Şimdi Ara

Alabileceğim En Hızlı SD KART ? ( f/p oranına sahip) UHS-1 NEDİR ? ÇOK GEREKLİ Mİ ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
12.228
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar imzamdaki makine için alabileceğim en hızlı sd kart (f/p oranına sahip) ne olabilir? Birde hızlı kartlar fotoğraf çekimine ( özellikle seri çekimde) çok etkisi oluyor mu?

8 gb lık bir kart düşünüyorum. Ankara da bulabileceğim bir yerde olursa sevinirim.

MAKİNANIN DESTEKLEDİĞİ : SD, SDHC, SDXC kartlar imiş. En hızlısı sdxc mi oluyor? Bunu mu almam gerekir?

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlar için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmeh -- 5 Şubat 2013; 12:19:31 >

• güncel.
  • Sandisk extreme 45mb/sn class 10 uhs-ı ben vatandan 16gb aldım çok memnunum hsonu ucuzlar tavsiye ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aragorn20

Sandisk extreme 45mb/sn class 10 uhs-ı ben vatandan 16gb aldım çok memnunum hsonu ucuzlar tavsiye ederim

teşekkürler, hafta sonu meşhur vatan indirimini bekleyelim o zaman.

başka seçeneklerim var mı arkadaşlar?
  • sandisk extreme pro 95 MB/S'lik kartlarda var ama baya bir pahalı

8GB'ı 100 16 GB'ı 150 TL cıvarı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet_2 -- 31 Ocak 2013; 14:37:04 >
  • NEX başlığına da yazdım ama buraya da alıntılayım. Bu konuda yanlış yapıyor çok kişi.

Bu sd kart olayı biraz karışık. Karışık derken aslında bir çok parametre işin içine giriyor.

Öncelikle

class (sınıf) olayı kartın min sn. deki yazma hızını belirtiyor. Bu durum class 6 ise min sn de 6 demek, class (10) ise 10 demek. Bu durum min. olduğu için ve sınıflandırma daha öteye götürülmek istenmediği için başka başka standartlar getirilmeye başlandı. Bunlardan birisi UHS-1 ( ultra high speed ) adı verilen bir olay . Bu standart kartlar genelde: 30 mb/sn, 45 mb/sn , ve 95 mb/sn gibi değerlere çıkabiliyor (!)

Çıkabiliyor ama kimse benim cihazım UHS-1 standardını destekliyor mu diye düşünmüyor, direkt alıyor bu kartlardan. Alıyor almasına ama 30 mb/sn üstünü göremiyor (belki sizin fotoğraf makinesinin karta yazma perf. o kdar ne biliyorsunuz).

Linkteki video yu 5. dk. itibaren izleyin, UHS-1 i destekleyen nadir makinelerden olan canon 650d nin bile 30 mb/sn üzerine çıkamadığını görüyoruz:http://www.youtube.com/watch?v=krHFfbhB9tw

5d m3 ün bile UHS-1 i desteklemediğini düşünürseniz belkide daha çok şaşıracaksınız. ( gerçi ilave olarak CF kartlarıda destekliyor 5dm3)

Şimdi gereklilik durumunu daha fazla düşünün arkadaşlar.

Şimdi diğer bir hususta çakma marka sd kartlar. SanDisk in bile çakmaları dolaşabiliyor piyasada. Extreme serisinin , ultra serisinin sahteleride olabilir. Özellikle dikkat edin.

Ha birde şu HC , XC ler ne oluyor diyebilirsiniz. Onlar kartların max. çıkabildikleri bellek (gb) değerini ifade ediyor, perf. etkisi yok yani.

Cihazınız uhs-1 i destekliyor mu?, destekliyorsa o kart hızında yazabiliyor mu? Bilgisayarınıza aktarırken sd kart yuvası destekliyor mu ?

O zaman bu aldatmacaya düşemmek lazım.

Şu anda stabil olarak 30 mb/sn in üstü pek bir şey ifade etmiyor gibi duruyor ( cihaz uhs-1 i desteklese bile ).

Tartışalım arkadaşlar, fikirlerinizi bekliyorum.

• nex f3 uhs-1 i destekliyor mu peki.

Gerçi baktımda piyasada uhs-1 i destekleyen fotoğraf makinesi yok neredeyse.

destekleyenlerde verdiğiniz videoda 30 mp/sn yi geçemiyor.

ne anladım ben bu işten.

peki bu hızlı sd kartları kime satıyorlar?

kafa karıştı benim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmeh

nex f3 uhs-1 i destekliyor mu peki.

ne anladım ben bu işten.

kafa karıştı benim.

600d ile yapılmış bir test
    http://tech2.in.com/reviews/memory-cards/sandisk-32gb-sdhc-uhsi-memory-card/232112
    maksimum 26 mb civarı geziyor ve açıkçası bu çok iyi bir rakam örneğin toshiba class 10 20mb/sn ile bu rakam 15-16 larda kalıyor
    ben piyasaya göre çok uyguna aldım ve hiç yarı yolda bırakmadı seri çekimler dahil

• quote:

quote:

ne anladım ben bu işten.

kafa karıştı benim.

http://tech2.in.com/reviews/memory-cards/sandisk-32gb-sdhc-uhsi-memory-card/232112
    maksimum 26 mb civarı geziyor ve açıkçası bu çok iyi bir rakam örneğin toshiba class 10 20mb/sn ile bu rakam 15-16 larda kalıyor
    ben piyasaya göre çok uyguna aldım ve hiç yarı yolda bırakmadı seri çekimler dahil

Yukarıdaki you tube videosunda da çok net anlaşılıyor. uhs-1 i destekleyen 650d bile 30 mb/s üzerine çıkamıyor(!). Cihaza uhs-1 (95 mb/sn) lik kartta taksan , 45 mb/sn lik kartta taksan , 30 md/sn kartta taksan şu anda zaten 20-30 mb/sn nin üstüne çıkamıyor . Yani uhs-1 95mb/sn lik bir kartı almanın hiç bir manası yok, hatta 45 mb/sn lik bir kartı almanın da bir manası yok. Cihazın destekliyorsa bile testlerde çıkamıyor o hızlara, çünkü kart desteklese bile alet yazamıyor karta.

Tamamen aldatmaca şu anda 95 mb/sn lik kartlar.

Boşuna para verilmez ben onu anladım.

• quote:

quote:

quote:

ne anladım ben bu işten.

kafa karıştı benim.

Yukarıdaki you tube videosunda da çok net anlaşılıyor. uhs-1 i destekleyen 650d bile 30 mb/s üzerine çıkamıyor(!). Cihaza uhs-1 (95 mb/sn) lik kartta taksan , 45 mb/sn lik kartta taksan , 30 md/sn kartta taksan şu anda zaten 20-30 mb/sn nin üstüne çıkamıyor . Yani uhs-1 95mb/sn lik bir kartı almanın hiç bir manası yok, hatta 45 mb/sn lik bir kartı almanın da bir manası yok. Cihazın destekliyorsa bile testlerde çıkamıyor o hızlara, çünkü kart desteklese bile alet yazamıyor karta.

Sanırım şu videodan bahsediyorsunuz :http://www.youtube.com/watch?v=krHFfbhB9tw

Şimdi:

Evet uhs-1 i doğal olarak destekleyen fotoğraf makinesi çok çok az. Bu desteği veren sınırlı fotoğraf makinesindeki sorunda; makinelerin karta yazma veri yolu hızının bir sınırı geçememesi. Yani kart ne kadar hızlı olursa olsun makinenin karta yazma hızı bu sınırı belirli bir noktadan sonra belirleyici olacaktır.

Dediğin gibi 650d nadir olarak uhs1 destekleyen cihazlardan birisi olmasına karşın kart hızlı bile olasa belirli bir hızın üstüne çıkamıyor. Bu makine için sınır 30 mb/sn lik bir uhs-1 sd kart gibi gözüküyor.

sd kart üreticilerinin bir yanıltma durumu bu konuda ortada. Bizim kartımız " tüm dslr cihazları " veya " aynasız chazları " hatta " kompakt makineleri" destekliyor diyorlar. Bu doğal olarak cihazın destek vermesiyle, geriye doğru kartın uyumlu olması durumu karıştırılıyor ve hatta firmalar bu durumu bilerek çok deşmiyorlar açıkcası. Mesela sizin kullandığınız bilgisayarın usb 2.0 desteği olsun. Siz usb 3.0 destekli bir flash diskte alsanız o flash diskin veya aldığınız harici diskin gerçek performansına ulaşamayacaksınız. Ha usb 3.0 geriye doğru destek verdiği için siz 3.0 lık flash kartınızı sanki usb 2.0 mış gibi kullanacaksınız ve 2.0 perf. üstüne çıkamayacaksınız. fotoğraf makinesindeki sd kart durumu da bunun gibi hatta daha kötüsü. uhs-1 standardını destekleyen bir makine bile 95 mb/sn olarak belirtilen bir kartın perf. ulaşamıyor. Oda işin diğer acı tarafı.

Bir tarafta sd kart üreticilerinin bilgiyi tam vermemesi, kullanıcıyı şaşırtması. Bir taraftan fotoğraf makinesi üreticilerinin tam bilgi vermemesi. Ancak yapılan testler bize bir fikir verebilicek.

Mesela ben nex 6 nın uhs-1 standardını destekleyip desteklemediğini bulmak için göbeğim çatladı. Sony nin kendi ürün sitesinde bu durum açıkca belirtilmiyor ama sony nin abd sitesinde bir noktada bu duruma atıfta bulunuluyor. Karta yazma hızlarının örneklendirildiği bir kısımdan yakaladım. Orada şöyle söylenmiş:

http://store.sony.com/webapp/wcs/stores/servlet/SYCompareProducts

NEX-6L/B:
    When used with SD (UHS-I compliant) memory card Continuous shooting Hi: Extra FINE 15, FINE 24, STD 29, RAW 15, RAW+JPEG 12 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (8 fps): Extra FINE 20, FINE 28, STD 31, RAW 19, RAW+JPEG 18 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (10 fps): Extra FINE 20, FINE 26, STD 28 When used with Memory Stick PRO-HG Duo Continuous shooting Hi: Extra FINE 14, FINE 18, STD 20, RAW 13, RAW+JPEG 11 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (8 fps): Extra FINE 17, FINE 20, STD 24, RAW 17, RAW+JPEG 16 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (10 fps): Extra FINE 18, FINE 22, STD 24

Buradan nex6 nın uhs-1 i desteklediğini görebiliyoruz ama uhs-1 in 95 mb/sn kartına kadar bir destek var mı bilemiyoruz. Bunu ancak testler gösterebilir.

Nex f3 ün uhs-1 i destekleyip desteklemediğine dair bir örneklendirme yapılmamış.

Söylediğim nedenlerden dolayı buna çok kafa takmamakta lazım.

Bazı arkadaşlar uhs-1 destekli bir kart aldım. makinem desteklemese bile daha iyi sonuç alıyorum demiş.
    Bunun nedeni şu olabilir: uhs-1 kartlar diğer sd kartlara göre çok daha stabil bir yazma hızı veriyor. Bir diğer nedende rastgele yazma hızlarının daha iyi olması. Bu durum yineden aynı usb 2.0 portu olanın , usb 3.0 bir flash karttan alacağı perf. gibi belirli bir sınırın üstüne çıkamaz. Gidipte 95 mb/sn lik kart almanın hiç bir manası yok eğer cihazınız desteklemiyorsa ki; destekleyenlerrinde çıkacağı max. hız ortada.

Kısaca:

Cihazınız uhs-1 i destekelemiyorsa 30 mb/sn uhs-1 (uhs-1 lerin rastgele yazma hızların kararlığından dolayı uhs seçebiliriz) in üstüne çıkmayın. Bir manası yok. Sizin alabileceğininiz max. değer budur.

Eğer cihazınız uhs-1 destekliyorsa bunun için bulabilirseniz makineniz için yapılmış karta yazma testlerine bakın. Eğer yukarıda videoda görüldüğü şekilde (650d gibi) hem destekleyip hemde 30 mb/sn nin üstüne çıkamayan bir perf. alacaksanız makinenizden; daha hızlı kartları almanız ancak cebinizden fazla para çıkmasına neden olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.f.y. -- 4 Şubat 2013; 0:58:14 >

• ÇOK SAĞOL AFY HOCAM.

KAFAMDA HER ŞEY ŞİMDİ DAHA NET.
  • class 10 olması işini görür maarkasının bi önemi yok zaten claas ı artıkca fiyatta artacaktır
  • quote:

ÇOK SAĞOL AFY HOCAM.

KAFAMDA HER ŞEY ŞİMDİ DAHA NET.

önemli değil.

bende araştırırken öğrendim.
  • bende sandisk'in 30 mb/sn lik ve 95 mb/sn lik kartların ikiside var. Nex f3 makinemde seri çekimde denedim ikisi arasında hiç bir fark olmuyor. fark sadece fotoğraf ve videoları bilgisayara atarken oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet_2

bende sandisk'in 30 mb/sn lik ve 95 mb/sn lik kartların ikiside var. Nex f3 makinemde seri çekimde denedim ikisi arasında hiç bir fark olmuyor. fark sadece fotoğraf ve videoları bilgisayara atarken oluyor.

Senin bu söylediklerin afy nin dediklerini doğruluyor.

Sanırım nex serisinden sadece nex 6 uhs-1 i destekliyor. Onunda ne seviyede bir destek olduğu test edilerek anlaşılabilir. Canon 650d bu konuda çuvallamış mesela.
  • quote:

Orijinalden alıntı: a.f.y.

quote:

quote:

quote:

ne anladım ben bu işten.

kafa karıştı benim.

Sanırım şu videodan bahsediyorsunuz :http://www.youtube.com/watch?v=krHFfbhB9tw

Şimdi:

Evet uhs-1 i doğal olarak destekleyen fotoğraf makinesi çok çok az. Bu desteği veren sınırlı fotoğraf makinesindeki sorunda; makinelerin karta yazma veri yolu hızının bir sınırı geçememesi. Yani kart ne kadar hızlı olursa olsun makinenin karta yazma hızı bu sınırı belirli bir noktadan sonra belirleyici olacaktır.

Dediğin gibi 650d nadir olarak uhs1 destekleyen cihazlardan birisi olmasına karşın kart hızlı bile olasa belirli bir hızın üstüne çıkamıyor. Bu makine için sınır 30 mb/sn lik bir uhs-1 sd kart gibi gözüküyor.

sd kart üreticilerinin bir yanıltma durumu bu konuda ortada. Bizim kartımız " tüm dslr cihazları " veya " aynasız chazları " hatta " kompakt makineleri" destekliyor diyorlar. Bu doğal olarak cihazın destek vermesiyle, geriye doğru kartın uyumlu olması durumu karıştırılıyor ve hatta firmalar bu durumu bilerek çok deşmiyorlar açıkcası. Mesela sizin kullandığınız bilgisayarın usb 2.0 desteği olsun. Siz usb 3.0 destekli bir flash diskte alsanız o flash diskin veya aldığınız harici diskin gerçek performansına ulaşamayacaksınız. Ha usb 3.0 geriye doğru destek verdiği için siz 3.0 lık flash kartınızı sanki usb 2.0 mış gibi kullanacaksınız ve 2.0 perf. üstüne çıkamayacaksınız. fotoğraf makinesindeki sd kart durumu da bunun gibi hatta daha kötüsü. uhs-1 standardını destekleyen bir makine bile 95 mb/sn olarak belirtilen bir kartın perf. ulaşamıyor. Oda işin diğer acı tarafı.

Bir tarafta sd kart üreticilerinin bilgiyi tam vermemesi, kullanıcıyı şaşırtması. Bir taraftan fotoğraf makinesi üreticilerinin tam bilgi vermemesi. Ancak yapılan testler bize bir fikir verebilicek.

Mesela ben nex 6 nın uhs-1 standardını destekleyip desteklemediğini bulmak için göbeğim çatladı. Sony nin kendi ürün sitesinde bu durum açıkca belirtilmiyor ama sony nin abd sitesinde bir noktada bu duruma atıfta bulunuluyor. Karta yazma hızlarının örneklendirildiği bir kısımdan yakaladım. Orada şöyle söylenmiş:

http://store.sony.com/webapp/wcs/stores/servlet/SYCompareProducts

NEX-6L/B:
    When used with SD (UHS-I compliant) memory card Continuous shooting Hi: Extra FINE 15, FINE 24, STD 29, RAW 15, RAW+JPEG 12 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (8 fps): Extra FINE 20, FINE 28, STD 31, RAW 19, RAW+JPEG 18 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (10 fps): Extra FINE 20, FINE 26, STD 28 When used with Memory Stick PRO-HG Duo Continuous shooting Hi: Extra FINE 14, FINE 18, STD 20, RAW 13, RAW+JPEG 11 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (8 fps): Extra FINE 17, FINE 20, STD 24, RAW 17, RAW+JPEG 16 Tele-zoom Continuous Advance Priority AE (10 fps): Extra FINE 18, FINE 22, STD 24

Buradan nex6 nın uhs-1 i desteklediğini görebiliyoruz ama uhs-1 in 95 mb/sn kartına kadar bir destek var mı bilemiyoruz. Bunu ancak testler gösterebilir.

Nex f3 ün uhs-1 i destekleyip desteklemediğine dair bir örneklendirme yapılmamış.

Söylediğim nedenlerden dolayı buna çok kafa takmamakta lazım.

Bazı arkadaşlar uhs-1 destekli bir kart aldım. makinem desteklemese bile daha iyi sonuç alıyorum demiş.
    Bunun nedeni şu olabilir: uhs-1 kartlar diğer sd kartlara göre çok daha stabil bir yazma hızı veriyor. Bir diğer nedende rastgele yazma hızlarının daha iyi olması. Bu durum yineden aynı usb 2.0 portu olanın , usb 3.0 bir flash karttan alacağı perf. gibi belirli bir sınırın üstüne çıkamaz. Gidipte 95 mb/sn lik kart almanın hiç bir manası yok eğer cihazınız desteklemiyorsa ki; destekleyenlerrinde çıkacağı max. hız ortada.

Kısaca:

Cihazınız uhs-1 i destekelemiyorsa 30 mb/sn uhs-1 (uhs-1 lerin rastgele yazma hızların kararlığından dolayı uhs seçebiliriz) in üstüne çıkmayın. Bir manası yok. Sizin alabileceğininiz max. değer budur.

Eğer cihazınız uhs-1 destekliyorsa bunun için bulabilirseniz makineniz için yapılmış karta yazma testlerine bakın. Eğer yukarıda videoda görüldüğü şekilde (650d gibi) hem destekleyip hemde 30 mb/sn nin üstüne çıkamayan bir perf. alacaksanız makinenizden; daha hızlı kartları almanız ancak cebinizden fazla para çıkmasına neden olur.

Bugun kısmetse bir 6d makine aldım, sdkartlı bu malum. sitesinde uhs-1 desteklediği yazılı hangi kartı almamı önerirsin? lexar 16gb var 600x vatanda ...iyimidir? Tavsiye verebilirmisin? Yoksa Sandisk Extreme 30/1 16 gb mi alsam? Fark olur mu aralarında?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLoWeR -- 7 Şubat 2013; 13:07:13 >

• @BLoWeR

Lexar için olumlu veya olumsuz çok bir şey yok.

Yukarıda 650d nin uhs-1 perf. dan bahsediliyor videoda. Orada cihaz 30 mb/s nin üstündeki uhs-1 kartlarda performans farkı oluşturmamış ama 6d daha yeni ve üstün bir gövde 650d ye kıyasla. Bence alacaksanız 400x olanı alın, fazla para vermeyin veya netten bulabilirseniz karta yazma testlerine bakın (6d yeni sayılır pek bulabilir misiniz bilmiyorum ama). 400x ile 600x arasında çok farketmeyecek gibi geliyor bana.

hafta sonu vatanda sandisk extreme pro uhs-1 bulabilirseniz 45 mb/sn onuda alabilirsiniz. kararlılık-sağlamlık konusunda kendini ispatlamış bir marka sonuçta.

Bu arada 6d hayırlı olsun.
  • quote:

@BLoWeR

Yukarıda 650d nin uhs-1 perf. dan bahsediliyor videoda. Orada cihaz 30 mb/s nin üstündeki uhs-1 kartlarda performans farkı oluşturmamış ama 6d daha yeni ve üstün bir gövde 650d ye kıyasla. Bence alacaksanız 400x olanı alın, fazla para vermeyin veya netten bulabilirseniz karta yazma testlerine bakın (6d yeni sayılır pek bulabilir misiniz bilmiyorum ama). 400x ile 600x arasında çok farketmeyecek gibi geliyor bana.

hafta sonu vatanda sandisk extreme pro uhs-1 bulabilirseniz 45 mb/sn onuda alabilirsiniz. kararlılık-sağlamlık konusunda kendini ispatlamış bir marka sonuçta.

Teşekkur ederim a.f.y.

400x 600x Class olarak kaça denk geliyor?
    Lexar başka, sandisk başka adlandırıyor herhalde...

http://www.vatanbilgisayar.com/Haf%C4%B1za%20Kart%C4%B1/sandisk-sdsdx-016g--x46-16-gb-extreme-class-10--30mbsn-hafiza-karti/productdetails.aspx?I_ID=58180 şundan alasım var aslında, hesaplı hem...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BLoWeR -- 7 Şubat 2013; 17:28:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BLoWeR

quote:

@BLoWeR

Teşekkur ederim a.f.y.

400x 600x Class olarak kaça denk geliyor?
    Lexar başka, sandisk başka adlandırıyor herhalde...

http://www.vatanbilgisayar.com/Haf%C4%B1za%20Kart%C4%B1/sandisk-sdsdx-016g--x46-16-gb-extreme-class-10--30mbsn-hafiza-karti/productdetails.aspx?I_ID=58180 şundan alasım var aslında, hesaplı hem...

sanırım şöyle

1000x : 95 mb/sn

600x: 45 mb/sn

400x: 30 mb/sn

yanılıyorda olabilrim.

yalnız linkteki uhs-1 değil sanırım.

uhs-1 olan kartlar da büyük "U" harfi içinde "1" rakamı oluyor.

Alabileceğim En Hızlı SD KART  ?     ( f/p oranına sahip) UHS-1 NEDİR ?  ÇOK GEREKLİ Mİ ?

gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.f.y. -- 7 Şubat 2013; 17:50:16 >

• quote:

Arkadaşlar imzamdaki makine için alabileceğim en hızlı sd kart (f/p oranına sahip) ne olabilir? Birde hızlı kartlar fotoğraf çekimine ( özellikle seri çekimde) çok etkisi oluyor mu?

8 gb lık bir kart düşünüyorum. Ankara da bulabileceğim bir yerde olursa sevinirim.

MAKİNANIN DESTEKLEDİĞİ : SD, SDHC, SDXC kartlar imiş. En hızlısı sdxc mi oluyor? Bunu mu almam gerekir?

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlar için teşekkürler.

Kişisel görüşüm çok aşırı hızlı olanı da almana gerek yok. Çok hızlı olanlar genel de video çekimi için dir. Class 10 kartlar çok hızlıdır ama video çekimi yapmayacaksan ve sadece fotoğraf amaçlı kullanacaksan Class 10 almana gerek yok.

Bir de alırken mutlaka fiyat araştırması yap. Ben kursa gidiyorum ve kurstan bir arkadaş bir elektronik marketten yeni makine aldı. Makine alırken kartta alacaktı ben ona ömür boyu garanti veren bir kart var onu önerdim ancak mağazadaki çok bilmiş elemanlar o kart için çalışmaz diyerek daha palı olan bir başka kart önerdiler. Önerdikleri kart 60 TL benim al dediğim 45 TL idi. Israrla alma dedim ve almadı. Öyle olunca başka bir yerden kart al dedim. Kurs saati geldiği için derse gittik. Dışarıda çalışma yapacaktık ve şans eseri o yerde ufak bir mağaza vardı. O mağaza da sadece diğer mağazanın 60 TL fiyat verdiği kartı bulabildik ancak diğer mağazanın 60 TL fiyat verdiği kart orada 40 TL di. Durum böyle olunca 40 TL fiyat veren yerden hemen kartı aldık. Yardımım ve uyanık davranmam sayesinde arkadaşın daha yüksek fiyata kart almasını engellemiş oldum.

Bu arada diğer kart için çalışmaz diyerek başka yerden 40 TL fiyatla aldığımız kartı 60 TL den satan mağazanın dediğin tersine çalışmaz dedikleri kart çok rahat çalışırdı. Çünkü kendim bizzat o kartı kendi makinem de kullanıyorum. Ben de Nikon D3100 var arkadaş D5100 aldı. D3100 de çalışan kartlar D5100 de de çalışmakta.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.