hak vermenizi anlayabilmem mümkün değil..

Hepimiz bu ürünleri bedelini ödeyerek aldık, bize hayır olsun diye vermediler..
    Hal böyleyken hiçbir kimsenin ürünlerin ilk başta bize sunulan kapasitesini kısıtlama hakkı olamaz..
    Hangi sebeple olursa olsun bu yapılan son derece etik dışı ve ahlaksızca..
    Ticaretin de kuralları var ve hatalarının bedelini ödüyorlar..

• Yarbay
    2913 Mesaj
    hayırlı olsun
    |
    |
    Şu ürünü aldım.Tavsiye ederim.
    hatta hb da yer alan ilk yorum bana ait :)https://www.hepsiburada.com/spigen-apple-iphone-xr-kilif-ultra-hybrid-360-koruma-black-cam-ekran-koruyuculu-064cs24887-p-HBV00000EN82V?magaza=Hepsiburada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umityasar -- 14 Ocak 2019; 2:43:7 >
    |
    |

her ne kadar s modelleri ile donanımlar ve yazılımlar ufak farkları ile aynı olmasına rağmen

aslında farklı bir cihaz

ben zamanında c serisini de çok sevmiştim değişik zamanlarda birçok rengini kullandım

evde şu anda 1 tane var eşim kullanıyor

bi aksilik olmazsa bugün bende alacağım bir tane

haihazırda x kullanıyorum aslında max istiyorum ekranın büyük olması sebebiyle ama fiyatları çok yüksek

o yüzden xr ile idare etmek durumundayım

sorun ve görüşleri paylaşmaya devam edeceğim

konu hayırlı olsun
    |
    |
    |
    |

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    “Premium” telefon kullananlardan ayrılmak isabetli olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Ben de bugun siparis verdim. Cok eskiden 3gs kullanmistim. Asiri premium oldugu icin androide gecmistim :) XR ile geri dondum. Boyut olarak digerlerinden ideal oldugunu dusunuyorum. Ustelik premium olmamasi da tam benlik

|
    |
    |
    |

|
    |
    |
    |
    Kafamı epeydir tırmalayan bir sorum var arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.. Biraz önce de bahsettiğim gibi yakın zamanda eşime bir tane XR alacağım, 64 gb.olanından.

Bizler aldığımız telefonları ortalama 5 sene kullanıyoruz, benim korkum şu: yazılım dünyası aşırı geliştiğinden artık tüm yazılımlar, güncellemeleri filan eskisi gibi 3 er 5 er megabayt değil, 50 60 mb. lar çerçevesinde oluyor... Durmadan da güncelleme yapıyorlar malum..Hadi diyelim fotoları ve videoları düzenli olarak telefondan alıp pc ye attık da acaba şu güncellemeler filan kısa zamanda telefonlrımızın 64 gb. lık hafızasını tehdit eder hale gelir mi, gelmez mi? Bu konuda yardımcı olursanız fikirlerinizi esirgemezseniz çok sevinirim..
    Medya depolamayacaksaniz sistem guncellemeleri icin 64 gbin sorun teskil etmesine imkan yok.

|
    |

Orijinalden alıntı: Archi33tect

Kafamı epeydir tırmalayan bir sorum var arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.. Biraz önce de bahsettiğim gibi yakın zamanda eşime bir tane XR alacağım, 64 gb.olanından.

Bizler aldığımız telefonları ortalama 5 sene kullanıyoruz, benim korkum şu: yazılım dünyası aşırı geliştiğinden artık tüm yazılımlar, güncellemeleri filan eskisi gibi 3 er 5 er megabayt değil, 50 60 mb. lar çerçevesinde oluyor... Durmadan da güncelleme yapıyorlar malum..Hadi diyelim fotoları ve videoları düzenli olarak telefondan alıp pc ye attık da acaba şu güncellemeler filan kısa zamanda telefonlrımızın 64 gb. lık hafızasını tehdit eder hale gelir mi, gelmez mi? Bu konuda yardımcı olursanız fikirlerinizi esirgemezseniz çok sevinirim..
    Hocam 64GB yeter de artar bile.

|
    |

• Teğmen
    198 Mesaj
    Herkese merhaba,

Eşime xr almayı düşünüyorum. Fakat aklıma takılan mesela bu cihaz sanki ara cihaz gibi oldu o sebeple 2-3 sene sonra yazılım güncelleme desteği kesilir mi acaba?

Bir ara C çıkmıştı heralde oda ara ürün gibiydi onda durumlar nasıl bilen var mı?

Xs ve max ne zaman kesilirse o zaman kesilir. Çünkü aynı işlemci var üç modelde de...5c ile durum tamamen farklı. 5c o zaman birlikte çıktığı 5s ile sadece ekran büyüklüğü aynıydı. İşlemcisi 5’in bile gerisindeydi frekans hızı olarak. Malzemesi 5’in gerisindeydi vs. Xr’da durum farklı. Malzeme plastik değil aliminyum ve cam. Face id var ana kamera xs ve max ile aynı. İşlemci xs ve max ile aynı. Yani ara model değil aslında ucuz model de değil. Normal devam modeli. Xs ve max pahalı ve premium modeller. Ancak güncelleme desteğini kesinlikle onlarla birlikte alacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FthK. -- 15 Ocak 2019; 7:13:49 >
    |
    |
    KALJOJO kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2419 Mesaj

hafıza konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum

ben ios kullanmaya 16gb ile başladım sonra 32 şimdi ise 64gb(xr)

hemen hemen 5 yıldır aynı yedekleme ile devam ediyorum film rulomda 6 bin civarı foto var iş sebebi ile saklayıp sürekli kullanmam gerektiği için çoğundan vazegeçemiyorum

uygulama derseniz oyun harici birçok uygulama yüklü ama hala hafızanın hemen hemen yarısı duruyor

eşime de xr aldım ama onunki uygun fiyatlı denk geldiği için 128gb daha önceki cihazı X 64 gb idi onun film rulosunda da 6-7 bin foto mevcut ki bayanlar her fırsatta foto çekiyor ve fotoların hepsi yüksek çözünürlükte çekildi X kullanırkende hafıza yönünden sıkıntı çekmedi

hafızayı dolduran en büyük etken uzun 4k videolar
    |
    |
    Archi33tect kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

xr ara cihaz felan değil

konfigurasyon olarak xs den bir farkı yok max den ise ram yönünden farklılık gösteriyor

kameranın tek olması handikap oluşturmuyor aynı yeteneğe sahip diğerleri ile

sadece cansız cisimlerin portresini çekmiyor ki oda yazılım ile hallolacak bence

bende eşimde x den geçtik xr a

x deki amoled ekran diğer tüm amoled ekranlar gibi gözü bir miktar yoruyor

benim kişisel görüşüm xr ın ekranı x e göre daha canlı duruyor

farklı zamanlarda geçiş yaptık dolayısı ile x ve xr ı karşılaştırma imkanım oldu

her iki cihazı yan yana en parlak ışıkta xr ın beyazları daha beyaz görünüyor x de hafif kremsi bir durum var

xr ın x ve xs den geri kaldığı 1 2 şey var bana göre biri yukarıda yazdığım portre olayı diğeri 3d touch olmaması

ben yoğun kullanıyordum eksik geliyordu ama şimdi yazılım ile destek geldi bazı durumlarda kullanılıyor

birde malum x biraz daha kibar bir cihaz daha ince ele daha güzel oturuyor ama ona karşın xr ın ekranı haliyle büyük ve kullanışlı

yazılım desteğine gelirsek en az 4-5 sene sıkıntı çıkacağını sanmıyorum

konfigürasyon olarak çok güçlü bir cihaz kardeşleri xs ve xs max gibi

gönül tabi ki xs max istiyor ama fiyatının çok yüksek olması engelliyor

keşke yurtdışındaki gibi fazla fiyat farkı olmasaydı da xs max alabilseydik
    |
    |
    KALJOJO kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2184 Mesaj
    1 aydır siyah 64 lük xr kullanıyorum. varsa kılıf tavsiyelerinizi alırım :)

artık piyasaya değişik tipte kılıflar girmeye başladı

markalı kılıflar zaten bulunuyor spigen vs

ama ben kılıfa yüksek meblağlar verilmesi taraftarı değilim

10-20 liraya alınabilinen kılıflar varken 100 lira civarında vermek çok mantıklı gelmiyor

neticede kullanılan malzeme birbirine çok yakın

yarın istanbul seyahatim olacak herzamanki uğrak yerlerimden biri olan doğubank-sirkeci-tahtakalede bakacağım kılıf çeşitlerine

şu an eşimde şeffaf bende siyah kılıf var en kötü kendime de şeffaf bakacağım

veya çok kalın göstermeyen farklı kılıflara bakacağım

aslında aliexpress gibi sitelerden de almak mümkün ama gelme süreleri yüzünden almıyorum

biraz tezcanlıyım 20-25 günde gelince hevesim kaçıyor
    |
    |
    av.ak kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
google reklamları
Masal
haberler
SEO
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,505
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.