Şimdi Ara

AMD FX X8 8350 OC Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
4.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

8350 İşlemcim ve Asus m5a99x Evo Anakartım var. İşlemcime oc yapmak istiyorum.

Voltaj vermeden en fazla kaç Ghz ile kullanabilirim. Soğutucum Akasa Venom

Teşekkür Ederim.

• Hocam deneme yanılma yapacaksanız yavaş yavaş işlemci hızını arttırın ve prime 95 testiyle stabil olup olmadığını kontrol edin
  • bende de aynı bileşenler var hocam anakarttın programıyla 4320mhz oluyor bende en fazla

ilerde düşünücem o.c şuan için gerek yok gözüküyor
  • Ben size ayarlarımı göstereyim yanlış birşey var mı veya nasıl olması gerekiyor diye bilgi verirseniz sevinirim

AMD FX X8 8350 OC Yardım

AMD FX X8 8350 OC Yardım

AMD FX X8 8350 OC Yardım

AMD FX X8 8350 OC Yardım

Bilgisayar Boştayken

AMD FX X8 8350 OC Yardım

Yükteyken

AMD FX X8 8350 OC Yardım

• Bu Arada 23x200 yaptım winrar ile dosyalar sıkıştırarak test ettim 15 dk sorun vercek mi diye bir sorun vermedi ama benim ram lerimde sorun olma ihtimali ne 1600 Mhz de kullanamıyorum 23x200 yaptım 1600 Mhz yaptım windows açmadı 1333 Mhz edince açtı sorunsuz çalıştı.

Ramlerim G-Skill 8x2 1600 Mhz Kit

AMD FX X8 8350 OC Yardım
  • Hocam cpu bus frekansı ile oynama.ilk ss de 216 yapmışsın.önce işlemci frekansı ile oyanam yap.stabiliteyi yakalaman daha koolay olur.
    çünki stabil çalışmadığında bus dan mı yoksa işlemci çalışma frekansındanmı anlayamazsın.önce riski 0 düşür.ihtimal olmasın başka birşeye.
    frekansı yükselt.Tahmin ediyorum 4.7 veya 4.8 de voltaj ile stabil çalışabilir.ondan sonra bus frekansını yükseltir ramlara ve işlemciye oranlı oc yapmış olursun
    Bus u yükseltince işlemci frekansı da yükselek sne onu elle tekrar düşür.bu arada bus frekansı stabil çalışmadığında voltaj vereceksin ama cpu/nb ye vereceksin voltajı.işlemci frekansının voltajı ile karıştırma.biosun hakkında bilgi sorma o biostan anlamıyorum.ama sorun olursa genel olarak yardımcı olurum.
    dediğim gibi bus a elleme işlemci frekansını ısı ve stabil oranda yakala.bu havada max ısı olarak 60 gör.çünki yaz ile çok fark olur..

• winrar ısıyı anlayamassın o işlemciye winrar tırs gelir...
    prıme 95, aıda64 bench ve occt kullanın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZFT

winrar ısıyı anlayamassın o işlemciye winrar tırs gelir...
    prıme 95, aıda64 bench ve occt kullanın.

Aynen dediğiniz gibi.Winrar etkilemez.Hatta ben Cod black ops 2 oynadım sonra prime95 yaptım.Meğer 4. ve 5. çekirdekler çalışmıyormuş
    yüzeysel stabilize için aida64 kullanılmalı.
    sorun kalmadığı taktirde prime95 ile kesin stabilizeyi yakalamak lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: pCkOpAtuS

Bu Arada 23x200 yaptım winrar ile dosyalar sıkıştırarak test ettim 15 dk sorun vercek mi diye bir sorun vermedi ama benim ram lerimde sorun olma ihtimali ne 1600 Mhz de kullanamıyorum 23x200 yaptım 1600 Mhz yaptım windows açmadı 1333 Mhz edince açtı sorunsuz çalıştı.

AMD FX X8 8350 OC Yardım

Ne Kadar Saçma Bişey Bu Anakart 1600Mhz Açmaması Garip Ramları 1866mhz Alsanda Bilgisayar Açılmazsa Hiç Şaşırmam

• quote:

Orijinalden alıntı: KaNKaWaReZ

quote:

Bu Arada 23x200 yaptım winrar ile dosyalar sıkıştırarak test ettim 15 dk sorun vercek mi diye bir sorun vermedi ama benim ram lerimde sorun olma ihtimali ne 1600 Mhz de kullanamıyorum 23x200 yaptım 1600 Mhz yaptım windows açmadı 1333 Mhz edince açtı sorunsuz çalıştı.

AMD FX X8 8350 OC Yardım

Ne Kadar Saçma Bişey Bu Anakart 1600Mhz Açmaması Garip Ramları 1866mhz Alsanda Bilgisayar Açılmazsa Hiç Şaşırmam

8150 kullanırken 21x200 ve 1600 Mhz de çalışıyordu Ramler sorunsuz ama bi uyumsuzluk var demek ki. Ram ayarlarından fark eder mi ? Veya Ramlerin takıldığı slotlar

• quote:

Orijinalden alıntı: yasin1910

Hocam cpu bus frekansı ile oynama.ilk ss de 216 yapmışsın.önce işlemci frekansı ile oyanam yap.stabiliteyi yakalaman daha koolay olur.
    çünki stabil çalışmadığında bus dan mı yoksa işlemci çalışma frekansındanmı anlayamazsın.önce riski 0 düşür.ihtimal olmasın başka birşeye.
    frekansı yükselt.Tahmin ediyorum 4.7 veya 4.8 de voltaj ile stabil çalışabilir.ondan sonra bus frekansını yükseltir ramlara ve işlemciye oranlı oc yapmış olursun
    Bus u yükseltince işlemci frekansı da yükselek sne onu elle tekrar düşür.bu arada bus frekansı stabil çalışmadığında voltaj vereceksin ama cpu/nb ye vereceksin voltajı.işlemci frekansının voltajı ile karıştırma.biosun hakkında bilgi sorma o biostan anlamıyorum.ama sorun olursa genel olarak yardımcı olurum.
    dediğim gibi bus a elleme işlemci frekansını ısı ve stabil oranda yakala.bu havada max ısı olarak 60 gör.çünki yaz ile çok fark olur..

İlk ss de Anakartın kendi yaptığı ayarlardı sonradan ben elle değiştirdim. CPU frekansı dediğin CPU Ratio mu ? Birde Ram Mhz yi 1600 ederek mi deniyim söylediğin işlemleri ?

• Ayarların kötü duruyor...Anladığım kadarıyla anakartın oc özelliğini kullanıp yapmışsın.
    İlk olarak F6 ile tüm ayarları opt. ayarlara getir daha sonra sadece cpu ratio yu arttır.Bus frekansını, Cpu/nb frekansını elleme ramlere filan oc yapmana gerek yok.yapsanda farkı anlamazsın.
    O işlemeciyi kullanmadım ama netten bak voltajsız kaça kadar çıkmışlar.Çarpanı 21.5 yaparak başlayabilirsin.Prime 95 te 30 dk test et stabilse çarpanı kademe kademe arttır.Her arttırdığında test et.
    Soğutucun güzel.Voltajsız en son çıkabildiğin değere kadar gel.Daha sonraki çarpan arttırmalarında voltaj vermen gerekecek.Voltajı değiştirdiğn yerde Cpu voltaj yazan yer.Diğerlerine dokunma.Aida 64 gibi programlarla oto voltajda nekadar çekio bakabilirsin voltaja.Tavsiyem voltaj vermeden kullan.Yterde artar zten o işlemcini stok hali.
    Extra yapman gerekenler:
    Amd turbo core tek. yi kapat
    Cool in quite ı kapat
    c1e ve c6 yı kapat
    Ayrıca sende svm ve Apm master mode diye bişi var onları ilk defa görüyorum :D (netten bak ne işe yarıyormuş.Güç tasarufuyla ilgiliyse kapat)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hatabo -- 14 Aralık 2012; 0:44:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hatabo

Ayarların kötü duruyor...Anladığım kadarıyla anakartın oc özelliğini kullanıp yapmışsın.
    İlk olarak F6 ile tüm ayarları opt. ayarlara getir daha sonra sadece cpu ratio yu arttır.Bus frekansını, Cpu/nb frekansını elleme ramlere filan oc yapmana gerek yok.yapsanda farkı anlamazsın.
    O işlemeciyi kullanmadım ama netten bak voltajsız kaça kadar çıkmışlar.Çarpanı 21.5 yaparak başlayabilirsin.Prime 95 te 30 dk test et stabilse çarpanı kademe kademe arttır.Her arttırdığında test et.
    Soğutucun güzel.Voltajsız en son çıkabildiğin değere kadar gel.Daha sonraki çarpan arttırmalarında voltaj vermen gerekecek.Voltajı değiştirdiğn yerde Cpu voltaj yazan yer.Diğerlerine dokunma.Aida 64 gibi programlarla oto voltajda nekadar çekio bakabilirsin voltaja.Tavsiyem voltaj vermeden kullan.Yterde artar zten o işlemcini stok hali.
    Extra yapman gerekenler:
    Amd turbo core tek. yi kapat
    Cool in quite ı kapat
    c1e ve c6 yı kapat
    Ayrıca sende svm ve Apm master mode diye bişi var onları ilk defa görüyorum :D (netten bak ne işe yarıyormuş.Güç tasarufuyla ilgiliyse kapat)

Teşekkürler bilgi için söylediklerini araştırdım ama ingilizcem pek iyi olmadığından anlamadım yardımcı olursan sevinirim :)

Cool'n'Quiet
    Allows you to enable or disable AMD Cool'n'Quiet function.
    Configuration options: [Enabled] [Disabled]

C1E
    Enable this feature will let your system utilize the AMD specific ACPI states to save power
    consumption. Configuration options: [Enabled] [Disabled]

SVM
    Enable AMD virtualization in CPU. This secure virtual mode will let you run multiple OS
    (guest) on the same physical hardware by decoupling OS and physical hardware with the
    hypervisor layer.

Core C6 State
    Allows you to reduce the CPU's power consumption.

HPC Mode
    Allows you to enable or disable High Performance Computing (HPC) function.

APM Master Mode
    Allows you to enable or disable Application Power Management (APM) function.
    Configuration options: [Auto] [Enabled] [Disabled]

Tam olarak ne işe yaradıklarını öğreneyim ona göre açık veya kapalı duruma getiririm. (APM bildiğim kadarıyla CPU voltajını ayarlıyor)

• BUrda tam olarak ne işe yaradığı açıklanmamış ama
    Cool'n'Quiet sistem boştayken çarpanı düşürüyor güç tüketmini azaltıyor.
    C1e ve c6 state aynı şekilde güç tasaru ile ilgili şeyler.
    SVM Sanallaştırmayla ilgili bişeymiş 2 tane işletim sistemi filan kullananlar için sanırım.Kpatmakta zarar yok gibi.Açık olsada ne fazla bişi etkilmez bence.
    HPC Mode yazdığına göre Yüksek performans sağlıyormuş.Açık kalsın :)
    Apc mode da güç yönetimiyle ilgili bişi auto kalsın

Dostum sen svm yi enable yap Apc yi autoda bırak diğerlerini kapat bence. HPC modu nette biraz daha araştır. Anakartın kullanım klavuzunda yazdın heral:) çok açıklayıcı değil açıklamaları
  • quote:

Orijinalden alıntı: hatabo

BUrda tam olarak ne işe yaradığı açıklanmamış ama
    Cool'n'Quiet sistem boştayken çarpanı düşürüyor güç tüketmini azaltıyor.
    C1e ve c6 state aynı şekilde güç tasaru ile ilgili şeyler.
    SVM Sanallaştırmayla ilgili bişeymiş 2 tane işletim sistemi filan kullananlar için sanırım.Kpatmakta zarar yok gibi.Açık olsada ne fazla bişi etkilmez bence.
    HPC Mode yazdığına göre Yüksek performans sağlıyormuş.Açık kalsın :)
    Apc mode da güç yönetimiyle ilgili bişi auto kalsın

Dostum sen svm yi enable yap Apc yi autoda bırak diğerlerini kapat bence. HPC modu nette biraz daha araştır. Anakartın kullanım klavuzunda yazdın heral:) çok açıklayıcı değil açıklamaları

Evt kullanım klavuzundan baktım öyle yazıyordu nette pek açıklayıcı bişi bulamadım ama biras daha araştırayım ben sonra dediğin gibi deneme yapacam birde Aida64 ile test yaptım test dediğim hızlı rapor dedim. Tam olarak nasıl test etceğimi bilmiyorum.

Edit:

quote:

When the CPU is under load, it can't 'throttle' itself down or lower it's speed by locking the clock rate. It is a 'green' thing to allow the CPU to throttle down when idle. If you are manually setting the clock and multiplier, you want it disabled so it WON'T try to lower your speed you are setting.

Yük altındayken çarpanın düşmesini mi sağlıyor pek bişi anlamadım :) Googlede pek yardımcı olamadı yada ben anlamadım belki sen anlarsın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nevarline -- 14 Aralık 2012; 2:47:02 >

• Bilmiyorum nerde sorun var ama Prime95 programında genelde 5 6 7 8 bu hata çıkıyor hepsine birden değil ama

ERROR: ILLEGAL SUMOUT
    Possible hardware failure, consult readme.txt file, restarting test.

Şimdilik yatıyorum yarın bakarım tekrar...
  • quote:

quote:

Hocam cpu bus frekansı ile oynama.ilk ss de 216 yapmışsın.önce işlemci frekansı ile oyanam yap.stabiliteyi yakalaman daha koolay olur.

İlk ss de Anakartın kendi yaptığı ayarlardı sonradan ben elle değiştirdim. CPU frekansı dediğin CPU Ratio mu ? Birde Ram Mhz yi 1600 ederek mi deniyim söylediğin işlemleri ?

evet cpu ratio yükselteceksin.ram 1600 de sabit dursun. 216 olan yarı 200 e al geri.
    öncelikle işlemciye oc yapalım sonra ramlere yaparız.

• quote:

Bilmiyorum nerde sorun var ama Prime95 programında genelde 5 6 7 8 bu hata çıkıyor hepsine birden değil ama

ERROR: ILLEGAL SUMOUT
    Possible hardware failure, consult readme.txt file, restarting test.

Şimdilik yatıyorum yarın bakarım tekrar...

kardeş pm den yardımcı olyum istersen
  • quote:

quote:

quote:

evet cpu ratio yükselteceksin.ram 1600 de sabit dursun. 216 olan yarı 200 e al geri.
    öncelikle işlemciye oc yapalım sonra ramlere yaparız.

Şöyle anlatayım dün sabah 6 ya kadar uğraştım artık sıkıldım bıraktım. Ayarları sıfırladım herşeyi auto yaptım Prime95 ile test ettim ilk 20 ile çarptım sonra 20.5 21 derken 21.5 yapıp denediğimde bundan önce yazdığım sorunu verdi fazla geçmeden. Ramlerim 1600 de çalışırken daha fazla sorun oluyor önemli değil 1333 de çalışsada olur işlemci stabil olsun istiyorum. Tam verim alayım istiyorum pc den

• Acaba yetmiyor mu islemci overclock a gerek yok ama illa olucaksa biostan yada anakartin kendi programiyla otomatik olarak ayarlayabilirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.