Şimdi Ara

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI ! (372. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
14.823
Cevap
135
Favori
664.835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
50 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 370371372373374
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI !

(En Son Oy Tarihi: 21.4.2024)
Giriş

Hwinfo sensörü açınca en altta windows hardware errors var oradan bakabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • LeftEyeNine L kullanıcısına yanıt

Muhtemelen fuma 2 ye yakın sonuçlar alırsınız.

• seko.tr kullanıcısına yanıt
    Direk iade
  • DjMaJeRe kullanıcısına yanıt
    İade süresi geçti. Sorun işmecide değildir diye süreyi geçirdik. Yetkili servisi kim biliyor musunuz? Bn baktım destech diye bir yer görünüyor ?
  • seko.tr kullanıcısına yanıt
    Garantisi vardır illa ki o kapsamda değişir
  • 80800 8 kullanıcısına yanıt

msi support ile bağlantıya geçmenizde fayda var. onlar titizdir bu konuda onlara mesaj geliyordur eminim. o tür mesajlar nekadar artarsa üstüne düşme şanslarıda okadar artar.

• nnemesiss12 N kullanıcısına yanıt
    Benim de arctic liquid freezer 2 240mm sıvı soğutucu var uzun süreli stres testinde pbo, cb açık 77 derece civarında. Yeni bioslarla beraber düzelebilir, normal gözüküyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borealatis -- 1 Ocak 2021; 18:57:22 >
  • borealatis kullanıcısına yanıt
    Sıvı soğutucu ile en aşağı 10 derece sıcak sanki ben sıradan kule soğutucu ile CB 20 maxsimumununda 77 c oluyor 5800x 4600 mhz de sabit volt ile.1.1625 v kullanıyorum curve optimizer de 8 çekirdekte 05ile 30 MV arasında eksi volt ile dengelendi.pbo ve cbo ve c state kapalı.Boşta 37 C dün fotografınıda yolladım.Auto OC de bu değerleri vebu ısıları hiç bulamadım.
  • derin07 D kullanıcısına yanıt
    Hocam cb de bu sıcaklıkların yanına yaklaşmıyor zaten, aidada uzun süreli stres testi yapınca bu sonuçlar çıkıyor.
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt

Benim yaşadığım sorunu reddit ve msi forumlarında bir çok kişi dile getirmiş.Yani msi zaten olayın farkında.Benim gözlemlediğim kadarı emin olmamak ile beraber x570 serisinin aksine (3600 mhz üstü kullanan pek görmedim,kullanılsa bile performansın daha da düştüğü söyleniliyor bizzat kendim bir önceki sistemimde 3700x işlemci ile samsung bdie ramları xmp açarak 4000 mhz hata almadan kullandım ama aida64 gecikme değerleri 3200 mhz den bile kötüydü,hem msi x570 unify hemde asus x570 f kullanma şansım oldu sonuçlar neredeyse aynıydı.) B550 serisi anakartları olanlar ise ramlerini 3800 mhz veya üstü sorunsuz kullanabildiklerini söylüyorlar.Bahsettiğim konuya örnek link ekledim.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/meg-x570-unify-doesnt-post-with-ram-anything-higher-than-3200mhz-with-a-ryzen-5800x.349509/

benim b450 pro s için yazıyorum. 3600 lere kadar sistem otomatik olarak fclk hızını 1800 lere kadar yükseltiyor. ondan sonra fclk yi autodan çıkarıp ram hızının yarısını elle girmek gerekiyor. yani fclk ram hızının yarısı olacak. yoksa ram performansı artacağına düşüyor. ryzen 3000 serisinde 3733 ram hızının yarısı olan 1866 fclk hızına kadar çıkabildim. üstü izin vermedi galiba spread spectrum'u kapatmak gerekiyormuş. denemedim. ryzen 5000 de ise 4000 ram hızı ve 2000 fclkye kadar çıktım. belki dahada çıkarım ama denemedim. ram hızı düşmüyor artıyor ancak 2000 fclk de ses stuttering (kekeleme-anlık takılma) yapıyor. 3800 ram hızı ve 1900 fclk de bu sorun yok.

• Ben fclk ayarını elle giriyordum zaten. Benim önceki sistemde 2 farklı anakart ve 3 farklı ram kullanmama rağmen 3600 mhz üstü stabil çalıştıramadım belki işlemci silikon kalitesi belkide sorunlu bioslar yüzünden bilmiyorum .Ben denemeler yaparken ddram calculator,manuel,auto ekstra voltaj falan denemediğim şey kalmamıştı.Eğer bios size izin vermiyorsa yapacağınız birşey yok.Donanım tek başına yeterli değil malesef yazılımda en az onun kadar önemli. Bu 5000 seriisi işlemcilerin de her gelen biosla daha da düzeleceği aşikar.

• Ben 5900x işlemciyi aldığımdan beri işlemciyi her türlü teste tabi tuttum curve optimizer,sabit voltaj,auto her ayarda denedim. Ben şuan tüm çekirdekler 4.6ghz de 1.15 sabit voltajda minumum sıcaklık maksimum performans ta kullanıyorum tabi ki bana göre. Herkes dilediği gibi istediği ayarda kullanabilir.Hani bir şey alırken fiyat performansa bakarız ya bende işlemciye sıcaklık+performans olarak bakıyorum bu da benim düşüncem.

Tamamen doğru mantık ben de şu an tamamen aynı mantıkla hareket ediyorum ve dediğiniz gibi ısı. Performans faydasını değerlendiriyorum ki şu an en iyisini ben bu yol ile buldum bşkası başka türlü bulur,incelerim mantıklı gelirse onu uygularım.Şu anda bioslar TM oturmadığından ben şimdilik bu şekilde yola devam edeceğim.ilerleyen zamnda bakar değerlendiririz.Bu arada herkese iyi seneler dilerim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: 80800

Benim yaşadığım sorunu reddit ve msi forumlarında bir çok kişi dile getirmiş.Yani msi zaten olayın farkında.Benim gözlemlediğim kadarı emin olmamak ile beraber x570 serisinin aksine (3600 mhz üstü kullanan pek görmedim,kullanılsa bile performansın daha da düştüğü söyleniliyor bizzat kendim bir önceki sistemimde 3700x işlemci ile samsung bdie ramları xmp açarak 4000 mhz hata almadan kullandım ama aida64 gecikme değerleri 3200 mhz den bile kötüydü,hem msi x570 unify hemde asus x570 f kullanma şansım oldu sonuçlar neredeyse aynıydı.) B550 serisi anakartları olanlar ise ramlerini 3800 mhz veya üstü sorunsuz kullanabildiklerini söylüyorlar.Bahsettiğim konuya örnek link ekledim.

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/meg-x570-unify-doesnt-post-with-ram-anything-higher-than-3200mhz-with-a-ryzen-5800x.349509/

Ben X570 alırken çok uzun süre araştırdım. Bu Unify baya boklanmıştı.

• Bugün çok şükür 5600x işlemcimi taktım ve kullanmaya başladım. Boşta sıcaklık 35 derecede geziyor. Cm mastergel nano ile kurulumunu yaptım. Yarın oyunlardaki sıcaklık değerlerini kontrol edeceğim. Performans için önerebileceğiniz ayar vs varsa bilmek isterim. Şu anlık overclock düşünmüyorum.

• -Rusher- kullanıcısına yanıt
    Ben hiç dokunmadım. Auto oc ayarı vardı ryzen Master'da 5900xe onu yaptım 1 tam fps bile vermedi (oyun içi Benchmark, Rdr 2) ben de kapadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R.I.P John Meadows -- 1 Ocak 2021; 1:40:54 >
  • LeftEyeNine L kullanıcısına yanıt

Ben alırken yaşanan sorunları bilerek aldım bugün olsa yine alırmısın desen yine gözüm kapalı alırım yaşadığım sorunları asus x570f modelinde de yaşadım donanım olarak mükemmel bir anakart bana göre yazılımsal sorunlar hangi markada yok ki.Ben vatandan indirimle 2380 tl ye almıştım msi black friday kampanyasıyla 288 tl geri ödeme aldım bana 2100 tl ye gelmişti.

Ben mayısta 3300 gömdüm imzadakine, 15 gün aradıktan sonra.
  • MSI b550 carbon wi-fi anakart kullanıyorum, 1.1.9.0 bios sürümünü yükledim, çok ilginçtir curve optimizer kayboldu, birde sanki bios da cpu daha sıcak çalışıyor gibi geldi..

• 
Sayfa: önceki 370371372373374
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.