Şimdi Ara

AM5 Sistem Anakart CPU Beslemesi Hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
47
Cevap
1
Favori
731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Halihazırda kullandığım intel sistemi değiştirip AM5 sisteme geçiş yaptım. Ryzen 7 7800x3d işlemci, msi pro b650m-a wifi anakart ve 6000mhz 30cl corsair ram aldım. Eski sistemimde de güç kaynağı olarak corsair rm750x vardı. Bu güç kaynağını kullanmak istiyorum fakat şöyle bir durum var. Güç kaynağından cpu için 8 pinli çıkış var. Anakartta ise 8 + 4 pin cpu girişi var. Bu tarz konular açılmış ve çoğunluk 8 pinin vereceği güç değerinin yeteceğini söylemiş. +4 pinlik girişin boşa konulmadığını söyleyenler de var. Kafam bu konuda karışmış durumda. Güç kaynağımda, 6 + 2 PCIe & 4 + 4 16 pinlik böyle bir kısım var. 8 tanesi cpu, 8 tanesi de ekran kartına gidiyor. 8 pinlik daha yer var ve bu girişler cpu pin girişiyle aynı. +4 lük kısmı bu 8 pinlik boş kısımdan besleyebilir miyim? Psu girişlerinin olduğu fotoğrafı da ekleyeceğim.
    Şimdiden teşekkürler.

AM5 Sistem Anakart CPU Beslemesi Hk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alopo94 -- 3 Aralık 2023; 21:46:6 >

• 7800x3d 120 watt tdp değerine sahip. 8 pin ucu ucuna yetebilir ama yerinizde olsam ek kablo aparatla diğer cpu beslemesini de bir şekilde sağlarım. bildiğim kadarıyla pci-e 8 pin ile cpu 8 pin konnektörleri benzer de olsa bağlantıları farklı ve kullanmayın.
  • Sky_Vision_V2 kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam peki bu ek kablo aparatı nasıl bir şey ve bağlantısını nasıl yapacağım? Bilgi verebilir misiniz? Direkt 8 pin girişli 8 + 4 pin çıkışlı bir kablo mu almam gerekiyor?
  • Sky_Vision_V2 kullanıcısına yanıt
    Bu kablo herhangi bir sorun oluşturmaz değil mi hocam?
  • Hocam o arkadaşın attığı kablo işinize yaramaz kablonun taşıyabileceği akım belli iken kaynak belli iken işinizi riske atarsınız paralel kablo ile sizin işiniz yok zaten güç kaynağınızda ekstra cpu çıkışı var pci ex yanında ordan güç çekeceksiniz o kablo psu kutusundan çıkmadıysa illaki satan vardır nette araştırın model ismine göre alın soketler uyumsuz çıkabiliyor
  • AM5 Sistem Anakart CPU Beslemesi Hk.

Örnek olması açısından ihtiyacınız olan kablo corsair uyumuna dikkat edin
  • Ben 8 taktim kullaniyorum zaten -30 basinca 85 falan tuketiyor en fazla
  • Fakir Kemancı kullanıcısına yanıt
    Tereddütüm sizin bahsettiğiniz şeydi aslında. 8 pinin bağlandığı yerden verilecek güç belli. 8 pini aparat ile 12 yaptığımızda yine aynı gücü 12 pine yaymak ne kadar sağlıklı olur diye düşündüm ben de. Cpu çıkışları konusunda da emin olamadığım için konuyu açmak istedim.
  • Fakir Kemancı kullanıcısına yanıt
    Bunu araştıracağım hocam, teşekkürler.
  • i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    -30 basıncadan kastınız tam olarak ne hocam?
  • Alopo94 kullanıcısına yanıt
    Hocam benim işlemci surekli spike atiyordu internetten araştirdim -30 curve negatif ayarliyorsunuz hizda pek bisey degismiyor ama daha az isiniyor
  • Bir yerde görmüştüm. Sizde araştırabilirsiniz. 8pinle toplam 320 w güç verilebiliyor. Ek kablolara falan hic gerek yok. Boyle kullanin. Zaten oc olmayan bir işlemciye güç sağlamaya çalışmanın anlamı yok
  • Onun yerine eğer ekran kartınız 2*8 istiyorsa onu ayrı ayrı verin psu dan
  • i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    Bu konuyu da bi araştıracağım, teşekkürler.
  • sadafa1 kullanıcısına yanıt
    Yeterli olur diye ben de bir çok yorum gördüm ama bazıları da yetmeyebilir diye yazmışlar o yüzden kafam karıştı. Çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Ekran kartı 8 + 8 onda sorunum yok, kablo tam olarak yetiyor.

235w veriyormus. Bunu okuyun artik soru işareti kalmaz heralde

AM5 Sistem Anakart CPU Beslemesi Hk.pcpartsgeek.com
    Do You Need Both 8 Pin & 4 Pin Cables For CPU? (Explained!) – PCPartsGeek
    https://pcpartsgeek.com/both-8-pin-4-pin-cables-for-cpu/
  • Zamanında asus maximus Formula kartım vardı. 4 pinmiş. Onunla q6600 işlemciye istediğim kadar oc yapıyordum. Tdp si 95 w. Oc ile kaç wat çekiyordu kim bilir. 120leri buluyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadafa1 -- 4 Aralık 2023; 8:13:30 >
  • https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-7800x3d-cpu-review
    Burada da sizin islemcinizin maximum 162watt çektiği yazıyor. Bence bu psu ile ek 4pin bağlamak boyle kullanmaktan daha sıkıntılı.

Ekran kartı ile ilgili söylemek istedigimi Askin90 adli arkadaş anlatmış. 2 tane pci kablosu kullanın demek istiyorum. Doğru anladiniz mi bilmiyorum

AM5 Sistem Anakart CPU Beslemesi Hk.technopat sosyal
    8+8 pin ekran kartına RM850X güç bağlantısı
    https://www.technopat.net/sosyal/konu/8-8-pin-ekran-kartina-rm850x-guec-baglantisi.1205525/
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.