Şimdi Ara

Allah kızılderililere neden ulaşmadı ? Ya da elçi göndermedi ? (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
358
Cevap
1
Favori
13.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
62 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam blokladım geçtim gitti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AnondraX kullanıcısına yanıt
    İmtihan denen olgu bu zaten. Dediğin gibi herkesin kesin surette şüphe duymaksızın inanacağı şekilde olsaydı dünya hayatının, ölümün, şeytanın insanları saptırma görevinin, iyi kötü ayrımının vs. ne anlamı kalacaktı?

Sen sınavda çıkan soruların cevaplarını herkes bilsin istiyorsun. O zaman sınav niye yapılıyor?

Fetö gibi oluşumlar diyorsun ama bak yeni din olarak çıkmıyor hiçbiri, neden? Madem senin bahsettiğin kadar kolaysa neden olmuyor bu?

Teknoloji haşa yaratıcıya ihtiyacı ortadan kaldırıyorsa, şuan insan ya da hayvan herhangi bir canlıyı birebir "yaratabiliyor" olması lazım. Bilimin herşeyi açıklayabiliyor olması lazım. Mesela en basitinden zaman kavramını. Madem teknoloji insanoğlunu tanrılaştırdı, o zaman neden ölüme engel olunamıyor? Madem insan artık aciz değil, "yaratıcıya ihtiyacı kalmadı", neden zamanı durduramıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: cuguli19

Kafanız bu kadar alıyor evrim her şeyi açıklamaz.

Evrim Diyalektik materyalizmin içinde yoğrulur.

Diyalektik Materyalizm , Deizm teizm Satanizim Metafizik her ne varsa alayını tarihin karanlık sayfalarına gömer.

Alıntıları Göster
    😃

Neyi açıklayıp-açıklamadığını biliyorum, yazdıklarımı ya anlamadın yada işine gelmedi.

Verdiğin cevaptanda belli.

Materyalizmiş...

• cakiyyyy C kullanıcısına yanıt
    hangimiz istedi bu coğrafyada doğmak. Ana baba hariç geriye kalan herşey senin elinde hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sonic.Storm

İmtihan denen olgu bu zaten. Dediğin gibi herkesin kesin surette şüphe duymaksızın inanacağı şekilde olsaydı dünya hayatının, ölümün, şeytanın insanları saptırma görevinin, iyi kötü ayrımının vs. ne anlamı kalacaktı?

Sen sınavda çıkan soruların cevaplarını herkes bilsin istiyorsun. O zaman sınav niye yapılıyor?

Fetö gibi oluşumlar diyorsun ama bak yeni din olarak çıkmıyor hiçbiri, neden? Madem senin bahsettiğin kadar kolaysa neden olmuyor bu?

Teknoloji haşa yaratıcıya ihtiyacı ortadan kaldırıyorsa, şuan insan ya da hayvan herhangi bir canlıyı birebir "yaratabiliyor" olması lazım. Bilimin herşeyi açıklayabiliyor olması lazım. Mesela en basitinden zaman kavramını. Madem teknoloji insanoğlunu tanrılaştırdı, o zaman neden ölüme engel olunamıyor? Madem insan artık aciz değil, "yaratıcıya ihtiyacı kalmadı", neden zamanı durduramıyor?
    Canlılık basit bir DNA dan ibaret olduğunu tüm tıb alemi bilir.

Yaratılmaz dediğin DNA:

http://www.bilim.org/yapay-dnaya-sahip-ilk-canli-laboratuvar-ortaminda-yaratildi/

Merak etme senin birebir kopyanı dahi laboratuar ortamında yaratırlar.

O zaman nasıl bir kılıf bulacaksınız merakla bekliyorum.

Malum sizin zihniyetinize Emperyalizmin biraz daha ihtiyacı var.

• gosHawk. kullanıcısına yanıt
    Etraf bunlarla dolu, eleştriyi bile başka yerlerinden anlıyorlar.Adam küfür ederim diyor birde!

• quote:

Bilim insanları yapay DNA'ya sahip ilk organizmayı üretmeyi başardı. Bilindiği gibi her organizmanın genlerinde DNA bulunur. Bu DNA'nın yapısını oluşturan sarmal iplik çiftleri birbirlerine A,T, G ve C olarak bilinen dört farklı bazla bağlıdırlar. Bu yeni organizmaya araştırmacılar X ve Y adını taktıkları iki yeni baz eklediler. Böylece bildiğimiz kadarıyla evrimin milyarlarca yıllık süreci boyunca ne Dünya'da ne de evrenin geri kalanında eşi görülmemiş bir DNA formu yaratıldı. Dikkat çekici bir şekilde yarı-yapay organizma olağan bir şekilde kendini çoğaltmayı başardı ve bunu yaparken de yeni yapay DNA'sını korumayı başardı. Gelecekte, bu çığır açıcı gelişme yüksek gelişmişlik düzeyine sahip canlıların yaratılmasını da sağlayabilir. Dört bazlı DNA'nın asla izin veremeyeceği garip ve mucizevi şekilde davranışlar sergileyen bakteriler, hayvanlar ve insanlar…

Tamamlanması 15 yıl süren bu çalışma bugün (7 Mayıs) Nature dergisinde yayımlandı (doi:10.1038/nature13314 ). Sıradan DNA'da karşılıklı iplikçikler sarmal çifti oluşturarak birleşirler. Bu iplikçikler birbirlerine dört farklı baz ile bağlıdırlar, adenin (A), timin (T), sitozin(C), ve guanin (G). A her zaman T ile bağ yapar, C ise her zaman G ile eşlenir. Böylece baz dizilimleri ile oldukça basit bir "dil" oluştururlar. Birkaç düzine eşlemeyi uzun bir DNA iplikçiği oluşturacak şekilde yanyana geitirirseniz bir gen elde etmiş olursunuz. Bu genler organizmaya belli bir proteini nasıl üreteceğini söyler. Eğer bir iplikçikteki bazların sıralanışını biliyorsanız, yukarıdaki kuraldan hareketle, karşıdaki iplikçiğe ait bazların dizilimini de bilmiş olursunuz. Bu "bütünleyicilik" DNA sarmalının tam ortadan bölünerek kendisini kopyalayabilmesini sağlar. Bu da yaşama ait en önemli işlemdir.

Bu yeni çalışmada, Scripps bilim insanları E.coli bakterisinin DNA'sına yeni baz çiftlerini eklemenin bir yolunu buldular. X ve Y harfleri ile gösterilen bu bazların asıl kimyasal isimleri "d5SICS" ve "dNaM". Bu çalışmayı öncülleyen test tüpü çalışmalarında bu iki kimyasalın DNA'yı ikiye bölen ve onu kopyalayan enzimlerle uyumlu oldukları bulunmuştu. "O tarihlerde bu baz çiftlerine sahip organizmalara ilerleyebileceğimizi düşünmemiştik," diyor Denis Malyshev, araştırma raporunun yazarı. Ne iyi ki yanılmışlar.

Nature dergisinde tamamıyla yayınlanan rapor, araştırmanın detaylarını öğrenmek isteyenler için okumaya değer. Burada ise özet geçeceğim. Önce, bilim adamları bir E.coli bakterisini yeni kimyasalları (d5SICS ve dNaM) hücre zarından geçecek şekilde değiştirdiler. Sonra bir XY çifti içeren DNA plazmidini (küçük bir DNA ilmeği) hücrenin içine soktular. Dış ortamda X ve Y kimyasalları bulunduğu sürece bakteri alışılagelmiş bir biçimde kendini kopyaladı. Her kopya yapay DNA'nın bir kopyasını kendi içinde bulundurdu. Çalışma süresince bu kopyalama işleminin neredeyse bir hafta boyunca sorunsuz işlediği görüldü.

Şu anda insan eliyle DNA'ya eklenen XY çifti hiçbir işe yaramıyor: oturmuş, sakin bir şekilde DNA içinde beklemekte, koyalanmaya hazır. Bu haliyle, biyolojik veri depoları olarak kullanılabilirler. Böylece yüzlerce terabayt veri bir gram yapay DNA içinde saklanabilir. Araştırmayı yöneten Floyd Romesberg'in ise daha büyük hedefleri var. "Eğer sadece dört harfle yazılmış bir kitaba bakıyorsanız çok sayıda ilginç öyküler okuyamazsınız," diyor Romesberg. "Eğer elinize daha fazla harf verilirse yeni kelimeler icat edebilir, böylece bu kelimeleri kullanarak kimsenin duymadığı anlatılar oluşturabilirsiniz."

Şu anda Romesberg'in hedefi yapay DNA'nın bir işe yaraması. Doğada bulunmayan amino asitler (ve böylece proteinler) üretebilmek yapılabileceklerden biri. Eğer Romesberg ve onun ortakları bu işi başarırlarsa hücre mühendisliğinin önü aniden açılacaktır. Kanser hücrelerini hedef alan proteinler üreten, veya florasanlı mikroskopiye yardımcı özel amino asitler üreten, veya mucizevi ilaç/gen terapileri yapabilen yeni ve daha önce görülmemiş canlı organizmalar üretilebilir.

En ileriki aşamada düzinelerce (hatta yüzlerce) farklı baz çiftlerine sahip tamamen yapay canlılar yaratılabilir. Bu canlılar sınırsız karmaşıklıktaki amino asit ve proteinlerin kaynağı olarak işlev görebilirler. Bu noktada, bayanlar baylar, dört milyar yıllık evrimi baştan yazmış olacağız. Süreç sonunda ortaya çıkan canlılar tanımlanamaz olacaktır. İşlevleri ise beyaz önlüklü yaratıcı insanın hayal gücü ile sınırlı olacaktır.

Kaynak: extremetech.com

• ugarb kullanıcısına yanıt
    Bilim adamları allah yoksa nasıl var olduk sorusuna evrimi göstererek cevap vermez. Evrim cansızlıktan canlılığa geçişi kapsamaz. Evrim için bir canlı olmuş olması gerekir nasıl olduğu önemli değil. Son olarak evrim bir doğa yasasıdır. Bunları öğrenin öyle konuşun. Teori ve kanunları karıştırmayın.
  • Bunu ben söylemiyorum, ONLAR söylüyor.

açıklamadığını biyorum. Doğru okuyun yazdığımı.

Ha neden böyle yapıyorlar, çünkü evrimi "din" haline getirdikleri için!

• Hositany kullanıcısına yanıt
    Sen daha vücut denilen fabrikanı kontrol edemiyorsun. Yediğin gıdalar senin ruhun duymaksızın onlarca işlemden geçiyor. Uyurken iraden komple devre dışı, yarı ölü gibisin. Vücut fabrikanda bir aksama olsa hastanelik olup yardıma muhtaç hale geliyorsun. Kendin gibi aciz, ölümlü, hastalanabilir insanlardan yardım bekliyorsun ki kimi zaman onların da yaptıkları nafile oluyor. Bu kadar acziyet içinde ne bu tanrılık iddiası?

"Sanatlı bir eser, sanatkarı icab eder". Senin de benim de yaratıcım o dna'yı keşfetmemizi istiyor ki, böyle bir sanat eserinin sanatkarını bulalım, tanıyalım diye. Görebilen için heryerde, herşeyde O'nun imzası var.

• https://www.ntv.com.tr/turkiye/yapay-canliya-dogru,VUpH2tRBYkGks_i-DRsy_A

quote:

Yapay canlıya doğru

21.05.2010 - 03:16

Yapay canlıya doğru
    Laboratuvar ortamında kimyasal yollarla üretilen DNA hücre içine yerleştirildi ve hücre belirlenen genetik koda göre davranış gösterdi.

Geriye sadece yapay DNA dizilimini bir hücreye nakletmek kalmıştı ki o da oldu. Amerikalı genetikçiler, insan yapısı DNA'yı kullanarak yaşayan bir hücre yaratmayı başardı.
    İlişkili Haberler

Bilimin açıklayamadığı 10 fenomen
    Bilimin bilemedikleri
    Bulunan kemik, diş ve kafataslarından yola çıkarak üretilen 'ilk insan' modelleri.
    Atalarımızın yüzleri

İnsan yapısı yapay bir canlı yaratmanın mümkün olup olmadığı sorusuna cevap arayan J. Craig Venter Enstitüsü bilimadamları, yarattıkları hücrenin dünyada yaratılmış ilk sentetik hücre olduğuna dikkati çekti.

İnsanın genetik haritasını çıkaran ilk bilimadamı olan Amerikalı Craig Venter, daha önce laboratuvar ortamında bakterilerin DNA'sını kopyalayarak ilk yapay DNA'yı üretmiş ve durum bilim dünyasında bomba etkisi yaratmıştı.

Yapay canlı organizmaların üretilmesinde atılan bu ilk adım bilim çevrelerini ikiye bölmüş, bazı çevreler gelişmenin etiğe aykırı olduğunu savunurken bazı çevreler de bunun bilim açısından çığır açacak bir gelişme olduğunu iddia etmişti.

Maryland Enstitüsü’nde çalışan ekip, bir adım daha ileri gitti ve canlı bir bakteri hücresine yapay DNA'yı nakletti. Yapay DNA ile yaşayan hücrenin genetik kodu laboratuvarda nasıl belirlendiyse, hücrenin o şekilde davrandığı görüldü.

Bu hücrelerin, bölünerek çoğalmasıyla da, her biri yapay DNA'ya sahip milyarlarca bakteri ürediği görüldü. Yani ortaya tamamen yapay DNA tarafından kontrol edilen ‘yapay bir canlı’ çıktı.

Craig Venter, yapay DNA’nın üretilmesinin ardından, “Bir hücreyi bilgisayar olarak görürseniz, işletim sistemi (yazılımı) hazır. Geriye sadece bu yazılımı yüklemek kalıyor” diye konuşmuştu; şimdi yazılım da yüklendi.

J. Craig Ventor
    J. Craig Ventor

Basına yaptığı açıklamada, ekibiyle birlikte hayata geçirdikleri projenin, çeşitli kullanım amaçları için doğada görülen biçimlerinden daha farklı şekilde işleyen organizmalar yaratmak gibi çok daha zor bir hedefin önünü açtığını belirten enstitünün sahibi Venter, yaptıkları işi şöyle tanımladı:
    ''Bilgisayar örneğini kullanırsak yaptığımız işi, yaşamı bir türden başka bir türe, yazılımını değiştirmek suretiyle, aktarmak olarak tanımlayabiliriz''.

Yarattıkları hücreye ilişkin raporun bugün Science adlı bilim dergisinde yayınlanacağını belirten Venter, yarattıkları hücrenin doğada görülen, kendi kendini yenileyen türler arasında, ebeveyni bir bilgisayar olan ilk örnek olduğunu söyledi.

Harvard Tıp Okulundan Dr. George Church, Venter ile ekibinin çalışması hakkında yaptığı değerlendirmede, ''Bu, çeşitli elverişli uygulamalar için potansiyeli bulunan önemli bir dönüm noktası'' dedi.

Bilimadamları, Venter ile ekibinin buluşunun, sonuçta, yeni yakıt çeşitleri üretilmesi, kirlenmiş suyu arıtmanın daha iyi yollarının bulunması, daha hızlı aşı üretimi ve daha başka faydalı buluşlara yol açmak yolunda ümit vadettiğine dikkati çekiyor.

• Sonic.Storm kullanıcısına yanıt
    Atma bre debreli osman.
    Bu yaratılan DNA lar sizin sonunuzun başlangıcı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hositany -- 20 Nisan 2018; 16:13:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gosHawk.

Hocam nerde çelişkiye düştünüz. Kafanızı karıştıran nedir
    Geleceği gören tanrının bir bebeğin tecavüz edilip öldürülmesini bilmemesi bilip görmemesi görüp durdurmaması durmama sebebinin sadece bir imtahanın bozulup bozulmaması gibi en dandik mazeretin üretilmesi , bunun gibi binlerce sayabilirim kitaplarda anlatılan tanrıyla çelişecek şey , kitaplarda bilimle çelişen bütün ayetlerin mazeretlerle çevrilmeye çalışılması , tanrı neden ap açık göndermedide sürekli ayetleri bükmek zorunda kalıyoruz , neden bilimde ters düşen bür ayet olduğunda öyle demek istemiyor aslında böyle demek istiyor , yani kitabın yanlış anlaşılmasıda bir sınav olabilirmi , işte hep bükme ve mazeret, örnek muhammed 4. Savaşta onları yakaladığınız yerde boyunlarını vurun ayetini kafa kesmek değilde enseye şamar atın onları zor durumda bırakın da kimseye zarar vermeyecek hale gelsinler diye çevirmeye çalışmak yalanı ortaya çıkan bir çocuğun mazereti seviyesinde değilmi ? Tanrının köleliği normal kabul etmesi ve köleler hakkında da iyilikler güzel sözler söylemesi o zamanli kafayla ne kadar düşünceli bir tanrı diye düşünebilicekken günümüzde çok komik ve geri kafalı bir durum değilmi ? Diyorum ben gerçeği görmeden neden inanayım ? Bu söylediğimin cehennemlik suç olması aklımıza hakaret değilmi ? Tüm bunları çelişkili bulmam hiç bir art niyet gütmeden herşeyin yaşan olduğuna inanmam öyle tahmin etmem nasıl olurda cehennemlik bir suç olabilir o zaman aklımız niye var gerçekle yalanı ayırt edemiyorsak ? Ben bu kadar geri zekalı isem gerçeği yaşan sanacak kadar nasıl cehennemi hak ediyorum ? Birde özellikle islamda olan bizden olmayan siz biz gibi bir yargı var , yani herkesi yaratan sensin ama bilmem hangi dine mensup değilseniz cehenneme , birde şöyle bir tuhaflık var inanamıyorsanız cehenneme isa da var bu en çok , bana inanırsanız bu nasıl bir takıntıdır , ben doğruyu söylemediğini bilmeden nasıl inanayım , neymiş o zaman herkes inanırmış :) ya herkes inansın o zaman derdin buysa değilmi ? Herkes inansın herkes gitsin cennete yermi yok ? Kendi kendine bir sınav yaratıp sınav sonucu birilerini yakıyor ? :) sıf sınav yapıcak diye bir şeyler yaratıp onları yakıyor sonsuza dek ? :) ve bu bahsedilen şey herşeyin üstünde evrenin yaratıcısı , hayır hayır bu en fazla 1500 yıl eski bir insan aklı işi

• ugarb kullanıcısına yanıt
    Ben soylemiyorum kitabiniz soyluyor dememe gonderme yapiyosaniz konusmada biraz daha yukarlara cikip benimde gonderme yaptigimi gorebilirsiniz.

Evrim herseyin aciklayicisi degil. Evrim Teorisi evrimin aciklayicisi.

Hokus pokus degil deney-gozlem. Kimse kesin dille boyle olmus demez diyemez eldeki bulgular onu gosterir.

Ha bide evrimagacindan kastiniz evrimagaci.com ise elestirebilirsiniz yanlis bulabilirsiniz haklisiniz ama tamamini kendileri yazmiyolar yabanci kaynaklardan da ceviriyolar ayrica yanlis buldugunuz kisimlari tartisabilirsiniz korkmayin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Syntax Erol -- 20 Nisan 2018; 16:39:20 >
  • tek soru tek cevap ne kadar beyni yıkanmış olduğunuzun göstergesi
    bundan sonra size yansıtmayla cevap vereceğim müslüman için kullandığınız tabirler artık hangisi davranışınıza uygunsa sana karşı en güzel yakışanı beyni yıkanmış

biyolojik olarak canlı oluşması için ne gerekiyor sorusuna

bana deney anlatıyor yav her insan evladı deney sonucu mu doğuyor

ben sana evrim o ve buna göre dedim mi bak tekrar yazıyorum
    biyolojik olarak bir canlı nasıl oluşur (sırf rahatsız olmayasın diye yaratılmış demedim)

cevap çok basit değil mi
    dişi ve erkeğin çiftleşmesi bu yani

bana ne senin deneyinden ondan sonra diyor bide evrimsiz biyoloji açıklanmaz

basit bir fiziksel aktiviteyi evrime bağlamak için attığınız taklalar gösteriyor nasıl beynininizin yıkandığını
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prometheus38

Konunun felsefe bölümünde açılması çok ilginç, doğru düzgün felsefe eğitimi verilmeyen bir ülkede zaten böyle cevapsız soruların sorulması sanırım gayet doğal, bu soruyu soran kişiye şunu inanan birisi sormaz mı , gelmediğini nereden biliyorsun. Öncelikle şunu belirteyim felsefe=dinsizlik değildir. Yani dine laf atarak felsefe yaptığınızı zannetmeyin. Keşke gerçekten felsefeye gereken önem verilse de , felsefe başlığı altında, samimi ve hoşgörülü bir şekilde bu tür konuları gerçekten tartışabilsek. Genelde çocukça, bak ben sana laf sokuyorum ben senden daha zekiyim türünde tartışmalar gerçekleşiyor, malesef...
    Gelmemiş kardeşim gelmemiş işte.Yüzyıllar boyunca aynı geleneklerle yaşamışlar.Bu soru kuranda her millete elçi gönderdik diyip nara atan dindarlaraydı.

Burada al sana kaynak

http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/kizilderililer-99

• mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Gidişattan sonra öyle bi soru sorarsan yanlış anlamam çok normal bu soruyu kime sorsan benim gibi anlar ama mesela bu değil. Benim neyi açıkladığımı yazmama rağmen gidip okursan bidaha o mesajı görürsün. Dişi ve erkeğin çiftleşmesi olayı ile alakası olmamasına rağmen sanki onu açıklamışım gibi konuşuyosan sen cımbızcısındır.

Tek isteğim bu mesajıma mantıklı bi cevap ver her zaman yaptığın gibi konuyu başka yerlere çekme.
  • aslında sizin mantığınızı çözemem
    ama işin gelişatı da yok gidişatı da yok her ne yaparsanız yapın aynı türün dişi ve erkeği çiftleşmeden doğum olmaz bu bana göre Allahın, sana göre biyolojinin veya tabiatın bir kanunu bitti dünyanın en ateşli tartışmasında dahi sorulsa bunun cevabı budur biyolojiyle yaşamla alakası olan biri için

gerçekten evrim olayına da devam etmek istemiyorum kalp kırmama sebep oldu tekrarını yaşamak istemiyorum düşüncenize inancınıza zerre saygım olmasa da insan olmanız saygıyı hak ediyor şahsi olarak bir şey söylememek için keselim herkes düşüncesini yaşamak ve sonuçlarını görmekte özgür şahsi manada yanlış anlaşılacak bir şey söylediysem de özür dilerim
  • Hositany kullanıcısına yanıt
    Basit bir dna mı
    Dna yeryüzünde görüp görebileceğin en kompleks yapıdır. Bilim konusunda ancak bu kadar cahil olunabilirdi zoru başardın

Bak burada dna nın şifresini çözen ve başta ateist olan bilim adamı Dr. Francis Collins ne diyor;

"Laboratuvarda dna üzerinde çalışırken Allah'ı hissettim. Kesinlikle bizden daha büyük bir güç var ve ben ona inanıyorum."
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.