Şimdi Ara

Apotemi fizik anlamadığım soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 kez kunduza attım farklı farklı çözdüler ben bu soruda açısal momentumun koruncağını düşündüm çünkü dönme eksenine göre tork oluşmuyor.fakat cevap e diyor yardım edin lütfen

Apotemi fizik anlamadığım soru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Megalomanadam -- 30 Mayıs 2020; 2:8:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• L=m.v.r yazarız. m zaten sabit v de uygulanan kuvvet yani Fmerkezcil hıza her zaman dik geldiği için sabit tek değişen r olur r artarsa açısal momentum da artar.

T ip gerilmesi sistem yatayda olduğu için merkezcil kuvvete eşit olur, F=m.v^2/r den yarıçap arttıkça ip gerilmesi azalır sonucuna varırız. Sonuç olarak üç öncül de doğrudur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1. Müfredat dışı.
    2. Açısal momentum nereye göre belirtilmemiş.

Bu sorunun sana hiçbir faydası yok :)

O noktasına göre deseydi bile açısal momentum korunmuyor olurdu. ip gerilmesi ve mg'nin doğrultuları O'dan geçmiyor, dikkat etmelisin.
  • ertansinansahin kullanıcısına yanıt
    Hocam bir adaya düşseniz ve adaya sadece müfredata uygun 3 yayın getirme hakkınız olsa onlar ne olurdu. (o kadar güvenilir yani :D)

• kaiji_itou K kullanıcısına yanıt
    Hocam 3.su için konuşuyorum.ilk durumda mg Fmer. Aynı yonluydu yani direkt topluyordum.gittikce dik hale gelmeye başladı bu durumu da göz önüne almalıyız bence.sadece merkezcil kuvvete bakarak karar vermek doğru olur mu?

• Halil_asd H kullanıcısına yanıt
    Yatayda dediği için dikkate almadım mg'yi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kaiji_itou K kullanıcısına yanıt
    Tamamdır hocam

• Müfredatın kıvamını yakalamak yayın evleri ve yazarlar için çok zor oldu. MEB net bir şekilde kazanımlarını yayınladı ancak MEB kitapları bile bu kazanımlarda ne kastedilmeye çalışıldığını çözmeye çalışmış belli ki. Eski ve köklü yayınlar öyle görünüyor ki Fizik'te müfredattan çok uzak kaldı. Kapsam olarak bile uygun olmayan çok fazla kaynak var. "Yeni nesil" adı altında kavram yanılgılarının ve fiziksel hataların bol olduğu içerikler görmeye başladık.

Bu konularda belli ki biraz zamana ihtiyacımız var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.