Şimdi Ara

Analog girişteki gürültü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, bir bluetooth modül devresi yaptım. Modülün analog giriş okuyarak şarkı değiştirme, ses kısma gibi özellikleri var. Tek başına çalıştırdığımda bir sorun yok ancak devreye işlemci ve kristal vs lehimledikten sonra tuşa basılmış gibi şarkı değiştiriyor, ses kısıyor. Belli ki toprağa/beslemeye gürültü geçiyor. Modülün analog girişi resimdeki gibi. Kesin çözüm ne olabilr ? Toprakla arasına kondansatör deneyeceğim değeri ne olmalı ? Gerçi çözeceğini sanmıyorum. Devrede her entegrenin girişinde kondasatör var. Bluetooth beslemesine direnç mi atayım ? Yoksa bobin mi bulayım? Fikirlerinize ihtiyacım var.
    Analog girişteki gürültü

• Tuş takılı kalmadıysa;
    -İşlemci vcc ile gnd arasına 100 nf ekleyin. (Parazitlenmeyi kesip, Sorunu giderecektir.)
    -Modül beslemesi tek olmalı. Ortak voltaj kullanilan yerden besleme yapmayın. Ek olarak module regulatorlu beslenmesine 470 UF kondansator takın.
    -Gnd. Bağlantısı önem verin. Humm lama, vınn lamalari
    keser.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 31 Ağustos 2020; 0:45:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pull-up veya Pull-down uygulamalarını revize etmelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayrıldı01 -- 31 Ağustos 2020; 0:51:15 >
  • Benim de görüşüm benzer ustalara yakın, tuşların kablosunda soket varsa enerji verip çıkar, veya kalonun birini deneme yapmak adına temas ettirip ayırın. Kafasına göre saçma hareketlenme kesiyor mu? Kesildiyse muhtemelen butondaki zarlar oynayıp temas kontak yapmakta, kalitesiz denilebilir belki. başka butonlarla deneme yapabilirsiniz breadbordda.

Kristal gövdesi şaseye lehimli mi, değilse bağlayın. Ayrıca pcb yi kendiniz tasarlamışsanız yeniden elden geçirin analog ve digital hatları çok yaklaştırmayın, bu konulardaki kaynaklara ve tasarımlara göz gezdirin. İSmi aynı olsa da bir aray agelmemeli özel şartlar sağlayıp belli başlı teknikleri var ben de tam hakim değilim .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pcb-kart-tasariminda-topraklama.130312/#post-841564

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavi-kaplan -- 31 Ağustos 2020; 21:16:42 >

• Yukarıda arkadaşlarımız çeşitli konulara değinmişler bunlara ilave olarak;

Bir kısmını paylaştığınız devrede AD_KEY ile tanımlanan NET nereye/nasıl bağlı?

Ayrıca olası muhtemel nedenler:
    - Montaj hataları, soğuk lehim vb.
    - PCB temizliği ile ilgili problemler
    - Kablolama ile ilgili hatalar (kullanılıyorsa)
    - Güç katı tasarım/yerleşim hataları, yanlış/yetersiz güç kaynağı/güç katı seçimi
    - PCB tasarım hataları (güç ve data hatlarının kart üzrindeki dağılımı ve bir birlerine etkileri en aza indirecek tasarım tekniklerinin uygulanmaması).

Daha fazla detay paylaşırsanız, daha net cevaplar alma ihtimaliniz artar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.