Şimdi Ara

Amd cpu çarpan kilidini kırmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elimde black edition olarak almadığım için pişman olduğum amd ahtlon II 630 işlemcim var ve çarparn kilidi kapalı 14 ten yukarı verilmiyor.Dolayısıylada 3.5 ghz den yukarı çıkamıyorum.Dah aönce 790FX chipset li dfi anakartımla 3.78ghz yapmıştım ama o garantiden iade edilinde gigabyte ma790gx ud4h ı aldım ve 3.5 ghz yi geçemiyorum.

Çarpan kilidinin açmak için fikri olan arkadaşlar varsa paylaşmalarını rica ediyorum

Not: donanımsal bri işlem yapmadan (işlemci pinlerini yollarla birleştirmeden) filan bios mod tarzı bri şekilde

• ibr_dmz hocam bildiğim kadarı ile böyle bir uygulama yok.Zaten şu an 3.5 ghz yaparak %25 lik oc yapmışsınız.Ki bu bence en sıcak ayda hava soğutma ile yapılan çok başarılı bir oc.Bir de genel olarak AMD ler Intel lere göre hava soğutmada biraz daha yavaş kalıyor.AMD ler gerçek güçlerini ekstrem soğutma kullanılarak yapılan oc da gösteriyorlar.Bir de imzanızda soğutucunuzu göremedim.Birde işletim sistemi de etkiliyor.AMD işlemcilerin 32 bit işletim sisteminde yapılan oc da 200 - 300 mhz gibi daha iyi değerler verdiği biliniyor.
  • Black Edition CPU m olmadığı dönemleri hatırladım birden... Brisbane X2 4000 im ve Biostar 690 G m vardı. ve o emektar , 65 TL ye aldığım board 305 mhz. FSB görüyodu. evet tam 305 mhz! şimdiki sözde kaliteli Sapphire 790GX ile aynı CPU ile 267 mhz. e kadar çıkabildi anca. hala durmakta o board. kuzenin PC de çalışıyor. o kadar kaliteli board lar neden yüksek FSB lere çıkamıyor anlamıyorum.
    Yapacak bişey yok. son yıllardaki güncel CPU alrda çarpan kilidi kırma gibi durumda yok. ama AMD nin Black Edition CPU ları artık ucuz. eskiden FX ler bizlerin alabileceği CPU alr değildi. keşke alırken BE alsaydın. bende X4 630 ile X2 555 arasında kaldım ve sonunda 555 aldım , 4. çekirdekte açıldı.
    Neyse dağıttık konuyu. eğer board yeniyse , şunu belirtmeliyim , boardlar zamanla açılabiliyor. en fazla 270 FSB görüyosan , o şekilde bir süre kullandıktan sonra 275 te görebilirsin. denemeye devam et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melyyh -- 16 Ağustos 2010; 23:33:38 >

• Cevaplar için teşekkür ederim

@Iron Mask
    İşlemci soğutucum sunbeam 120 tuniq tower extrem kasam cooler master rc690 işletim sistemim windows seven ultimate 64 bit

Soğutmam iyi gibi duruyor dediğinzi gibi 3.5 ghz güzel bri skor olabilir ama bunu kışın dfi anakartımla stock fanla 3.5 ghz de çalıştırıyordum sonra tuniq i aldım 3.78ghz i gördüm.Şuanda beni bu 3.5 ghz de tutamayan daha fazlasını yapmaya zorluyan tek şey sıcaklık değerlerim işlemci %25 oc ye göre o kadar serin ki bunun 4 ghz i görmesi lazım diyorum.Ama işte anakartım bu değerleri bana veremiyor.

@melyyh

Valla işlemciyi alırken black edition a niye önem vermedim anlamadım ama 4 çekirdekli bri iişlemciyi 190 lira seviyelerinde bulunca aklıma gelemdi aslında oc için yenilemiştim makinayı ama arada kaynadı.Dediğin gibi bazı anakartlar iyi fsb değerlerine çıkıyorlar.Benim kışın alıp geçen ay içerisinde garantiye gönderip para iadesi yapılan DFI lan party 790FX anakartımla çarpan en üst seyiyede 270 265 fsb görüyordum çarpanı düşürüp 295 300 fsb seviyelerine çıkmıştım ama kart çok ısınıyor diye garantiye gönderdim ve DFI lan party serisi üertimi bitirdiği için para iadesi yaptılar bende bu gigabyte ı aldım
    DEdiin gibi belki zaman ilerledikçe şuan geçemediğim 260fsb değerini geçebilirim ama amacım işlemci ve diğer bileşenler bu kadar serinken daha yükseklere örneğin 4 ghz civarını görmek istiyorum

Bu arada serin serin diyorum akşam imkanını bulabilrisem değerlerin ss ını alıp koyarım

• bende Tuniq Tower 120 kullanmaktayım. Extreme modeli değil , eski olan. Nanoxia fx 12 var üzerinde. X2 555 var , 4 çekirdek açılmış durumda. default voltaj 1,375. 3,8 ghz e 1,42 ile rahatlıkla çıkıyorum. fakat 3,9 da 1,54 v. bile yemiyor. yani sıcaklıuklara bakarak 4 ghz rahat görürüm demek doğru değil. sıcaklık ne olursa olsun biyerdeen sonrası imkansız olabiliyor CPU lar için...
  • Evet doğru örneğin benim görüğüm 3.7 ghz yi hiçbir yerede görmedim herkes 3.5 a getirip kalmış çoğu stock fan kullancıısı 3 ghz veya 3.25 ghz de bırakmış bir extrem deneme vardı 5.5 ghz civarı onun dışında benim işlemcimde gördüğüm en yüksek değer bana ait 4 ghz olmasa bile işlemcinin daha önce o değere çıktığını gördüm yeniden o değere çıkmak istiyorum en azından

Herşeyi geçtim 265 x10 verip 260 fsb yi geçmek istiyorum ki 260 da stabil bile değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibr_dmz

Evet doğru örneğin benim görüğüm 3.7 ghz yi hiçbir yerede görmedim herkes 3.5 a getirip kalmış çoğu stock fan kullancıısı 3 ghz veya 3.25 ghz de bırakmış bir extrem deneme vardı 5.5 ghz civarı onun dışında benim işlemcimde gördüğüm en yüksek değer bana ait 4 ghz olmasa bile işlemcinin daha önce o değere çıktığını gördüm yeniden o değere çıkmak istiyorum en azından

Herşeyi geçtim 265 x10 verip 260 fsb yi geçmek istiyorum ki 260 da stabil bile değil

öyleyse şüphesiz anakart limiti buç yapacak bişey yok.
  • Bende öyle düşündüğümden çarpan kilidi ile ilgili bir geliştirme yapabilirsem sorun ortadan kalkar dedim ama yeni nesillerde sizin de dediğiniz giib açılmıyor.Eski versiyonlarda bazı pinler arasında yollar filan çekerek kırıldığını anlatan videolar var ama işim egelmez yol çekmek zaten eski versiyonlarda
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.