Şimdi Ara

Almanyada Üniversite Okumak Kolay Mıdır?Önemli Lütfen Bakınız.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
6
Favori
14.917
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bazı sorularım var cevaplarsanız sevinirim :) 4-5 yıl önce giden kuzenimin tanıdığı 1.5 yıl hazırlık okumalısın geçemezsen gözünün yaşına bakmıyorlar diye mail attı fakat 2 sene önce arkadaşımın tanıdığı baya tembelmiş burdan 4 yıllık dandik bir ünv. kazanmış orda okuyormuş şuan benim aklıma takılan bu ve diğer sorular ama en önemlisi 1.5 yıl hazırlık okcuak mıyım geçemezsem şutluyorlar mı?

Merhabalar aklıma takılan bazı sorular var yardımcı olursanız çok sevinirim

vize işlemlerim çabuk sürer mi?

Devletin sunduğu 3 aylık Almanca Eğitimi mevcutmuş.Sizce bu yeterli midir?

Çoğu araştırdığım sitede Almanyada öğrenci olmak eskisi kadar zor değilmiş sizde buna katılıyor musunuz

Almanyada orta derece bir Almanca öğrenmen yeter diyorlar bu doğru mudur?

Almanyada paralı okullar 500 euro civarındaymış bu fiyatın içinde yatılı okulda dahil midir?

Burda herhangi bir 4 yıllık üniversite kazansam (örneğin su ürünleri 4 yıllık ) Almanyaya rahatlıkla girebilir miyim?

Almanca Sınavı ne kadar zor? Bir arkadaşımın kuzeni odukça tembelmiş fakat bu dediğim 3 aylık Almanca eğitimine katılmış ve Almanyaya gitmiş

Orada kira fiyatları 400-450 euro civarı diye araştırdım heryerde aşağı yukkarı bu fiyatlarda mıdır?

Herşey istediğim gibi oldu diyelim hangi okulları tercih etmemi önerirsiniz?

Cevaplarınızı bekliyorum çok önemli benim için :)

• Alman üniversiteleri bizdeki İngilizce gibi hazırlık sunmazlar.Okulların kendilerinin veya okulların anlaşmalı olduğu dil kurslarında dil kurslarına gidersin.Yani buna hazırlık denmez.Yanlış hatırlamıyorsam DSH sınavı vardı.Gitmek istediğin üniversitenin DSH sınavı için puanı alabilirsen o üniversiteye başvurabiliyorsun.Yani bu 2 ayda olabilir bir yılda olabilir.

Buradan hangi seviyede Almanca ile gittiğine bağlı ve Almanya'da ki çabana bağlı.Valla kardeşim , tanıdığın Almanya'da okuyor tamam ama nerede TUM mu RWTH mi ? Yoksa vasat bir üniversite mi ? Burada vasatın üstüne çıkamayan biri asla yurtdışında üst düzey okullarda okuyamaz.Muhtemelen tanıdığın eyalet içinde orta çapta tanınan bir üniversiteye girmiştir orada okuyordur.

Vize işlemlerinde çok dikkatli olman gerek , evrak eksik vermeyeceksin , eğer verirsen vize alamazsın.

Devletin sunduğu Almanca kursu bilmiyorum , bilen varsa olabilir.

Almanya'da okulların harçları eyaletten eyalete göre değişiyor.Kimisinde ücretsiz kimisinde cüzi miktarlar.

Türkiye'de makine mühendisliği kazanırsan , Almanya'da da makine mühendisliği okursun veya dersleri arasında çok fark olmayan bir bölüm.Yani ben burada su ürünleri kazandım , orada tıp okurum diyorsan alamazsın

DSH sınavından yeterli puanı aldığın zaman , dersleri anlayabilecek seviyede olursun zaten.Ama Almancanın , Almanlardan farkı olmaması gerekiyor yani anadile yakın

Kira fiyatları için google'da araştırabilirsin.Bir Munich var bir Bremen var.

Sadece Türkçe bilerek Almanya'da ücra yerlere gitmedikçe ihtiyaçlarını rahatça giderirsin.30 a yakın şehir gördüm , nerdeyse hepsinde yabancı olarak Türkler baskındı.

Ama ilk bloke hesap olayını hallet

• quote:

Orijinalden alıntı: bekow238

Arkadaşlar bazı sorularım var cevaplarsanız sevinirim :) 4-5 yıl önce giden kuzenimin tanıdığı 1.5 yıl hazırlık okumalısın geçemezsen gözünün yaşına bakmıyorlar diye mail attı fakat 2 sene önce arkadaşımın tanıdığı baya tembelmiş burdan 4 yıllık dandik bir ünv. kazanmış orda okuyormuş şuan benim aklıma takılan bu ve diğer sorular ama en önemlisi 1.5 yıl hazırlık okcuak mıyım geçemezsem şutluyorlar mı?

Çoğu araştırdığım sitede Almanyada öğrenci olmak eskisi kadar zor değilmiş sizde buna katılıyor musunuz

Almanyada paralı okullar 500 euro civarındaymış bu fiyatın içinde yatılı okulda dahil midir?

Burda herhangi bir 4 yıllık üniversite kazansam (örneğin su ürünleri 4 yıllık ) Almanyaya rahatlıkla girebilir miyim?

Almanca Sınavı ne kadar zor? Bir arkadaşımın kuzeni odukça tembelmiş fakat bu dediğim 3 aylık Almanca eğitimine katılmış ve Almanyaya gitmiş

Orada kira fiyatları 400-450 euro civarı diye araştırdım heryerde aşağı yukkarı bu fiyatlarda mıdır?

Diğer konular hakkında birşey diyemeyeceğim ama 3 ayda yeni bir dil öğreniyorsan, mühendislik falan okuma direk dil kas. Çok daha fazla para kazanırsın.

O 500 euro harç parası diye biliyorum.

Bunun dışında Almanya'da okumak istediğin bölümün muadilini burda kazanmak zorundasın. Su ürünleri kazanıp, Makine Mühendisliği okuyamazsın.

Mühendislik okuyacaksan, TU9 tabii ki de...

Bunların cevaplarını biliyordum, diğerlerine yardım edemiyorum. Üzgünüm.

• cevaplarınızdan dolayı çok teşekkür ederim zaten atıyorum ağrıda işletme kazanırsam (işletme okumayı düşünüyorum) zaten hiç okumıyayım dediğim gibi :) dediğiniz gibi değişe biliyormuş fakat şunu anlamadım burdaki üniversiteye mi anlaşmalı dil okulu mu okucam yoksa ordaki üniversiteye anlaşmalı mı dil okulu okucam ?

Valla kardeşim yanlış anlamayın ama ordan burgen ünv. si (atıyorum) kazandım almanyanın en kötü okullarındandır ama Türkiyede işe girdiğimde burgen de okudum dersem ha o kötü bir ünv. miş demezler Almancama ve İngilizceme bakarlar (AKD de 3. seviye ing. bilgim mevcut ) Almancamın bittiği yerde cümle kuramazsam ingilizce konuşurum o sorun değil açıkçası illaki anlaşırım diye düşünüyorum :D

Almancayı adam gibi öğrenememekten korkuyorum yani sınavda başarılı olamazsam güle güle diyolarmış öyle bir sorun var herkesin istediği gibi normal bir Alman okuluna gitmek istiyorum ama onunda bazı riskleri var deidğim gibi kalırsan güle güle diyolarmış o sorun .Normal bir Almanca (3. seviye örneğin) Kısa sürede kapar mısın o kadar sıkıntım yok açıkçası hayatı öğrenmek istiyorum orda hayatı öğrenicem çünkü benim tüm işim bilg. orda net bulma şansım olamaya bilir elektrik faturasını önemserim vs. kapalı kalır.bende duvara bakıcağıma ders çalışırım aşırıda her yere gitmem öyle :D yani düzeliceğime eminim :D

Geçiceğime eminim ama risk var işte :/

her neyse üstteki sorumu cevaplarsanız çok sevinirim beyler :) Beni pek destekleyen yok içimi döktüm kusuruma bakmayın lütfen :)

• Herhangi bir dil okulu okuman yeterli. Dil okullarinin bu sürecteki görevleri seni dil sinavina hazirlamak oluyor. Üniversite ile dili ögrenme süreci birbirlerinden ayri iki sürec.(Cogu üniversite icin gecerli olan durum bu.) Ancak dili ögrendikten sonra(yine cogu üniversite icin gecerli olmakla birlikte birkac istisna üniversite mevcut) üniversiteye basvuru yapabiliyorsun.
  • O değil de TUM'da harç kalktı + Semesterticket geldi. Derslerin de o kadar zor olduğunu düşünmüyorum bir şekilde geçilir. Almancan varsa direk başvur kabul de alırsın. Almancan varsa yine Münih'te iş de bulursun para sıkıntın da olmaz. Münih pahalıdır ama yani iyi de kazanırsın. Okulu da bitirirsen Türkiye'de belki elde edemeyeceğin sağlamlıkta bir diploman olur. Ha ama derslerden yüksek notla geçmek zor çünkü çok fazla bilgi yüklüyorlar. Şu ara elektrotechnik diplomunu 1.0'la bitirecek Türk bir arkadaş var ama o ayrı. Bachelor sisteminde ise sanmıyorum ki biri 1.0 ile bitirsin. Zor değil ama ömrünü yiyor okul adamın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

O değil de TUM'da harç kalktı + Semesterticket geldi. Derslerin de o kadar zor olduğunu düşünmüyorum bir şekilde geçilir. Almancan varsa direk başvur kabul de alırsın. Almancan varsa yine Münih'te iş de bulursun para sıkıntın da olmaz. Münih pahalıdır ama yani iyi de kazanırsın. Okulu da bitirirsen Türkiye'de belki elde edemeyeceğin sağlamlıkta bir diploman olur. Ha ama derslerden yüksek notla geçmek zor çünkü çok fazla bilgi yüklüyorlar. Şu ara elektrotechnik diplomunu 1.0'la bitirecek Türk bir arkadaş var ama o ayrı. Bachelor sisteminde ise sanmıyorum ki biri 1.0 ile bitirsin. Zor değil ama ömrünü yiyor okul adamın.

Aynen abide benim ömrüm site üzerine kurulu cidden başarılıyım 1-2 iş teklifi geldi 1-2 sene önce ama ben en iyisi olmak isityorum derslerdede bundada ve bilg. hayatımı yedi bildiğina ama site konusunda çoğu site yapımcısına göre seo bilgim konu bilgim daha yüksek bunu idda ede bilirim.Fakat bunu yaparken okuldaki ders notlarım düştü yani temelde eksiğim var açıkçası...Almanca bilgim 0 onu öğrenmem şart ayrıca seviye 3 ing. bilgimin yanında 4 e kadar alınmış bir ing. kursum var ( 1 seviye kaldı ) 1 ay sonra okul açılıyor okul dersleri var sonra temelim bok gibi 9. sınıfa hazırlanmam lazım 12. sınıfta kalmamak için yine o derslere gzatmam lazım dershaneye gidicem oda zaman yicek ayrıca almancada öğrenmem lazım :D yani çoğu admin kızıcak ama nolur banlamasın durumum bok gibi ve sıçtım net yani.Biyerden başlıcam başlamam gereken yer çok ama nereden ? o biraz zor hangisi daha kolay olur kolyı bitireyim diyorum yeni bir dil zaten başlı başına zor.1 senem var neyseki artık yavaş yavbaş halledicem ama ciddi zor hepsine asılırsam mümkün deil 1 sene uzar onun için %40 ders (barajı geçicek şekilde çalışıcam ) %60 da dil öğrenme üzerine bir çalışmam olucak

• quote:

Arkadaşlar bazı sorularım var cevaplarsanız sevinirim :) 4-5 yıl önce giden kuzenimin tanıdığı 1.5 yıl hazırlık okumalısın geçemezsen gözünün yaşına bakmıyorlar diye mail attı fakat 2 sene önce arkadaşımın tanıdığı baya tembelmiş burdan 4 yıllık dandik bir ünv. kazanmış orda okuyormuş şuan benim aklıma takılan bu ve diğer sorular ama en önemlisi 1.5 yıl hazırlık okcuak mıyım geçemezsem şutluyorlar mı?

Türkiye'de özel bi ünide burssuz eczacılığı kazanıp,almanya'da bunu okuyabilir miyiz peki? Yıl sonu ortalamam,biylojim,kimyam pek parlak değildir.Yani üni kazanmamız yeterli oluyor mu? Ders notlarına bakıyolar mı?

• bu konuda bilfim var ben yardımcı olayım evet yeterli oluyor.Fakat 4 yıllık bir ünv. kazanmanız geekli 2 yıllıksa olmaz :) Almanyada ygs vs. yok o yüzden orda lise başarına bakıyorlar burdan giden bir öğrencinin ise öss sine ve lise diplomasına bakıp onun nerelere gidebileceğini sylüyorlar

Almanyada ciddi derecede fazla okul var o yüzden çok düşük bile olsan illaki bir yere girersin buna bağlı olarak sanırım düşük seviyede okula girdiysen düşük seviyede almanca bilmen yeterli oluyor diye duydum fakat okula görede değişe biliyor :)
  • bekow238 B kullanıcısına yanıt
    merhaba kardeş şu dedigini anlamadım mesela ben burda bilgisayar müh kkazandım fakat orda diş hekimlipi okuma sansım yokmu
  • quote:

Orijinalden alıntı: okandevrim

merhaba kardeş şu dedigini anlamadım mesela ben burda bilgisayar müh kkazandım fakat orda diş hekimlipi okuma sansım yokmu

yok akrdeşimde ben konuyu soru amaçlı yazdım zaten :)
  • Sanırım durumumuz aynı kardeş inşallah vardır gırebılecegımızz bir dış hekımlıgı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Sanırım durumumuz aynı kardeş inşallah vardır gırebılecegımızz bir dış hekımlıgı

valla 190 alıp ağrı mağrı biyeri kazanıp almanyaya aldırıcam kesin kararım ama şu dil kursu fiyatlarını net öğrenseydm ona göre almanyada dil öğrenme veya burda dil öğrenme gibi seçenkleri değerlendirirdim.İnş. birileri cevap verir
  • quote:

quote:

Sanırım durumumuz aynı kardeş inşallah vardır gırebılecegımızz bir dış hekımlıgı

valla 190 alıp ağrı mağrı biyeri kazanıp almanyaya aldırıcam kesin kararım ama şu dil kursu fiyatlarını net öğrenseydm ona göre almanyada dil öğrenme veya burda dil öğrenme gibi seçenkleri değerlendirirdim.İnş. birileri cevap verir

Selamlar,

Almanya'da alacağın bir akademik yıl (9 ay) dil eğitimi maliyeti 5000 EURO gibi düşünebilirsin, konaklama + yaşam giderlerini de aylık nereden baksan 500-700 EURO arasında olacağını düşünmen gerek.

* Üniversitenin sağlayacağı kısa dönem Almanca kursları yeterli olmayacaktır lisans programına başlayabilmen için, 9 ay bile yeterli olmaz normal şartlarda.
    * ÖSYM sınavları sonucunda ancak kazandığın bölümü okuyabilirsin Almanya'da, diğer söylenenlere itimat etmemek gerekli çünkü garanti değil. Geçen senelerde Biyoloji bölümünü kazanıp Almanya'ya tıp okumaya gidenler hep hüsranla karşılaştı.

• quote:

Orijinalden alıntı: WoraZ

quote:

quote:

Selamlar,

Almanya'da alacağın bir akademik yıl (9 ay) dil eğitimi maliyeti 5000 EURO gibi düşünebilirsin, konaklama + yaşam giderlerini de aylık nereden baksan 500-700 EURO arasında olacağını düşünmen gerek.

* Üniversitenin sağlayacağı kısa dönem Almanca kursları yeterli olmayacaktır lisans programına başlayabilmen için, 9 ay bile yeterli olmaz normal şartlarda.
    * ÖSYM sınavları sonucunda ancak kazandığın bölümü okuyabilirsin Almanya'da, diğer söylenenlere itimat etmemek gerekli çünkü garanti değil. Geçen senelerde Biyoloji bölümünü kazanıp Almanya'ya tıp okumaya gidenler hep hüsranla karşılaştı.

peki bu Almanca eğitimini Türkiyede almam ne kadar sağlıklı olur ? Ayrıca Ben akademik bir dil değil Tesdaf sınavından geçmeye yetecek kadar bir dil öğrenmek istiyorum.Almanyada okuyan arkadaşımın kuzeni burda hiçbirşey tutturamamış adam gibi ağrıda bir yere yazılığp kaydını Almanyaya geçirmiş ardından 3 aylık bir eğitime girip sınavına girip geçmiş.

Dediğiniz kurs maliyeti hem çok pahalı hemde süresi uzun diye düşünüyorum.Belki dediğiniz eğitim prestijli okullar için geçerlidir ama ben orta veya düşük seviyedeki okulları düşünüyorum en azından 1. seviye ( youtubevideolarından öğrendim ) Almanca bilgimi 3. seviyeye çıakrtmam zor ama imkansız değil diye düşünüyorum.Fakat bu tarz 3 aylık dil okullarında neler oluyor neler olmuyor onarı net bir şekilde bulamadım

• bekow238 B kullanıcısına yanıt
    Hayal kurmayin, TestDaf ya da DSH, bu iki sinavdan birini gecmek icin min. 1 akademik yil dil egitimi gereklidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WoraZ

Hayal kurmayin, TestDaf ya da DSH, bu iki sinavdan birini gecmek icin min. 1 akademik yil dil egitimi gereklidir.

orda kuzenini okutam kız arkadaşımla konuşuyorum sadece bilmen gerekenleri biliceksin profosor olmıcaksın dedi benede haklı :) Ayrıca ingilizce kursundaki hocamın arkadaşı yurtdışı eğitim danışmanı onada mesaj attım ağırlıklı olarak bu soruyu sordum bakalım ne tür cevap alıcam :) açıkçası aşırı orun değil eğer 8 ay içinde halledemezsem seneyede kaya bilir :) ama 1. önceliğim bu sene bitirmek hayırlısı :)
  • Peki buradaki kazanılan üniversiteye bakıyorlar mı ? Sonuçta bi Boğaziçi işletmeyi kazanmak var birde atıyorum adı duyulmamış özel üniv. burslu girmek var ama ikisi çok ayrı şeyler sonuçta
  • Bakmıyorlar. Not ortalaman önemli olan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LanetolasiBerk

Bakmıyorlar. Not ortalaman önemli olan.

Haklısınız :) Ygs , lys ayrıca lise not ortalaman oldukça önemli fakat şöylede bir gerçek varki Almanya ünv. bakımındna oldukça gelişmiş ve her puan seviyesine göre ünv. yi tercih edebilirisniz.Ve Türkiyede veya Almanyada açık kalmazsınız çünkü Almanyanın genç nüfusa ihtiyacı vardır Türkiyede ise Almancanın iyi bir seviyede olması buna + olarak o kültürü yaşayıp orada kaldıysan sizi havada kaparlar :)

Kısaca şöye özetliyeyim tüm sınavlara gridiniz 185 yaptınız burada bi 4 yıllık ünv. kazandınız (baraj 180 bilmiyenler için) Ve lise not ortalamanızda vasat durumda illaki 1-2 tane ünv. size göre çıkacaktır.Bu ünv. lerden birine atıyorum Fraun ünv. si diyelim Almanyada zaten genç nüfus var oraya girersin açıkta kalıcğaını hiç sanmam ama yapamadın Türkiyeye geldin diyelim iş başvurusunda hmm Fraun ünv. si çok kötüymüş snei alamayız asla demezler rahat olabilirisn o ünv. yi görünce bu çocuk almanyaya gitmiş ve dili müthiş derecede vardır bizim için önemli der sen burda normalde Ağrı ünv. sini kazanırken hop en değerli kişilerden biri oldun :) Belki yıldız teknikteki birini alıcaklardı sen cazip gelmişindir onun yerine snei almışlardır ;)

Birde şu puan işine geri dönersek eğer ben her siteye baktım asla not ortalamasıyla alıyoruz demiyorlar açıkçası... Testdaf seviyene göre 3. seviye olrsan çoğu okul 4-5. seviye olursan tüm okullara gire biliyorsunuz yazmaktadır fakat illaki seviye bölme sistemi vardır dediğinz gibi...

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.