Şimdi Ara

Anakarti farkli bios chip ile calistirma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Anakartim Gigabyte GA-970 DS3. Anakartim ariza yapinca(kuzey koprusu yanmis) hic ugrasmadan yenisini alayim diye bakinirken ikinci el sitelerinin birinde arizali olarak ayni soket bir Asus M5A97 aldim. Iki taneden bir tane yaparim diye.. Ancak kargo geldiginde sok oldum arkadas bios chip'i almista gondermis(bu anakartin bios ic'si soketli, cikarmis soketinden)... Aldigim kisi tamirciye gittiginde caldiklarindan suphelendigini soyledi.

Pek uzerinde durmayarak farkli bir islem var mi diye baktigimda kart uzerinde sadece bios chip'i alinmis.

Bu sekilde montaj yaptigimda hersey normal, fanlar donuyor vesaire ancak goruntu gelmiyor.

Cunku bios chip'i yok...

Bu anakartlarda dual bios oldugunu dusundum bu yuzden bir kac deneme yaptim ancak yeterli bilgiye sahip olamadim.

Anakart uzerinde tum voltajlar yerinde, islemci isinmasina kadar normal.

Asus M5A97 anakartin a/calinan bios chip modeli: 25Q32BVAIG

Elimde farkli bozuk anakartlar var, bu model veya bu modele yakin bir bios chip bulmaya calistim, bu modeli bulabildim;

25Q32BVSIG 

Daha sonrasinda buldugum bios chip'in icini, CH341A bios yazici ile silerek Asus M5A97 orjinal bios'u yazmaya calistim; ancak hata aldim. Buldugum bios chip 4MB yuklemeye calistigim bios dosyasi 8mb.

Ancak; Asus M5A97 'in calinan orjinal bios chip'i arastirdigimda o da 4MB boyutunda oldugunu gordum.

Oncelikle merak ettigim iki sorun var;

1: Farkli bir bios chip'i farkli anakartta kendi bios dosyalari yazarak calisabilir mi?(voltaj vs degerleri ayni olursa?)

2: Yazmaya calistigim bios dosyasi nasil 8mb olabiliyor? Asus M5A97 'in orjinal bios chip'i 4MB!? Cunku buldugum chipte 4mb ancak dosyalar bulunan bios chip'e sigmiyor. CH341A bu sekilde hata veriyor.

Ilgili ve uzman arkadaslarin yardimini bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Son durum nedir hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hangi anakart bu aynı hafızaya sahip değildir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tundra202006 -- 14 Mayıs 2021; 5:51:8 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karaduman205

Son durum nedir hocam.

Arkadaş askerde şuan.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.