Şimdi Ara

Apple A10X: 10nm sürecine geçiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Apple’ın yeni iPad Pro modelleri ile birlikte teknoloji dünyasına sunduğu A10X yonga setinin mobil dünyanın en güçlüsü ünvanını aldığını geçen günlerde sizlere iletmiştik. Yeni gelen bilgiler daha önemli gelişmelere işaret ediyor.

Yapılan ilk incelemelere göre Apple A10X yonga setinin 10nm süreci ile TSMC tarafından üretildiği ortaya çıktı. Aslında 10nm sürecinin ilk olarak A11 yonga setinde kullanılması bekleniyordu. Bununla birlikte A10X yonga seti için Apple’ın yaptığı açıklamalar 10nm sürecini akla getirmişti. Tahminler doğru çıktı.

Apple’ın 10nm süreci ile üretilen ilk yonga seti olma özelliğine sahip A10X böylece A11 yonga setinin elinden rol çalmış oldu. Yeni üretim sürecinin de etkisiyle A9X yonga setine göre yüzde 30 daha iyi performans sunuyor. Ayrıca zar alanı da daha küçük. Yaklaşık 96 milimetrekare ile iPad için geliştirilmiş en küçük yonga seti konumunda.

En güçlüsü

3 adet özelleştirilmiş performans odaklı 64-bitlik çekirdek ve 3 adet özelleştirilmiş enerji verimliliği odaklı 64-bitlik çekirdek olmak üzere toplamda 6 çekirdekli olan yonga seti, beraberinde 12 çekirdekli olan yarı özelleştirilmiş bir PowerVR grafik birimi barındırıyor. Grafik birimi A9X ile aynı tasarımda. Tüm bu bileşenlerin daha küçük bir zar alanına sığdırılması, Apple mühendislerinin başarısını ortaya koyuyor. Enerji verimliliği bu sayede en üst seviyeye çıkıyor. 

Ayrıca Bkz.Xiaomi Redmi Pro 2 özellikleri sızdırıldı

Geekbench 4.0 testlerine giren Apple A10X yonga seti tek çekirdek kategorisinde 3915, çok çekirdek kategorisinde ise 9387 skor alıyor. Daha önce tek çekirdek rekoru yine Apple A10 yonga setine aitti. 3300 civarında skor elde eden yonga setini hiç bir rakip geçememişti. Snapdragon 835 ve Exynos 8895 bile hali hazırda 2300 skor seviyelerine ulaşabilmiş durumda.

Çok çekirdek kategorisinde ise Snapdragon 835 ve Exynos 8895 yonga setleri en iyiler olarak dikkat çekiyordu. 7000 puan seviyesinde dolaşan ikili, Apple A10X karşısında yine geriye düşmüş oldu. Yeni iPad Pro serisi 2999TL’den başlayan fiyatlara sahip. 

• Apple masaüstü işlemci işine de girse ne AMD kalır ne intel ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sen orasını çok şey yapma bence

• Qualcomm büyük ihtimalle A10X'in 10 nm ile üretildiğini biliyordu. A9 serisinde Apple hem TSMC hem de Samsung ile çalışmıştı ama verimlilik konusunda TSMC bir adım öndeydi. Muhtemelen 10 nm sürecinde de TSMC daha verimli. Qualcomm belki de bu yüzden yeni işlemcisini TSMC'ye ürettirmek istiyor. S835'i ikisi de üretseydi Samsung üretimi olanların aslında pili daha çabuk bitirdiği ortaya çıkmış olurdu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sonra apple niye kasmıyor, işletim sistemini bir kenara bırakırsak apple cihazlar her zaman döneminin en güçlü işlemcilerini barındırdı, birde bu üzerine sisteme çok müdahale edemediğimiz ios ile birleşince hâliyle stabil bir sistem ortaya çıkıyor

• 10nm nedir arkadaş . mikroskopla gözükmeyecek nerdeyse entegreler ...
    ne kadar sevmesemde gerçekten teknolojinin öncü firmalarından.

• Döküm konusunda teknoloji ve kalite bakımından birinci İntel fakat fabrikaları dışarıya açık değil bu bakımdan apple'ın intelin ardından gelen tsmc ile karar kılması doğru bir adım oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 2 Temmuz 2017; 13:15:40 >
  • Bunun üstüne basa basa belirtilmesi gerekmiyor mu? İlla cihazı alan birinin açıp bakması mı gerekiyor. Başka firmalar nm üzerinden bile pazarlama yapıyor. Apple garip firma

• Lord Melkor kullanıcısına yanıt
    Adamlar şu işlemciyi kullandık şu hızda çalışıyor diye tüketici kandırmıyorlar. Daha yüzeysel açıklamalar yapmayı uygun buluyorlar. Bir önceki işlemciye göre şu kadar hız artışı oldu vs. 6s'de bile 2GB RAM'e geçtiklerini açıklamadılar. Kullanıcı testleri ile ortaya çıktı. Adamlar teknik detaylara değinmeye gerek duymuyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Intel, W10 on ARM için aba altından sopa gösteriyorken sıkar o biraz.

• quote:

Orijinalden alıntı: reshthesucker

Intel, W10 on ARM için aba altından sopa gösteriyorken sıkar o biraz.

Ne olursa olsun en azından apple maclerini 2020 ortalarına doğru kendi tasarımı arm işlemcilere geçireceğine inanıyorum, zaten bu ivme devam ettirildiği takdirde ortada şaşırılacak bir durum olmaz, apple takip eden diğer pc üreticileri-microsoft fire verirse intelin bacağı kırılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 2 Temmuz 2017; 15:17:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DSG1

quote:

Ne olursa olsun en azından apple maclerini 2020 ortalarına doğru kendi tasarımı arm işlemcilere geçireceğine inanıyorum, zaten bu ivme devam ettirildiği takdirde ortada şaşırılacak bir durum olmaz, apple takip eden diğer pc üreticileri-microsoft fire verirse intelin bacağı kırılır.

Geriye dönük uyumluluk mesele işte. Microsoft bu tekeli kırmaya çalışıyor. Apple'dan bunu ummak meh.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DSG1

quote:

Geriye dönük uyumluluk mesele işte. Microsoft bu tekeli kırmaya çalışıyor. Apple'dan bunu ummak meh.

Yanılıyorsunuz bu konuda en cesur firma apple, bir gün arm işlemcili bir bilgisayar ortaya çıkarsa bu mac olacak(öyle chrome booklar gibi şeyleri saymazsak) örnek olarak apple 2006 yılında powerpc işlemci mimarisinden x86 mimarisine geçmişti ve hazırlıklarını yıllar evvelsinden başlayıp x86'da tam anlamıyla çalışan işletim sistemi yapıp programlarını hazır etmişti tabiki 3. parti bazı yazılımlar başta sorun olmuştu fakat bu durumu çok iyi organize ettiği için kullanıcı ufak tefek problemlerle bu devri atlatmıştı, apple'ın bugün armda çalışan mac sürümü muhakkak hazırdır işte alt yapısı hazırlanıyor önemli yazılım firmalarına önceden bu sürümleri hazır etmesi söyleniyor yani dediğim gibi apple 2020 ortalarına kalmaz kendi a serisi vs işlemcilerine muhakkak geçiş yapacak, diğer üreticilerde microsoftun ağzına bakacak microsoft'un işi daha zor çünkü bütün 32 bit uygulamaların başından tut bügünkü yazılımlara destek vermesi gerekecek, fakat bir de şöyle düşündüm bir önceki windows işletim sisteminde çalışan bazı yazılımlar bile yeni windows'da çalışmıya biliyor yani windows büyük çaplı bir operasyonla arm sürümede geçilebilir duruma o kadar karamsar bakmamak lazım, bence işin ucu intel microsoft ilişkilerinde bitiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 2 Temmuz 2017; 15:48:16 >

• DSG1 kullanıcısına yanıt
    Bu kadar basit olduğunu düşünmüyorum. Apple'ın x86'ya geçmesi zorunluluk halini almıştı. Tıpkı bugün microsoft'un arm desteğine geçmesi gibi. Macos ile windows apayrı yapılar. Windows'un çalıştığı donanım yelpazesi macos'den daha geniş. Apple-amd ilişkisi bile tartışılır. Eğer microsoft intel'i tekel haline getirdi diyorsan bunun altını iyi doldurmak gerekiyor. Microsoft'un qualcomm ile ortaklık ilişkisine intel laf ediyorsa ve apple intel'den başka bir firmayla çalışmıyorsa bence sen yanılıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Catology

Apple masaüstü işlemci işine de girse ne AMD kalır ne intel ;)

İstese de giremez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

quote:

İstese de giremez.

Neden ki? Lisanlamadan dolayı mı?
  • quote:

quote:

quote:

İstese de giremez.

Aynen hocam. x86 lisansı Intelde, x64 lisansı da AMD`de de. Halihazırda bu iki firma her işlemci için birbirlerine ücret ödüyor. Başka bir firmaya lisans kullanım hakkı vereceklerini sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virinom -- 2 Temmuz 2017; 16:47:39 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

İstese de giremez.

Aynen hocam. x86 lisansı Intelde, x64 lisansı da AMD`de de. Halihazırda bu iki firma her işlemci için birbirlerine ücret ödüyor. Başka bir firmaya lisans kullanım hakkı vereceklerini sanmıyorum.

Anladım, bilgilendirme için teşekkürler :) Peki ileriye yönelik 128 bitlik ile alakalı bir gelişme var mı? Yada lisans üzerine bir çalışma?

• En 2-3 yıl sürer diyordum ama helal olsun adamlara. Donanım ne kadar ilerlerse hayatımıza giren teknoloji ürünleri o kadar çeşitlenir. Bir de pil teknolojisi ilerlese.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İstese de giremez.

Anladım, bilgilendirme için teşekkürler :) Peki ileriye yönelik 128 bitlik ile alakalı bir gelişme var mı? Yada lisans üzerine bir çalışma?

64 bit,16 exabyte rame kadar destek veriyor. 32 bit 4 gb gibi bisey. 128 bit ne olur tahayyul et. Gerek yok su an ve yakin gelecek icin. 90larda 128 bit islemci uretildi yanlis bilmiyorsam ama deneysel olmak disinda bi amaci yoktu hatirladigim kadariyla. Elbet uretildiyse lisans patent alinmistir ama mevcut kosullarda isi zorlastirmaktan baska bi ise yaramiyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.