Şimdi Ara

AMD Phenom X4 965 ve DDR2 1066 Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Dün elimdeki Gigabyte 965-DS3 anakartımı ve E6400 işlemcimi, Gigabyte 790X-UD3P ve AMD Phenom x4 965 C3 ile değiştirdim. Elimde zaten daha yeni garantiden değişimle gelen Team Xtreem 2x2 GB 1066 Ramlaerim olduğu için DDR2 sistem düşünmedim. Gel gelelim bu sistemde Ramleri 1066 Mhz'de çalıştıramıyorum (2.2v 5-5-5-15'le orthos'u ve prime95'i geçemiyor, mavi ekran bile veriyor). 800 Mhz 1.96v 5-5-5-15'te sorun yok. Memtest'e göre Ramler sorunsuz. Acaba benim anakartla Ramler uyumsuz mu? Nerede yanlış yapıyorum. Ramlerin kutusunda 2.2v-2.3v'ta 5-5-5-15'te çalışacağı yazıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasan_hzl

Merhaba arkadaşlar,

Dün elimdeki Gigabyte 965-DS3 anakartımı ve E6400 işlemcimi, Gigabyte 790X-UD3P ve AMD Phenom x4 965 C3 ile değiştirdim. Elimde zaten daha yeni garantiden değişimle gelen Team Xtreem 2x2 GB 1066 Ramlaerim olduğu için DDR2 sistem düşünmedim. Gel gelelim bu sistemde Ramleri 1066 Mhz'de çalıştıramıyorum (2.2v 5-5-5-15'le orthos'u ve prime95'i geçemiyor, mavi ekran bile veriyor). 800 Mhz 1.96v 5-5-5-15'te sorun yok. Memtest'e göre Ramler sorunsuz. Acaba benim anakartla Ramler uyumsuz mu? Nerede yanlış yapıyorum. Ramlerin kutusunda 2.2v-2.3v'ta 5-5-5-15'te çalışacağı yazıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

AMD tarafında Gigabyte anakartlar ram konusunda oldukça seçici.Anakart uyumluluk listesinde ram modeliniz yoksa sorun yaşama ihtimaliniz yükseliyor.Olası bir uyumsuzluk sorunu olabilir.Sırf bu nedenle ben anakart önerilerimde Gigabyte önermiyorum.Ha ram uyumlu ise anakart çok güzel çalışabilir.Şimdi birileri ben sorunsuz kullanıyorum dememesi adına belirtiyorum.İmkanınız varsa anakartınızı değiştirin derim ben.Zaten yeni almışsınız değişim hakkınız vardır.Anakart olarak ASUS'u seçebilirsiniz.Ram seçtiğine tanık olmadım henüz.MSI da olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

quote:

Orijinalden alıntı: hasan_hzl

Merhaba arkadaşlar,

AMD tarafında Gigabyte anakartlar ram konusunda oldukça seçici.Anakart uyumluluk listesinde ram modeliniz yoksa sorun yaşama ihtimaliniz yükseliyor.Olası bir uyumsuzluk sorunu olabilir.Sırf bu nedenle ben anakart önerilerimde Gigabyte önermiyorum.Ha ram uyumlu ise anakart çok güzel çalışabilir.Şimdi birileri ben sorunsuz kullanıyorum dememesi adına belirtiyorum.İmkanınız varsa anakartınızı değiştirin derim ben.Zaten yeni almışsınız değişim hakkınız vardır.Anakart olarak ASUS'u seçebilirsiniz.Ram seçtiğine tanık olmadım henüz.MSI da olabilir.

Ram uyumluluk listesinde 2x2 olmasa da 2x1 GB 1066 MHz Team Ram var aslında. Asus'ta Ram uyumluluk listesinde Team yoktu (bu anakartı almadan önce aklımda olan eşdeğer modellerde en azından). Acaba sorun bu ganged-unganged meselesi mi ki?

Gerçi şöyle bir not düşmüşler:
    "Note: Due to AMD AM3/AM2+ CPU limitation, memory module DDR2 1066 or above speed is only supported by 1 dimm per channel."

Nette bu problemin çok nadir görüldüğü yazıyordu. Sanırım o nadirlik bende meydana geldi.

Ekleme:
    Şimdi baktım da ASUS M4A78-E'in uyumluluk listesinde Team 2x2 GB 1066 var. Nasıl gözümden kaçmış anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 31 Aralık 2009; 22:04:30 >

• Diğer markalarda ramleriniz uyumluluk listesinde olmasa dahi sorunsuz çalışır büyük ihtimal.Gigabyte dışında ram seçen bir anakart görmedim güncel olarak AMD tarafında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Diğer markalarda ramleriniz uyumluluk listesinde olmasa dahi sorunsuz çalışır büyük ihtimal.Gigabyte dışında ram seçen bir anakart görmedim güncel olarak AMD tarafında.

Böyle ihtimaller dahilinde yaptıklarım genelde olmuyor hocam. Her neyse... Anakartı nova'dan almıştım. Değiştirme şansım (kullandım çünkü) ve zamanım (acilen tez çalışmalarım için kullanmam lazım) malesef yok. Olmadı böyle kullanacağız malesef. Teşekkürler ilginiz için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 31 Aralık 2009; 23:36:41 >
  • hocam aynı dert bendede var benım anakart m4a78-e anartk gereken voltajı vermıyor.uretım hatası var galıba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bela07 -- 21 Mart 2010; 3:13:00 >
  • bi şekilde bios güncelleme yaparsan düzelebilir.
    bazı uyumsuz ramler için çıkarıyolar bazen
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.