Şimdi Ara

Almanya ucuz diyenler. 1 haftalik aldiklarim ve fiyati 170 euro ! (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
420
Cevap
8
Favori
25.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Almanyadan normal vatandaş taxi çıkması araba alabilliyor mu ? yani taxi plakası olmadan şöyle mesela ?
    https://www.autoscout24.com/offers/mercedes-benz-e-200-e-200-cdi-t-blueefficiency-taxi-diesel-beige-efeb8cdd-99de-4bf9-b40a-79b4b3202b22?cldtidx=9
  • Güzel kardeşim gel o zaman o güzel ülkemize, madem bu kadar hükümet yalayıcısısın, burada yaşa görelim. Ama yooook Almanya tatlı değil mi, burada şikayet et ülkemi özledim diye zırla ama orada kalmaya devam et :)
  • Merhaba arkadasim
    Yazdigin rakamlar ürünler dogru buna söyleyebilcek sözüm yok ama o 100 euro videolarindaki insanlarin ki de dogru. Onlarda aldiklarini ve ödediklerini gösteriyor. Insanlarin ihtiyaclari almak istedikleri farkli olabilir.Avrupadaki türklerin hepsinde su durum var Türkiye cok iyi biz burda öldük bittik vs. Peki niye hic kimse yurduna özlemini cektikleri ülkeye dönmüyor? Sebebi bence cok basit. Almanya sosyal bir devlet. Hep insanlara market harcamalarindan vergilerden ödemelerden bahsediyorsunuz. Devletin size sundugu imkanlardan da bahsedin. Cocuk yardimi, dogum yardimi, kira yardimi, yillik izinleriniz, mesai kaldiginizda normal ücretinizin ne kadar fazlasini aldiginiz, hastanelerde muayene ya da ameliyat olmak istediginizde odediginiz paralar.
    Türkiyedeki herkesi sizin gibi dolabini doldurabiliyor saniyorsunuz ya cok büyük yanilgi icerisindesiniz. Bu ülkede insanlar iki kilo ucuz patates, sogan alabilmek icin tanzim satis cadirlarinin önünde kuyrukta bekledi. Eger bunlari bilmiyorsaniz arastirabilirsiniz. Hatta bence bu ülkeye gelin yasayin tekrar yorumlarinizi alalim.

• 2.5 kg kıyma almış burda asgari ücretli 1 kg zor alıyor.Yani sırf kıymadan koymuş çocuğu almanlar .
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeerNet*

adam dalga geçiyor
    Konu sahibi arkadaş dalga değil d...k geçiyor a.
    Konu sahibi arkadaş. Sen Almanya da ne iş yapıyorsan artık buraya gel aynısını yap, buradaki maaşınla da aynı alışverişi yap bakalım nasıl oluyor. Ala......cı seni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: engineer037

quote:

Turkiyede euroya vurunca daha ucuza alirdin pahali almanya, ama TL nin degeri dusuk olunca farkli gorunuyor dedi.

Türkiye'de kim euro'yla maaş alıyor. Kardeşim sen de hiç bi matematik, mantık yok. Almanya'da asgari ücret brüt 1500 euro. Türkiye'de asgari ücret 2500 TL.
    Asgari ücret demek minimum seviyede geçinebilecek şekilde verilmesi gereken maaştır. Bundan dolayı Almanya'daki asgari ücretle alınacak temel gıdaların Türkiye'de de alınması gerekir.
    Bundan dolayı 1500 alman birimi = 2500 türk birimi dersek. Senin aldıkların toplam 170 birim tutmuş. Doğru orantı yaparsak Türkiye'de 283 türk birimi yapması gerekir. Şimdi gel Türkiye'ye ve en ucuz marketlerden biri olan BİM'e gel bakalım 283 TL'ye Almanya'da aldıklarının yarısını alabiliyor musun? Ayrıca aslında BİM ile senin Almanya'da alışveriş yaptığın firmadaki ürünleri birebir kıyaslayamız çünkü Almanya'da ürün kalite standartları Türkiye'ye göre çok yüksekte. Mesela biz türkiye'de çikolaya yemiyoruz resmen. Çikolata, süt, fındık oranları Türkiye'ye göre daha yüksek. Bu diğer ürünlerde de bu şekilde.
    trde asgari ücretin 2500 olduğunu nerden çıkardın peki ?

• siz bu goy goyu çok seviyorsunuz diye meyvelerden gidicem çünkü türkiyede meyveyi kiloyla alıyoruz ohhh banyoda yapalım onlarlar;

1kg kiraz 4 euro
    1 kg nektarin 2,5 euro
    1 kg seftali 3 euro

diyorsunki kiraz'ın 1 kg'mı 4 birim https://www.migros.com.tr/kiraz-kg-p-19fae1a bak burada 16 birim

1kg nektarin 2,5 birimhttps://www.migros.com.tr/nektarin-beyaz-kg-p-1a0e2a8 13 birim

1kg şeftali 3 birimhttps://www.migros.com.tr/seftali-kg-p-1a0b7b0 8,5 birim

dicen ki birimle paranın ne alakası var biri euro biri tl, kur farkları ülkeleri alakadar etmez, ölçüm yapılacaksa miktar üzerinden kaç birim verdiğinle ölçülür.

• birisi şu adama İTHAL OLMAYAN kuzu etinin kilosunun 65-75 lira olduğunu,
    kirazın kayısının 10 lira olduğunu
    VE TARİHTE İLK DEFA İNSANLARIN DİLİMLE KARPUZ ALDIĞINI söylesin
    peynir 40 lira tereyağ 50-60 lira

adam 5 kilo kuzu 2,5 kilo da kıyma almış haftalık!
    ulan şu almanyada yaşayanlara gel de sinir olma
    şurda 2 ay yaşasındanlar arkalarına bakmadan götün götün almanyaya kaçarlar
    burda yaşayabileceğin düzeyde en ucuz kira 1200 den başlıyor
  • Konu sahibi helal olsun sana
    Milletle saglam maytap gecmisin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayatımda 1 tane akıllı gurbetçi görmedim. Adamların ülkesinde yaşayıp bir de adamlara laf atıyor ya, bu kadar ikiyüzlülük de görmedim. Umarım Almanya bir yasa falan çıkarır da bu tipleri geri yollar, gelsinler rezilliği yaşasınlar bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nasri32 -- 18 Haziran 2019; 14:56:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanya ile Türkiye 'yi karşılaştıranları gördükçe gülüyorum artık yaa. :) Yok böyle bir şey bir bunlar bir de Suriye 'li konusu açanlar devam edin devam topunuzu temizlediler mi görürüm ben sizin. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: gustawa

hala anlamamışsınız kiraz pahalı dediğiniz şeye 4euro demişsiniz Türkiyede 12-15tl arası

Almanyada 1500/4 = 375kg Türkiyede 2000/12 = 166kg alabiliyorsunuz pahalı dediğiniz şeyden.
    Bırakın şu aldığınız eşyaları tl ile çarpmayı. Maaşınızıda tl ile çarpın o zaman. 15bin tl maaş alıyorum 1kilo kiraz 24tl yazın. öyle kafanızda kurun
    anlamaz hocam zamanında çok anlattık kendi istedikleri gibi görüyorlar
  • benimkucukbebegim kullanıcısına yanıt
    Bazıları da Almanya ile karşılaştırılmaz diyor. Bulgaristanla karşılaştırınca da gıda fiyatları pahalı. Bulgaristan'da dana biftek kilosu en düşük 10 Leva, resmi asgari ücret 420 Leva. Bizde dana biftek kilosu en düşük 50TL. Bulgaristan'daki 2.el otomobil fiyatları da bize göre en az 2-3 kat daha uygun. Her açıdan pahalıyız. Bunu kabul etmemek için 40 takla atıyorlar.
  • nasri32 N kullanıcısına yanıt
    Akıllı iyi gurbetçi var da azınlıktalar. Gurbetçi bir komşu abimiz var o ve cocukları akıllı. Yazın tatile geldiklerinde buluşuyor geziyoruz. Öyle hava atmalar falan yok, para giyim gösterişten cok akla ve kültüre önem veriyorlar. Ve o gurbetçi arkadaşımızın söylediği şu şey beni en cok utandıran şeydir: "Türkiye yazın gelinip gezilecek yer, onun dışında durulacak yer değil" Diktatör severlerin utanması gerekli, onların yerine ben utanıyorum.
  • Geri zekalı mısın ya da ironi mi yapıyorsun anlamadım. 3 Euro yu TL ye çevirip fiyat pahalı demek neyin kafası?
    Benim elime aylık 2800 Euro para geçiyor. Şuanda Türkiye şartında bu para 18000 TL yapıyor. Siz Türkiye de hangi işte hangi fabrikada 1 ayda 18 Bin TL alıyorsunuz? Madem TL ye çeviriyorsun bunu açıkla bakalım. Ben her hafta Türk marketten etimi alıyorum yiyorum. Kırmızı et de beyaz et de balık da yiyorum. Ben buraya geldim geleli 1000 Euro yu geçemedim harcamalarda.
    Bak gece çalışıyorum 8 saat
    Haftanın 5 günü
    Gece maaşlar 2x oluyor. Firmadan firmaya değişir. Fakat 3 katı diye bir şey yok. Bunu unutun söyleyen ya da yazanlar da yalan ya da kafadan atıyor.
    Cumartesi pazar tatilim var.
    2800 Euro da maaş var.

Ayrıca Almanya'da ASGARİ ÜCRET DİYE BİR ŞEY YOK. GEREKSİZ GEREKSİZ YAZMAYIN ARTIK.

Bir de vasıfsız iseniz Almanya'da iş falan bulamazsınız. Deneyimli ya da Vasıflı eleman burada iş bulur. Bunu peşinen söyleyeyim. İş başvurusu için bir ton evrakla uğraşıyorsunuz. Almanca bilmeniz şart. Başlangıç seviyesi falan sizi kurtarmaz. Bir de Almanya da dönerci açarım berber açarım falan düşünüyorsanız hiç gelmeyin. Her yer berber dönerci dolu. Sonra kazanamıyoruz dersiniz.

dil öğrenin dil. Dil öğrenseniz bile burada anlayamayacağınız bazı kelimeler zaten olacak.

• 170liraya türkiyeden 10 parça alırız. Sen 170euroya baya şey almışsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ya arkadaşlar ben almanya ya geleli 6 ay oldu burda herkes ÇOK mutlu ! Tek sıkıntısı havanın bozuk olması bununde sebebi çok yeşillik var oda yağmuru çekiyor. Ben ormanın yanında oturuyorum ( yakın mesafede fabrikalarda var) hava çok temiz değil bu yüzden. Ama şunu çok net söyleyeyim karı koca çalışan 2 bin erden ayda 4000 euro gelir olan bir çifte 1.000.000 TL verin git Türkiyede yaşa deyin. Gitmez ! Yaşamaz ! Aptal olan insanların diğer Aptal insanları kandırmasından bıktım gerçekten.. A haber tadında okuyorum sadecd

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gelirler birim cinsinden bir birine yakınsa, KURU ÇEVİRMEZSİN. Kur diye bir şey yok.

orada 2000 alıyorsan 170 ödemişsindir demektir.
    burada 2000 alıyorsan 170 tutuyorsa dediğin gibi, hayat her yerde pahalı olmuş oluyor.

orta okul bilgisi diye unutuluyor sanırım.

bunu anlayamıyorsan veya kur çevirmekten kendini alamıyorsan eğer: Daha basit örneklerden yürümelisin.
    Örneğin orada aldığın maaş ile orada kaç adet bira alabiliyorsun burada yaşarsan aldığın maaş ile kaç adet?
    orada çalışırken kaç ayda x marka arabayı alabiliyorsun, burada çalışırken kaç ayda aynı arabayı alabiliyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emberci -- 18 Haziran 2019; 20:46:45 >
  • burada 170 değil 270 değil 370 değil 470 liraya bu alışverişin yarısını bile yapamazsın. boş troll konusu.
  • 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.