Şimdi Ara

AMD Radeon HD 6700 serisi 256-bit bellek veri yolu desteği ile gelecek (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
0
Favori
12.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: .45 ACP

umarim dogrudur.bu durumda bu seride 384 bit haberi de dogru olabilir.bu durumda 28nm'de 512bit beklemek yanlis olmaz sanirim.

Aksine yanlış olur.

Amd artık büyük gpu üretmeyeceğini açıkladı. Bit sayısı ne kadar çok olursa, gpu o kadar büyük olur. ddr5 bellekler 7ghz'li hızlara gelmişken ben bit bakımından azalma bekliyorum. 28nm'de 384 bit, 40nm'de 256 bitten çok daha başarısız olur. Ama 40nm için 384bit ve 28nm'de 256bit olursa bir nebze
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

Orijinalden alıntı: B.i.o.n.i.c

Gts450<5770<6770=Gtx460=5830<5850=Gtx470<6850<5870<Gtx480<6870<5970<6970

Sıralamanın Böyle Olacağını Düşünüyorum

Açıkcası hd5830 ile gtx460'ı aynı (benzer) performans veren kartlar olarak ele almak neredeyse imkansız. Şunu unutmayalım yapılan testler ilk beta 258.80 sürücüsü ile yapılmıştı. Bir sonraki sürücü ile ufak da olsa artışlar yaşandı. Kaldı ki gtx460 ilk testlerde de hd5830'dan daha performanslı bir karttı.

HD6770 ise eğer AMD'nin gtx460'a geciken cevabı olacaksa performansının az da olsa gtx460'tan yüksek olması gerekir. Bu durumda hd5830 ile aynı kabul etmek yanlış olur. Elbette bu kartın performansı, piyasaya çıktığında anlaşılacak ancak hd5830 gibi bir performans beklemiyorum açıkacsı. GTX460'a net bir yanıt olmalı.

benim tahminim 6770 5830 seviyesinde, 6830 ise GTX460'dan iyi olcak..

• HD 5850 performansı verirse, Bende HD 4850'mi HD 67xx serisi ile güncellerim. Şimdilik pek PC'de oynadığım oyun yok gerçi :D Ama donanımımızda eski kalmasın yani :)
  • 6770 hiç şüphesiz türkiyedeki satış fiyatı 220-240 $ fiyat aralığında olucak...
  • quote:

Amd artık büyük gpu üretmeyeceğini açıkladı. Bit sayısı ne kadar çok olursa, gpu o kadar büyük olur.

28nm'de boyut sorunu olacagini mi dusunuyorsun?40nm'de 384bit'i yapan 28nm'de 512bit'i cok rahat yapar.yine hizli bellek kullansinlar pahali mi olur alan yine alir degisti piyasa.2900 750 liradan ciktigi icin ve parasinin hakki olmadigi icin elestirilmemis miydi?simdi 750 normal bir rakam ekran karti icin.512 bit yapmamalari icin hic bir neden yok pahali olursa diye cekinmelerine gerek yok.ben ust modellerden bahsediyorum zaten butun seriden degil.
  • @.45 ACP ,

Küçük Gpu'yu istesende 512bit olacak şekilde paketleyemezsin. Diğer bağlantılarla birlikte o kadar pin sığmaz

512bit olması demek, daha büyük bir gpu demek. Daha fazla güç harcayan, ısınan ve daha pahalı bir gpu. Ve bu, Amd'nin yol haritasında yok.
  • aynı zamanda daha kalın pcb gerekli 512 bit için.. şuan 256 bit kartlar 8 katmanlı gf100ler ise 10 katmanlı(384bit).. 512 bitte eğer ramler çipleri 32bitten 64bite geçmezse (ki hiç sanmıyorum) bir kaç katman daha eklenebilir.. maliyet hep bunlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Man From Atlantis -- 1 Eylül 2010; 16:36:46 >
  • Detaylara hiç girmedim. Yoksa verimin düşmesinden tutun daha pahalı bileşenlere, paketleme masrafından tutun soğutucu masrafına, pcb büyüklüğünden tutunda aklınıza gelebilecek hemen hemen her parametrede daha fazla masraf açıyor.

Amd'nin yıllar önce bıraktığı (son ürettiği büyük gpu r600) ve nVidia'nın da kafasına çark etmesini umduğum büyük gpu, bu devirde intihar demek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: S@N@Ne!!!

@.45 ACP ,

Küçük Gpu'yu istesende 512bit olacak şekilde paketleyemezsin. Diğer bağlantılarla birlikte o kadar pin sığmaz

512bit olması demek, daha büyük bir gpu demek. Daha fazla güç harcayan, ısınan ve daha pahalı bir gpu. Ve bu, Amd'nin yol haritasında yok.

28nm gpular kucuk olacak diye bir sey demedim.mimari degisiyor bir kere boyutu belli degil.transistor sayisini yukseltebilirler falan olur filan olur.nvidia gibi buyuk gpular yapacaklar belki.daha isi guc fiyat boyut belli degil ne yol haritasiymis o?isinsin pahali olsun sorun degil diyorum belki nvidiaya ozendiler simd mimd muhabbeti filan var yeni mimari kucuk hizli gpu seklinde olmayabilir.simdiki gordugun kartlari unut yeni mimari, simdiki kucuk gpulari revize degil.mevcut kucuk gpu mimarisi varken niye yeni bir kucuk gpu tasarlasin ki adam?simdiki 40nm kartlari 28nm'ye gecirip daha da kucultmeyecek ki yeni bisi yapacak ama uretim 28nm olacak.28nm'de gayet de dana gozu gibi gpu yapilabilir.adamlar dusuk guc az isinan kart yaptim 16 milyon sattim da cebime para mi girdi yarisi 300 liralik 5770'di, bas dana gozunu bas iki tokat fermiye 1000 liradan kart sat dedi belki yani daha cikmadan bunun tartismasini yapmanin bir mantigi yok ben 512bit temennimi dile getirdim amin dersin ya da bence olmaz der gecersin.

• 6850'de 5870i geçer inş
  • yine 800 adet shader ile gelirse 4870in özellikleri ile oldukça paralel bir seyir izleyecek.. 5770in zaten en büyük eksiği bellek bant genişliği idi.. yüksek çözünürlüklerde 5770 tavsiye etmiyorduk ama şimdi 6770ide rahatlıkla tavsiye edebilecez gibi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

yine 800 adet shader ile gelirse 4870in özellikleri ile oldukça paralel bir seyir izleyecek.. 5770in zaten en büyük eksiği bellek bant genişliği idi.. yüksek çözünürlüklerde 5770 tavsiye etmiyorduk ama şimdi 6770ide rahatlıkla tavsiye edebilecez gibi..

Sen ne dersen de, benim kart 1460 mhz'de çalışırken 93.5 GB/s bant genişliği var. Ayrıca önemli olan işlemcisi diye kendimi bir kez daha tekrarlayayım.
  • 6900 çıkmadığı sürece forever 5970
  • @.45 ACP,

Olaya başka bir noktadan bakıyorsun.

28nm'ye inilince, aynı gpu'yu daha küçük ya da aynı alanda daha çok transistörlü gpu üretebilirsiniz. Ancak Amd aynı nodda nVidia'dan taransistör sıkıştırma konusunda daha başarılı. Her ikisi de 40nm olan gf104'te 1,950 Milyar transistör varken Cypress'ta 2,154 Milyar transistör var. Zar boyutları hemen hemen aynı.

Ayrıca 6000 serisinde 5000 serisine göre kullanılmayan sp'leri kırpıyor. Yani aynı performansı daha da az transistörle verecek. Böylece zar alanını fazla büyütmeden çok daha fazla işlem gücüyle gelecek.

Tüm bu bilgilerin ışığında Amd'den 28nm 512bit bir kart beklemek çok fazla iyimserlik olur. Üst seviyede bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

yine 800 adet shader ile gelirse 4870in özellikleri ile oldukça paralel bir seyir izleyecek.. 5770in zaten en büyük eksiği bellek bant genişliği idi.. yüksek çözünürlüklerde 5770 tavsiye etmiyorduk ama şimdi 6770ide rahatlıkla tavsiye edebilecez gibi..

Sen ne dersen de, benim kart 1460 mhz'de çalışırken 93.5 GB/s bant genişliği var. Ayrıca önemli olan işlemcisi diye kendimi bir kez daha tekrarlayayım.

ne kıymetli kartın var senin haa... zaten senin kartın 5970den bile hızlı... kimse birşey diyemez o konuda... zaten o konuda meşhursun sen.. 5970ten hızlı 5770 kullanan adam mete....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batuist -- 1 Eylül 2010; 19:53:49 >

• Şuraya yorum yazmayayım diyorum ama yorumları okuduktan sonra kendimi tutamıyorum gerçekten. Bence hepiniz malsınız salaksınız 5770 alıp daha kart çıkmadan ikinci el olarak fiyatını yoklayıp bir an önce çıksa da satıp 6700 serisi alsam diyen hayatında daha çocukken eline oyuncak alıp oynamamış saftirikler full ayarda oyun oynayacağım diye beş para etmez yazılım olarak ''0'' puan alan ATI markasının hala 256 bit olan ekran kartlarına 1000'lerce lira verip bir güzel kazıklanan siz yurdum insanları salak değilsiniz de nesiniz? Siz önce akşam evinize yiecek ekmek götürün birikim yapın kenara para koyun yoksa ilerde aç kalırsınız sizden hiçibir halt olmaz. Hepinize acıyorum.
  • Sen internetini kapttırsana. Birikim yap birikim... Tabi önce kafandaki bilgileri bol bol biriktir. 1- Ekran kartında her şey bit değildir demekten biz bıktık siz bıkmadınız. 2- Senin sevmediğin ATI olmasaydı Nvidia 1000 liraya bize hala FX leri satıyor olurdu. (Yanlış anlamayın. Nvidia olmasa ATI de aynısını yapar mıydı? Yapardı) 3-Elalemin derdi seni mi gerdi? Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş. Zenginin malı züürdün çenesini yorarmış. (Bu üçünden birini kendin için seçebilirsin)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _SeRHaT_ -- 2 Eylül 2010; 0:34:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Şuraya yorum yazmayayım diyorum ama yorumları okuduktan sonra kendimi tutamıyorum gerçekten. Bence hepiniz malsınız salaksınız 5770 alıp daha kart çıkmadan ikinci el olarak fiyatını yoklayıp bir an önce çıksa da satıp 6700 serisi alsam diyen hayatında daha çocukken eline oyuncak alıp oynamamış saftirikler full ayarda oyun oynayacağım diye beş para etmez yazılım olarak ''0'' puan alan ATI markasının hala 256 bit olan ekran kartlarına 1000'lerce lira verip bir güzel kazıklanan siz yurdum insanları salak değilsiniz de nesiniz? Siz önce akşam evinize yiecek ekmek götürün birikim yapın kenara para koyun yoksa ilerde aç kalırsınız sizden hiçibir halt olmaz. Hepinize acıyorum.

Ne güzel konuşuyor değil mi?

Bazı kimseler tamamen çeneden yaratıldığı için retorik sanatını gayet başarılı icra ederler, çünkü yapabildikleri tek şey odur. Mesela düşünme yetisi olmayan bu arkadaş gibi.

Yahu adam evine ekmek götüremese, pc ile vga ile vs. ile ne işi olur? Yaklaşık 5 saniye kadar düşünse bunu anlayabilecek arkadaş ama net şekilde görülüyor ki düşünmekten aciz.

Ve bu hali ile hd5770 alıp satanlara acıyormuş...

Bazen tanrı böylelerini karşımıza çıkarır. Neden? Çünkü her şeyi yaratabildiğini göstermek ister.

• hd6770'in gtx460'ı geçeceğine inanmıyom
    hd6770 256 bit olmuşta gpu'da nasıl bir artış var onu söylememişler
    birde fiyatıda cep yakar bunun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heatblast -- 2 Eylül 2010; 2:05:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man From Atlantis
    benim tahminim 6770 5830 seviyesinde, 6830 ise GTX460'dan iyi olcak..

5770 e makul seviyede oc yapsan 5830 performansını alıyorsun zaten 6770 in mutlak gtx 460 tan iyi olması lazım yoksa hiç bir anlamı kalmaz... alınması için şimdikinin gtx 460 ından iyi 5850 sinden biraz geride kalırsa tartışmasız f/p kralı olacağı kesin oc ile de 5870 performansı verebilirse tadından yenmez valla şöyle 450-500 tl aralığında fiyatlandırması olsa
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.