Şimdi Ara

Ⓐ☛ Akıl Oyunları Topluluğu ☚Ⓐ (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.140
Cevap
38
Favori
62.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: El-Cezeri

Aşağıdaki dizinin bir sonraki harfini tahmin edicek sivri akıllı biri çıkar mı aranızdan acaba?

ADBSHTESABÇMA__

Cevap H mi ? doğru ise acıklamasını yapacam da ...
  • @OngiRanT, açıklamanızı merakla bekliyorum. Cevap H olmasada...
    -----

Yukarıdaki dönen bayan resmi ile ilgili; resimdeki bayan, dikkatli bakıldığında hem saat yönünde hemde saat yönünün tersi istikamette dönüyor.

Bazen sürekli ilk baktığımız yönde görürüz. Bunun sebebi beynimizin bizi sürekli buna koşullandırnasıdır. Yani eğer sağa dönüyorsa, sağdır. Başaka bir şansı yok der. Ancak beyninizi özgür bırakın ve koşullanmaktan kurtulun. Resme tekrar bakın ve şaşırın
  • Tezköy'ün Berberi

Tezköy'ün berberi yalnız ve yalnız şu insanların tıraşını yapmaktadır.

"Kendileri dahil hiç kimseye sakal tıraşı yapmayan bütün Tezköy'lü erkekler."

Tezköydeki bütün erkekleri berberimiz tıraş ettiğine ve köyde sakallı kimse olmadığına göre onun sakal tıraşını kim yapmaktadır?

bulun bakalım
  • @MacroIceTR, bu bildiğimiz ve ünlü Russell Paradokslarından biri. Orijinali ise şöyle:

Köyün birinde bir berber varmış. Bu berber, o köyde kendini traş etmeyen herkesi traş edermiş, kendini traş edenleriyse traş etmezmiş.
    Soru şlu: bu berber kendini traş eder mi, etmez mi? Kendini traş etmezse, kendini traş etmeyen herkesi traş ettğinden, kendini traş etmeli. Kendini traş ederse, kendini traş edenleri traş etmediğinden, kendini traş etmemeli.

Ayrıca bu paradoksun şöyle bir çözümü vardır: Böyle bir berber olmaz.

Paradoks severlere, aklımdaki çok daha güzel paradoksları sunabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Temmuz 2008; 9:26:39 >
  • Hmm.. Güzel bir paradoksmuş.. MacroIceTR ye teşekkür ederim..

El-Cezeri merak ettim paradokslarınızı.. Bir kaç örnekte bulunabilirmisiniz ?
  • Peki ozaman siz istediniz
    Russell'ı anmışken bari onun paradoksları ile devam edelim...

Yamyam Pradoksu:
    Yamyamlar bir mantıkçı yakalarlar. Mantıkçıya şöyle derler:
    – Biz her yakaladığımız yabancıyı yeriz. Kimini haşlayp kimini kızartıp yeriz. Avımıza bir soru sorarız. Avımız soruyu doğru yanıtlarsa haşlarız, yanlış yanıtlarsa kızartırız.

Dedikleri gibi de yaparlar. Mantıkçıya bir soru sorarlar. Mantıkçı bir süre düşündükten sonra soruyu yanıtlar. Yanıtı duyan yamyamlar ne yapacaklarını şaşırırlar. Yanıt öylesine akıllı bir yanıttır ki, yamyamlar mantıkçıyı ne haşlar ne de kızartabilirler.
    Yamyamlar mantıkçıya ne sormuşlardır, mantıkçı soruyu nasıl yanıtlamıştır?

Yamyamlar mantıkçıya şu soruyu sormuşlardır:
    – Seni haşlayıp mı, yoksa kızartıp mı yiyeceğiz?
    Mantıkçı şöyle yanıtlamıştır:
    – Kızartacaksınız!

Bu soru ve yanıtla, mantıkçı ne haşlanır, ne de kızartılır.
    Bir an, mantıkçının kızartılacağını varsayalım.
    O zaman mantıkçının yanıtı doğru olur. Ama yanıt doğru olduğundan – yamyamların kendi kurallarına göre – mantıkçının haşlanması gerekmektedir.
    Demek mantıkçı kızartılamaz.
    Şimdi de mantıkçının haşlanacağını varsayalım. O zaman mantıkçının yanıtı yanlış olacak.
    Yanıt yanlş olduğundan da mantıkçının kızartılması gerekmektedir.
    Demek mantıkçı haşlanamaz.

Yamyamlar tam bir kısır döngüye girmişlerdir.
    Kızartsalar haşlamaları gerekecek, haşlasalar kızartmaları!
    Sonuç olarak mantıkçı kurtulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Temmuz 2008; 11:22:05 >

• konu oldukça uzun olmuş belki aralarda geçmiştir ama benim sevdiğim iki paradoks vardır

1- "şu anda yalan söylüyorum"

2- başı ve sonu olmayan kudretinin sınırları olmayan bir güç = A
    olsun..
    "Acaba A kendi kaldırabileceğinden daha ağır bir cisim yaratabilir mi ?"
  • @El-Cezeri teşekkürlerimi sunarım. Gayet güzel bir paradoks örneği. Rica etsem devamı varsa paradokslarınızın, buraya koyma imkanınız varmı ?

@EngineerInDefenceInd;

1-Eğer o anda yalan söylüyorsa, aslında yalan söylemiyor demektir. Güzel paradoks.
    Yalnız ben 2. paradoksu anlayamadım biraz açıklarmısınız ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: TechN9ne

@El-Cezeri teşekkürlerimi sunarım. Gayet güzel bir paradoks örneği. Rica etsem devamı varsa paradokslarınızın, buraya koyma imkanınız varmı ?

@EngineerInDefenceInd;

1-Eğer o anda yalan söylüyorsa, aslında yalan söylemiyor demektir. Güzel paradoks.
    Yalnız ben 2. paradoksu anlayamadım biraz açıklarmısınız ?

edit: paylaştığım paradoks'un konuyu karıştırması ve kirletmesi ihtimaline karşı açıklamamı sildim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EngineerInDefenceInd -- 11 Temmuz 2008; 12:11:40 >

• @EngineerInDefenceInd, o konu >>Nokta<< adlı konu başlığında uzun uzadıya ve hararetli bir şekilde tartışıldı, konuşuldu. Sizinde anlayışla karşılayacağınız gibi tekrar gündeme getirlmesi pek hoş olmayacaktır. Keza böyle bir platformda...
    -----
    @TechN9ne, yoğun isteğiniz üzerine bir paradoks örneği daha.
    Buda Russell'in ünlü küme paradoksunu farklı bir dille açıklayan güzel bir paradoks.
    Bu paradoks bir çok matematikçiyi derin düşüncelere sevk eder.

Eğer dilerseniz bir sonraki mesajımda da bu kafa karıştırıcı paradoksu açıklayayım.
    Hem bu şekilde @Burak Murat'ın ''matematikte paradoks'' arayışına katkıda bulunmuş olayım.

Katalog paradoksu:
    Matbaanın bulunuşundan sonra kitap sayısı çoğaldı doğal olarak. İlk kez ne zaman kataloglara gereksinildiğini bilmiyorum, ama birgün gereksinildi.
    Kitaplar çoğalınca, kataloglar da çoğaldı.
    Kataloglar çoğalınca katalogların da katalogları yapılmaya başlandı.
    Bazı kitap katalogları kendi adlarını dizelgelerine (listelerine) almazlar, bazı kataloglarsa alırlar (katalog da bir kitap değil midir!) Örneğin kırmızı kapaklı kitaplar katalogunun kapağı kırmızı olacaksa katalog kendi adını dizelgeye alır, yoksa almaz.
    200 sayfadan az kitaplar katalogu 200 sayfadan az olacaksa katalog kendi adını kataloga alır, yoksa almaz.

Bir yayıncının aklına “kendi adını içermeyen kataloglar katalogu” yapmak gelir.
    Bir sorun çıkar ortaya. Bu hazırlanmakta olan katalog kendi adını içermeli midir, içermemeli midir?
    Kendi adını içerse, katalogun türünden dolayı (kendi adını içermeyen kataloglar katalogu), adını içermemesi gerekir.
    Kendi adını içermese, yine katalogun türünden dolayı (kendi adını içermeyen kataloglar katalogu), kendi adını içermesi gerekir.

Bir paradoks daha!
    Nasıl çözeceğiz?
    Hazırlanması bitmemiş bir katalogun katalog sayılamayacağını önermek bir çözüm müdür? Değildir (ama çözüme yaklaşır),
    çünkü hazırlanmakta olan katalogun adını “kendi adını içermeyen, yayımlanmış ya da hazırlanmakta olan kataloglar katalogu” diye değiştirirsek paradoks ortadan kalkmış olmaz.
    Ben şu çözümü önereceğim: Böyle bir katalog yapılamaz. Yukardaki çozümlerde de olduğu gibi tanımlanan nesnenin olamayacağını öne sürdük.
    Böyle bir şey yapılabilir, ama yapılan bu şey bir katalog değil, olsa olsa bir matalog olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Temmuz 2008; 12:12:47 >

• @El-Cezeri
    Konunun kirlenmesi ihtimaline ve gereksiz tartışma ihtimaline karşı açıklamamı sildim.

quote:

@EngineerInDefenceInd, o konu >>Nokta<< adlı konu başlığında uzun uzadıya ve hararetli bir şekilde tartışıldı, konuşuldu. Sizinde anlayışla karşılayacağınız gibi tekrar gündeme getirlmesi pek hoş olmayacaktır. Keza böyle bir platformda...
    -----
    @TechN9ne, yoğun isteğiniz üzerine bir paradoks örneği daha.
    Buda Russell'in ünlü küme paradoksunu farklı bir dille açıklayan güzel bir paradoks.
    Bu paradoks bir çok matematikçiyi derin düşüncelere sevk eder.

Eğer dilerseniz bir sonraki mesajımda da bu kafa karıştırıcı paradoksu açıklayayım.
    Hem bu şekilde @Burak Murat'ın ''matematikte paradoks'' arayışına katkıda bulunmuş olayım.

Katalog paradoksu:
    Matbaanın bulunuşundan sonra kitap sayısı çoğaldı doğal olarak. İlk kez ne zaman kataloglara gereksinildiğini bilmiyorum, ama birgün gereksinildi.
    Kitaplar çoğalınca, kataloglar da çoğaldı.
    Kataloglar çoğalınca katalogların da katalogları yapılmaya başlandı.
    Bazı kitap katalogları kendi adlarını dizelgelerine (listelerine) almazlar, bazı kataloglarsa alırlar (katalog da bir kitap değil midir!) Örneğin kırmızı kapaklı kitaplar katalogunun kapağı kırmızı olacaksa katalog kendi adını dizelgeye alır, yoksa almaz.
    200 sayfadan az kitaplar katalogu 200 sayfadan az olacaksa katalog kendi adını kataloga alır, yoksa almaz.

Bir yayıncının aklına “kendi adını içermeyen kataloglar katalogu” yapmak gelir.
    Bir sorun çıkar ortaya. Bu hazırlanmakta olan katalog kendi adını içermeli midir, içermemeli midir?
    Kendi adını içerse, katalogun türünden dolayı (kendi adını içermeyen kataloglar katalogu), adını içermemesi gerekir.
    Kendi adını içermese, yine katalogun türünden dolayı (kendi adını içermeyen kataloglar katalogu), kendi adını içermesi gerekir.

Bir paradoks daha!
    Nasıl çözeceğiz?
    Hazırlanması bitmemiş bir katalogun katalog sayılamayacağını önermek bir çözüm müdür? Değildir (ama çözüme yaklaşır),
    çünkü hazırlanmakta olan katalogun adını “kendi adını içermeyen, yayımlanmış ya da hazırlanmakta olan kataloglar katalogu” diye değiştirirsek paradoks ortadan kalkmış olmaz.
    Ben şu çözümü önereceğiz: Böyle bir katalog yapılamaz. Yukardaki çozümlerde de olduğu gibi tanımlanan nesnenin olamayacağını öne sürdük.
    Böyle bir şey yapılabilir, ama yapılan bu şey bir katalog değil, olsa olsa bir matalog olur.

• @EngineerInDefenceInd, hassasiyetiniz ve dikatiniz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Temmuz 2008; 12:14:49 >
  • @El-Cezeri; Çok karışık bir paradoks Yinede güzel paradokslarmış..

Neyse akıl oyunlarına devam edelim.. Varmı sorularınız ?
  • Olmamı...

quote:

Aşağıdaki dizinin bir sonraki harfini tahmin edicek sivri akıllı biri çıkar mı aranızdan acaba?

ADBSHTESABÇMA__

• quote:

Olmamı...

quote:

ADBSHTESABÇMA__

Hmm bunu ben çözememiştim öbür sayfada görmüştüm bu soruyu.. Başka sorunuz varmıydı ?

Biraz fazla oldum galiba

• @TechN9ne, normalde (huyum gereği) sorulardan biri çözülmeden diğerini vermem. Ama sanırım sizi kıramıyacağım.
    ----------

Bir sonraki sorum:

Metronun yürüyen merdivenlerinden çıkarken aynı anda yürürüm.
    Normal ritmimle tam 16 basamak çıkıyorum ve çıkışım 72 saniye sürüyor.
    Benden daha hızlı olan kardeşim Derya 20 basamak çıkıp 60 saniyede tepeye varıyor.
    Bir gün tam çıkacakken elektrikler kesildi! Kaç basamak çıkmak zorunda kaldık?
  • quote:

@TechN9ne, normalde (huyum gereği) sorulardan biri çözülmeden diğerini vermem. Ama sanırım sizi kıramıyacağım.
    ----------

Bir sonraki sorum:

Metronun yürüyen merdivenlerinden çıkarken aynı anda yürürüm.
    Normal ritmimle tam 16 basamak çıkıyorum ve çıkışım 72 saniye sürüyor.
    Benden daha hızlı olan kardeşim Derya 20 basamak çıkıp 60 saniyede tepeye varıyor.
    Bir gün tam çıkacakken elektrikler kesildi! Kaç basamak çıkmak zorunda kaldık?

Yine 16 ve 20 olmazmı ? Çünkü merdivendeki basamak sayısı elektrik kesilince azalmaz. Bu şekilde buldum doğrumu acaba ?
  • Malesef...Cevap 16 veya 20 değil.
    Bu sorunun çözümü biraz matematik ve en fazla 2 tane 1 bilinmiyenli denklem gerektiriyor.
  • @felsefika,
    1.sorunun kurt, koyun, ot versiyonu kısa bir süre önce soruldu ve çözüm bulundu. Yanılmıyorsam aynı soru.
    -----
    2 soru çok klişeleşmiş bir matematik göz boyama sorusu. Evet soru sadece aradaki bir denklemde bir terimin eşitliğin yanlış tarafına atılmasından kaynaklanıyor. (artık onuda başkası bulsun:)
    ----
    3. soru, görece güzel bir soru ancak tek bir denklemle çıkıyor oda.

şöyleki; ab:annenin yaşı
    ab+a+b+a+b=45
    4a+b=15

a=2 b=7

Bu durumda Anne: 27 çocuklar: 2, 7, 9 yaşlarında oluyorlar.
  • Ben 3 soruyu yazarken maşallah sen 8 soruyu patlatmışsın. Hızına yetişilmiyor.

Onların çözümleride geliyor şimdi
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.