Şimdi Ara

AMD Ryzen 5 1500x 95 derece sıcaklık sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi ryzen 5 1500x işlemciye sahibim. Pc normal çalışma zaman' ında yük altında olmadan işlemci sıcaklığı 45-50 derece arası geziniyor.
    Yalnız oyun oynamaya başladığımda işlemci sıcaklığı 95 dereceye çıkıyor. İşin garibi 95 derecede pc kendini kapatmıyor. Soğutucu olarak stok fan değil, arctic marka kule tipi soğutucu takılı, ama neden bu kadar sıcak anlayamadım. Ekran kartı üst slotta takılıydı, ürettiği sıcaklık işlemciye vuruyordur diye alt slota aldım, bir iki derece düştü o kadar. İşlemciyi alalı bir seneyi geçti. Termal macun soğutucu üzerinde orjinal olarak vardı ve onu kullanmıştım, yani kötü bir macun olamaz diye düşünüyorum.
    Aldığım sıcaklık sonuçları MSİ after burner üzerindendi. Acaba yanlış mı ölçüyor diye, oyun esnasında hw info ile de baktım, aynı sonuçlar çıkıyor.
    Yardımlarınızı bekliyorum. Pc ye zarar vermeden nasıl çözebilirim bu sorunu.

• Ryzende bu sıcaklıkları nasıl görüyorsunuz? 80 derecede benim işlemci kendini kapatıyor. Ekran kartı değişimi sonrası böyle birşey olması çok saçma. CPU voltajı ne düzede, soc voltajıda etkiler ayrıca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-26E6B5369 -- 30 Temmuz 2019; 12:30:31 >
  • Kule tipi soğutucuda montaj hatası veya termal macunun gerekenden az veya çok fazla sürülmesinden kaynaklı bir hata oluşmuş gibi görünüyor.
  • Kasanin diger fanlari ne durumda? Kasanin neresinde, ne yone hava ufleyecek sekilde fan var? Bu da sicakliga etki ediyor ama sizin sorununuz tamamen macun ile ilgili. Su urunu alip, eskisini guzelce temizleyip, youtube'dan nasil uygulanacagina dair videolar izeleyerk uygulayin. Ciddi seviyede fark olacaktir.

https://www.hepsiburada.com/arctic-mx-4-termal-macun-4-gr-p-HBV00000KBT85
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Kasanin diger fanlari ne durumda? Kasanin neresinde, ne yone hava ufleyecek sekilde fan var? Bu da sicakliga etki ediyor ama sizin sorununuz tamamen macun ile ilgili. Su urunu alip, eskisini guzelce temizleyip, youtube'dan nasil uygulanacagina dair videolar izeleyerk uygulayin. Ciddi seviyede fark olacaktir.

https://www.hepsiburada.com/arctic-mx-4-termal-macun-4-gr-p-HBV00000KBT85
    Hocam fanlar bir ön, bir tane de içeriye önden üste geçici yerleştirdim 12cm , bir de egzoz fanı var hiç fayda yokAMD Ryzen 5 1500x 95 derece sıcaklık sorunu. Ama şunu da söyleyeyim, hava sıcak ve işlemci de sıcak diye yan kapak açık duruyor şu anda. Hatta yan kapak açıkken sırf soğutmaya yardımcı olsun diye yandan büyük bir fan bağladım ama nafile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-26E6B5369

Ryzende bu sıcaklıkları nasıl görüyorsunuz? 80 derecede benim işlemci kendini kapatıyor. Ekran kartı değişimi sonrası böyle birşey olması çok saçma. CPU voltajı ne düzede, soc voltajıda etkiler ayrıca.
    cpu ve soc voltajına akşama bakayım. Ayrıca voltajlar kaç olması gerekir.
  • ALPOLİC_FR kullanıcısına yanıt
    Hocam oncelikle su kablo duzenine bi el at gozunu seveyim kasanin arka kapagi cikmiyor mu? anakartin arka plakasi ile kasanin arka kapagi arasina alabilirsin o kablo yiginlarini.

Islemci sogutma blogunda fan var mi? Fotografta goremedim nedense? Eger ki blogun uzerine yerlestirilmis bir fan yoksa 95 dereceler cok normal. Ram'lerin ustunden arka tarafa ufleyecek sekilde oraya fan takabilirsen cok ise yarar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Hocam oncelikle su kablo duzenine bi el at gozunu seveyim kasanin arka kapagi cikmiyor mu? anakartin arka plakasi ile kasanin arka kapagi arasina alabilirsin o kablo yiginlarini.

Islemci sogutma blogunda fan var mi? Fotografta goremedim nedense? Eger ki blogun uzerine yerlestirilmis bir fan yoksa 95 dereceler cok normal. Ram'lerin ustunden arka tarafa ufleyecek sekilde oraya fan takabilirsen cok ise yarar.
    Hocam işlemci fanı blok arasında. var yani fansız olur mu bu zamanda.
    Soğutucu bu.https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-xtreme-rev-2.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-26E6B5369

Ryzende bu sıcaklıkları nasıl görüyorsunuz? 80 derecede benim işlemci kendini kapatıyor. Ekran kartı değişimi sonrası böyle birşey olması çok saçma. CPU voltajı ne düzede, soc voltajıda etkiler ayrıca.
    Hocam sorun çözüldü. Ne hikmetse bilmiyorum, kule soğutucu klipsli ve iki vida ile tutturuluyor. Yani dört köşesinden vidalama yok. Kule soğutucuya üstten biraz itince işlemciden ayrılıyor. Sıkı tutmuyormuş yani, vidaları sıksam da aynı, yine oynuyordu. Bende stok fan duruyordu, üzerinde de macunu da duruyordu. Deneme olarak onu taktım ve sorun çözüldü. Şu anda oyunda 50 dereceyi geçmiyor. Ve şu anda çıkarmayı da düşünmüyorum, çok ses de yapmıyor, soğutma da iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baholi

Kule tipi soğutucuda montaj hatası veya termal macunun gerekenden az veya çok fazla sürülmesinden kaynaklı bir hata oluşmuş gibi görünüyor.
    Hocam aslında montaj hatası değil. Sorun çözüldü, soğutucunun sabitlemesi iki tane tırnağa geçirilip vidasını sıkılması ile oluyor. Dört köşeden değil vidalama, bu yüzden ne kadar sıkarsan sık gevşek kalmış. Blok' a üstten biraz itince oynadığını gördüm. Bende onu söküp stok fanı taktım sıcaklık 50 dereceye düştü. Şimdilik bununla devam ediyorum sorun yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.