Şimdi Ara

Apple G5 PowerMac Kasa Mod Proje: PowerPC

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
2
Favori
16.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

nihayet bu başlığı açmak nasip oldu bana :)

yaklaşık 1 senedir kafamda Apple PowerMac kasalaya pc modlama projesi vardı. bu ayrıca benim ilk projem. yaklaşık 5 aylık bi süreç sonrasında nihayet kasama kavuşabildim. ama bu konularda biraz acemiyim, yurtdışında modlanmış 5-6 tane G5 modlarına bakıp fikir edindim. karşılaştıkları zorluklar v.s.

sistem şu anda kafamda oturmuş durumda ama sizlerden de yardım isteyeceğim konular olacak, bu konuda oldukça acemiyim ve göründüğü kadarıyla bu iş ışıklı fan alıp kasaya takmaktan ibaret değil :) dremel konusunda profesyonel desteğe ihtiyacım olacak (bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen benimle irtibata geçsin) kasanın arka kısmı bana göre kısmen ama projenin gidişatına göre büyük bi kısmı kesilecek

görüntüdeki hava sirkülasyonunu bozmamayı düşünüyorum, mevcut mimariye uygun davranmaya çalışacağım yani

her ihtimale karşı elimde mevcut bulunan parçalara zarar verme olasılığından ötürü eski bilgisayardaki parçaları kullanmayı düşünüyorum ilk etapta (P4 3.0 ghz, 1 gb ddr 400 ram, Ati X800 GTO v.s.) bu parçalarla monteye başlayıp proje bittikten sonra asıl parçaları terfi ettirebilirim kasaya

projeyi hızlandırma adına ilk sorumu soruyorum, alüminyum plakaya ihtiyacım var

resimde mavi renk içine aldığım alana alüminyum plakayı monte ederek anakartı buraya monte etmek istiyorum.

bu boyutta plakayı en kolay nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinmiş olurum :)

• Ankara da olmuş olsaydın elimden gelen yardımı ederdim ama istanbullu arkadaşlar yardımcı olsunlar sana bakalım kasa çok güzel bu arada ayrı satılsa zamanında sahip olmak istediğim kasalardan birisi umarım heba olmaz kolay gelsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: mc.kork

Ankara da olmuş olsaydın elimden gelen yardımı ederdim ama istanbullu arkadaşlar yardımcı olsunlar sana bakalım kasa çok güzel bu arada ayrı satılsa zamanında sahip olmak istediğim kasalardan birisi umarım heba olmaz kolay gelsin

temennilerin için teşekkürler. kasayı sıkı bi pazarlıkla 100 ytl ye aldım. kasalar amerika'dan yedek parça olarak getirtilebiliyor ama oldukça masraflı oluyor. almak isteyenlere tavsiyem apple yetkili servisleri ile irtibat halinde olsunlar sürekli. bu makinelerin yedek parçaları oldukça pahallı olduğu için (motorola işlemcisi eski g5'in anakartı 450 euro gibi bi fiyat) ağır donanım değişimlerinde genelde insanlar makine yenileme durumuna gidiyor, pek sık olan bişey değil ama (bu kasada benim şansım artık )

• g5 kasa ısteyen olursa 180ytl ye satabılırım ıstanbul
  • kasa cok güzel başarılar dilerim
  • kasa güzel..başarılar...
  • buldum seni :) Bu gün kadıköyde exe de karşılaştık senle hocam dur kesme birşeyi.
    Orda çıkıcak sorunlar sana sayıyım sende biliyorsun bunları.
    anakart o kasaya oturmuycak vida yuvaları farklı (Bunun için bir alüminyum levha kestiricem demiştin bu gün bana)
    2 arka kapakda oturmuycak PCI vs çıkışların tutmuycak sana benim tavsiyem
    Kadıköyde gezin eski hurda kasa bakın ben bir keresinde almıştım (Çöpe atıyorlardı parada vermemiştim) onun parçalarını bu kasaya uydurabiliyormusun bir bak derim ben. ha yok sen ben uğraşıcamda dersen
    alüminyum levhayı reklamcıalrda bulursun mutlaka.
    Edit : Çok uzağım gelip arayamam da dersen ölçülerini bulup yollarım sana sende ölçülerine bakarsın oluyorsa gene bir şekilde kargoyla felan alıp yollarım.

Valla ben mac leri çok seviyorum kıyamam gibi geliyor ama onun yanında cici bir plexy kapak çok güzel görünür. Sonra o yerini bozmuyacağın fanları seffaf ve ışıklı alırsan süper görünür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecarpar -- 15 Kasım 2008; 21:01:59 >

• quote:

Orjinalden alıntı: ecarpar

buldum seni :) Bu gün kadıköyde exe de karşılaştık senle hocam dur kesme birşeyi.
    Orda çıkıcak sorunlar sana sayıyım sende biliyorsun bunları.
    anakart o kasaya oturmuycak vida yuvaları farklı (Bunun için bir alüminyum levha kestiricem demiştin bu gün bana)
    2 arka kapakda oturmuycak PCI vs çıkışların tutmuycak sana benim tavsiyem
    Kadıköyde gezin eski hurda kasa bakın ben bir keresinde almıştım (Çöpe atıyorlardı parada vermemiştim) onun parçalarını bu kasaya uydurabiliyormusun bir bak derim ben. ha yok sen ben uğraşıcamda dersen
    alüminyum levhayı reklamcıalrda bulursun mutlaka.
    Edit : Çok uzağım gelip arayamam da dersen ölçülerini bulup yollarım sana sende ölçülerine bakarsın oluyorsa gene bir şekilde kargoyla felan alıp yollarım.

Valla ben mac leri çok seviyorum kıyamam gibi geliyor ama onun yanında cici bir plexy kapak çok güzel görünür. Sonra o yerini bozmuyacağın fanları seffaf ve ışıklı alırsan süper görünür.

proje mecburen biraz yavaş işleyecek çünkü bu işin geri dönüşü yok, kasaya verdiğim paraya acımam ama tekrar kasa bulmak oldukça yorucu, o yüzden bütün boş zamanlarımı nasıl yaparım sorusuna cevap aramakla geçiriyorum :)

böyle bi çalışma buldum ama arkadaş pek uğraşmak istememiş sanırım, komple arka kısmı uçurmuş. kırmızı alana aldığım bölümü orjinal haliyle bırakmak istiyorum ama bu seferde egzost fanlarının olduğu kısım kısmen kesilmek zorunda kalacak.

edit: levhayı anakartı oturtmak için alacağım zaten, arka kısım pc kasasından bozma olacak

bu arada son kullanıcıya lazer kesim yapan bildiğiniz bi yer varmı arkadaşlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abarth179 -- 17 Kasım 2008; 11:40:18 >

• Pekihocam şimdi G5 kasasının arka kısmına PCI PCIEx gibi kartları nasıl oturtmayı düşünüyorsun? ana kartı tersmi takıcaksın bu kısım aklıma atakıldı.
    buradan gördüğüm kadarıyla bu kasanın mimari tasarımı bilgisayar kasasına uymuyor sağ üst kısımda bu kasadaki kartların çıkışlarının geleceği yerler. Bilgisayarda ise daha farklı denk geliyor. ozaman arka kısmı söküp komple yeniden yapmak durumundasınız gerekli çizimler yapılıp kasa gerekli yerlerden kesilecek ancak o içeri olan girintileri nasıl yaparsınız bilemiyorum. benim düşüncem o kısmı komple yeniden yapmak en azından kasanın küçük size zarar vermiyecek bir kısmını oradan alıp yerine bilgisayar kasasından çıkartacağınız girişleri koyabilirsiniz. arka kısın içinde ben alüminyum değilde normal kasaların ana kart takılan yerlerinden birini sökmeyi kastetmiştim bu sayede okadar kesme işindende kurtulmuş olursunuz vida deliklerini ayarlamak gibi bir durumda ortaya çıkmaz tabi ama bu sizin kararınız neleri yapıp neleri nasıl kullanacağınıza siz karar vereceksiniz.
    Ben buralardayım konuyu takibe aldım

• şimdi iki farklı seçenek var bahsi geçen konuda, ya mimariyi olduğu gibi bırakacağız, bu durumda anakart ters montajlanacaj (işlemci aşağı bakacak yani :) )

resimle örneklemek gerekirse

iç kısım böyle

dışarıdan böyle gözükecek (siyah renk çok yakışmış kasaya:) )

veya el işçiliğinin iyice dibine vurup komple kasa yapısını değiştirerek (ön panel arkaya, arka panel ön tarafa gelecek şekilde

böyle bi montaj şeklide var. benim gönlüm ilk tercihten yana, ikincisini yapmaya başlarsam o kasa hiç bitmez diye korkmaktayım

edit; resimler
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Tamam işte adamlar benim dediğimi yapmışlar :) ikinci resim ve 3 resim de yapan adam benim dediğim gibi yapmış zaten hazırda olan bir bilgisayar kasasının arka panelini söküp G5 in kasasının gerekli yerini kesip oraya perçinlemiş.
    ikinci resimdede bunu yaparken plexy kullanmış siyah plexy ile üzerini kaplamış adam. :))

Zatenhazırı varken niye yeniden yapmaya çalışıyorsun olan bir kasanın arka panelini al oraya yerleştir arka taraf tamamdır. iç kısımıda aynı şekilde eski bi kasa alırız sana içinide arkasınıda yaparız.

İç kısım zaten ana kart için hazır herhangi bir delik vs gerektirmiyecek şekilde tamam olur böylece.

Arka kpak için G5 in bak adam vida atmış ordan gerekli yeri komple kesmiş delmiş vida deliklerini kasadan aldığı arka kısmı alimünyum plakaya montajlamış sonrada onuda kasaya montajlamış

Hatta bu düşünc ile abartıp olayı TermalTake lerin ileri düzey kasalarında yaptığı gibi anakartı arkadan çekerek sökmekk için sürgü bile yapılabilir.
    Sen ölçülerini hazırla bulamıyorsan ben senin için bi gün gider bi tabelacıdan yada reklam olmasın o sana dediğim büyük tabelacıdan o parçaları kestirir alırım kargoylada yollarım. ama sen önce kararını ver hocam arka kısım için ne yapacaksın? illede elle kesicem diyosan ben çekileyim kenara o beni aşar kesme konusunda git bir doğramacıya kestir :D arkayı düm düz zaten alüminyum plakayı arkaya vida ile tutturacağın için o kısım görünmüyecek bile sen sadece geekli yerleri kestirirsin böylece ksaya birşey olmaz banada sorarsan arkayı kesip komple yap fan deliklerini gene koyarsın.
    Karar senin bulamazsan haber ver bende burdan ararım istediğin parçaları. eski kasa kolay bi ton yerde var bir eskiciden bile alabiliriz atx olsun olmasın :)
    bişey lazım olursa haber ver bana yeter hocam :)
    ben tam olarak senin nasıl yapmaya çalıştığını anlıyamadım. sana bi ara düzgün bi şekilde anlatmam lazım aklımdakini aslında.

• anakart micro ise ters montaj yap, orjinalliğini bozma kasanın
  • Hocam aklıma uzatma kabloları geliyor ama nasıl olur bilemem. Anakartı kasanın içine monte et. Gerekli çıkışları ara kabloları kullanarak kasanın önüne yada arkasına taşı hem orjinali bozulmamış olur. Hemde senin işin görülür. Yazıcıoğlunda hertürlü uzatma/aktarma aparatını bulabilirsin.

Kolay gelsin...
  • a1a1a1fs +1

Bir çoközelliği onboard olarak sunan kaliteli anakartlar var. Zaten günümüzde USB den bağlanan aygıtlar da çok. Bu nedenle SLI / CF imkanı tanıyan bir micro atx kullanılırsa bence sorun çözülmüş olur.

Anakartın ters montajı neticesinde altta kalan bölüme PSU bağlanır. Ozaman anakartın üzerinde kalan PSU yuvası da boşa çıkmış olur. Ozaman oradaki aluminyum ayırıcı plaka biraz kesilerek ATX anakart o bölüme doğru uzatılabilir. Bu durumda şimdilik gerekli olan 5 slot kullanılabilirken , ileride yapılabilecek mod için de zaman kazanılmış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cenngiz -- 26 Kasım 2008; 12:15:19 >
  • Kasa çok güzel olmuş eline we zamanına sağlık
    Bu tür kasalarda en sewdiğim şey PSU nun altta olması :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: weast60

Kasa çok güzel olmuş eline we zamanına sağlık

benimde...

bi fark yaratırmı peki psunun altta olması??
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ultio

benimde...

şöyle bir fark yaratır, sıcak hava yükselir mantığıyla bakınca PSU hep serin hava alır. İstersen fanı yukarı baktırıp kasa içinden egzost olarak kullanırsın PSU yu. Ama bu durumda fanın üzerine güzel bir filtre koy ki, kasada çalışırken vida falan düşmesin içine.

Ya da kasanın altına bi delik açıp PSU fanını aşağı baktırabilirsin. O zaman da PSU tamamen serin hava alır ve kasa içindeki havadan bağımsız hale gelir. Fakat bu durumda da kasanın altında herzaman biriken toz yumaklarına karşı yine bir fan filtresi koymanu öneririm. Bu montaj tipinde toz gerçekten önemli olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cenngiz

quote:

Orjinalden alıntı: Ultio
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: weast60

Kasa çok güzel olmuş eline we zamanına sağlık

benimde...

şöyle bir fark yaratır, sıcak hava yükselir mantığıyla bakınca PSU hep serin hava alır. İstersen fanı yukarı baktırıp kasa içinden egzost olarak kullanırsın PSU yu. Ama bu durumda fanın üzerine güzel bir filtre koy ki, kasada çalışırken vida falan düşmesin içine.

Ya da kasanın altına bi delik açıp PSU fanını aşağı baktırabilirsin. O zaman da PSU tamamen serin hava alır ve kasa içindeki havadan bağımsız hale gelir. Fakat bu durumda da kasanın altında herzaman biriken toz yumaklarına karşı yine bir fan filtresi koymanu öneririm. Bu montaj tipinde toz gerçekten önemli olur.

Cengiz arkadaşımıza bu PSu konusunda katılıyorum ancak şöylede bir faktör varki ;

O kasayı henüz bizden biri yapmadı o resimlerin tümü sadece örnek olarak kondu arkadaşlar .

Üçünüzde cezalısınız Bundan sonra Kurtlar vadisi izlemeniz yasak yada diğer saçma dizileri bunun yerine herhafta bir kitap okuyacaksınız. Yada her açılan foruma cart diye okumadan cevap vermiyeceksiniz.

Edit :
    cenngiz sen izlemeye devam edebilirsin ama kitap cezası konusunda indirim yapamıyacağım.

İŞTE FORUM KİRLİLİĞİ DEDİĞİMİZ UZAK DURUN DEDİĞİMİZ ŞEY BUDUR ARKADAŞLARI ÖRNEK ALIP BUNU YAPMAYIN YAZILALARI OKUYUP SAĞLIKLI VE MANTIKLI CEVAPLAR VERİN :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecarpar -- 29 Kasım 2008; 9:18:00 >

• ecarpar,

Banada mı ceza kesiyosun? Sebebini anlayamadım
  • son durum nedir G5 gibi bir kasayı heba etmediniz sanırsam
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.