Şimdi Ara

## AMD Hydra; 45nm High K teknolojisi ile hazırlanacak Rev. D işlemciler ## (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: NorthShield

farklı bir konuda bir arkadaş yazmıştı gecen ondan esinlenerek devam ediyorum...

Tr hükümeti boş işlerle ugrasacagına sagı solu 3 kuruşa satacagına...

AMD ye dese gel ülkeme sana bedava bilmemkaç dönüm arazi al sana bedavaya altyapı al sana 25 yıl kira yok al sana 25 yıl vergi ödemek yok sadece gel ülkemde teknoloji üret...

he nasıl olur olmazmı, istenirse yapılamazmı...

1. Bunu Amd ye neden yapsın ? ülkede teknoloji böyle artmaz vergi almıycan bedava vercek araziyi kusura bakma da babamın oğlu değil 2. hangi hükümet gelirse gelsin amd nin Türkiye'de satacağı işlemciden Amd'nin alacağı paranın haricinde vergisini alır bu işlemcinin fiyatı değişmez Türkiye'de üretilipte yabanci firmaya ait bi aracı çok ucuza alabiliyormusun ? boş konuşup boş işler yapmayın bunlar bizi ileri götürmez Amd ve İnteli at yarışı oynamış gibi hadi bastır Amd, Amd geliyor gümbür gümbür geliyor denmez bu bizim teknolojiye bakış açımız çok kötü, bu teknoloji ancak satın alınarak bizim olur Amd ve İntel'in bize satmıyacağı gibi en basitinden çinlilerden alınabilir orda bir kaç yüksek mühendisimiz eğitim görüp küçükten başlanabilir eğer geliştirilebilirse iyi en basiti 1.5 ghz lik türk işlemcisini kullanirim 3 ghz İntel yerine yada 2.5 Amd yerinde kiyaslama bir değil neden 1.5 ghz diye sormayın bizimki düşük olsun bize ait bir işlemci olsun.

Bir çoğunuz alacağınız işlemcinin oc kabiliyetine bakiyorsunuz yanlış olan şuki 200 mhz fazladan olabilir ama neden İntel çıkıyor 6 k yada Amd çıkamiyor 4 ya gibi şeyler niye var anlamiyorum 2 side mükemmel teknoloji üretiyor ikisinin rekabeti bize yarıyor 2 side birbirinden geri değil bu firmalar batmaz her zaman birbirinden üstün teknolojilere sahip firmalar. Biz bu yönden değil alacak gözüyle bakalım hangisi bize daha uygun şahsen ucuz ürünler bana uygun 40 dolar işlemci 45 dolar anakart 45 dolar hdd gibi herkezin işini gorecek sistemler var.

Bize çok konuşan bir millet değil çok çalışanı lazım.

Bana karşı yazılar çıkacaktır muhakkak eleştirmek kadar eleştirilmekte iyidir merakla bekliyorum.

Haber için çok teşekkür ederim Fx57" kardeşim haberlerinizin devamını dilerim.

• quote:

Orjinalden alıntı: nuricomx

quote:

farklı bir konuda bir arkadaş yazmıştı gecen ondan esinlenerek devam ediyorum...

AMD ye dese gel ülkeme sana bedava bilmemkaç dönüm arazi al sana bedavaya altyapı al sana 25 yıl kira yok al sana 25 yıl vergi ödemek yok sadece gel ülkemde teknoloji üret...

1. Bunu Amd ye neden yapsın ? ülkede teknoloji böyle artmaz vergi almıycan bedava vercek araziyi kusura bakma da babamın oğlu değil 2. hangi hükümet gelirse gelsin amd nin Türkiye'de satacağı işlemciden Amd'nin alacağı paranın haricinde vergisini alır bu işlemcinin fiyatı değişmez Türkiye'de üretilipte yabanci firmaya ait bi aracı çok ucuza alabiliyormusun ? boş konuşup boş işler yapmayın bunlar bizi ileri götürmez Amd ve İnteli at yarışı oynamış gibi hadi bastır Amd, Amd geliyor gümbür gümbür geliyor denmez bu bizim teknolojiye bakış açımız çok kötü, bu teknoloji ancak satın alınarak bizim olur Amd ve İntel'in bize satmıyacağı gibi en basitinden çinlilerden alınabilir orda bir kaç yüksek mühendisimiz eğitim görüp küçükten başlanabilir eğer geliştirilebilirse iyi en basiti 1.5 ghz lik türk işlemcisini kullanirim 3 ghz İntel yerine yada 2.5 Amd yerinde kiyaslama bir değil neden 1.5 ghz diye sormayın bizimki düşük olsun bize ait bir işlemci olsun.

Bir çoğunuz alacağınız işlemcinin oc kabiliyetine bakiyorsunuz yanlış olan şuki 200 mhz fazladan olabilir ama neden İntel çıkıyor 6 k yada Amd çıkamiyor 4 ya gibi şeyler niye var anlamiyorum 2 side mükemmel teknoloji üretiyor ikisinin rekabeti bize yarıyor 2 side birbirinden geri değil bu firmalar batmaz her zaman birbirinden üstün teknolojilere sahip firmalar. Biz bu yönden değil alacak gözüyle bakalım hangisi bize daha uygun şahsen ucuz ürünler bana uygun 40 dolar işlemci 45 dolar anakart 45 dolar hdd gibi herkezin işini gorecek sistemler var.

Bize çok konuşan bir millet değil çok çalışanı lazım.

Bana karşı yazılar çıkacaktır muhakkak eleştirmek kadar eleştirilmekte iyidir merakla bekliyorum.

Haber için çok teşekkür ederim Fx57" kardeşim haberlerinizin devamını dilerim.

Kimin boş konuştuguna sen karar vermezsin burada öyle yada boyle bir ülkenin menfaatine bir iki fikir atıyoruz ortaya boş demen biraz ayıp kaçar...

Bu ülkede elektrik pahalı doğal gaz pahalı vergiler pahalı işçi pahalı herşey pahalı sen bişeyleri cazip halde sunmazsan neden dış sermaye gelip ülkene yatırım yapsın... Hiç sevmediğim ekonomi bakanı unakıtan amca dış sermaye dış sermaye diye ağaca cıkıyor heeeeeeeeee demekki dış sermayenin bu ülkede bir tesis kurması iyi bişeymiş dimme... bu noktadan yola cıkarsak siyasete fazla da girmeyelim yeri değil istediği zaman istediği kanunu çıkarma gücü olan bir hükümet var bunuda çok iyi yaparlar hiç bir kişide buna karşı cıkmaz...

AMD türkiyede tesis kuracak düşünün sen bu adamlara atıl bir arazi verseniz 10 15 yıl vergi almazsanız ne olurki

babamın oğlu değil diyorsun ama o tesiste çalışarak senin babanın oğlu ekmek yiyebilir... o tesise hammade taşıyan logisitic anlamda hizmet veren firmalar para kazanabilir daha arttıkca artar... yani yazdıkların biraz tutarsız gibi...

Biraz araştır bence çin nasıl bukadar teknoloji tesisini ülkesie kurdurdu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NorthShield -- 23 Nisan 2008; 21:50:38 >

• İstanbul'da umut var gibi.
  • quote:

Kimin boş konuştuguna sen karar vermezsin burada öyle yada boyle bir ülkenin menfaatine bir iki fikir atıyoruz ortaya boş demen biraz ayıp kaçar...

Bu ülkede elektrik pahalı doğal gaz pahalı vergiler pahalı işçi pahalı herşey pahalı sen bişeyleri cazip halde sunmazsan neden dış sermaye gelip ülkene yatırım yapsın... Hiç sevmediğim ekonomi bakanı unakıtan amca dış sermaye dış sermaye diye ağaca cıkıyor heeeeeeeeee demekki dış sermayenin bu ülkede bir tesis kurması iyi bişeymiş dimme... bu noktadan yola cıkarsak siyasete fazla da girmeyelim yeri değil istediği zaman istediği kanunu çıkarma gücü olan bir hükümet var bunuda çok iyi yaparlar hiç bir kişide buna karşı cıkmaz...

AMD türkiyede tesis kuracak düşünün sen bu adamlara atıl bir arazi verseniz 10 15 yıl vergi almazsanız ne olurki

babamın oğlu değil diyorsun ama o tesiste çalışarak senin babanın oğlu ekmek yiyebilir... o tesise hammade taşıyan logisitic anlamda hizmet veren firmalar para kazanabilir daha arttıkca artar... yani yazdıkların biraz tutarsız gibi...

Amd'nin Türkiye'ye bir fabrika kurmasi kimsenin işine yaramaz bir migrosun çalıştıracağı kadar işçi çalıştıramaz siz olayi cok abartiyorsunuz, iyiki demedin Türk mühendisler gidip orda çalışacak diye yabancı sermaye istiyorsan bu daha aktif bir iş olması lazim birde vergi vermiyeceklerse hiç gelmesinler
    pekte mantıklı değil zaten "Bu ülkede elektrik pahalı doğal gaz pahalı vergiler pahalı işçi pahalı herşey pahalı" bu ülkenin bi anda japonya, amerika olmasını bekleyemezsin almanya'da yada irlandada daha pahalıya donanım satılıyor daha pahalı internet var her ülkenin bir problemi var bizim problemimiz çok konuşmak ayrıca çin ülkesine tesis kurdurmadi adamlar gelip kurdular günlük 2 dolara sende çalış burdada tesis kursunlar ne dersin 1-2 dolara çalışalımmı gelmeleri için ? ama vergisini versinler !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nuricomx -- 23 Nisan 2008; 23:56:46 >

• quote:

Orjinalden alıntı: WinteR

Sektörde 2 firma var ve bunların birbirlerinin teknolojilerini kopyalaması, geliştirmesi en çok kullanıcıların işine yarıyor. Neden bunun avukatlığı yapılıyorki, AMD nin artıları Intel'in artıları sonraki jenerasyonlarda toplanıyor, bizde hala yok o çaldı yok o ilk yaptı geyiklerindeyiz. Umarım birbirlerinin teknolojilerini çalmaya devam ederler. Intel'in tekelciliğine dem vurulcak olursada, AMD 64 lerdeki gibi bir basarı yakalarsa kimse önünde duramaz.

Ağzına sağlık + düzeltme.

Çalma söz konusu değil. Sektörde gelişmeler olur ve firmalar bunu takip eder.

Misal yanlış hatırlamıyor isem Megane idi. Güvenlik testinden 5 yıldız alan ilk otomobildi sınıfında. Sonra tüm diğer firmalar da araçlarındaki güvenlik önlemlerini artırıp 5 yıldız almaya başladı.

quote:

Orjinalden alıntı: nuricomx

quote:

Amd'nin Türkiye'ye bir fabrika kurmasi kimsenin işine yaramaz bir migrosun çalıştıracağı kadar işçi çalıştıramaz siz olayi cok abartiyorsunuz, iyiki demedin Türk mühendisler gidip orda çalışacak diye yabancı sermaye istiyorsan bu daha aktif bir iş olması lazim birde vergi vermiyeceklerse hiç gelmesinler
    pekte mantıklı değil zaten "Bu ülkede elektrik pahalı doğal gaz pahalı vergiler pahalı işçi pahalı herşey pahalı" bu ülkenin bi anda japonya, amerika olmasını bekleyemezsin almanya'da yada irlandada daha pahalıya donanım satılıyor daha pahalı internet var her ülkenin bir problemi var bizim problemimiz çok konuşmak ayrıca çin ülkesine tesis kurdurmadi adamlar gelip kurdular günlük 2 dolara sende çalış burdada tesis kursunlar ne dersin 1-2 dolara çalışalımmı gelmeleri için ? ama vergisini versinler !

1 - Öncelikle neden Türk mühendisler çalışmasın.

2 - Diğer nokta sadece alınacak temizlikçi personel sayısı bile önemli bir miktarda olacaktır. + Olarak sadece fabrika içi değil nakliyat yapanları hiç hesaba katmadık.

3 - Neden her şeyi basit görüyorsunuz. Alman hükümeti AMD ye bilmem kaç yüz milyon dolar para hibe etti. Yani öyle vergi almayı bırak üstüne para veriyor adamlar fabrikasını geliştirsin diye. Ve AMD bir alman firması değil Yani onların da babalarının oğlu değil:

4 - Vergi olayına açıkçası çok mantıksız ve atıl yaklaşmışsınız. Şimdi bir düşün. AMD çalışanlar alacak. Bu adamlar normalde ne yapıyor iş arıyor. İşi yok parası yok, parası olmadığı için harcama yapmıyor kimse kazanmıyor. Ama bu adam işe girip para kazanır ise bir şeyler alacak. Bir şeyler aldığı kişiler de para kazanacak, onların toptacıları da kazanacak ve böyle bir zincir oluşacak. Sözde fabrikaya 500 işi alınacak ama o 500 işçinin kazandığı para ile alacağı her üründen devlet 5-6 defa vergi alacak.

Distrübütörden, toptancıya, oradan küçük toptancılara ya da direkt marketlere. Her aşamada vergi alınıyor. Yani sen AMD den vergi alınmayacak sanıyorsun ama o parasını bir yerden çıkarıyor.

+ Boş boş duran bir arsayı adamlara uzun süreliğine ( 10 yıl mesela ) ücretsiz kiraya versen ne olur. O adam ülkeye gelmez ise zaten sen vergi alamayacaksın ki ondan. Gelip ülkende işsizlik sorununa katkıda bulunsa ve dolaylı yoldan ülkeye para soksa iyi olmaz mı?

Bir diğer nokta işçilik demişsin. Allah aşkına Almanya da da tayvanda da üretiliyor bunlar yahu. Üstelik Almanyada işçilik buradakinden çok daha pahallı. Çinde de ucuz ama kalite düşük.

Türkiyede ise Almanyadaki kadar kaliteli ve oradan çok daha ucuz işlemci üretilebilir. + Bunun bir de yurt dışına satılışı var işte buradan da devlet para kazanabilir + sıcak para akışı olur.

Bir diğer nokta dünya forumlarında artık sadece almanya ve çindeki fabrikalar değil, Türkiyedeki fabrikalar da konuşulur. Yani kusura bakma ama boş konuşan sen olmuşsun biraz.

He bir dier nokta fanatiklik nereden çıktı ben şimdi onu da anlamadım. Burada konu AMD diye AMD örneği verdik. Buyursun intel de gelsin. Maksat istihdam.

Asıl noktaya dönelim. Ben de isterim TR de işlemci üretsin. Ama sence sadece TR satışları ile ayakta kalabilir mi firma. Bir fabrika kurmak o kadar kolay mı? Türkiyede daha led bile üretilmiyor basit bir led. Sen 90nm den bahsediyorsun. Evet ben de isterim ülkemiz teknoloji üretsin.

Ama işte anlamadığın nokta şu. Biz AMD ya da intel in burada fabrika kurmasını teknoloji üretiyoruz havasına girmek için değil, istihdam oluşturması için istiyoruz.

Diyorsun ki yok vergi alınsın yok bilemem ne yapılsın. Adamlar vergi almıyor üstüne para veriyor diyorum daha ne diyeyim. İşte zaten bu yüzden giremeyiz AB ye. Diyorsun ki işte çok büyütüyorsunuz.

Alo kardeşim evde kimse var mı? Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden birinin TR de fabrika kurmasından bahsediyoruz. Diğer yabancı yatırımcılarda böyle bir haraket nasıl bir olumlu hava oluşturur biliyor musun?

Artık ayrıntıları da görün. Ekonomi bir çark sistemi. Siz büyük çarkı haraket ettirirseniz küçükler de döner ve mekanizma işler. Ama ekonomiyi yürütmek öyle küçük çarkları tek tek oynatarak mümkün değil.

Ya bir önek daha olsun. Fabrikanın doğuya açıldığını düşün. En azından istenbul rahatlar biraz. Oraya yatırım ve istihdam arttıkça göç te durur. Yani olaya yok ya niye vergi almayalım babmın oğlu mu diye çocukça bir tavırla yaklaşmak pek mantıklı değildir.

• quote:

O konudaki arkadaşın yazdıklarını bende okudum ve çok harika bir fikir olduğunu kabul etmeliyim ve ediyorumda.Açıkcası böyl ebir yatırım yapılsa ki dikkatinizi çekerim yatırım diyorum (her ne kadar vergi vs gibi ücretler talep edilmeyecek olsa da) AMD'nin ülkemizde malzeme ürettiği her gün Türkiye için kazanç ve tanıtım demek,bu tanıtım ile diğer firmaların özellikle intelin de Türkiye'ye gelip fabrika kurması demek.Diğer dağıtıcıların da ülkemizde fabrika kurmaları demek bunlar hayal değil gerçekleşebilecek işler fakat doğru adımlarla ve karşılığını hemen beklemeyerek yapılacak işler.

Gerçekten harika bir fikir vergi alınmaması,arsa temin edilmesi vs...

Özellikle bu fabrikalar için çok güzel alanlarımız mevcut,buralara otel vs dikip devlete 3-5 kuruş kazandırmak yerine böyle fabrikalar dikilmesini sağlayarak sıcak para akışını sağlayıp devletin çok daha kazançlı olmasını sağlayabilem potansiyeli çok güzel.

Bu şekilde nasıl para kazanılır vs gibi sözler sarfeden arkadaşlar olayın güzelliğini,fevkalediliğini kavrayabilmiş değiller ya da gerçekten Türkiye'nin atılım yapıp kazanmasını istemiyorlar....

• Konu dağılmış ama 1-2 şey söylemeden edemeyeceğim.

DigitalWorld arkadaşımızın verdiği fikir güzel bence. Almanyanın üste para verdiğini kendisi de yazmış. Uzak doğuya bakarsak bizim statümüzde olan ülkelerin nasıl kolay yoldan geliştiğini görebiliriz. Bu yatırımın ülkemize zararından çok yararı olacaktır. Çok büyük olmasa da istihdam sağlanacak, diğer yatırımcıların listesinde Türkiye de yer alacak. İyi bir reklam olacak...

Geçenlerde ipod touch kopyası(tam anlamıyla değil, özgün bişi.) aldım. 4gb dokunmatik ekran, mp4 çalar, 2,8'' ekran(320x240), mp3 çalar, 1.3mp kamera,... v.b. ıvır zıvır birsürü özellik. Tam olarak 81 ytl verdim. Bu alet uzakdoğudan geliyor. Oradaki teknoloji yatırımlarından sonra bu şekilde belki 100lerce firma açılmıştır. Git 3-5 sene samsungda çalış yeterince öğrenince 3-5 kişi birleş böyle bir fabrika aç.

Kaldı ki bizim bilgisayar, elektrik elektronik v.b. mühendis adaylarımızın Türkiye'de yeterli pratik bilgi edinebileceği ne kadar yer var? Öyle olmazsa böyle olur. Gururumuza yedirmeyelim biz. Ne de olsa karnımız aç, kitaplardan yeterli teorik bilgi alıp bu potansiyelimzile mezara gireriz.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.