Şimdi Ara

Amfi konusunda bilgili arkadaşlar yardım edebilir mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Aracıma ses sistemi kuruyorum.
    Kapılarda Focal Performance PS 165 V1'ler var.
    Arkada ise 2 adet 6x9 Infinity Reference REF-9633ix Hoparlör mevcut.

Focal PS 165:(2 tane var)
    --Nominal power 80W
    --Maximum power 160W
    --Sensitivity 92.5dB

Tweeterları:(2 tane var)
    --Nominal power 15W
    --Maximum power 100W
    --Sensitivity (2.83V/1m) 94dB

Infinity Reference REF-9633ix(2 tane var)
    --handles up to 100 watts RMS (300 watts peak power)
    --sensitivity: 94 dB

Şimdi Amfi konusunda kararsızım. Yüksek sesden ziyade Temiz, kaliteli bir ses arıyorum. Amfi seçeneklerim:

Hertz H604: fiyat 1400 tl
    AB class
    Distortion - THD (100 Hz @4Ω): 0,040%
    Bandwidth: 10 Hz ÷ 50 kHz

S/N ratio (A weighted @ 1 V): 95 db
    -Output Power (RMS) @ 14.4 VDC, THD 1%:
    4 Ch 85 W x 4 (4Ω)
    -Output Power (RMS) @ 14.4 VDC, THD 10%:
    4 Ch 110 W x 4 (4Ω)

Alpine BBX-F1200: fiyat 1050 tl
    AB Class
    Total Harmonic Distortion (THD): <1%
    Frekans Tepkimesi: 5 Hz - 50 kHz
    Sinyal Bozunma oranı: S/N Ratio (IHF A Ağırlığında, Referans: 4ohm'da çalışırken) 95 dB

-Her kanala 4ohm verirken; (≤1%THD+N): 4 x 50W

Hertz HCP 4: fiyat 1500tl
    AB Class
    Distorsion - THD (100 Hz @ 4Ω): 0.01 %
    Bandwidth: 10 ÷ 45K Hz
    S/N Ratio (A weighted @ 1V) 103 dB

-Output Power (RMS) @ 14.4 VDC, THD 1%:
    4 Ch: 55 W x 4 (4 Ω)
    -Output Power (RMS) @ 14.4 VDC, THD 10%:
    4 Ch: 65 W x 4 (4 Ω)

INFINITY REF 704A fiyat 900 tl
    D Class
    Total Harmonic Distortion (THD): <1.0%
    Frequency response: 10Hz-40kHz
    Signal-to-Noise Ratio≥85dB (ref 1W output @ 4Ω)

-Power Output, 4Ω 70W RMS x 4, <1.0% THD+N

Maksat çok fazla para da vermemek, bütçe maks 1500 lira civarı. Alpine içlerinde fiyat/performans gibi duruyor. Ama Hertz'lerde özellik olarak çok iyi sanki, özellikle h604 hem ab class hem 85x4 veriyor, ab class için çok iyi bir değer sanırım. Sizce ne yapmalıyım, hoparlörlerime de bakarak en uyumlu amfi hangisi olmalı? Bu konularda fazla bilgim yok açıkcası son birkaç gündür araştırıyorum. Bir de tweeterlar rms 15, max 100 demiş. Buna 85 watt rms veren hertz takarsak sorun oluşturmaz değil mi?

• Merhabalar öncelikle neden Infinity tercih ettiniz tam bilmiyorum ama Infinity markasının hoparlörleri 3 ohm ve altındaki empedansları destekliyor. Şimdi amfi seçiminize geçecek olursak alacağınız amfi bu hoparlörler ile 3 ohmda çalışacaktır. Dolayısıyla amfinin 3 ohmda vereceği gücü göz önünde bulundurarak seçim yapmak gerekiyor. Tweeterlar component takımlarının orjinal tweeterları ise mid ve tweeterlar crossover ile birlikte sürülecek. Gerekli güç dengesi ve frekans kesimlerini crossover yapacak.

Hertz H604 4 Ch 110 W x 4 (4Ω) 4 Ch 160 W x 4 (2Ω) 3 ohmda vereceği güç ortalama kanal başı 135rmstir.

Alpine BBX-F1200 Her kanala 4ohm verirken 4 x 50rms Her kanala 2ohm verirken 4 x 70W 3 ohmda vereceği güç ortalama 60rmstir.

Hertz HCP 4 4 Ch: 65 W x 4 (4 Ω) 4 Ch: 95 W x 4 (2 Ω) 3 ohmda vereceği güç ortalama 80rmstir.

INFINITY REF 704A D klas olduğu için direkt geçiyorum.

Sisteminize en uygun amfi Hertz H604 güç olarak yeterli güce sahiptir. Ses kalitesi olarak iyi bir amfidir. Sisteminiz 3 ohm çalışacağı için ses kalitesinde biraz düşüş olacaktır fakat aynı oranda ses seviyesi ses şiddeti artacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakancekic88

Merhabalar öncelikle neden Infinity tercih ettiniz tam bilmiyorum ama Infinity markasının hoparlörleri 3 ohm ve altındaki empedansları destekliyor. Şimdi amfi seçiminize geçecek olursak alacağınız amfi bu hoparlörler ile 3 ohmda çalışacaktır. Dolayısıyla amfinin 3 ohmda vereceği gücü göz önünde bulundurarak seçim yapmak gerekiyor. Tweeterlar component takımlarının orjinal tweeterları ise mid ve tweeterlar crossover ile birlikte sürülecek. Gerekli güç dengesi ve frekans kesimlerini crossover yapacak.

Hertz H604 4 Ch 110 W x 4 (4Ω) 4 Ch 160 W x 4 (2Ω) 3 ohmda vereceği güç ortalama kanal başı 135rmstir.

Alpine BBX-F1200 Her kanala 4ohm verirken 4 x 50rms Her kanala 2ohm verirken 4 x 70W 3 ohmda vereceği güç ortalama 60rmstir.

Hertz HCP 4 4 Ch: 65 W x 4 (4 Ω) 4 Ch: 95 W x 4 (2 Ω) 3 ohmda vereceği güç ortalama 80rmstir.

INFINITY REF 704A D klas olduğu için direkt geçiyorum.

Sisteminize en uygun amfi Hertz H604 güç olarak yeterli güce sahiptir. Ses kalitesi olarak iyi bir amfidir. Sisteminiz 3 ohm çalışacağı için ses kalitesinde biraz düşüş olacaktır fakat aynı oranda ses seviyesi ses şiddeti artacaktır.
    Cevap için teşekkür ederim, aklımdaki soruların çoğunu yanıtladın. Henüz infinityler gelmedi, kargoda. O halde onları iptal edeyim, yerine Ona yakın 4 ohm bakayım hemen. Diğer sorumda araştırdığım kadarıyla h604 en güçlüsü fakat bazı yerlerde high input istediği gibi şeyler söylenmiş. Onun için aklım hcp 4'e kaydı. Hcp 4 bu sistem için yeterli olur mu? Yoksa 604 mü almalıyım? hcp4 ün snr vs değeri daha iyi, sadece wattı düşük

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xalx -- 5 Mayıs 2020; 19:13:12 >

• Hertz Dieci DCX 690.3
    Bu nasıldır acaba? Sanırım en mantıklısı bu gibi fiyat performans olarak infinty yerine
  • quote:

Orijinalden alıntı: xalx

Cevap için teşekkür ederim, aklımdaki soruların çoğunu yanıtladın. Henüz infinityler gelmedi, kargoda. O halde onları iptal edeyim, yerine Ona yakın 4 ohm bakayım hemen. Diğer sorumda araştırdığım kadarıyla h604 en güçlüsü fakat bazı yerlerde high input istediği gibi şeyler söylenmiş. Onun için aklım hcp 4'e kaydı. Hcp 4 bu sistem için yeterli olur mu? Yoksa 604 mü almalıyım? hcp4 ün snr vs değeri daha iyi, sadece wattı düşük

Alıntıları Göster
    Her iki amfinin de değerlerini direkt Hertzin kendi sitesinden aldım. Her iki amfide 12V ve 14.4V arasında çalışıyor. Verilen değerler dyno da ölçülen değerlerdir her iki amfinin de gerçek değerleri 3-5 değişir çok fazla fark olmaz.
    H 604, HCP 4 ten daha güçlüdür. Ovalleri tam beslemek için H 604 daha uygun olacaktır. Hoparlör olarak oval düşünüyorsanız Alpine Spg-69C3, Hertz Cento CX690, Hertz Uno X 690 bakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakancekic88 -- 5 Mayıs 2020; 18:43:55 >

• quote:

Her iki amfinin de değerlerini direkt Hertzin kendi sitesinden aldım. Her iki amfide 12V ve 14.4V arasında çalışıyor. Verilen değerler dyno da ölçülen değerlerdir her iki amfinin de gerçek değerleri 3-5 değişir çok fazla fark olmaz.
    H 604, HCP 4 ten daha güçlüdür. Ovalleri tam beslemek için H 604 daha uygun olacaktır. Hoparlör olarak oval düşünüyorsanız Alpine Spg-69C3, Hertz Cento CX690, Hertz Uno X 690 bakabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler cevaplar için. H 604 AB class olup 85x4 watt gibi oldukça iyi bir değere sahip. Çok pahalı amfilere bakıyorum ab class olup bu değeri veren az cihaz var. Parasına göre çok iyi bir cihaz, neden daha pahalı olmadığını anlamadım yalnız. Çünkü S/N değeri thd değerleri de oldukça iyi. Sanırım 1400 tlye alınabilecek en iyi cihaz budur.
    Hoparlör olarak ise Hertz Dieci DCX 690.3 tercih etmeyi planlıyorum.
    Yani sistemim Focal Performance Ps 165, Hertz Dieci DCX 690.3, Hertz H 604 + Sony XAV-AX5000 şeklinde olacak. Bunun dışında araçta kendi orjinal Boston Acoustics Amfisi var, Bunu da Amerikadan sipariş verdiğim kablo yardımıyla sökmeden üzerine yeni amfiyi takmış olacağım. Bunlara ek Sony headunit için de araç uyumlu olması için PAC Audio'nun cihazını aldım. Biraz karışık bir sistem olacak fakat umarım sonunda gayet tatminkar bir ses elde etmiş olurum.

• quote:

Teşekkürler cevaplar için. H 604 AB class olup 85x4 watt gibi oldukça iyi bir değere sahip. Çok pahalı amfilere bakıyorum ab class olup bu değeri veren az cihaz var. Parasına göre çok iyi bir cihaz, neden daha pahalı olmadığını anlamadım yalnız. Çünkü S/N değeri thd değerleri de oldukça iyi. Sanırım 1400 tlye alınabilecek en iyi cihaz budur.
    Hoparlör olarak ise Hertz Dieci DCX 690.3 tercih etmeyi planlıyorum.
    Yani sistemim Focal Performance Ps 165, Hertz Dieci DCX 690.3, Hertz H 604 + Sony XAV-AX5000 şeklinde olacak. Bunun dışında araçta kendi orjinal Boston Acoustics Amfisi var, Bunu da Amerikadan sipariş verdiğim kablo yardımıyla sökmeden üzerine yeni amfiyi takmış olacağım. Bunlara ek Sony headunit için de araç uyumlu olması için PAC Audio'nun cihazını aldım. Biraz karışık bir sistem olacak fakat umarım sonunda gayet tatminkar bir ses elde etmiş olurum.

Alıntıları Göster
    Ses kalitesi olarak gayet tatminkar bir ses alırsınız. Ses şiddeti olarakta yeterli olacağını düşünüyorum. Kapılarınızda ses yalıtımı yoksa uygun maliyetli bitüself ve yalıtım süngeri gibi ürünlerle kendiniz ses yalıtımı yapabilirsiniz. Azda olsa faydalı olacaktır.

• quote:

Ses kalitesi olarak gayet tatminkar bir ses alırsınız. Ses şiddeti olarakta yeterli olacağını düşünüyorum. Kapılarınızda ses yalıtımı yoksa uygun maliyetli bitüself ve yalıtım süngeri gibi ürünlerle kendiniz ses yalıtımı yapabilirsiniz. Azda olsa faydalı olacaktır.

Alıntıları Göster
    Peki bir soru daha, bu işlerde acemiyim. Şimdi Focal ps 165 16 cm hoparlör ve tweeterları var, crossoverları ile birlikte ön kapılarda takılı. Arkada ise 6x9 coaxial Hertz Dieci DCXler takılacak. Şimdi ben bu amfiyi nasıl bağlayacağım. Hoparlör bağlantısı kısmında sorun yok, direkt hoparlör kabloları amp çıkışına takılacak fakat giriş kısmını çözemedim. Bazı videolarda sadece 2 RCA takılmış, front left ve right sanırım. Bazı videolarda ise 4 ünüde takmışlar. Amfinin klavuzuna baktım orda da anlam veremediğim şeyler var. 4 chanel kısmında 2 örnek vermiş. Birisi 4 adet coaxiel hoparlör örneği. Bunda 4 RCAyı da bağla demiş. Diğer örnekte ise önlerde aynı benimki gibi crossoverlı tweeter ve midrange, arkalarda ise woofer örneği vermiş, bu şekilde 2 RCA tak demiş. Benim gibi olan örnek yok. Ben nasıl bağlamalıyım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xalx -- 6 Mayıs 2020; 23:40:59 >

• quote:

Peki bir soru daha, bu işlerde acemiyim. Şimdi Focal ps 165 16 cm hoparlör ve tweeterları var, crossoverları ile birlikte ön kapılarda takılı. Arkada ise 6x9 coaxial Hertz Dieci DCXler takılacak. Şimdi ben bu amfiyi nasıl bağlayacağım. Hoparlör bağlantısı kısmında sorun yok, direkt hoparlör kabloları amp çıkışına takılacak fakat giriş kısmını çözemedim. Bazı videolarda sadece 2 RCA takılmış, front left ve right sanırım. Bazı videolarda ise 4 ünüde takmışlar. Amfinin klavuzuna baktım orda da anlam veremediğim şeyler var. 4 chanel kısmında 2 örnek vermiş. Birisi 4 adet coaxiel hoparlör örneği. Bunda 4 RCAyı da bağla demiş. Diğer örnekte ise önlerde aynı benimki gibi crossoverlı tweeter ve midrange, arkalarda ise woofer örneği vermiş, bu şekilde 2 RCA tak demiş. Benim gibi olan örnek yok. Ben nasıl bağlamalıyım

Alıntıları Göster
    Tüm kanalları sağlıklı kullanabilmek için 2 çift rca kablosu gerekir. Teybinizde 2 çift rca kablosu yani 2 amfi çıkışı mevcutsa 2 çift rca kablosu kullanmanız halinde tüm girişleri doldurur ve ses kalitesi olarak kayıp yaşamazsınız. Teybinizde tek çift çıkış mevcutsa bağlantı şekli olarak 2 seçenek var. 1. seçenek bu tek çift rca kablosunu Y çoğaltıcıyla çoğaltıp toplamda 2 çift rca elde edip bağlayabilirsiniz. Yalnız bu bağlantı şeklinde teybinizdeki rca çıkış voltajı 2 ye bölünmüş olacak ve ses performansında düşüş olacaktır. Örnek olarak piyasadaki bir çok teyp rca amfi çıkışlarının voltajı 2V tur y kablo kullanılması halinde 1Vta düşecektir. 2. seçenek ise bu sistemi her amfi desteklemiyor ama yinede anlatayım elimizde tek çift rca kablosu var bunlardan bir tanesi sağ diğeri ise sol sesleri destekler sağ olanı amfinin ön sağ girişine sol olanı ise arka soluna bağlayıp çapraz bağlantı ile giriş yapmış oluyoruz. Bu sistemde rca çıkış voltajı neyse o voltajla giriş yapmış oluyoruz. En sağlıklı bağlantı şekli 2 çift rca kablosu ile teypten 2 çift çıkış alıp amfinin tüm ses girişlerini doldurmak olacaktır. Bu size Teyp fader ayarlarınızda da kolaylık sağlayacaktır. Fader ayarı istediğiniz zaman sesi istediğiniz yönde sağ-sol ön-arka azaltıp artırmanıza yarayan ayardır. Bu rca giriş şekillerinin sistemde kullanılan hoparlörlerle bir alakası yoktur. İster 4 adet mid hoparlörü bağlayın ister coaxial isterseniz. 2 mid takımı bir subwoofer farketmez. Bildiğim kadarıyla ana ünitenizde çift amfi çıkışı mevcut 2 çift rca kablosuyla ön amfi çıkışını ön kanalların girişine arka amfi çıkışını arka kanalların girişine bağlayıp en sağlıklı bağlantı şeklini uygulayın ses kalitesinden ve ses şiddetinden tam anlamıyla yararlanın.

• quote:

Alıntıları Göster
    Amfi konusunda bilgili arkadaşlar yardım edebilir mi

• quote:

Alıntıları Göster
    Teşekkürler tekrardan. Evet teyp Sony AX5000. Arkasında 2 voltluk 4 adet çıkış var Front left right, rear left right. Hatta bir tane de sub çıkışı koymuş ama onu ellemiyeceğim şimdilik. Amfide de aynı şekilde 4 çıkış mevcut. O zaman 4 çıkış şeklinde bağlantıyı yapacağım. Kaliteli Stinger marka kablolar kullanmayı düşünüyorum. Onu da hallettik. Sadece tek sorum kaldı. Amfi üstünde 2x30 Amper sigortalar mevcut. Ek olarak power kablosuna da eklenecek fakat kaç amper ekeleyeceğimi bulamadım. Genelde Yüzde 20-30 fazlasını ekleyin demişler fakat bende 2 adet sigorta var 30'ar amperlik amfi üzerinde. Güç kablosuna ekleyeceğim tek sigorta kaç amper olmalı? Aküm de 80 ah 800 ccalık bir akü, yeni aldım.

• quote:

Teşekkürler tekrardan. Evet teyp Sony AX5000. Arkasında 2 voltluk 4 adet çıkış var Front left right, rear left right. Hatta bir tane de sub çıkışı koymuş ama onu ellemiyeceğim şimdilik. Amfide de aynı şekilde 4 çıkış mevcut. O zaman 4 çıkış şeklinde bağlantıyı yapacağım. Kaliteli Stinger marka kablolar kullanmayı düşünüyorum. Onu da hallettik. Sadece tek sorum kaldı. Amfi üstünde 2x30 Amper sigortalar mevcut. Ek olarak power kablosuna da eklenecek fakat kaç amper ekeleyeceğimi bulamadım. Genelde Yüzde 20-30 fazlasını ekleyin demişler fakat bende 2 adet sigorta var 30'ar amperlik amfi üzerinde. Güç kablosuna ekleyeceğim tek sigorta kaç amper olmalı? Aküm de 80 ah 800 ccalık bir akü, yeni aldım.

Alıntıları Göster
    Amfinin üstündeki sigortalar düşük besleme aşırı akım çekiminde amfiyi koruma amaçlıdır. +12v akü kablosunun üstüne koyacağınız sigorta sistemi korumak ve ters bir akımda aracınızı koruma amaçlıdır. Akünüz 80 amperse 80amperlik sigorta kullanmanızı tavsiye ederim sisteminiz 60 amper olduğu için 60 amperlik sigortada işinizi görür.

• Benim aracımda 4 kapıda blaupunkt icx662 16 cm 250wattoval hoparlör var. Basit bir anfi ile sesi yükseltebilirmiyim? Double ekran android teyp var sesi 20 ye aldığımda patlakmış gibi cızırtı yapmaya başlıyor benim derdim yüksek ses değilde en azından o cızırtı olmasın. Önerileriniz nedir acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: no_Antijen

Benim aracımda 4 kapıda blaupunkt icx662 16 cm 250wattoval hoparlör var. Basit bir anfi ile sesi yükseltebilirmiyim? Double ekran android teyp var sesi 20 ye aldığımda patlakmış gibi cızırtı yapmaya başlıyor benim derdim yüksek ses değilde en azından o cızırtı olmasın. Önerileriniz nedir acaba?
    Önerim hoparlörlerinizi değiştirmeniz yönünde olacaktır. blaupunkt icx662 16 cm coaxial hoparlörlerin rms değeri 35rmstir yani biraz güçsüzdür. Güncel piyasadaki bir çok teyp ve android cihaz 4x50w güç veriyor. Hoparlörlerinizin kalitesi ve gücü düşük olduğundan aşırı beslemede ses bozulmaları meydana gelmesi çok normal. Sisteme amfi eklemeniz halinde asşırı yükten hoparlörleriniz yanabilir. Uygun bütçeli olarak JBL CS762 16 CM coaxial modelini kullanabilirsiniz.

• hakancekic88 kullanıcısına yanıt
    Anladım peki bu hoparlörleri taktığımda sesi bozulmadan daha yüksek kalitede alabilecekmiyim? Sanırım 270 lik bunlar doğrumu
  • quote:

Orijinalden alıntı: no_Antijen

Anladım peki bu hoparlörleri taktığımda sesi bozulmadan daha yüksek kalitede alabilecekmiyim? Sanırım 270 lik bunlar doğrumu
    JBL CS762 16 CM coaxial modelinin rms değeri 45rmstir. Kullandığınız hoparlörlere göre birazdaha güçlü ve kalitelidir. Amfisiz sistemde kolay ses bozulmaları olmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.