Şimdi Ara

Altay tankı için motor açıklaması geldi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
1
Favori
2.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: AVCI_31

10 seneye bu ülke herşeyini kendi yapacak, bu sancılar normal.

he aynen he önce buğdayı üretmekten başlayabilirsin zira ülkenin üretme potansiyelini sıfırlamış bir siyasi görüş hakim bu kafayla amblem basıp reklam yaparak milleti kandırmaktan öteye gidemez bu ülke

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • önce yorumların hepsini okuyun sonra gelin..
  • Soru Bankası kullanıcısına yanıt
    İyide Hocam yazdıklarınız benim yazdıklarıma ters değil ki.Biz zati benim danışmanlık için anlaşılmaya çalışılıyordu kısımını destekleyen hatta benimde bilmediğim şekilde detaylı açıklayan yorumunuz olmuş.Demek ki (sizinde katıldığınız üzere) danışmanlık için dünyada sayılı şirketlerden birine gidilmiş ama iş olmamış.Bura da yanlış olan ney?Sizde zaten buna mecbursunuz diyorsunuz.

İkincisi MTU'nun şu anda söylediğiniz mazereti sunduğu yok. (bu ilerde sunmayacak değil tabiki.Hoş bu tavır MTU'nun tavrı değil Alman devletinin tavrı idi.Şu anda bayrağı Avusturya'lılar devraldı sağ olsunlar!!.Yani halihazırda parayı bastırıp ikinci yada 3. parti bir 250 lik paket güç takımımı alınabilir (MTU+Renk) tabi alınabilir olması alınmasını gerektirmiyor.Ayrıca yine başka firmalara yönelinse alınabileceğini söylüyorum.Bir elin parmağından az veya bir kaç fazla.Neticede var mı var? satıyorlar mı satıyorlar.Belki kalite belki bekaa sorunu yaşarsınız ama temin edilmeye kalkıldığında temin edilebiliyor.Bu kadar basit.

Yalnız bizim sıkıntımız motor satın almak değil.Böyle bir niyet içinde olunsa idi MTU ve Renk ile en başta üretilecek tank sayısınca anlaşma yapılırdı olur biterdi.Siz 250 sayısının para olmadığı için mi sınırlı tutulduğunu zan ediyorsunuz? Derdimiz motor imal etmek.Bunun çaresi aranıyor.

Birde ısrarla yanlış yazıyorsunuz.Satılan mal için orada burada kullanamazsınız diye bir argümanı hiç bir devlet koyamaz.Koysa da siz iplemezsiniz.Burada ki problem daha sonra ki isteklerinizde amborgo yemeniz.Meşhur 250 lik paketteki motorları Altay'a takıp Alman devleti ile bir savaşabilirsiniz.O PKK veya PYd ile savaşa izin verirler mi bilemiyorum kısmı o yüzden biraz havada kalan bir değerlendirme.İsterseniz bu konuyu yetkin birine sorun size detaylı anlatsın.

• Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • AKTeknisyen A kullanıcısına yanıt
    Tartışmaniza müdahil oluyorum ama sözleşme üzerinden 450 gün geçmişken Tümosan Avl ile olan anlaşmasını yeni iptal etmiş. Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? forumlarda Ricardo, Ukrayna, Doosan meselesi tartışılırken bu şirket daha teknik destek sağlayıcı bulamadı. Zaman bu kadar kısıtlıyken böyle olmamalıydı.

Ben bir de Ssm'nin bu konuda öngörü eksikliği ile geç davrandığını düşünüyorum.

Tank ihalesi 2009 yılında yapilmisken motor ihalesi de 6 ay içinde yapılmalıydı.

Vakıf sirketleri bünyesinde ulusal motor üreticisi bir şirket kurulursa faydalı olabilir mi? (yurt dışından uzman mühendis ve bilim adamı temini ile mühendislerimizin eğitimi için yurt dışına burslu gönderilmesi uzun vadede işe yarar herhalde)

• Çok sevindim çok mutlu oldum, umarım hiçbir ülke motor vermez de mecburen kendimiz yapmak zorunda kalırız :))))
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKTeknisyen

İyide Hocam yazdıklarınız benim yazdıklarıma ters değil ki.Biz zati benim danışmanlık için anlaşılmaya çalışılıyordu kısımını destekleyen hatta benimde bilmediğim şekilde detaylı açıklayan yorumunuz olmuş.Demek ki (sizinde katıldığınız üzere) danışmanlık için dünyada sayılı şirketlerden birine gidilmiş ama iş olmamış.Bura da yanlış olan ney?Sizde zaten buna mecbursunuz diyorsunuz.

İkincisi MTU'nun şu anda söylediğiniz mazereti sunduğu yok. (bu ilerde sunmayacak değil tabiki.Hoş bu tavır MTU'nun tavrı değil Alman devletinin tavrı idi.Şu anda bayrağı Avusturya'lılar devraldı sağ olsunlar!!.Yani halihazırda parayı bastırıp ikinci yada 3. parti bir 250 lik paket güç takımımı alınabilir (MTU+Renk) tabi alınabilir olması alınmasını gerektirmiyor.Ayrıca yine başka firmalara yönelinse alınabileceğini söylüyorum.Bir elin parmağından az veya bir kaç fazla.Neticede var mı var? satıyorlar mı satıyorlar.Belki kalite belki bekaa sorunu yaşarsınız ama temin edilmeye kalkıldığında temin edilebiliyor.Bu kadar basit.

Yalnız bizim sıkıntımız motor satın almak değil.Böyle bir niyet içinde olunsa idi MTU ve Renk ile en başta üretilecek tank sayısınca anlaşma yapılırdı olur biterdi.Siz 250 sayısının para olmadığı için mi sınırlı tutulduğunu zan ediyorsunuz? Derdimiz motor imal etmek.Bunun çaresi aranıyor.

Birde ısrarla yanlış yazıyorsunuz.Satılan mal için orada burada kullanamazsınız diye bir argümanı hiç bir devlet koyamaz.Koysa da siz iplemezsiniz.Burada ki problem daha sonra ki isteklerinizde amborgo yemeniz.Meşhur 250 lik paketteki motorları Altay'a takıp Alman devleti ile bir savaşabilirsiniz.O PKK veya PYd ile savaşa izin verirler mi bilemiyorum kısmı o yüzden biraz havada kalan bir değerlendirme.İsterseniz bu konuyu yetkin birine sorun size detaylı anlatsın.

mtu konusunda yanılıyorsunuz. yerli tank motorunun ortaya çıkma sebebi konulan resmi olmayan ambargodur. parası neyse verelim satın alalım diye bir şey olsa şu an ambargo uygulanan devletler her istediklerini elde ederdi parasıyla değil mi sonuçta?

avusturya-almanya tarhin her döneminde ne kadar birbirlerine rakip olmuş olsalar da hep kardeş gibi kalmışlardır kan bağı sebebiyle. dolayısıyla birine yapılan ayıp diğerini de alakadar eder. biri hayır derse diğerinin de cevabı bellidir.

eğer siyasi anlamda çıkmaza girerseniz, sivilleri katletmek dışında elbette istediğiniz silahı başka ülkeden alsanız bile kullanırsınız ama takibindeki şartlara da maruz kalırsınız.

satılan mal için hiçbir devlet ambargo koyamaz, iplemezsiniz olur biter yazmışsınız.

babam iran asıllıdır. 20 yaşıdan beridir türkiyede kendisi. onun anlattıklarından ve ziyaretlerim sırasında kendi gördüklerimi de hesaba katarak;

sokaklarda modern araçların olmadığını düşünün, elektronik mağazaların kısıtlı olduğu-istediklerinizi almak için ülke dışına çıkmak zorunda olduğunuzu, birçok giyim mağazasının olmadığını, internet hızının evlerde max 0,1 mbit olduğunu, youtube vs neredeyse tüm video sitelerinin erişiminin olmadığını- vpn vs telafi etmediğini, yedek parça eksikliği yüzünden sürekli düşme tehlikesi geçiren-acil iniş yapmak zorunda olan uçaklara bindiğinizi, bindiğiniz uçaklarla avrupaya direk gidemediğiniz-türkiye veya katar gibi ülkeleri aktarma olarak kullanmak zorunda olduğunuzu, sanayi anlamında birkaç ülke hariç destek görmediğinizi-aksine sürekli üzerinize oynadıklarını, bugün bütün gençlerin aktif olarak kullandığı birçok kahveci, fast food vs mağazaların olmadığını, bütün bunlarla birlikte siyasal anlamda şimdiki gibi kısmen yalnız olduğumuzu da eklersek;

ben yerinizde olsam bu kadar kesin, emin, kolay konuşmazdım. aynısını size de tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Talk2MyHand

quote:

Orijinalden alıntı: AVCI_31

10 seneye bu ülke herşeyini kendi yapacak, bu sancılar normal.

he aynen he önce buğdayı üretmekten başlayabilirsin zira ülkenin üretme potansiyelini sıfırlamış bir siyasi görüş hakim bu kafayla amblem basıp reklam yaparak milleti kandırmaktan öteye gidemez bu ülke

Dostum ayip oluyor biraz kendine saygin olsun.

Evet bugday aldigimiz dogrudur, malesef her bugdaydan her urun cikmiyor. Halkimizix buyuk bolumu makarna gurmesi oldugu icin anadolunun bugdayi ile yapilan makarnayi&pastayi begenmiyorlar.

Evet 2010'larda samanda ithal ettik yalan degil, fakat o zamanlar anadoluda buyuk bir kuraklik olmus idi ve artan hayvancilik ihtiyacimizi karsilayamadigi icin 20-30 ton saman getirttik romanyadan.

Bunlar normal olaylar, abartilara ve kiskirtmalara gelmeyin. Turkiye su an avrupada en buyuk 2. Uretimi yapiyor otomotiv sektorunde avrupada. %90 oraninda araba ve motor parcalari uretiliyor marmarada. Evet lisans altinda yapiyoruz ama bu bizim know-how kazanmamizi engelliyemiyor. Bir ambargo daha yersek sen gor ozaman cumbusu.

Su an elimizde 3-5 savunma sanayi urunu varsa o da 74 yeigimiz ambergodan dolayidir.

• saka gibi arkadaslar var....

yok 10 seneye kadar herseyımızı kendimiz yapacakmısız

yok motoru kendimiz yapacakmısız

biz once bugday uretelimde...sonra bunları yaparız ...

kendinizi kandırıyorsunuz....

2008 de yerli ucagımız goklerdeydı ...harbiden o ne oldu.....

abd ve israil den 90.000 ton (doksan bin ton) bugday alıyoruz ...

ne tank ı ne motorundan bahsediyorsunuz...

keklik gibi her soyle nene ınanıyor bizim halkımız...

inanmayın artık su duzenbazlara yahu ...
  • adını verdiğim kitabı okursan bunun bir şahlanma mı yoksa izin verilmemi olduğunu anlarsın.izin verilme derken görevimizi de görürsün orada.
  • Dizel motorda yapılır,hemde daha iyi olur.Bmc izmirde 8.3 lt dizel yapılıyor diye biliyorum.York ve HP egrileri zırhlı aracın ihtiyacına göre set edilirse konu hallolur diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: emre_virüs

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın.

O tankın motoru milletimin gücüdür; onlar ittirir nolacak

Eyyy avrıpa... sen kimsin yea..

• şu an için ortada bir motor olmasa bile ;
    bu konuların artık gündemde olması bile ;
    aslında motor yapmaktan daha büyük bir iştir ! :)

• qedo kullanıcısına yanıt
    Yine mi sen?

Mühendisinin emeğini ver arkadaş.

Kavram karmaşası yaşama

• montevo kullanıcısına yanıt
    kitabı edindim, en kısa zamanda bitiricem, teşekkürler.
  • ben ilk okumamı bitiremedim.o kadar sinri bastı ki.bi süre önce tekrar başladım.hem ayzılanalr hem şuanda olanlar derken iyice sinir bastı.ayrıca fetö terör örgütünün neden bi çok açtığının cevabı da var içerisinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teramit

quote:

Orijinalden alıntı: Moulder

Tümosan mevcutta traktör motoru yapabilen bir firma neden Avusturyalı firmadan destek alıyork ki. Biraz arge işine ağırlık verip tank motoru mu yapamıyor. Bence özelleştirilip inşaatçı Albayraklara verilince sıkıntı oldu. Keşke sanayici bir firmaya verilseydi.

emin ol traktör motoru da yerli değildir lisans ile üretiliyordur yada direkt ithaldir

Yok hakları kendisine ait, yine zamanında teknoloji transferiyle yerlileştirilmiş bir motor.
  • Motorunu yapmadan tank yapmak eşsiz bir etkafalılık örneği. Çomarlara hususi geliştirmişler atom bombası durduyor motorsuz tank özel üretim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soru Bankası

quote:

Orijinalden alıntı: AKTeknisyen

mtu konusunda yanılıyorsunuz. yerli tank motorunun ortaya çıkma sebebi konulan resmi olmayan ambargodur. parası neyse verelim satın alalım diye bir şey olsa şu an ambargo uygulanan devletler her istediklerini elde ederdi parasıyla değil mi sonuçta?

avusturya-almanya tarhin her döneminde ne kadar birbirlerine rakip olmuş olsalar da hep kardeş gibi kalmışlardır kan bağı sebebiyle. dolayısıyla birine yapılan ayıp diğerini de alakadar eder. biri hayır derse diğerinin de cevabı bellidir.

eğer siyasi anlamda çıkmaza girerseniz, sivilleri katletmek dışında elbette istediğiniz silahı başka ülkeden alsanız bile kullanırsınız ama takibindeki şartlara da maruz kalırsınız.

satılan mal için hiçbir devlet ambargo koyamaz, iplemezsiniz olur biter yazmışsınız.

babam iran asıllıdır. 20 yaşıdan beridir türkiyede kendisi. onun anlattıklarından ve ziyaretlerim sırasında kendi gördüklerimi de hesaba katarak;

sokaklarda modern araçların olmadığını düşünün, elektronik mağazaların kısıtlı olduğu-istediklerinizi almak için ülke dışına çıkmak zorunda olduğunuzu, birçok giyim mağazasının olmadığını, internet hızının evlerde max 0,1 mbit olduğunu, youtube vs neredeyse tüm video sitelerinin erişiminin olmadığını- vpn vs telafi etmediğini, yedek parça eksikliği yüzünden sürekli düşme tehlikesi geçiren-acil iniş yapmak zorunda olan uçaklara bindiğinizi, bindiğiniz uçaklarla avrupaya direk gidemediğiniz-türkiye veya katar gibi ülkeleri aktarma olarak kullanmak zorunda olduğunuzu, sanayi anlamında birkaç ülke hariç destek görmediğinizi-aksine sürekli üzerinize oynadıklarını, bugün bütün gençlerin aktif olarak kullandığı birçok kahveci, fast food vs mağazaların olmadığını, bütün bunlarla birlikte siyasal anlamda şimdiki gibi kısmen yalnız olduğumuzu da eklersek;

ben yerinizde olsam bu kadar kesin, emin, kolay konuşmazdım. aynısını size de tavsiye ederim.

Hocam ambargo falan yok.MTU motor satmam da demiyor.Siz bunu nereden duydunuz bilmiyorum ama proje safhasında iken bile Tankın tüm bileşenlerinin yerli olması öngörülüyordu zaten.Bizim MTU'ya müracaat edipte motor alamama gibi bir durumumuz şu anda yok.Bu konuda dediğim gibi bir bilen bulup sorun teyit edin diyorum.MTU'dan talepte bulunduğumuz onlarında red ettiğini ispat ederseniz tüm yazdıklarımı silmeye de hazırım.

Bu hafta merkel gelecek buraya işin ucunda TF-X projesi var (Tabi önce İngiliz başbakanı teşrif edecek) yani ambargo falan hikaye.İşin ucunda büyük paralar ve şu anda kimsenin bize ambargo uyguladığı falan da yok.Sektörden bir abinin dediği üzere "ambargo yediğiniz zaman bunu bilirsiniz" diye.öyle örtülü mörtülü değil yani ambargoyu dibine kadar his ederiz.

Satılan mal için konuşmak gerekirse takrar yazayım bir mal silah v.s sizin elinzde iken ve kullanabilecek durumda iseniz bu konuda inisiyatif tamamen sizdedir.74'te Kıbrıs ambargosu varken biz amerikan uçaklarını ve silahlarını kullanmıyormuyduk zan ediyorsunuz? Burada ki mesele elinizdeki silahlar değil daha sonra temin edeceğiniz silah mal yedek parça v.s gibi meselelerde satıcı ülkenin keyfine kalırsınız.o zaman size ister satar ister satmaz ama elinizdeki hiç bir silaha şunu yap deme ne yetkisi ne selahiyeti nede gücü yeter.Mesele ondan sonrası.

• Sevgili arkadaslar, konu sadece Altay degil. Bazilarizin bildigi uzere su an muharip 5. Nesil milli jet icin de yavas yavas ilerleyen bir projemiz var. Tumosan'in edinecegi motor tecrubesi ALTAY tankimiza daha performansli daha dusuk isi izi birakan ve nispeten sessiz bir motor uretmenin disinda TFX projesinde de muhtemelen milli jetin motoruna evrilecek. Bu tecrubeleri paket olarak dusunmek lazim. Devaminda balistik fuzeler ve elimizde mevcut olmayan iHA vb konularda bu tecrube bizim icin sart. Sifirdan da yapilir, ancak hizli ilerlemek icin know how'i bu asamada disardan almak bizim uretimimize katki saglayacktir.

Bu surec boyle yazdigim kadar basit degil tabi, bir o kadar eksik oldugumuz malzeme muhendisligimizin de gelismesi lazim. Potabsiyel bilim adami ve teknik eleman yetistirecek ekosistemi kurmamiz lazim. Bunlar da Evet demek ile veya her sene egitim sistemini corba haline getirmekle olmuyor. Once liakat, sonra cok calismak ve hedef koymak ile basarilabilecek seyler. Ozetle burada bunu tartisarak:) hic bir yere varamayacagimiz kesin.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.