Şimdi Ara

[Ana Konu] Asus ROG GL502VE (1050Ti, 7300HQ, 256 gb) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.331
Cevap
30
Favori
74.836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TN panel yurtdışı sitelerde çok yerilmiş. Arkadaşa acil laptop lazım oldu bundan aldırdım. Sanırsam bu modelin IPS panelli konfigürasyonu da var 5-6 ay sonra TN paneli IPS panel olanla değişmek de mümkün aslında baya araştırdım yurtdışı forumlardan. Panel fiyatı 300-400 lira arası oluyor genelde önemli olan aynı kasada kullanılan IPS panel modelini bilmek. Panel değiştirme videolarına bakınca da oldukça kolay gözüküyor bu iş.
  • madrid2017 kullanıcısına yanıt
    Nasip hadi bakalım hayırlısı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mekansiz52 M kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de az önce aldım. windows'u da amazondan aldım. Daha önce dos bilgisayara yükleme yapmadım ama flash belleki rootlayıp oradan windows 10'u indirerek kurulum yapıyoruz sanırım. Siz de öyle mi yaptınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: avpolat

Hocam ben de az önce aldım. windows'u da amazondan aldım. Daha önce dos bilgisayara yükleme yapmadım ama flash belleki rootlayıp oradan windows 10'u indirerek kurulum yapıyoruz sanırım. Siz de öyle mi yaptınız?

sıra ile yapman gerekenler
    1 microsoftun sitesinden win10 iso sunu indir
    2 uefi boot edebilir bir usb oluştur
    3 f2 den boot menüsünden usb boot seceneğini 1.sıraya al usb yi tak ve kuruluma başla

https://www.technopat.net/2015/08/03/windows-10-usb-yazma/

• madrid2017 kullanıcısına yanıt
    1050Ti ekran kartı sabit. MXM formatlı değiştirilebilir formatta mobil ekran kartları yıllardır yok zaten bildiğim kadarıyla. Eskiden böyle bir seçenek vardı bazı laptoplarda ancak değiştiren duymadım bile. Sebebi çok zor bulunmaları ve aşırı derecede pahalı olmalarıydı. Alabileceğiniz en iyi ekran kartını alın o yüzden. 1050 yerine 1050Ti alt sınır olsun diyorum. Hatta 1060 ama orayı geçiyoruz fiyatlar yüzünden Asus'un bu modeli de 1050Ti modeller arasında en ucuzlardan olduğu için tercih ediliyor, bütçesi yüksek olanın burda işi olmaz zaten :)

i5 7300HQ işlemci ise değiştirilebilir ileride i7 7700HQ gibi bir model ile ancak aralarına pek performans farkı yok, oyunlarda hemen hemen hiç fark olmaz 1050ti ile, render vb işlerle uğraşanlar yüzde 15-20 performans farkı alabilir belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gunman233 -- 25 Aralık 2017; 1:5:41 >
  • Laptop bazen mavi ekran veriyor "power state failure" diye geçiyor. Yıllardır var anlaşılan bu sorun nvidia sürücüleri ile alakalı, Asus'a özgü değil internette aratırsanız yıllardır her modelde sorun yaşayanlar var.
    Şurada verilmiş çözüm olarak da nvidia kontrol panelinden güç yönetimi optimalden maximuma alınması öneriliyor. Bu durumda dahili değil nvidia gpu çalışıyor, 3d uygulama arkaplanda olsa bile nvidia çalışıyor maximum performansta ve güç tüketimi artıyor özellikle prize bağlı değilseniz sıkıntı olabilir. Bunu test etmeye çalışacağım prizden çekilen gücü ölçerim, gpu-z ile frekansları kontrol ederim vs..
    http://www.tomsguide.com/answers/id-3554476/bsod-driver-power-state-failure-asus-gl553ve.html

Diğer çözüm de burada;
    https://www.asus.com/tr/support/FAQ/1031949/

Güvenli modda açıp nvidia sürücülerini kaldırın, Asus sitesinden indirdiğiniz sürücüyü kurun diyor.
    Normalde windows update üzerinden yüklenen veya en günceli için nvidia sitesinden indirilen sürücüler sorun yaratabiliyorlar diyor. Kendi sitesinde ise doğru dürüst güncelleme vermiyor en son 2017 Şubat'ta vermişler. Bu da özellikle güncel oyunlarda performans ve uyumluluk sorunları yaratabilir.
    Şu nvidia optimus teknolojisini neden aktive ederler anlamıyorum ultrabook olsa neyse ama oyuncu laptopu bu zaten taşınabilirlik ve pil çok önemli değil. En azından kapatma seçeneği sunsalar biosdan veya prize takılıyken aktive olmasa en iyisi. Hep problem bu özellik yıllardır, yıllar önce de ne yaptıysam bir Sonic oyununu oynayamamıştım bir türlü Nvidia kartı görmüyordu bu oyun intel dahili grafikten başlatıyordu kendini. Çözememişler bir de mavi ekrana kadar varmış olay...
    Asus'un yayınladığı nvidia grafik sürücüsü ve diğer sürücüler için şuradan;
    https://www.asus.com/Laptops/FX502VE/HelpDesk_Download/

• Beyler yardıma ihtiyacım var.

Beni en az 6-7 yıl sorunsuz götürecek bir Notebook'a ihtiyacım var.

Çok çok nadir oyun oynuyorum. Genelde internet, ofis ve film izlemek için bir bilgisayar arıyorum. Onun dışında hiçbir program kullanmıyorum. Tek istediğim 6-7 yıl sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışan bir Notebook.

Sizce bu benim ihtiyacım için fazla bir Notebook mu?

Şunun için soruyorum, geçen ay bir arkadaşım 2299 TL'lik notebook aldı ve şu an kasıyor vs. dedi. Bunlarla uğraşmak istemiyorum.

Donanımsal anlamda "ciddi" bir kronik problem yaşatacak bilgisayar istemiyorum. 2011 yılında Lenovo İdeapad y560 almıştım. (i7 vs.)

Geçen seneye kadar gayet sorunsuz kullanırken -söz konusu modeli kullanan bilir- ekran çipinde problem çıktı ve anakartın değişmesi gerekti.

Yani -bana göre- hiçbir problem yokken, gayet hızlı iken bu tarz bir problemle çöp olan bilgisayarın hiçbir anlamı yok.

Sizce bu bilgisayarda böyle bir problem yaşar mıyım?

Yani oyunlardaki fps'ler, anlık takılmalar vs. benim için hiç önemli değil zira oyun neredeyse hiç oynamıyorum. Hele online hiç oynamıyorum.

• Arkadaslar klavye ışığını acmak icin ayri bir surucu falan mi gerekiyor. Acabilen oldu mu?
  • lebmilebi L kullanıcısına yanıt
    fn+f4

• quote:

Orijinalden alıntı: vectrac

Beyler yardıma ihtiyacım var.

Çok çok nadir oyun oynuyorum. Genelde internet, ofis ve film izlemek için bir bilgisayar arıyorum. Onun dışında hiçbir program kullanmıyorum. Tek istediğim 6-7 yıl sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışan bir Notebook.

Şunun için soruyorum, geçen ay bir arkadaşım 2299 TL'lik notebook aldı ve şu an kasıyor vs. dedi. Bunlarla uğraşmak istemiyorum.

Donanımsal anlamda "ciddi" bir kronik problem yaşatacak bilgisayar istemiyorum. 2011 yılında Lenovo İdeapad y560 almıştım. (i7 vs.)

Geçen seneye kadar gayet sorunsuz kullanırken -söz konusu modeli kullanan bilir- ekran çipinde problem çıktı ve anakartın değişmesi gerekti.

Yani -bana göre- hiçbir problem yokken, gayet hızlı iken bu tarz bir problemle çöp olan bilgisayarın hiçbir anlamı yok.

Yani oyunlardaki fps'ler, anlık takılmalar vs. benim için hiç önemli değil zira oyun neredeyse hiç oynamıyorum. Hele online hiç oynamıyorum.

Oyun oynamıyorsanız bu cihaz sizin için doğru bir seçim olmaz. i7 işlemcili IPS ekranlı ve SSDli cihazlara yönelmelisiniz. Bu bilgisayar oyunumu çok iyi oynayayım ama ekrandan ve işlemciden fedakarlık edeyim diyenler için desek daha doğru olur. Teknolojik aletlerde şans faktörü var. Kimse bilemez bu bilgisayarın başına böyle bir sorun gelir mi gelmez mi. Fakat böyle bir sorun yaşanması halinde en az hasarla atlatmak için sağlam markalara yönelmek daha doğru olur. Dell, Asus ve Lenovo gibi. (önceki cihazım Lenovo idi. Servisten çok memnundum)

• quote:

Orijinalden alıntı: lebmilebi

Arkadaslar klavye ışığını acmak icin ayri bir surucu falan mi gerekiyor. Acabilen oldu mu?

Asus un sitesinden ATK driverını indirmelisiniz. Kutudan çıkan CDnin içinde olması lazım. Yoksa siteden indirebilirsiniz.
  • Merhabalar dün siparişi verdim gittigidiyordan.http://www.hepsiburada.com/seagate-barracuda-1tb-2-5-5400rpm-128mb-cache-sata-3-notebook-diski-st1000lm048-p-HBV000002QLZE

Yanına bu hdd yi almak istiyorum uyumlu mudur bu bilgisayarla acaba?
  • hahahahuhuhu kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam sağ olun.

• quote:

Orijinalden alıntı: ojzz

Merhabalar dün siparişi verdim gittigidiyordan.http://www.hepsiburada.com/seagate-barracuda-1tb-2-5-5400rpm-128mb-cache-sata-3-notebook-diski-st1000lm048-p-HBV000002QLZE

uyumlu fakat 7200 rpm bir harddisk almanızı öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vectrac

Beyler yardıma ihtiyacım var.

Şans işidir elektronik denildiği gibi. Ben 2010 yılında çok da pahalı üst seviye denemeyecek giriş-orta seviye Lenovo Ideapad Y550p aldım hala tertemiz sorunsuz kullanıyorum Ram, ssd, usb 3.0 kartı takviyesiyle. Ancak en sağlam laptoplar kuşkusuz Lenovo thinkpad, Dell Latitude ve Hp Probook, elibook serileridir. Özellikle thinkpad taş gibidir, IBM'den aldığı mirası devam ettiriyor Lenovo. Bunlarda da genelde ekran kartı olmaz veya çok çok pahalı modellerinde profesyonel ekran kartları olur genelde 2d, 3d çizim içindir, oyun performansları olmaz zaten aşırı pahalı. İşlemci olarak ise genelde intel U serisi işlemcilere sahiptirler. 7 serisi U modellerine hiç bakmamak gerekir i5, i7 hepsi çift çekirdeklidir. 8 serisi U modelleri düşünülebilir i5 8250U, i7 8550U gibi işlemcileri artık 4 çekirdeklidir. Bunlar da yeni yeni piyasaya girmeye başladılar, beklemek gerekebilir biraz daha fazla modelin girmesi için. i5 8250U ve 8 Gb ram, SSD'li modelleri alınabilir. (Ram ekleme seçeneği olmalıdır, 4'ten 12'ye veya 8'den 16'ya çıkarmak gerekir bence, 2,5 HDD yuvası da olması önemli bence.)
    Oyun "az oynarım" muallak bir durum açıkçası. Ben de az oynarım ancak oyun işin içine girince azı çoğu yok insan oyun açtığı zaman en düşük ayarlarda veya takılarak oynamak istemez bir süre sonra. Grafik açısından yoğun oyunlar değilse ancak ekran kartı düşünülebilir Nvidia MX150 aşağısı olmamak kaydıyla. 9 serisi Nvidialar artık bitmiştir almamak gerekir, 7 serisi HQ işlemci veya 8 serisi U işlemci MX150 ekran kartı ile fena iş çıkarmıyor. Oyun hiç oynamayacaksanız işlemciye entegre intel grafik de iş görür bir yere kadar oyun da "açar".

• quote:

Merhabalar dün siparişi verdim gittigidiyordan.http://www.hepsiburada.com/seagate-barracuda-1tb-2-5-5400rpm-128mb-cache-sata-3-notebook-diski-st1000lm048-p-HBV000002QLZE

7 mm kalınlığında ise kesin olur, bu model de 7 mm sanırım. 9.5 mm hdd yuvası bile olsa sıkıntı olmuyor 2.5 milimetre kalınlığında plastik parçalar var onu ekliyorsunuz veya kendiniz o kalınlıkta bir plastik koysanız da olur.
    Benim merak ettiğim konu hdd yuvası 9.5 mm mi acaba? Daha yüksek kapasiteli harddiskler genelde bu kalınlıkta oluyor. Alıp taktığınızda belirtir misiniz hdd yuvasına yükseklik olarak tam oturuyorsa 7 mm yuva demektir, biraz (2.5 mm kadar) boşluk kalıyorsa 9.5mm yuva demektir.
    Bu arada sessizlik istiyorsanız 5400 rpm, hız (özellikle sıralı okuma yazmada) istiyorsanız 7200 Rpm model tercih edin. Benim tercihim 5400 Rpm olurdu şahsen (hem daha ucuz) en ufak mekanik gürültüye dayanamıyorum 5400 rpm bile bazen rahatsız ediyor.

• Seagate Firecuda 1 TB SSHD tavsiye ederim.2 TB olanını sipariş verdim yarın elimde olur.

• mekansiz52 M kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam dvd içindeki driverleri usb ye direkt kopyalasak oluyor mu yoksa program vs gerekli mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gunman233

quote:

7 mm kalınlığında ise kesin olur, bu model de 7 mm sanırım. 9.5 mm hdd yuvası bile olsa sıkıntı olmuyor 2.5 milimetre kalınlığında plastik parçalar var onu ekliyorsunuz veya kendiniz o kalınlıkta bir plastik koysanız da olur.
    Benim merak ettiğim konu hdd yuvası 9.5 mm mi acaba? Daha yüksek kapasiteli harddiskler genelde bu kalınlıkta oluyor. Alıp taktığınızda belirtir misiniz hdd yuvasına yükseklik olarak tam oturuyorsa 7 mm yuva demektir, biraz (2.5 mm kadar) boşluk kalıyorsa 9.5mm yuva demektir.
    Bu arada sessizlik istiyorsanız 5400 rpm, hız (özellikle sıralı okuma yazmada) istiyorsanız 7200 Rpm model tercih edin. Benim tercihim 5400 Rpm olurdu şahsen (hem daha ucuz) en ufak mekanik gürültüye dayanamıyorum 5400 rpm bile bazen rahatsız ediyor.

Evet hocam 7mm bu hdd.Elbette takınca buraya yazarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: alperen.md

Merhaba hocam dvd içindeki driverleri usb ye direkt kopyalasak oluyor mu yoksa program vs gerekli mi?

dvd yi kopyala yapıştır yapınca yeterli fakat kurulumda bir ipucu vereyim
    windows u güncellemeyince nvidia sürücülerinin kurulumunda sorun çıkartıyor
    win kurduktan sonra ister win güncellemesi yapın ister nvidia sürücüsünü başlangıçta kurmayın
    bütün kurulumu güncellemeyi yaptıktan sonra nvidia kurun bende sorun çıkınca öyle yaptım
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.