Şimdi Ara

AkınRobotics, dört ayaklı robot ARAT’ın yeni versiyonu hakkında konuştu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AkınRobotics, dört ayaklı robot ARAT’ın yeni versiyonu hakkında konuştuKonya merkezli bilişim ve robotik teknoloji firması AkınRobotics, yeni projeleriyle ülkemizin bu alandaki önemli kuruluşlarından biri olmaya devam ediyor.

Ayrıca Bkz.Elon Musk, insan beyni ile bilgisayarları birleştirmeye yarayan Neuralink'i tanıttı

Akınsoft tarafından kurulan insansı robot fabrikasınca geliştirilen birçok prototipin yanında dört ayaklı robot ARAT üzerinde de çalışan şirket, robotun yeni versiyonu ARAT 3.2’yle ilgili paylaşımda bulundu.

AkınRobotics, dört ayaklı robot ARAT’ın yeni versiyonu hakkında konuştu

ARAT’ın detayları hakkında bilgi veren geliştirici ekip, robotun 25 kilogram ağırlık, 62 santimetre yükseklik, 74 santimetre boy ve 40 santimetre genişliğe sahip olduğunu ifade etti. Her biri 3 eklemden oluşan 4 bacağı ile dengede kalarak yürüme, yönelme, koşma, basamak çıkma gibi özellikleriyle keşif yapabilen robot, yük taşıma özelliğine de sahip. ARAT 3.2'de kullanılan motorlar ise AkınRobotics bünyesinde geliştirilip üretilmiş. Halen daha geliştirilme aşamasında olan ARAT, ileriki dönemde arama kurtarma faaliyetlerinde ilgili personelle birlikte görev yapmaya hazır hale gelecek.

Akınsoft yetkililerinin ARAT’a yönelik yaptığı açıklamaların bulunduğu videoya aşağıda göz atabilirsiniz.   

• Boston Dynamics' de ilk geliştirildiğinde süper robot yapmadı, önemli olan adım atmaktır. AkınRobotics bu konuda takdir ediyorum bir yerden başlıyorlar. Kopyalasalar dahi umrum da değil çünkü, Çinlilerin kopyalayarak neler yapabildiği ve ne yaptığı ortada. Kopyalayıp daha ileri götürebilir AkınRobotics Spot'u; aynısına benzer bile olsa ülke adına savaş sektöründe dışarıdan tedarik edileceğine iç üretimden tedarik edilir.

Uğraşanlara, emek verenlere teşekkürler.

Titremesiyle dalga geçen amip arkadaşlar hayatınızda bir kere olsun bir şeyleri takdir edin, her şey tiye alınarak yaşanmaz...

Robotta oluşan titreşimin ve geri tepmelerin nedeni tamamiyle mekanik inşa edilmiş olması. Mekanik yapı ile birlikte pnömatik ve hidrolik yapı kullanılmış olsa stabilizasyon daha verimli olurdu. Yeterince iyi hale getirildiğinde ise mükemmele yakın sonuçlar alınabilir. Bunun için de küçük sürüngen tasarımlarından başlanarak çalışmalar geliştirilip daha sonrasında bu tarz modellere entegrasyon sağlanmalı diye düşünüyorum. Bu şekilde küresel çapta haber olabilirdi. Şu an ki haliyle heyecan yaratmaktan uzak ve ilgi çekecek teknolojik sınırları zorlayan bir konsepti yok. Umarım gerekli çalışmalara başlanıp ilgi çekici seviyeye getirilir. Buna rağmen oluşturulan know-how önemli. Kendilerine teşekkür ediyorum.

• Daha iyisini yapmak dileğiyle...

• Ülkemizde de böyle gelişmelerin olduğunu görmek oldukça sevindirici, ayağınıza taş değmesin. Kimse kısacık sürede Boston Dynamics'in Spot'unu geçmenizi beklemiyor elbette. Bu şekilde kararlılıkla devam ederseniz gelişecek ve belki bir gün Spot'u dahi geçecektir.

• İzlerken utandım??

• face1tr kullanıcısına yanıt
    kimin adına utandın abd mi ab mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mokoko_TR -- 30 Ağustos 2020; 2:19:57 >
  • Bu gün Spot'u görünce almamız gereken çok yol olduğunu anladım. Ama güzel bir başlangıç olmuş, daha çok geliştirileceğine inanıyorum.

• Robot parkinson hastası olmuş bunların elinde. Her yanı ayrı telden çalıyor acıdım valla.

• Hiç birtanesi çıkıp dememiş mi bu niye titriyor diye.
    Bide yazık şu işçilere cnc makinesinin önüne adam dikip yanına vantilatör koymuşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gently weeps -- 30 Ağustos 2020; 5:48:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cehhabi olsa heykelini yapardi en azindan boyle titremezdi, #caremamoglu

• Arat, Boston Dynamics'in parkinsonlu versiyonu gibi:)))

• Robotta oluşan titreşimin ve geri tepmelerin nedeni tamamiyle mekanik inşa edilmiş olması. Mekanik yapı ile birlikte pnömatik ve hidrolik yapı kullanılmış olsa stabilizasyon daha verimli olurdu. Yeterince iyi hale getirildiğinde ise mükemmele yakın sonuçlar alınabilir. Bunun için de küçük sürüngen tasarımlarından başlanarak çalışmalar geliştirilip daha sonrasında bu tarz modellere entegrasyon sağlanmalı diye düşünüyorum. Bu şekilde küresel çapta haber olabilirdi. Şu an ki haliyle heyecan yaratmaktan uzak ve ilgi çekecek teknolojik sınırları zorlayan bir konsepti yok. Umarım gerekli çalışmalara başlanıp ilgi çekici seviyeye getirilir. Buna rağmen oluşturulan know-how önemli. Kendilerine teşekkür ediyorum.

• Yazık lan parkinson olmuş nasıl titriyor gariban, ayrıca yapıyorsun bari çakmasını yapma gerçek modelin,

spot boston dynamics,

• Boston Dynamics' de ilk geliştirildiğinde süper robot yapmadı, önemli olan adım atmaktır. AkınRobotics bu konuda takdir ediyorum bir yerden başlıyorlar. Kopyalasalar dahi umrum da değil çünkü, Çinlilerin kopyalayarak neler yapabildiği ve ne yaptığı ortada. Kopyalayıp daha ileri götürebilir AkınRobotics Spot'u; aynısına benzer bile olsa ülke adına savaş sektöründe dışarıdan tedarik edileceğine iç üretimden tedarik edilir.

Uğraşanlara, emek verenlere teşekkürler.

Titremesiyle dalga geçen amip arkadaşlar hayatınızda bir kere olsun bir şeyleri takdir edin, her şey tiye alınarak yaşanmaz...

• Adamlar birşeyler ortaya koymuşlar vede geliştiriyorlar zaman meselesi olur yada olmaz inşallah olur enazından geliştirme ortaya koyma çabası var peki siz dh boş gezenin boş tayfası sizler ne yaptınız sadece klavye arkasına sığınan kendini ülkesini ezik gören tayfa

• Naber la Titrek!
    Bence adı Titrek olsun.

• Beğenmeyen oturup kendi yapsın tebrik edelim. İnşAllah daha da geliştirip, daha iyi hale getirirler. Tebrik ediyorum. Yolunuz açık olsun kolay gelsin.

• Şimdilik biraz parkinson hastası imajı veriyor ama bu kadar az yatırım ve destekle bu kadar geliştirmiş olmaları harika. Önleri kesilmezse bu hızla boston'a bayağı iyi rakip olabilir. Tabi bu işin yazılım kısmı da önemli. Biraz destek, sponsorla falan yeni açılan çağda bize bayağı avantaj sağlar.

• Çok beğendim hepsine helal olsun, ellerine sağlık 👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çok güzel çabalar bunlar , ilgili çalışanların bahtı açık olsun ...

Birileri de pil teknolojisine el atsa ... Grafen vs.r

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.