Şimdi Ara

AMWAY e-spring SU ARITMA SİSTEMİ KULLANICILARI (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
291
Cevap
4
Favori
192.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    BU ÜRÜN ALMAN MÜHENDİSLİĞİ,JAPON TEKNOLOJİSİ,KORE MALI DİYE SİTESİNDE LANSE EDİLİYOR.ENWAY ARITICININ BİR TAKLİDİ.HATT BİREBİR AYNISI.FİYATI 1600TL FALAN.İKİNCİ ELİ SAHİBİNDENDE VE LETGODA 10TL İLE 350TL ARASI.FİLTRESİ SENE BİR 600-700TL.NCF ONAYI SADECE SAGLIKLI PLASTİKTEN ÜRETİLDİĞİNE DAİR.BASİT CARBON KÖMÜR FİLTRE.PAS KLOR VE KOKUYU ALIR.ALDATMACADAN İBARET

GELELİM 700TL FİLTREYE.DAMACAN SU ALSAN SENEDE 450TL.700TL FİLTRE VERİP NEDEN ARIMAYA ÇALIŞIYORSUN.MANTIKSIZ.

KENDİNE TERS OSMOS BİR ARITICI AL.SAF SU YAPAR.ÜST PH MİNERAL FİLTRELERİ ÇİN MALI İSE SÖK AT.CÜNKÜ BU FİLTRELER KÖMÜR DOLU.MİNERAL PH YÜKSELTTİĞİ YOK.

SAF SUYU ÜST FİLTRELER İLE PH VE KALSİYUM MAGNEZYUM EKLİYCEKSEN MARKA FİLTRE PENTEK İÇİNDE KALSİT OLAN VE EXTRA COROSEX OLAN FİLTRE TAK.SU KALİTEN SAF SUDAN HAYAT SU KALİTESİNE ÇIKAR PH DA MİNERALDE...

HOME PURE KULLANAN ARKADAŞ.KENDİNE BİR TDS METRE AL.TDS METRE 15TL.SUDAKİ ÇÖÜZNMÜŞ MADDE MİKTARINI GÖSTERİR.BU ALAET İLE DİĞER PED SULAR VE MUSLUK SUYUNU VE SENİN SUYU KARŞILAŞTIR.SENİN ARITICI YÜZDE 1 BİE ARITMADIĞINI GÖZÜNLE GÖR.

• 8020_r31s 8 kullanıcısına yanıt
    dünyadaki büyük güç paradır.bu büyük para yahudilerdedir.kendilerine pazar ararlar.buda gelişmekte olan ülkelerdir.öyleki tüketime açtırlar.yabancı malına açtırlar.ne verseniz tüketirler.derlerki o ülkeye serbest piyasa ekonomisine geç ve yabancılara yatırım ve fabrika açmayı kolaylaştır.sonra piyasaya girerler, küçük esnafı bitirler.ileri düzey firma varsa satın alırlar.borsaya dolara faize girerler,ekonomiyi istedikleri gibi dalgalandırırlar.hükümet kurar hükümet indirirler.işte bu kişiler YAHUDİLERDİR.sonra ekonmiyi dalgalandırıp ithalatı kökledinmi enflasyondan devlet gene bu YAHUDİLERE borçlanır.bu sarmal böyle sürer gider

ARİEL,TURSİL,ALO ,OMO,HACİŞAKİR,PRİL KISACASI MARKETTEKİ VE TELEVİZYONDA ÇIKAN TÜM MARKALARIN YÜZDE 97 Sİ YAHUDİLERE AİT.MİLLİ TAKIM SUPONSORUMUZ PG...

BİR DE KAPIDAN SATIŞ OLAYI VAR ENWAY,TUPERWARE...VS.SİZE BİR ÜRÜNÜ 10 KATINA YÜZ KATINA SATARLAR

AKLINIZA BAŞINA ALIN ATATÜRKÜN DEDİĞİ GİBİ YERLİ MALI KULLANIN.EN İYİ TELEFON İPONE,EN İYİ BEYAZ EŞYA BOSH,EN İYİ ARABA MERSEDEZ AUDİ WOSWAGEN DEMEYİN.SİZ BUNLARI TÜKETTİKÇE PARAMIZ DOLAR OLARAK İTHALATLA DIŞARI GİDİYOR.ADAMLARIN PARASI DEĞERLENİYOR.
    ENWAY,TUPERWARE BİR DOLANDIRICILIK OLAYIDIR.
    ŞİMDİ YERLİ FİRMALAR BİLE TUPERWARE KALİTESİNDE PPA İÇERMEYEN ÜRÜNLER ÜRETİYOR.ÖYLEKİ SU PED ŞİŞELERİDE PPA İÇERMEZ.TUPERWARENİN PPA İÇERMEYEN PED ŞİŞEDEN FARKI YOK.
    ENWAY SPRİNGDE HİÇBİRŞEYİ ARITMIYOR.KARBON FİLTREDİR VE SADECE PAS KLOR KOKUYU ARITIR.BİLİNEN EN UCUZ ARITMA SİSTEMİDİR.KULLANNMAYIN.

• oguzkhan55 O kullanıcısına yanıt
    KAPIDAN ÖDEME.ENWAY TUPPERWARE DOLANDIRICILIKTIR.GELİŞMEKTE ÜLKELERDE SATIŞ PATLAMASI YAPAR.YAHUDİ OYUNUDUR
    MAĞAZASI OLMAYAN HİÇ BİR ÜRÜNE KANMA...
    TABİİ YAHUDİ DEĞİLSEN...
  • yerli malı alternatifi yoksa ucuz olanı alın. kalitelinin ne olduğunu 1 saat anlatırım size. ürünü söyleyin ikna edeyim inanın dediğime. ucuz olanı alın. çünkü fiyatla sahtekarlık doğru orantılı. o yüzden artık bu çağda minimalist olun.
  • normal su aritma cihazi hani atik su ile aritan 1 bardak su icin 1,5 bardak suyu cope atiyor isterseniz testini yapabilirsiniz amway ise direk cesmeden geleni karbon filtre ile aritip ultraviyole ile mikroplari oldurerek dogal suyu icmenizi sagliyor filtre sistemi ters ozmostan farkli
  • su arıtma konusunda deneyimli birisi olarak(ticaretini yapmıyorum) suyun minarellerinin alınıp sonradanda
    minarel filtre eklenmesi çok sağlıklı gelmiyor bende daha öncesinde kullandım ama uzun vadede insal sağlığı
    açısından zaralı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış istanbul için yazıyorum musluk suyu karbon ve çamur tortu
    filtresi kullanarak içilebilir ben de cihazımı o şekilde kullanıyorum hatta sitemi çift karbon olarakta kullanabilirsiniz
    piyasada kaliteli filtreler mevcut matrixx gibi illa tersozmos kullanıcam derseniz biocera filtre mutlaka ekleyin
    saygılar
  • cpp C kullanıcısına yanıt
    Duygularının aktifliğinin geçmiş olduğu umudu ile 6 yıl sonra cevap vermek ihtiyacı hissettim. İstediğin cevabı belki size veremeyeceğim. Yada verdiğim cevap büyük bir ihtimalle sizi memnun etmeyecektir. Ancak ortada bir gerçek var ve bunu size en azından yazmak zorundayım. Çünkü yazdıklarınızı gördüm, okudum ve cevap vermem gerektiğini düşünüyorum. İnsan bilmediğine düşman olurmuş. Ama eğer öğrenmek istemeyip önyargı yaparsa yine kendisi kaybeder. Bir kere herkes memnun olacak diye bir şey olamaz. Çünkü böyle bir kanun yok. Kimi sever kimi sevmez. Bilinmesi gereken şu. Amway firması eSpring su arıtma cihazını üretirken bir emek harcamıştır. Para ve zaman harcamıştır. Bu cihazı üretebilmek için emek, zaman ve para harcayanlara saygı duyuyorum. Ben önyargı yapmadan cihazı incelemeye karar verdim. Burada yazılan hemen her yazıyı önyargı yapmadan okudum. Şimdi sizde benim yazdığım yazıyı okuyun. Ben size saygı duydum sizde bana saygı duyun... Önce su nedir? Onu bilmemiz lazım. Sözlüklerde şöyle yazar: "Su H2O dan oluşan bir bileşiktir. Doğada buna en yakın örnek yağmur suyudur. Ancak yağmur suyu içilebilir bir su değildir. Çünkü içilebilir sularda mineral olmalıdır. Su içmekten kasıt içindeki mineralleri vücudumuza almaktır. Ancak halihazırda paketlenmiş, şişelenmiş veya hazır su dediğimiz sularda bu miktar ya hiç yoktur veya çok çok azdır. Çünkü bu sular rafta beklemek durumundadır ve rafta bekleyen sudaki mineraller zamanla suda çökelti oluşturur. Sizde takdir edersiniz ki dibinde çökelti olan su şişesini çalkalarsanız bulanık bir su olur ve kimse bu suyu tercih etmez. Eğer içmemiz gereken suda mineral olması gerekiyorsa, bu durumda su tabiki bir miktar sert olacaktır. illa da su lezzetli olsun istiyorsanız içine limon sıkın veya tarçın gibi tatlandırıcı koyun. Karbon filtre ve UV filtre olayına gelince ona cevap vermeyeceğim. Fiyat kalite ilişkisine saygı duyuyorum. Sizin eSpring su arıtma cihazından beklediğinizi alamadığınıza üzüldüm. Kızgınlığınızın para olmadığını düşünüyorum. Yalnzı bir şey dikkatimi çekti: Cihazın hemen hemen her bir parçasını çok büyük bir iştahla kötülüyorsunuz. Size şu soruyu sormak istiyorum. Aradan 6 yıl geçmiş siz eSpring su arıtma cihazınızı ne yaptınız? Sizin sağlığınız nasıl? Eğer eSpring su arıtma cihazını söküp attıysanız yerine ne ikame ettiniz? Eğer hala aynı cihazı kullanıyorsanız sizi tebrik etmek isterim. NSF International NSF/ANSI Standartları 42, 53, 55 ve 401 çerçevesinde belgeli onayları dikkatinize sunuyorum. İstediğiniz gibi doğrumu yanlışmı diye kontrol edebilirsiniz...

• tcvctm76 T kullanıcısına yanıt
    Siz hangi marka cep telefonu kullanıyorsunuz? Dürüstçe cevap verin...
  • ismail olgun İ kullanıcısına yanıt
    yahudi ile ticaret yapılmaz mı yani?Bu firmaların dolandırıcılığı ile ilgili kanıtınız belgeniz vs. var mı?paylaşır mısınız?
  • selamlar mitsubishi cleansui siparisi vericem sizce saglikli bir aritici mi bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim yerim dar pratik bir cihaz istiyorum bu cihaza guvenebilirmiyim?
  • MİLLETİ SOYMAK İÇİN KURULMUŞ BİR TUZAK ESPRİNG... KULLANSANDA KULLANMASANDA 1 YIL İÇERİSİNDE FİLİTRESİ BİTİYOR. BİR FİLİTRE ÜTE İSEN 600 TL.

AMWAYCİLERİN İSE ANLATTIKLARI HERŞEY YALAN.

AŞAĞI YUKARI HER ÜRÜNÜN İÇİNDE KİMYASAL VAR.
  • casus59 kullanıcısına yanıt
    Nasıl çöpe atıyor lavaoya mı bağlı. saçma sapan amwayci yalanından bi tane daha...
  • merhaba
    espring cihazın yedek parçalarının yan sanayisi varmı
    benim hortum delindi 90 tl istiyorlar yan sanayi hortum yok mu
  • arkadaşlar daha önce de insanlara faydalı olacağını düşündüğümden
    yazmıştım gene yazmakta fayda buluyorum amway her koşulda her suda
    %100 güvenli su üretir diye bir onayı yoktur civa arsenik ve ağır metallerle
    ilgili arıtma yapması mümkün değildir suyu önemli derecede arıtan tek sistem
    mebrandır mebranı sakıncalı yapan sudaki zaralılarla birlikte faydalı minarelleride
    sudan ayrıştırmasıdır(atık su olarak) böyle bir suyun uzun vadede tüketilmesinin sakıncaları olduğunu
    dünya sağlık örgütü raporlamıştır malesef günümüz koşullarında özelliklede oturduğunuz
    bina sitede depo var ise mebran filtreli sistem şart ve uv lamba ilede desteklenmelidir
    ayrıca mutlaka fda onaylı ph alkali filtre kullanılmalıdır.
    gelelim anway e-springe alacağınız 3 aşamalı tezgah üstü tezgah altındada kullanabilirsiniz
    bir sisteme uv lamba eklerseniz aynı sistem olur yıllık lamba ve filte maliyeti 200 tl
    yada imkanınız var ise bana göre en faydalısı iyonize su üreten cihazdır bu cihazları
    kullabilmek için suyun direk şebeke hattından gelmesi ve önde mutlaka 3 aşamalı filtre
    ile desteklenmelidir zira bu cihazların yüksek arıtma özelliği yoktur cihaza hiç bir kimyasal
    eklemeden suyu iyonize eder yüksek ph ve düşük orp değerli su içersiniz.

• İstanbulda musluk suyunun içilebilir olduğu analiz sonuçlarıyla yayınlanıyor.http://www.iski.gov.tr/web/assets/SayfalarDocs/sukalite/sukalite_%C5%9Fubat2020.pdf

Bunun üzerine neyin muhabbeti yapılıyor anlmış değilim. Membranı gerektirecek bir durum yok. Ha belki amway'in maliyetini gerektirecek bir duruma da gerek yoktur. Şu basit brita sistemi bile yeterlidir.

Geriye bir ağız tadı kalıyor. Ben amway 'den içtiğimde soğuk ve kokusuz bir musluk suyu içiyorum. Gayet enerjik güzel bir su. Ama membran suyu içtiğimde (lg 12 filtreli) acı bir tat alıyorum. Belki bu acı tat tatlandırma filtrelerinden geliyordur bilemem ama içebileceğim bir su asla değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: ismail olgun

ENWAY KULLANAN ARKADAŞ TAHLİL RAPORLOARI RESİMLERİ GÖSTERMİŞ.ÖNCELİKLE TAHLİL RAPARU GÖNDEREN KİŞİLER FARKLI HATTA BİR RAPOR 2008 E AİT BU RAPORTDA İLETKENLİK YANİ TDS 366,PH İSE 7 KÜSÜR.BU DEĞER MUSLUK SUYUNU DEĞERİ ZATEN.MUSLUK SUYU PH 7.4,TDS 300 CİCARI.BU RAPORUN ENWAY SU ARITICISINA AİT İSE ENWAYİN HİÇBİRŞEYİ ARITMADIĞININ KANITIDIR.KARBON KÖMÜR FİLTRE OLARAK SADECE PAS VE KLORU KOKUYU ALIR..

YİNE BİR RAPOR DAHA VAR ODA SUYUN İCİNDEKİ KOLİ BASİLİ BAKTERİ DEĞERİNİ GÖSTERİYOR.DEĞER SIFIR.ZATEN ENWAYDAKİ ULTRAVİYOLE İŞIKTAN CIKAN SUDA BAKTERİ KALMAZ.FAKAT ULTRAVİYOLE LAMBANINDA BİR ÖMRÜ VAR.HANGİNİZ BU LAMBAYI DEĞİŞTİ.

TABİİ BU RAPORLAR FARKLI TARİHLERDE VE FARKLI İSİMLERDE BUNU ENWAY SU OLARAK KABULEDEMEYENLER KENDİLERİ NUMUNE GÖNDERSİNLER İSKİ LABROTUVARINA BÖYLE HİZMETİ VAR..

DEDİĞİM GİBİ MUSLUK SUYUNADA TAHLİL YAPTIRSAN İLETKENLİK 366(TDS*2) ÇIKAR.PH DA 7.4 ÇIKAR.KOLİ BASILİ İSE 0 ÇIKAR

AYRICA SUDAKİ CİVA,KURŞUN GİBİ AGIR METALLER,ÇAMAŞIR SUYU İLAÇ ATIKLARI GİBİ ŞEYLERDE VAR...

BU RAPORLAR ENWAYSE HİÇ ARITMAMIŞ EĞER ARITSAYDI İLETKENLİK 366 YERİNE 120 ALTI ÇIKARDI.MUSLUK SUYU PH7.4 İYİ FAKAT İLETKENLİK YANİ SUDAKİ ÇÖZÜNMÜŞ MADDE MİKTARI 120 ÜSTÜ OLDUGU İÇİN ÇOK SERT BİR SU.PAS VE KLORDAN KOKU DA VAR.ENWAY SADECE BASİT BİR ARITICININ KARBON FİLTRESİNE SAHİP SADECE PAS KLOR VE KOKUYU ALIP.ULTRAVİYOLE ISIGI İLE SUDAKİ BAKTERİLERİ ÖLDÜRMÜŞ.BİZ BUNA ÖN ARITMA DERİZ.İÇİNDE TÜM AĞIR METALLER,ZARARLI OLMAMASI GEREKEN MADDELER,TARİM İLAÇ ATIKLARI,ÇAMAŞIR SUYU NE WARSA DURUYOR.ZAMANINDA İHLASIN 3 LÜ ULTRAVİYOLE İŞIKLI KÖMÜR FİLTRELİ ARITICIDAN FARKI YOK..VE BU KÖMÜR FİLTREYİ SİZE 700-800TL YE ÇAKIYOR.

ENWAY KULLANANLARA BİR TAWSİYE KENDİNİZE BİR TDS METRE VE PH METRE ALIN TOPLAM 37TL.ENWAY SU ARITICININ DEĞERLERİNİ MUSLUK SUYU VE DİĞER PED ŞİŞELERLE KARŞILASTIRIN.PED ŞİŞELERDE İLETKENLİK YANİ SUDAKİ ÇÖZÜNMÜŞ MADDE MİKTARI YAZAR.TDS ALETİ İLE ÖLÇÜN2 İLE ÇARPIN İLETKENLİK DEĞERİ ÇIKAR ORTAYA...BU TAHLİLLER SONUÇLARI MUSLUK SUYU İLE AYNI.DEMEKKİ ARITMIYORMUŞ

BEN TERS OSMOS BİR CİHAZ KULLANIYORUM.ÜST MİNERAL,PH FİLTRELERİ ÇİN MALI OLANLARIN İÇİ KÖMÜR DOLU SAHTE.PH VEYA TDS DEĞERİNİ YÜKSELTMİYOR.BEN ÜST FİLTREDE CALSİD VE COROSEX OLAN FİLTRELERİ KULLANIYORUM.PH 7.4-8,TDS 25-47 İLETKENLİK 50-94 OLUYOR.FİLTRE PENTEK KALSİT CARBON VE COROSEZ OLAN BAŞKA BİR FİLTRE DAHA KULLANIYORUM.ÜST FİLTRELER SAF SUYUN PH VE MİNERALİNİ AYARLIYOR
     AMWAY e-spring SU ARITMA SİSTEMİ KULLANICILARI AMWAY e-spring SU ARITMA SİSTEMİ KULLANICILARI AMWAY e-spring SU ARITMA SİSTEMİ KULLANICILARI
    Babacım amway filtrenin içinde lambası da var. Yani filtre değişirken o da değişmiş oluyor. Bilmeden konuşmak ne güzel ya

Diğer bir konu, üstte linki koydum. İletkenlik demişsiniz. İiçilebilir iletkenlik 2500 olarak kabul ediliyor.Gidin doğadan suyu için bakalım kaç çıkacak sertliği. Membran artımı bana gereksiz geliyor. İçine de yapay bir sürü katkı geliyor o filtre bu filtre derken. Göz boyama. Saçma

• İçme sularında bulunan yüksek kalsiyum ve
    magnezyum miktarlarının sağlık üzerine bilinen
    olumsuz bir etkisi yoktur.
    Ancak içimi zor
    olduğundan tercih edilmezler. İnsanlara orta sertlikte
    suların içimi daha hoş gelmektedir.
    Kalsiyum insan vücudu için en gerekli minerallerden
    biridir. Yeterli kalsiyum alıını sağlık, kemik gelişimi
    ve çocuklarda nonnal büyüme dengesi için çok
    önemlidir. Norınal bir erişkinin vücudunda 1 ,200
    gram kadar kalsiyum bulunur. Bunun en az %99'u
    kemikler içindedir. Hücre dışı sıvılarda ve yumuşak
    dokularda bulunan kalsiyum miktarı 1 O gram ı
    geçmez. Kalsiyum periferik sinirlerde ve kaslarda
    noımal bir eksitabilitenin sağlanmasında önemli bir
    rol oynar. Vücut için en önemli kalsiyum kaynakları
    süt ve peynirdir. Bundan sonra miktar bakımından
    sebzeler, baklagiller, tahıl ve balıklar gelir [9]. Eğer
    beslenmede kalsiyum gereksinimi karşılanamıyorsa
    sert sular kalsiyum kaynağı olarak önemli bir eksikliği
    giderebitir.

insan dokularının hepsinde az milctarda magnezyum
    bulunmaktadır. Bir erişkinin vücudunda toplam 25
    gram kadar magnezyum bulunmaktadır. Bunun büyük
    bir kısmı kemiklerde fosfat ve bikarbonat ile bileşik
    halindedir. Magnezyum, canlı hücresinde potasyumla
    birlikte en yaygın bulunan bir elementtir. Fos fat
    transferi ile ilgili reaksiyonların çoğunda en önemli
    rolü magnezyum oynamakta ve nükleik asitterin
    strüktürel stabilizasyonu için de en önemli element
    olarak kabul edilmektedir. insanda günlük
    magnezyum gereksinimi için çok kesin rakamlar
    yoktur. Küçük çocuklarda kilogram başına 1 0-20
    ıng'lık bir miktar yeterli görülürken, yetişkinlerde kilo
    başına 4 mg ile denge sağlanmaktadır. Normal
    beslenmede günlük magnezyum miktarı 200400
    mg' dır ve günlük magnezyum gereksinimin�� de
    .
    bu
    civarda olduğu düşünülmektedir. üzeilikle
    bileşimlerinde bir magnezyum bileşiği olarak klorofil
    içerenler başlıca magnezyum kaynaklarını
    oluştururlar. Hayvansal besinlerden et ve iç organları
    magnezyumca zengindir. Sütte ise magnezyum
    oldukça azdır. Günlük magnezyum gereksiniminin
    üçte ikisini tah1J ve sebzelerde -b ulunan magnezyum
    karşılayabilınektedir. Aşın kayıplar olmadığı sürece
    (örneğin; ince barsakların total rezeksiyonu, barsak
    fistülleri ve kronik diyare gibi) besinlerle ve içme
    suyu ile alınan magnezyum vücut için yeterli
    olmaktadır. Kronik alkoliklerde magnezyum seviyesi
    düşük bulunmaktadır. Bunun nedeni beslenmede
    magnezyum eksikliğinden ziyade idrarla fazla
    magnezyum atılması olduğu düşünülmektedir [9].
    Kalp hastalıkları ve bebeklerdeki ani ölümler ile
    suların sertliği arasındaki ilişki son yıllarda
    9
    Su sertliğinin insan Sağlığı İçin Önemi F. Boysan
    incelenmeye alınmıştır. İstatistiki olarak suyun sertliği
    arttıkça kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklardan
    ölüm hem kadınlar hem de erkekler için azalmaktadır.
    İçme suyundan Mg alım1nın erkeklerde [10] ve
    kadınlarda [ l l ] miyokard enfarktüsüne karşı
    koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Genel anlamda
    suyun sertliği arttıkça kardiyovasküler hastalıklar
    azalmaktadır [12]. Benzer şekilde Mg alımının yüksek
    tansiyonla ters ilişkisi vardır [ 1 3]. Bazı çalışmalar
    sertliğin 75 mg/I/den daha az olması halinde bu gibi
    etkilerin olabileceğini bildirınektedirler. Ancak bu
    konuda çalışmalar yeterli değildir. İçme suyu ile Mg
    alımının serebrovasküler hastalık üstüne koruyucu
    etkisi saptanmıştır [14]. Düşük serum Mg değerleri,
    periferik arter hastalığı olanlarda nörolojik olaylara ait
    riski arttırmaktadır. Bu nedenle ileri derecede
    aterosklerozu olanlarda Mg tedavisi verilmesi
    önerilmektedir [ 1 5].
    Halk arasmda çok sert suların böbrek taşı oluşumuna
    neden olduğu gibi yaygın bir kanı vardır. Bu
    Rusya'da lokal bir bölgede az sayıda kişi ile yapılan
    bir araştnınaya dayanmalda olup sudaki kalsiyum
    değeri 300-500 mg IL tespit edilmiştir. Aynı şekilde
    200-400 mg Ca/L su içen ve 30 °C ta tutulan
    hayvanlarda da benzer etkiler gözlemlenmiştir [8].
    Böbrek taşı oluşumu genetik, sosyal, iklim ve bunun
    gibi bir çok faktöre bağlı olduğundan sadece
    kalsiyumla ilişkilendirilmesi zordur.
    Bunların dıŞında su sertliğinin bazı kanserler le ilişkisi
    saptanmıştır. İçme suyu ile kalsiyum abmının rektum
    (16] ve kolon kanserlerinde [17] koruyucu etkisi
    saptanmıştır. Chuh-Yuh Yang ve arkadaşları
    çalışmalarında kalsiyum alım ının prostat kanseri
    üzerine de olumlu etkisi olabileceğini beliıtmişlerdir
    [18].

Borularda yumuşak sular sert sulara göre daha
    aşmdırıcıdır ve ağır metal içeriği bak1mından daha
    tehlikelidir. Suların sertlik derecesi toplumların
    alışkanlıklarma göre değişik değerler alabilmektedir.

1 00 mg CaC03/L değerindeki sertlik korozyon ve
    kazan taşı oluşumu açısından, 500 mg CaC03/L
    değeri de estetik ve ağız tadı açısından kabul edilebilir
    değerler olarak önerilmektedir
    [8].
    Sularda sülfat anyonu varlığında oluşan magnezyum
    sülfat bileşiği laksatif etki yapabilir. Fakat zamanla
    vücut buna alışabilir [19].
    İçme sulannın yumuşatılması için iyon değiştirici
    reçine olarak sodyum reçineleri kullanılır. Bunun
    sonucunda vücuda bol miktarda sodyum girer ve aşırı
    tuz alırnma ait belirtiler örneğin su tutulması, kanama
    vb. ortaya çıkabilir.
    Yumuşak su tüketen toplumlarda aterosklerotik ve
    dej eneratif kalp hastalıklan ile hipertansiyon ve
    kardiyovasküler ani ölürolerin daha fazla görüldüğü
    SAÜ. Fen B iliroJeri Dergisi, 13. Cilt, 1. Sayı,
    s. 7-10,2009

saptanmıştır. Genellikle doğal sularda üç kısım
    kalsiyum iyonuna karşılık bir kısım magnezyum
    iyonu bulunmaktadır. Bu oran teknik ve sağlık
    açısından noınıal karşılanmaktadır.
    4.SONUÇ
    Kalsiyum ve magnezyum için hiçbir su standardında
    sınır değerler verilmemiştir ve bireysel tolere
    edilebilir düzeyler bilinmemektedir.
    Karşı görüşler olmakla birlikte sert sulann kalp ve
    damar sağlığı için daha iyi olduğunu gösteren
    çalışmalar daha fazladır. Yumuşak sular örneğin
    çamaşır yıkama kullanımı için tercih edilse bile içme
    suyu olarak itibar edilmemesi konusunda toplumu
    bilinçlendirebilecek ciddi araştırmalar yapılmamıştır.
    Aksine ev tipi su yumuşatıcı cihazlar bol miktarda
    tasarianarak ve reklamları yapılarak topluma
    sunulmuştur. Suyun yumuşatılması için iyon
    değiştirici reçinelerin kullanılması durumunda suya
    önemli miktarda sodyum geçmektedir. Bu durum ise
    özellikle hipertansiyon ve böbrek hastaları gibi tuz
    alımı kısıtlanan kişilerin olumsuz etkileQ.lllesine neden
    olmaktadır. Tuz alımında kısıtlama aslında sodyum
    alıınında kısıtlamadır.
    Toplumun suyu bir gıda maddesi olarak algılayıp
    bilinçli tüketmesi gerekliliği her geçen gün daha da
    önem kazanmaktadır. İnsanlar içtikleri suyun
    niteliklerini bilmeli ve suyu kullanım amaçlarına göre
    sınıflayabilmelidirler. Şişe suları ve bir çok belediye
    şebeke suyuna ait kalite parametrelerini verirken
    sadece sertlik değerini beliıtmekte, Ca ve Mg
    değerlerini belirtnıemektedir. Toplumun bu yönde
    taleplerinin artması gerekınektedir.

• ismail olgun İ kullanıcısına yanıt
    yukarıdaki yazıyı iyi okuyup dönüş yapmanı dilerim.
  • alprens A kullanıcısına yanıt
    neyin okuyayım.bu kadar şeyin...bosubosuna carbon kömürtozu en eski bilinen arıtma sistemi kullanan enway su arıtıcı.bu parayı etmez.ayrıca karbon filtre sadece koku klor pas alır okadar...ön arıtma.su hiçbir zaman bir kaynak suyuna dönüşmez.degerlerine bakarsan içinde hersey olan bir musluk suyu işte..yüzde 5 arıtılmıs.arıtsanda arıtmasanda aynı..milleti dolandırmayın
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.