Şimdi Ara

Aliexpress Li-ion pil sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
1
Favori
5.822
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar sıkıntım şu aliexpressten 18650 li-ion pil almak istiyorum ülkeyi Türkiye seçmeme rağmen çıkan ilanlarda hep Türkiye'e gönderim yok çıkıyor aliexpressten artık li-ion pil alınmıyor mu ? Ve gözüme çarpan sadece DHL ile yolluyorlar o da kargo 500 tl.Bunu pili nasıl alabilirim sorun nedir ?

• Li ion pillerin hava yoluyla taşınması yasak. Uçakla taşıyabilmek için iata sertifikası ve özel bir izin gerekiyor. Hava posta hizmetinde bunlar yok. DHL de limitli taşıyor ve bu yüzden pahalı. Sorun sadece taşımak değil ayrıca bu almak isteğiniz piller tüketici ürünü değil sanayi ürünü yani ticari, DHL ile gelse dahi resmi ithalat yapmanız gerekiyor. Bunu da şahıs olarak yapamazsınız. Pil ithalatı ile ilgili ekonomi Bakanlığı onayı gibi prosedür ve ek masraflar var.

Bu pilleri karaköy ve perpada satılıyor oralardan almanız daha mantıklı. Pahalı diyebilirsiniz sebebi ithalat masraflarının yüksek oluşu ve gemi ile taşınması.
  • Aliexpress'ten getireceğiniz bu piller genelde sahte ve düşük kapasiteli oluyor. Aliexpress'ten satın alınmaması gereken ürünlerin başında pil gelir. Piyasada orjinal LG markalı 18650 pil içeren XIAOMİ powerbanklar mevcut. Bu powerbanklardan alıp içindeki pilleri söküp kullanabilirsiniz. Hem maliyeti daha düşük olur hemde elinizdeki piller orjinal olur.

Örneğin ben sony powerbank'tan bu pili söktüm kullanıyorum.

Örneğin 140 tl ye bu powerbankı satın alırsanız elinizde sıfır, %100 orjinal 6 adet LG 18650 pil olur.

https://www.hepsiburada.com/xiaomi-20000-mah-2c-quick-charge-3-0-tasinabilir-hizli-sarj-cihazi-p-HBV000009KB2J?magaza=piaks&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=CjwKCAiA1ZDiBRAXEiwAIWyNCy763QjXrfoaWtbOVF6Zf-GdGgquEz3oHzvGRnmulpdki5sMZayR3xoCR5QQAvD_BwE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flap-jack -- 20 Ocak 2019; 14:21:3 >

• BAnggood lion pillerin gönderimi açmış gözatabilirsiniz.
  • Herkese teşekkürler nedense bana bildirim gelmediği iöin geç yanıt verdim konuya power bank alıp onun içindekini sökmek mantıklı.
    Elimde Samsung'un 2600 mAh pillerinden var laptop pilinden çıkarmıştım.
    Aynı şekilde yan sanayi ucuz laptop pilinden çıkardığım piller ise boşta durmasına rağmen çabuk boşalan garip pillerdi bende şüphlenip bu pilleri attım şimdi dediklerinizi dikkate alarak bakacağım banggoodda da bakarım.
    Türkiye pil üretimi yapmayıpta pilin yasaklanması garip olmuş bence.
  • flap-jack kullanıcısına yanıt
    Hocam powerbank 20.000 mAh ise 6 pilden fazla olmalı içinde
    çünkü 4 pilli olanlar 10400 mAh ile pil başına 2600mah olarak hesaplanıyor, bence orada 8 pil olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkcan123

Hocam powerbank 20.000 mAh ise 6 pilden fazla olmalı içinde
    çünkü 4 pilli olanlar 10400 mAh ile pil başına 2600mah olarak hesaplanıyor, bence orada 8 pil olmalı.
    Kapasitesi muhtemelen 3200 mah'tır. Görseller orjinal.
    6 pil bile olsa daha avantajlı. Orjinal LG 18650 pil sonuçta.
    Araştırdım baktım şimdi teardown videolarından,

LGABF1L1865 (INR18650F1L) 3350mAh kullanılıyor.
    Ben hiç 18650 pillerin 3000mah ulaşabildiklerini bilmiyorum şaşırdım açıkçası :)
    Aşık oldum bu kapasiteye helal olsun LG'ye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkcan123 -- 27 Ocak 2019; 17:10:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkcan123

Araştırdım baktım şimdi teardown videolarından,

LGABF1L1865 (INR18650F1L) 3350mAh kullanılıyor.
    Ben hiç 18650 pillerin 3000mah ulaşabildiklerini bilmiyorum şaşırdım açıkçası :)
    Aşık oldum bu kapasiteye helal olsun LG'ye.
    En mantıklısı powerbank alıp pilleri içinden sökmek.

Çinden pil sipariş etmenin hiçbir anlamı yok. Ayrıca bu kargolar yangın çıkarma riski sebebiyle sıkı kontrol altında.

Tabiki tercih sizin ben powerbank alıp pillerini sökerdim

Ayrıca bu pilleri kullanırken çok dikkatli olun zira kısa devre yaparsanız yangın çıkarma ve patlama riski var.
    O konuda baya dikkatliyim hocam desarj voltajlarını da sürekli kontrol ediyorum zaten ayrıca her ihtimale karşı Li-Po piller için yangın koruyucu keseler var onlardan da almayı düşünüyorum.
  • Bit pazarına gidip 5 liraya laptop bataryası al ve parçala. İçinden kötü veya ölü piller çıkıyor ama f/p olarak en iyi yöntem bu. Ali'den pil şarjı için 3$'a ve kapasite testi için 4$'a cihazlar al. 1.5$'a içine iki pil koyabileceğin minik şarj üniteleri var, hem de pilleri şarj edebiliyorsun. Şahsen ben bu yöntemi kullanıyorum. Tabii pazara oldukça erken gitmen gerekli.

Kapasite Testi- Maksimum 15V'a kadar her pili test eder, minimum inecek voltu belirleyip kör yük bağlayınca teste başlarsın.https://tr.aliexpress.com/item/ZB2L3-li-ion-lityum-kur-un-asit-pil-kapasiteli-metre-de-arj-Tester-analiz/32921207542.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dRz86Tr

İki 18650 pilli powerbankhttps://tr.aliexpress.com/item/5600-mAh-2X18650-USB-G-pil-arj-aleti-k-l-f-DIY-Kutusu-I-in-iPhone/32900545111.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dxUWyW0

Şarj cihazı - Maksimum dört pil şarj edebilirsin aynı anda paralel bağlantı ile. Şarj ettiğin pilleri başka şeyleri beslemek için yine bu devreyi kullanabilirsin. Kısacası powerbank devresi.https://tr.aliexpress.com/item/Dual-USB-5V-1A-2-1A-Mobile-Power-Bank-18650-Battery-Charger-PCB-Power-Module-Accessories/32804530049.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dxUWyW0

Bunlar benim kulladıklarım, memnunum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.