Şimdi Ara

AM5 Sistem için İşlemci+Anakart+Ram Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Halihazırda kullandığım intel sistemin anakart, işlemci ve ram üçlüsünü değiştirip AM5 sisteme geçmeye karar verdim. Aklımda 7700x işlemci alıp yanına da anakart ve ram almak var. Bu üçlü için maksimum 20k lira bütçem var. Anakart ve ram konusunda ne alsam karar veremedim. Sizden ricam 20k liraya kadar işlemci, anakart ve ram önerebilir misiniz? Anakart konusunda pek bir bilgim yok. Ram konusunda ise Corsair'in 6000mhz cl30 32GB ramini düşünüyorum. Varsa tavsiyeleriniz onları da değerlendirebilirim. Örneğin 32GB ram yerine 16GB alıp anakartı daha iyi alabilirsin veya 7700x yerine 7800x3d alıp diğer parçaları biraz daha düşük tutabilirsin gibi. Bu arada sistemi aralık ayında olacak Black Friday indirimlerinde almayı düşünüyorum.

Sistem ile genel olarak CS2, Pubg ve bazı single player oyunlar oynamayı düşünüyorum. Bunun yanı sıra nadir de olsa Rhino, MaxSurf, Ansys ve Autocad gibi programlarla da işlerim olabiliyor. İşlemci, anakart ve ram üçlüsünü bu oyunlar ve programlar için 3 4 sene rahat rahat kullanmayı düşünüyorum. Daha düşük işlemciler de belki işimi görecektir fakat almışken bir kere alıp 3 4 sene daha da bir şey yapmak istemediğimden en düşük 7700x işlemciyi düşünüyorum.

Eski sistemi:

-i7 8700k işlemci

-Asus Rog Strix Z370-E Gaming anakart

-Crucial Ballistix 16(2x8)GB 3000Mhz ram

+Asus Rog Strix Rtx2070 Super

+Corsair RM750x güç kaynağı

+Corsair H110i 280mm sıvı soğutma

+Cooler Master Mastercase Pro 5 kasa

+500GB 970 Evo M2 SSD

Yeni alacağım üçlü seti bu sisteme takarak kullanmayı düşünüyorum.

Birde son olarak Corsair H110i sıvı soğutma AM5 için biraz eski kalıyor. O yüzden AM5 desteği bulunmuyor, AM4 desteği bulunuyor. Bazı sitelerde AM4 ile AM5 in soket ölçüleri aynı olduğu için AM5 sistemde de kullanılabilir diye yazmışlar. Bu doğru mudur? AM5 sistemde bu sıvı soğutmayı kullanabilir miyim yoksa aparat mı almam gerekir?

Yorum ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

• https://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-b650m-ds3h-1-0-amd-b650-soket-am5-ddr5-6400mhz-oc-m-2-anakart.html

https://www.vatanbilgisayar.com/gskill-32gb-2x16gb-flare-x5-ddr5-6000mhz-cl36-1-35v-pc-ram.html

İslemciyi duz 7700 yapin, sogutucu icin corsaire mail atin bi cozum sunarlar belki.
    Sitede yazmislar , tabi elinde am4 braketi varsa
    https://help.corsair.com/hc/en-us/articles/9842633794317-Is-the-AMD-AM5-motherboard-socket-compatible-with-older-cooler-brackets-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n201 -- 21 Kasım 2023; 11:5:33 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• n201 kullanıcısına yanıt

Akakçe sitesinden baktığımda 7700, 7700x den daha pahalı görünüyor. Siz 7700 önerisini fiyat yüzünden mi yapmıştınız yoksa işlemci+anakart uyumu gibi başka bir şey miydi? Anakartın fiyatı uygunmuş cidden, işimi görür gibi duruyor. Ram konusunda da attığınız ram ile neredeyse aynı fiyata corsairin cl30 olan rami vardı Amazon'da sizce onu almak daha mantıklı değil mi? Sıvı soğutucuyla ilgili redditte okumuştum AM4 ile AM5'in aynı boyutlarda olduğunu. Corsair'in sitesinden de teyit etmiş olduk. Teşekkür ederim.

• Alopo94 kullanıcısına yanıt
    İncehesapta indirim oldugu icin oyle heralde normalde xler bi tik pahali, x ler duz modellerin oclu hali + bi tik sicak calisiyor.
    Ramlerde fiyati uygun diye gskill olani attim dediginiz corsair expolu ise alinabilir keyfinize.

• n201 kullanıcısına yanıt

Evet evet biliyorum x modellerin oc'li modeller olduğunu. Sıvı soğutma ile kullanacağım için sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ramler de evet expolu hatta tam ismini de yazayım :

Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE Uyumlu Bilgisayar Belleği - Gri (CMH32GX5M2B6000Z30K)

Sorun yok o zaman

• Anakart olarak indirimden MSI PRO B650M-A WIFI AMD B650 Soket AM5 DDR5 6400MHz (OC) M.2 Anakart aldım. Ram olarak da büyük ihtimalle Corsair'in 6000MHz 30CL olan modelini alacağım. İşlemci konusunda kafam karıştı bu sefer. 7700x in güç tüketiminden ve performans açısından aralarında çok da fark olmamasından dolayı 7700 alın diyorlar. İki işlemci de aynı fiyatken 7700 almak ne kadar mantıklı olur bilemedim. Sıvı soğutucum zaten gayet yeterli, ısınması konusunda pek endişelenmeyeceğim 7700x için. Bir başka düşüncem de bütçemi biraz daha arttırıp 7800x3d almak. Oyun performansı olarak çok çok iyi olduğunu araştırmalarım sonucu gördüm. Sizce 7800x3d almak mantıklı mıdır? Yani 7700x ile 7800x3d'nin arasındaki bin lira farka değecek performans etkisi olur mu(uzun süreçli düşündüğümüzde)? 7800x3d'nin varsa eksi yönleri nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alopo94 -- 24 Kasım 2023; 17:9:53 >
    B650 asus rog strix alabilirsin guzel anakart
    B650 tuf da baya iyi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    Anakartı aldım hocam. Fiyat performans olarak yeterli olacağını düşünüyorum açıkçası.

Geri odemeye 40 -30 euro civarinda veriyor asus bizim burda turkiyedede cashback vardir belki gigabyteden uyguna gelebilir

• i Am Not Dead kullanıcısına yanıt

Araştırmakta fayda var tabi ama ilk defa duydum böyle bir şeyi.

Cashback gigabytede vardida bitti asus başlatti şimdi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.