Şimdi Ara

Apartman Önü Park Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazı apartmanlar ve siteler vardır bilirsiniz. Sınırına duvar çekmez ve yoldan 5 metre olan çekme mesafesini yeşil alan yapmak yerine apartmanı için otopark alanı yapar. Sonrada oraya bir tabela yerleştirir şu şu apartman veya siteye aittir Park etmeyiniz diye. Umarım anlatabilmişimdir. Yani bahsettiğim yer kaldırım önü değil kaldırımdan daha içeride, apartmanın parsel sınırına giren ama sınırına duvar çekmediği için yoldan geçen herkesin Park edebileceği alanlar.

Şimdi benim böyle park alanları için bir sorum var. Yasal olarak oraya sadece o apartman veya site sakinleri Park edebilir diye biliyorum. Ancak şöyle de bir durum var. Eğer o apartman sınırına duvar çekseydi biz de gider duvar dibindeki kaldırımın önüne arabamızı Park edebilirdik. Ancak duvar olmadığı için oradaki yol kenarına park etmiyoruz çünkü Park edersek bu sefer apartman sakinleri arabalarını kendi Park alanlarına sokamayacak duruma düşüyor. Onların Park alanına da Park edemiyoruz çünkü yoldan içeride onların parsel sınırları içerisinde kalıyor Park alanı. Böyle yerler için tam mevzuat nedir acaba? Bir nevi o apartman veya site kendi önündeki yolu araba Park edilemeyecek şekle sokmuş oluyor. Yol önüne duba çekmek gibi bir nevi. Ben arabamı o apartman sakinlerinin kendi Park alanlarına giremeyeceği şekilde yola Park etsem sıkıntı yaşar mıyım? Kanunen haksız duruma mı düşerim acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Apartman otopark giriş çıkışına araç park edilemiyor, mevzuatta da yeri var.
    Kaynak:https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2918.pdf (Madde 61/g ve 61/j)

Ama sizin durum giriş çıkıştan ziyade komple bir binanın önü. Çoğu apartmanda bu şekilde ancak şahsi fikrim bunun doğru olmadığı yönünde. Mesela 4 tarafından da yol geçen parselde bir bina olsa, 4 tarafı da otopark yapsa o zaman kimse park edemeyecek mi? Öyle oluyorsa herkes evinin önünü bu şekide otopark yapsın, kimse park etmesin o zaman. Garaja, arka bahçeye falan ne gerek var.

Aşağıdaki yönetmeliğe bir bakın isterseniz.
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180222-7.htm (yenisini bulamadım, farklı bir isimle çıkmış olabilir)

• Her şey için kural konulmasına gerek yok dürüstlük kuralları diye bir şey var. Hukuki olan tanımından bahsetmiyorum. Sosyal anlamdaki kurallar;

quote:

Dürüstlük Kuralı, dürüst, namuslu ve makul kimselerin toplum içerisinde geçerli ahlaka, güvene ve dürüstlüğe dayalı olarak gerçekleştirdikleri davranışları sonunda meydana gelmiş ve herkesce belirlenen kuralların bütünüdür

Araban ile birkaç arabanın çıkışını kapattın diyelim. Acil bir durum oldu bir yakınları kaza yaptı vs senin araba çıkışlarını kapatıyor. Yada park alanlarının önü kapalı olduğu için 20 dakika semtte park alanı aradıklarını fln düşünelim. Orda arabanın bulunmasına çok memnun kalmayacaklarını tahmin edebilirsin. Veya aynı durumda sen kalsan durumu çok sakin karşılar mısın...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.