Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Android 4.3'ün beraberinde getireceği yenilikler

65
Cevap
1
Favori
2.026
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Uygulama Haber >> Android 4.3'ün beraberinde getireceği yenilikler
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Haber Editörü
  1181 Mesaj
  Google, çok yakında yeni Android işletim sistemi versiyonunu resmen dağıtmaya başlayacak. İki hafta önceki I/O 2013 geliştirici konferansında tanıtılması beklenen; ancak internet şirketinin geliştirici sitesinde dahi listelenmesine rağmen Android 4.3 sürüm numaralı yeni yazılımı bu büyük etknilikte de görememiştik. Henüz resmi duyurusu gerçekleştirilmemiş olan yeni sürüm güncellemesi, başta Nexus 4 ve Nexus 7 olmak üzere farklı aygıtlar üzerinde çeşitli internet sitelerine ait sunucu kayıtları ile bazı test araçlarına ait veri tabanlarında listelendi. Kapsamlı bir güncelleme mi olacağı yoksa ufak çaplı bir takım yenilikleri mi beraberinde getireceği kesinleşmemiş olan Android 4.3, öyle ya da böyle 900 milyon cihaza sahip mobil pazarın en büyük ekosisteminin beğenisine sunulacak. Bu yazıda, yazılım ile alakalı şimdiye kadar ortaya çıkmış belli başlı yenilikleri bulacak ve yeni Android sürümünü hakkında bilgi edinebileceksiniz.

   

  Son yıllarda organize edilen I/O geliştirici konferanslarının aksine bu seneki organizasyonda yeniden geliştiricilere ve geliştirme faaliyetlerine odaklanan Google, üç saati aşan birinci gün açılış konuşmasıyla etkinliğin yol haritasını çıkarmıştı. Açık kaynak kodlu ekosisteminin çok sayıda farklı firma ve ürün türünü kapsaması sebebiyle parçalanmış bir yapıya bürünmesi, Mountain View merkezli şirketi birleştirici uygulamalara yönelttiği gözlemlenmişti. Bir bütün olamama sorununu aşmak ve Android kullanıcılarını ortak bir deneyim etrafında birleştirmek isteyen Google'nin son konferansı gösterdi ki; işletim sistemi versiyonları ve arayüzler farklı olsa da, Android kullanıcılarının Google'nin çok çeşitli bulut servislerinden aynı oranda istifade edebilmesi mümkün kılınabilirse gerçek anlamda birleşme elde edilmiş olacak. Bu stratejinin en büyük örneklerinden biri, eğlence alanında birlik sağlayacak Play Games hizmeti. 

   

  Hangi cihaz ve üretici olursa olsun Android kullanıcıları, Hangouts ile farklı platformlarla bile anlık mesajlaşma deneyimi yaşayabilecek; Play Games ile çevrimiçi çoklu oyuncu fonksiyonlarından yararlanabilecek; Chrome, Gmail, Drive, Google+, Play Store gibi çevrimiçi Google hizmetlerini aynı şekilde tecrübe edebilecek. Mobil cihaz kullanıcılarının günlük hayatta gerçekleştirdiği eylemlerin büyük bir bölümünü kapsayan bu servis ve uygulamalar sayesinde Android platformunda bir bütünlük meydana gelecek. Üreticilerin kendi ürünlerine uyarlamak için aylarca uğraştığı yeni sürümler ve farklı kullanıcı arayüzleri ile parçalanan özgür Android ekosisteminin aslında yeni güncellemeler ile değil; kullanıcıları bir araya getirecek platformlarla herkesin istediği düzene kavuşabileceği fark eden Google bu yönde hamleler yapmaya devam edecek.

   

  Son I/O konferansı ürün tanıtımlarından yoksun olmasına karşın Android için önemli gelişmelerin işaretçisi niteliğindeydi. Yüzlerce üretici ve binlerce farklı mobil cihazı aynı kullanıcı deneyimi etrafında toplamak amacıyla çalışmalarda bulunan Google'nin yeni planlamasına dair ipuçlarını yapısında barındıran yeni Android sürümüyle ile ilgili konferansta yaptığı açıklamalar ve ortaya çıkan diğer yeniliklere aşağıdan göz atabilirsiniz. 

   

  Yeni API seviyesi: 18

   
  Jelly Bean kod adlı ilk Android sürümü 4.1.x, uygulama programlama arayüzünü 16, 2012 dördüncü çeyreğinde dağıtılmaya başlayan Android 4.2.x ise; 17 seviyesine çıkarmıştı. Her API seviyesi sonrası geliştiricilere yeni yetiler sunan ekosistemin sonraki güncellemesi 4.3, 18. API seviyesini beraberinde getirecek. Detayları aşağıda paylaşılacak 18 numaralı uygulama programlama arayüzü, Google I/O 2013 sırasında gerçekleştirilen geliştirici oturumları sırasında da resmen onaylandı ve yakında dağıtılmaya başlayacağı bildirildi. Bu gelişme, aynı zamanda etkinliğin bir Android güncellemesinin tanıtımına ev sahipliği yaptığını da gösteriyor. Fakat bu tanıtım, geliştiricileri kapsayan yeniliklerin ilan edilmesiyle sınırlı kaldı. 

   

  Bluetooth 4.0 Low Energy: Bluetooth Smart, Bluetooth Smart Ready desteği

   
  Halihazırda satışa sunulmuş çok sayıda Bluetooth 4.0 kablosuz iletişim teknolojisi destekli çözüm bulunuyor. Bu teknolojiye Microsoft, BlackBerry ve Apple kendi mobil platformlarında resmen destek sunarken; Google'nin Android işletim sistemi resmi olarak yeni Bluetooth teknolojilerini desteklemiyor ve üreticileri ek geliştirme faaliyetleri gerçekleştirmeye mecbur bırakıyor. Nihayet ekosistemin bu mühim eksikliği Android 4.3 ile giderilmesine karar verildi. Nexus 4 ve Nexus 7'nin kısa süre önce yayınlanan yeni Bluetooth sertifikaları da Bluetooth Low Energy olarak bilinen iletişim yönetimin Android tarafından desteklenmeye başlayacağını doğruladı.

   

  Sağlık, güvenlik gibi alanlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş cihazların telefon ve bilgisayarlarla olan iletişimini düşük güç tüketimiyle gerçekleştirebilmesini sağlayan Bluetooth 4.0 Low Energy, iki farklı markayı kapsıyor. Bluetooth Smart markalı cihazlar, yalnızca düşük güç tüketimiyle iletişim kurabiliyor. Bu marka, düşük güç tüketimli iletişime ihtiyaç duyan sensörler ve diğer sistemlere veriliyor. Bluetooth Smart Ready markası ise; mobil cihazlar ile bilgisayarları sertifikalamak için tercih ediliyor. Yeni çözümler genellikle hem sıradan Bluetooth iletişim yöntemine hem de Bluetooth Low Energy sistemine destek sunan Bluetooth Smart Ready markasıyla geliyor. HTC, bu teknolojileri kendi uğraşları sonucu cihazlarına yazılımsal olarak entegre ettiğini duyurmuştu. Güncelleme sonrası Nexus 4, Galaxy S4 gibi modeller de düşük enerjili Bluetooth'tan faydalanabilecek.

   

  Android 4.3'ün yapısında ihtiva edeceği bir Bluetooth yeniliği daha bulunuyor. Televizyon gibi elektronik aygıtlarla çift yönlü ses ve video aktarım performansını artıracak AVRCP 1.3 profilinin destekleneceği yeni Android sürümü, dijital içerikleri çok daha iyi bir şekilde uzaktan kumanda edebilmeyi sağlayacak.

   

  Khronos'un yeni mobil grafik API'sı: OpenGL ES 3.0

     Ağustos 2012'de teknik detayları resmen açıklanan Khronos'un yeni mobil uygulama programlama arayüzü, Haiti kod adıyla çok daha önceki dönemlerde de konuşuluyordu. OpenGL ES 3.0 olarak bilinen yeni API, masaüstünde OpenGL 4.3 ile uyumlu olduğu için geliştiricilere büyük kolaylık sağlayacak. Halihazırda Qualcomm'un Adreno 305, Adreno 320, Adreno 330, ARM'nin Mali T600 serisi, Imagination Technologies'in PowerVR Rogue Series 6 GPU'ları OpenGL ES 3.0 desteğine sahip. NVIDIA Tegra 4, maalesef bazı eksiklikler nedeniyle yeni API'ya destek sunmuyor. Diğer grafik birimlerinin dağıtımının yeni başlaması nedeniyle piyasadaki OpenGL ES 3.0 destekli cihazların büyük çoğunluğunda Qualcomm'un Adreno modeli bulunuyor. 

   

  Daha hızlı ve daha detaylı grafiklere sahip uygulamaların oluşturulabilmesini sağlayacak OpenGL ES 3.0, ayrıca güç tüketimini azaltacak özellikleri sayesinde oyun oynama süresini belirgin şekilde yukarı çekecek. 2007'de resmiyet kazanan OpenGL ES 2.0 ile uyumlu olması, uygulamalarda sorun yaşanmasının önüne geçecek Haiti kod adlı API, Android 4.3 ile birlikte destekli cihazlarda OpenGL ES 3.0 entegreli oyunlar ile vaat edilen özellikleri tecrübe etmek mümkün olacak.

   

  Yeni Kamera uygulaması

   
   

  Tayland'daki bir mobil teknoloji fuarında sergilenen LG Nexus 4'e ait görüntüler, Android 4.3'ün varlığını kanıtlayan unsurların başında geliyor. Arayüzde büyük kapsamlı bir değişim olmayacağını gözler önüne seren bu fotoğraflar, aynı zamanda yeni kamera uygulamasını da sızdırmıştı. Görüntülerdeki cihazda yüklü olan yazılımın resmi bir dağıtım olmama ihtimali de bulunuyor. Bu nedenle şuan için yeni bir stok kamera uygulamasının geliştirildiği ve Android 4.3 arayüzünün diğer sürümlerle aynı olduğunu kesin bir şekilde dile getirmek mümkün değil.

   

  Haziran ayında resmen tanıtılıp Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10, Galaxy Nexus ve Google Edition programına mensup modeller için dağıtılmaya başlayacağı tahmin edilen Android 4.3'ün kullanıcılara sunacağı yeniliklerin önemli bir bölümü yukarıda paylaşıldı. Kullanıcıların görmeyi umduğu büyük çaplı değişiklikler, muhtemelen yıl sonunda yayınlanacak Key Lime Pie kod adlı Android versiyonunda yerini alacak. Her iki sürüme dair önümüzdeki günlerde daha fazla detay paylaşılması ve Android işletim sisteminin sonraki yükseltmelerinin ana hatlarıyla belli olmaya başlaması bekleniyor.

     |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  İyiymis  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Bilgisayar:Casecom-AMD ATLHON 64 Processor 2800 1.81 GHz-512 MB RAM Oyun Konsolu:Play Station 3 120 GB Slim hacked (3.50 cfw) Telefon:Huawei u8800 İdeos x5,Nokia 6600
 • Çavuş
  51 Mesaj
  Allah için kim hepsini eksiksiz okudu :D
 • Binbaşı
  1900 Mesaj
  15 gün içinde muhtemelen gelir ki google yeni Gmail tanıtımunda Nexus 4 ün saatini 4.30 şeklinde bırakarak açıkça belli etti geri sayımı başlatmış oldu ...
  |
  |
 • Yüzbaşı
  422 Mesaj
  Bence google bu sürümleri yenilemeyi bırakıp şu orta ve alt seviye modeller için bir android sürümü hazırlasa daha doğru olur diye düşünüyorum.
  |
  |
 • Binbaşı
  1445 Mesaj
  Limonlu tart iyidir.

  Avatarda manidar olmuş bilal
  |
  |
  _____________________________
  Hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi, Hem de hep senin kalacakmış gibi hayat. İlişik yaşayacaksın Ucundan tutarak..
 • Yarbay
  2567 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mcclayn6

  Allah için kim hepsini eksiksiz okudu :D


  Ben hep bu paragrafta konuya girecek , tamam bu sefer kesin girdi diye aşağı kadar göz kaydırarak geldim :D
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  15 Not
  Google yerinde sayıyorsun , bu ne ya hiçbir elle tutulur bir yenilik yok  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________


  Malının esiri olanlara üzülüyorum.
 • Yüzbaşı
  322 Mesaj
  Anladığım kadarıyla şöyle 4.2 ile 4.3 arasında benim gibi henüz level 2 bir kullanıcı için fark yok.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1582 Mesaj
  Şahsen en çok OpenGL beni heyecanlandırdı.. Zira Galaxy S4, One ve Xperia Z nin Full HD ekranında oyunlar belirli sıkıntılar ile çalışıyordu.. Bu 3.0 güncellemesi ile oyunlar Full HD ekranlara uygun şekilde yazılırsa bütün sorunların ortadan kalkabileceğini düşünüyorum..!
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1465 Mesaj
  Stabilleşme çabalarını arttırmalılar.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  176 Mesaj
  Ne bu şimdi, hiçbir şey anlamadım. Lafı yuvarlayıp konuyu kapatmış.
  |
  |
 • Yarbay
  2774 Mesaj
  allah bilir samsung'a ne zaman gelir
  |
  |
 • Yarbay
  8496 Mesaj
  LG samsung a gömdü bile :)
  ( hadi samsunğlular -1 lerinizi yollayında kaç kişi olduğunuz sayalım : )
 • Binbaşı
  1863 Mesaj
  Nexus var dert yok... :)
  |
  |
 • Yüzbaşı
  285 Mesaj
  tek istediğim uygulamalrı hafıza kartına taşıyabilmek bunu tekrar geri getirsinler yeter bana
  |
  |
 • Emekli Yönetici
  3630 Mesaj
  Ben pek elle tutulur bir yenilik göremedim ama.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2923 Mesaj
  Samsung bize yaz sonuna anca verir güncellemeyi
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5624 Mesaj
  Bilal bey elinize sağlık detaylı bir anlatım olmuş.4.3 konusunda üreticiler,eskiden olduğu gibi tüketicileri mağdur etmez umarım.Tüketicilere zamanında kazık atan şirketlerin mali durumları ortada.Bluetooth teknolojisinin 4.0 a destek verdiği iyi oldu,akıllı saatlerin ve bluetooth kulaklıkların uzun kullanımlarda düşük güç tüketmesi iyi bir olay.Tabi bluetooth bağlantılı cihazlar aldığımızda 3.0-4.0 dikkat etmeliyiz.Bunun haricinde grafiksel anlamda yazılım ile destek sağlanması iyi,umarım nvidia tegra 4 konusunda,4.3 sürümüne uyum sağlar.Merak ettiğim 5.0 sürümünde ne gibi yeniliklerin geleceği ? konferans boyunca herhangi bir iddia veyahut söylenti varmıydı ?.Ayrıca Google Android ekosisteminin güncelleme sistemini kendi çatısı altında toplayacağından bahsediliyordu.Bu yönde bir açıklama yapıldımı ? Teşekkürler.
  |
  |
 • Binbaşı
  1072 Mesaj
  nexus 4 ilk güncelleme alcaklardan teşekkür ettim google kardeşe, ama telefonu günde 2 kere şarj ediyoruz o ne olcak??? şu saf androide de bi battery save modu getirsinler artık, herkes root rom vırtı vızık yüklemek zorunda mı ya da uğraşmak istemiyorum belki. pil yüzdesi için bile program yüklüyorum. biliyoruz android 5 yılda çok yol katetti de ne dalvikde bi gelişme var ne çok basit kullanımı kolaylaştırcak özellikler geliyor, geliyor da gıdım gıdım
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
e-ticaret
Lastik Fiyatları
Blogio
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,462
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.