Şimdi Ara

Anakart'ın Üzerindeki Isı Tutucularda Aşırı Isınma Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilgisayarın anakartının ısınması sorunu resimde kırmızı çizgi ile belitirtiğim yerde sıcaklık 100 dereceye yaklaşıyor.Elimi değdiremiyorum.
    Bu durum normal mı? Yoksa başka bir donanım buna sebeb olabilir mi? Yoksa kartı servisemi bırakmalıyım.
    Cevaplar şimdiden teşekkür ediyorum?
     Anakart'ın Üzerindeki Isı Tutucularda Aşırı Isınma Sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MGTRc -- 14 Ağustos 2014; 22:58:25 >

• İsi tutucu derken gösterdiğin yer kuzey köprüsü önceden de 100 derece oluyomuydu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk aldığımda bukadar isinmiyordu.Prime95 testi sıcaklık değerleri:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MGTRc -- 15 Ağustos 2014; 6:26:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben her zaman kuzey köprüsüne fan takarım, sen de öyle yap... ama ilk aldığında bile 66 dereceymiş bu bile fazla aslında hele 100 derece aşırı !!!
  • MGTRc kullanıcısına yanıt
    Sizinle benzer tipte bir Gigabyte anakart kullanıyoruz. Hatta kuzey köprüsü üzerindeki gösterdiğiniz soğutucu aynı. Benimki de çok ısınıyordu ama size şunu söyleyebilirim ki bu çipsetteki anakartların hepsi ısınıyor. Daha önceki MSI marka 990FX çipset anakartımın da böyle bir sorunu vardı. Çalışmamı etkilediğini hiç görmedim ama rahatsız oldum tabi el yakacak kadar ısınmasından. Bir ara Intel Z77 anakartın da çipset soğutucu elimi yakmıştı biraz. Çoğunda var yani bu sorun.

Siz de benim gibi bu durumdan rahatsızsanız Metin Abi'nin bulduğu ve benim biraz geliştirerek kendi anakartımda uyguladığım yöntemi kullanabilirsiniz.(40 mm fan lazım) İşe yarıyor cidden:

http://forum.donanimhaber.com/m_88490711/f_//tm.htm#88961491

Ya da kasanın yan kapağında fan yuvası varsa ve soğutucunuz müsaade ediyorsa oraya içeri üfleyen bir fan takabilirsiniz ama 40 mm fan yöntemi kadar etkili olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Sizinle benzer tipte bir Gigabyte anakart kullanıyoruz. Hatta kuzey köprüsü üzerindeki gösterdiğiniz soğutucu aynı. Benimki de çok ısınıyordu ama size şunu söyleyebilirim ki bu çipsetteki anakartların hepsi ısınıyor. Daha önceki MSI marka 990FX çipset anakartımın da böyle bir sorunu vardı. Çalışmamı etkilediğini hiç görmedim ama rahatsız oldum tabi el yakacak kadar ısınmasından. Bir ara Intel Z77 anakartın da çipset soğutucu elimi yakmıştı biraz. Çoğunda var yani bu sorun.

Siz de benim gibi bu durumdan rahatsızsanız Metin Abi'nin bulduğu ve benim biraz geliştirerek kendi anakartımda uyguladığım yöntemi kullanabilirsiniz.(40 mm fan lazım) İşe yarıyor cidden:

http://forum.donanimhaber.com/m_88490711/f_//tm.htm#88961491

Ya da kasanın yan kapağında fan yuvası varsa ve soğutucunuz müsaade ediyorsa oraya içeri üfleyen bir fan takabilirsiniz ama 40 mm fan yöntemi kadar etkili olmaz.

Teşekkürler Hocam. Eminönündeki Selanik pasajında bu fanı 2.5TL satıyorlar. Ordan alıp yapayım.

• MGTRc kullanıcısına yanıt
    Olur hocam. Bu tip fanlar küçük oluyor ve hızlı dönüyor ama yine de sesi fazla çıkmıyor. Çift taraflı bant ve ince plastik kelepçe almayı da unutmayın. Ben japon yapıştırıcı gibi bir şey kullanmadım daha sonra zarar vermeden sökebilmek için. Takması birazcık zor oluyor ama takıyorsunuz. Orada ne kadar iyi anlattım bilmiyorum ama tekrar bahsedeyim. Çift taraflı bandı GIGABYTE yazan yere yapıştırın. Daha sonra plastik kelepçeleri birbirinin tam karşısına gelen iki köşedeki vida yuvasına geçirin. GIGABYTE yazan yer ile onun etrafındaki iki metal bölümün arasındaki boşluktan geçirin vida yuvasına ucunu soktuğunuz kelepçenin ucunu. Daha sonra diğer taraftan sıkın. Siz kelepçeyi sıkınca çift taraflı bant fanı motor kısmından yapıştıracaktır ve daha iyi tutacaktır. Çift taraflı bandı kalın seçerseniz aynı zamanda araya tampon gibi yerleşerek fan titreşimlerini de emecektir.

Sonuçtan haberdar ederseniz sevinirim. :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.