Şimdi Ara

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15.207
Cevap
165
Favori
506.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
72 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]

(En Son Oy Tarihi: 24.4.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: Beybifeys

Bu mesaj silindi.
    Görmezden gelmeye çalıştığım herhangi bir sızıntı yok, önce bu konuda bi’ anlaşalım. Öyle bir amacım olsa zaten böyle bir konuyu neden başlatayım? AMD-NVIDIA diye hiçbir zaman kesinkes bir takıntım olmamıştır. Fakat ne yazık ki; son birkaç nesildir üst seviyeye oynamayan ve yazılım konusunda sıkıntılar yaşatan bir chipset üreticisi mevcut config yapım içerisinde birçok kişiye olduğu gibi bana da gerçekçi gelmemektedir. Bahsettiğiniz sızıntılar zaten ilk gelen sızıntılardan ve bunların üzerine konunun açılışındaki daha elle tutulur sızıntıları görmüş durumdayız. Tekrar dile getireceğim gibi; son birkaç nesildir (bunlara özellikle 5700’ler de dahil) AMD sükse yaratacak tarzında birçok sızıntı ortaya atılmıştı fakat sonuçlar hep aksi yönde oldu. Keza yine paylaştığınız gibi birkaç ay önce benzer sızıntılar ortaya çıktı. Aylar geçtikçe bu sızıntıların volume düşüşü yaşadığını görmekteyiz. Keşke diyorum (yukarıda da yazmıştım) sağlam bir cevap gelebilse, bunun gelme ihtimali elbet var ama şaşırtıcı olacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Beybifeys kullanıcısına yanıt
    Bakın, tekrar dile getireceğim gibi; benim ilgili sızıntılara Navi 21-22 vb. gibi isimlendirme yaptığım herhangi bir mesajım bulunmuyor. Sizin öncelikle bu karışıklığı çözmeniz elzem. Çeşitli güçlü sızıntıları paylaşanlar bu isimlendirmeleri dile getiriyor ve ben de denk geldiklerimin paylaşımlarını sağlıyorum. Bugün-yarın tekrar kontrollerini sağlar, ona göre güçlü bulduklarımın eklemelerini sağlarım. Sızıntılardan yola çıkarak herhangi ikna olunacak bir durum olmadığını da dile getireyim. Zira top seviye GPU noktasında şahsi düşüncelerimi dile getiriyorum. Bunun oluşu ve olmayışı beni ve benim gibi düşünenleri bağlamaktadır. Bunun haricinde zaten gerekli paylaşımlar sağlanmaktadır.

Ekim ayı içerisinde kuvvetle muhtemel daha fazla sızıntı da geliyor olacaktır. Zaten konu da bunun ışığında şekilleniyor olacak. 28 Ekim itibariyle de akıllardaki soru işaretleri büyük ölçüde sonlanmış olacaktır.

• Bu gpuda mimarileri her seride yeniden mi hazirliyorlar

Amd islemci mimarisini sifirdan tasarlamisti

Gpu mimarisi nasil yapiliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Bakın, tekrar dile getireceğim gibi; benim ilgili sızıntılara Navi 21-22 vb. gibi isimlendirme yaptığım herhangi bir mesajım bulunmuyor. Sizin öncelikle bu karışıklığı çözmeniz elzem. Çeşitli güçlü sızıntıları paylaşanlar bu isimlendirmeleri dile getiriyor ve ben de denk geldiklerimin paylaşımlarını sağlıyorum. Bugün-yarın tekrar kontrollerini sağlar, ona göre güçlü bulduklarımın eklemelerini sağlarım. Sızıntılardan yola çıkarak herhangi ikna olunacak bir durum olmadığını da dile getireyim. Zira top seviye GPU noktasında şahsi düşüncelerimi dile getiriyorum. Bunun oluşu ve olmayışı beni ve benim gibi düşünenleri bağlamaktadır. Bunun haricinde zaten gerekli paylaşımlar sağlanmaktadır.

Ekim ayı içerisinde kuvvetle muhtemel daha fazla sızıntı da geliyor olacaktır. Zaten konu da bunun ışığında şekilleniyor olacak. 28 Ekim itibariyle de akıllardaki soru işaretleri büyük ölçüde sonlanmış olacaktır.
    Bazı şahısların gerçek sonuçlar gelmeden sızıntı yani çoğunluğu sallama haberleri ciddiye alarak bunun üzerinde ciddi yorum yapılması komik kaçıyor.Gerçek sonuçlar gelene kadar herkes istediği sızıntıya inanabilir hatta dahada iyi veya kötüde çıkabilir diyebilir.Amd nin zaten üst seviyede olmayacağını bizzat söyleyen amd ceo su.Güncel biz artık üst seviyeye oynayacağız diye Lisa Su nun söylemi varsa ben göremedim : )

Benim beklentim en üst seviye gpu su 3070 civarı olması.Olurda 3080 civarı gpu çıkartıysa benim gibi Nvidia alacak olanlar için muazzam bir haber olacak.Direk Nvidia fiyat düşürmek zorunda kalır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Beybifeys

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Her neyse birbirimizi az çok anladığımızı düşünüyorum ve bu konunun uzamaması adına son mesajımla olayı sonlandırıyorum. Denk geldiğiniz sızıntılar oldukça siz de paylaşımlarını yaparsınız, ona göre herkes takibini yapmış olur. 28 Ekim itibariyle netleşecek şeyler olduğundan dolayı üzerine çok fazla uzatılacak durumlar da olduğunu düşünmüyorum.

Konu güncellemeleri dediğim gibi tabii ki yapılıyor olacaktır. AMD-NVIDIA-INTEL vb. neredeyse tüm elektronik gelişmeleri takip ettiğim için haliyle fırsat buldukça foruma zaman ayırıyorum. Akabinde herkesin hak vereceği üzere kendi şahsi işlerim de mevcut. Bundan dolayı anbean her şeyi takip edebilmek de çoğu zaman mümkün olmuyor.

İletmiş olduğunuz paylaşımlar; RDNA 2 ANA KONU öncesi birçok kez konusu geçtiğinden dolayı ve 2080 Ti benzeri performans testi olan test gibi elle tutulur olmadığından buraya pek yansımamıştı. Sizlerden böyle bir istek geliyorsa; üst mesajlarımda da pekala birkaç kez dile getirdiğim gibi konunun güncellemeleri sağlanacaktır.

*Son kez tekrar edeceğim üzere lütfen bu konuşmayı daha fazla uzatmayalım, konunun dışına da iyice çıkmayalım. RDNA 2 ile alakalı sızıntılar, düşünceler vs. varsa memnuniyetle bekleriz.

• 5000 serisi işlemci ile 6000 mi yoksa 3080 mi alacağız bakalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirTemel -- 23 Eylül 2020; 21:56:37 >
  • Beybifeys kullanıcısına yanıt
    Bu seride hangi tip RAM'ler kullanılacağına dair kesin bilgi var mıdır?

RTX 3000'de kullanılmaya başlanan Micron GDDR6X mi ya da standart GDDR6 mı?

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]

Ayrıca, Navi21, ilgili RAM ile hangi genişlikte iletişim kuracak? Örneğin 5700XT 256bit iken, bu 320bit ya da 384bit mi olacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Epirus -- 24 Eylül 2020; 13:44:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Epirus

Bu seride hangi tip RAM'ler kullanılacağına dair kesin bilgi var mıdır?

RTX 3000'de kullanılmaya başlanan Micron GDDR6X mi ya da standart GDDR6 mı?

Ayrıca, Navi21, ilgili RAM ile hangi genişlikte iletişim kuracak? Örneğin 5700XT 256bit iken, bu 320bit ya da 384bit mi olacak?
    Henüz kesin bir bilgiye denk gelmedim. Zaten 28 Ekim öncesi her şey sızıntıdan ibaret olacak. Fakat gelen sızıntılara göre GDDR6 ihtimali ağır basıyor. Tabii gelecek bir modelde bu kullanılıp, farklı modellerde G6X veya bir sürprizle HBM de görülebilir.

• @REDSTONE
    @Beybifeys

Bilgilendirmeler için teşekkürler

Sürecin doğası gereği birçok söylenti ve bazen sızıntı oluyor. Bunlar paylaşılıyor ve gerekirse muhakeme yoluyla kestirimler yapılıp öngörülerde bulunuluyor. Yapanlar için oldukça zevkli geçiyor.

Kendi adıma, Intel, AMD, nVidia farketmeksizin; resmi doküman sızıntıları haricinde bu söylentileri artık pek dikkate almamaya başladım.

Çünkü bu süreci kendi bazı çıkarları için kullananlar türedi.

Öte yandan, üretim sürecinin uzun ve zorlu olması, yol haritası şeklinde bildiğimiz doğruların da değişmesine neden olabiliyor.

1 aylık zaman su gibi akıp geçer, bakalım AMD'nin heybesinden neler çıkacak.

Saygılar...

• Epirus kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

Sızıntı zamanları aslında hep böyledir. Herkesin elinden geldiğince çok fazla uçmadan, makul paylaşımlar yapması zaten istenilen ve beklenen olmalıdır.

Aynen öyle zaman çabuk geçiyor. Ekim ayı ortası itibariyle oldukça fazla sızıntılar ortaya çıkacaktır.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.