Şimdi Ara

Ⓐ☛ Akıl Oyunları Topluluğu ☚Ⓐ (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.141
Cevap
38
Favori
62.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: El-Cezeri

@felsefika,
    1.sorunun kurt, koyun, ot versiyonu kısa bir süre önce soruldu ve çözüm bulundu. Yanılmıyorsam aynı soru.
    -----
    2 soru çok klişeleşmiş bir matematik göz boyama sorusu. Evet soru sadece aradaki bir denklemde bir terimin eşitliğin yanlış tarafına atılmasından kaynaklanıyor. (artık onuda başkası bulsun:)
    ----
    3. soru, görece güzel bir soru ancak tek bir denklemle çıkıyor oda.

şöyleki; ab:annenin yaşı
    ab+a+b+a+b=45
    4a+b=15

a=2 b=7

Bu durumda Anne: 27 çocuklar: 2, 7, 9 yaşlarında oluyorlar.

butun sorulari okuyamadim. neler soruldu neler sorulmadi hatirlayamiyorum. 6 sayfa olmus burasi. ne yapsm acaba dvam mi etsem etmesem mi.

• quote:

Ben 3 soruyu yazarken maşallah sen 8 soruyu patlatmışsın. Hızına yetişilmiyor.

Onların çözümleride geliyor şimdi

ehehe
    bir yerden kopy yapiyorum. yetis kolaysa bir yandan da baska sitelerden birseyler okuyorum.
    bunlardan bagzilarini bir oyun sitesinde yapmistim ben. oyle daha kolay oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felsefika -- 11 Temmuz 2008; 18:24:53 >

• Devam et tabi.

Neredeyse tamamı daha önce çözdüğüm sorular veya benzerleri. Şimdi ben baktığımda eski günleri hatırladım.

En iyisi ben arkadaşlara bırakayım bu soruları.

Sonuçta ''Komşusu açken yatan bizden değildir'' dimi.
  • quote:

Devam et tabi.

Neredeyse tamamı daha önce çözdüğüm sorular veya benzerleri. Şimdi ben baktığımda eski günleri hatırladım.

En iyisi ben arkadaşlara bırakayım bu soruları.

Sonuçta ''Komşusu açken yatan bizden değildir'' dimi.

hahay

o halde soyle birsey yapalim ben sorulari boyle ayri ayri yazmayayim. hepsini birden yazayim. sonra sen bana iclerinden hangilerinin cikarilacagini soylersin ben de sorulan sorulari silerim. olmaz mi.
    belki de daha iyi olur.

• Bana kalıcaksa hepsini sil derim

Şaka bir yana; çok güzel sorular var. Ama bazıları fazla kolay

Ama olsun pireye kızıp yorgan yakılmaz. Devam...
  • yok yahu farketmez benim icin. ben dedigim gibi yapayim en iyisi. simdi bu pm leri sileyim ben. sonra tekrar hepsini tolu olarak bir yere yazayim daha iyi. en azindan sorulmus sorulari es gecerler digerlerine bakarlar.

bagzilari kolay da simdi bir soru yazicam buraya o da acayip zor gelecek hatta kimse bulamayacak. buldum diyen de yalan soyleyecek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: felsefika
    bagzilari kolay da simdi bir soru yazicam buraya o da acayip zor gelecek hatta kimse bulamayacak. buldum diyen de yalan soyleyecek.

Merak içersinde bekliyoruz
  • olar
  • KURALLAR :
    1) Beş farklı renkte beş ev var,
    2) Her evde beş farklı ülkeden birer kişi oturuyor,
    3) Bu evlerde yasayan kişiler;
    - Farklı marka içki içiyor
    - Farklı marka sigara içiyor
    - Farklı cins hayvan besliyor,
    4) Sigara, içki ve hayvanların hiçbiri aynı cins değil.

VERILEN BİLGİLER :
    1) İngiliz kırmızı evde yaşıyor.
    2) İsveçli köpek besliyor.
    3) Danimarkalı çay içiyor.
    4) Beyaz evin solunda yeşil ev var.
    5) Yeşil evin sahibi kahve içiyor.
    6) Kuş bakan kişi Pall Mall marka sigara içiyor.
    7) Sarı evin sahibi Dunhill marka sigara içiyor.
    8) Tam merkezdeki evde yasayan kişi süt içiyor.
    9) Norveçli ilk evde oturuyor.
    10) Kedi besleyen kişinin evinin yanındaki evde oturan kişi Blend marka sigara içiyor.
    11) Dunhill marka sigara içen kişinin evinin yanındaki evde oturan kişi at besliyor.
    12) Blue Master marka sigara içen kişi aynı zamanda bira içiyor.
    13) Alman Prince marka sigara içiyor.
    14) Mavi evin yanında oturan kişi norveçli.
    15) Su içen kişinin komşusu Blend marka sigara içiyor.

SORU : Balığı besleyen kimdir?

• Bu soruyuda(balıklı soru) @OngiRanT 3 sayfada sormuştu. Ben 2 sene önce çözmüştüm ama buradada arkadaşlar çözdü.

Bunlara soru dayanmıyor ha bilesin

Pusuya yatmış, çözülecek güzel soruları bekliyorlar.

Ama hala şu soru çözülmedi(!)

quote:

Aşağıdaki dizinin bir sonraki harfini tahmin edicek sivri akıllı biri çıkar mı aranızdan acaba?

ADBSHTESABÇMA__

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Temmuz 2008; 19:03:09 >

• bu soruyu acikcasi ben cozemedim, aslinda beynim yoruldu vazgectim. yoksa birkac evin hangi renk oldugunu birkacinin hangi evle nerede oturduklariyla baglantilar kurmusum bagzilarini da karistirmisim. arkadasima baktirdim cevaba hic bakmadim bakmayacagim da cunku bu soruyu ne edip ne yapip cozucem ben. cozemessem cildiririm. illa kendim cozucem.

Bu sınav Albert Einstein tarafından hazırlanmış. Bu testi dünyadaki insanların %2' sinin geçmeyi başarabileceğini söylemiş. benim de o %2' ye girmek girmem lazim.
  • Cin Ruhi postacıya sordu :
    "Üç kızınız olduğunu duydum, kaç yaşlarındalar?"
    Postacı : Yaşlarının çarpımı 36 eder.
    Ruhi : Bundan pek bir şey anlamadım.
    Postacı : Üçünün yaşları toplamı sizin evinizin numarasını verir.
    Ruhi : Hala bir şey anlamıyorum.
    Postacı : En büyük kızım piyano çalar.
    Ruhi : Şimdi anladım.

Kızların yaşları kaçtır?

--------------------------------------------------------------------------------

Kafacan' a Ali' yi yakalama görevi verilmiştir. Ne var ki Ali ikiz kardeşi Veli ile aynı evde oturmaktadır ve bu ikizleri birbirinden ayırt etmek olası değildir.

Kafacan ikizlerden birinin daima yalan söylediğini bilmektedir, diğerinin yalancı mı, doğrucu mu olduğu bilinmemektedir.

Kafacan ikizlerden sarı kazaklı olana sorar:
    - "Adınız Ali mi?"
    Sarı kazaklı "Evet" der.

Kafacan daha sonra aynı soruyu kırmızı kazaklıya sorar, kırmızı kazaklının ne yanıt verdiğini biz duyamıyoruz. Fakat Kafacan kırmızı kazaklının yanıtını duymuştur, bu nedenle Kafacan "Pekala Ali, şimdi seni yakalamalıyım" der.

Kafacan bu sözü kırmızı kazaklıya mı sarı kazaklıya mı söylemiştir?

--------------------------------------------------------------------------------

Üç suçlu aynı suça katılmaktan yargılanmaktadır. Suçu en ağır olan giyotinle idam edilecektir.
    Üç suçludan biri olan A avukatından şu cevabı alır.
    - Bildiğim bir şey varsa B ye ölüm cezası verilmeyecektir. C nin B den daha ağır bir suç işlediği kesin. Senin dosyan ise henüz incelenmedi.

Bu bilgiler ışığında A ya ölüm cezası verilme ihtimali nedir?

Defineyi Bölmek

İki kişi ıssız bir adada korsanların gömdüğü bir defineyi buluyor. Definenin içinde altın, yakut, elmas, inci vb. gibi değişik değerli eşyalar var.

a) Defineyi bu iki kişi arasında bölmek için öyle bir kural bulun ki ikisi de bunu en haksever bölme olarak kabul etsin.

b) n kişi arasında böyle bir bölme nasıl yapılır?

5 - 9 - 4 - 8 - ? - 4 - 9

Soru işareti yerine hangi rakam gelmelidir?

Manavın iki kefeli bir terazisi var ve 4 adet farklı ağırlığı var.

O bunlarla 1 kilodan 40 kiloya kadar herşeyi tartabiliyor. Manavın elindeki 4 farklı ağırlık nelerdir?

Bay X balık avından döndüğünde "tuttuğum balıklardan ikisi dışında hepsi lüfer,ikisi dışında hepsi kefal,

ikisi dışında hepsi uskumru" diyor . Bay X kaç tane balık tutmuştur?

Saatinizin akrep ve yelkovanı her 65 dakikada bir üst üste geliyorsa geri mi kalıyordur ileri mi gidiyordur?

Bu hata saate ne kadardır?

(k-a) x (k-b) x (k-c) x ... x (k-z) = ?

("x" çarpı işaretini göstermektedir.)

Bir suçluya iki kutu ve 10'u siyah, 10'u beyaz olmak üzere 20 top verilir.
    Kral suçluya şöyle der: "Bu topları kutulara istediğin gibi yerleştirebilirsin, ben daha sonra senin yanına gelip kapakları kapatılmış bu iki kutudan birini seçeceğim.
    Daha sonra bu seçtiğim kutudan gözlerim kapalı olarak rasgele bir top seçeceğim.
    Seçtiğim top siyahsa öleceksin, beyazsa yaşayacaksın".

Siz olsaydınız yaşama şansınızı mümkün olduğu kadar arttırmak üzere topları kutulara nasıl koyardınız?

BEŞİKTAŞ = 3
    FENERBAHÇE = 1
    GALATASARAY = 0
    TRABZONSPOR = ?
    İSTANBULSPOR = 1
    GENÇLERBİRLİĞİ = 5
    Soru işaretinin yerine hangi rakam gelmelidir?

Yangın Var

Bir gemi kazası sonrası 4 kişi okyanusun ortasındaki küçük bir adada mahsur kalır. Ada tamamen kurumuş otlarla kaplıdır. Bir gün sabah kalktıklarında, adanın diğer tarafında yangın çıktığını ve üzerlerine doğru ilerlediğini görürler. Belli bir süre sonra yangın tüm adayı yakıp kül etmiştir ama 4 adam hala hayattadırlar.

Bu nasıl olmuştur?

(Yangın esnasında kesinlikle suya girmemişlerdir. Kaya vb. cisimlerin üzerine çıkmamışlardır. Bu, Avustralya'da kullanılmış gerçek bir yöntemdir.)

bu sorular soruldu mu. soru okuya okuya beynim dondu. icmeden sarhos oldum

• 1. Bir köprü var ve max. 60 kilo kaldırabiliyor. Bu köprüden 3 tane, tanesi 1kg ağırlığındaki bilyelerle geçmen gerekiyor. Senin kilon ise 58. Bu köprüden nasıl geçersiniz?

2. Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yanlız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yanlız kalırlarsa, tilki piliçi yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yanlız kalılarsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?

3. 3 adam bir otele gider, her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Bellboy u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister.Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir, bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.
    Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi, sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3x9 = 27 lira dır, 2 lira da bellboy a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?

4. Önlerindeki bir köprüyü geçmeye karar vermis 4 adam var. Hepsi köprünün aynı tarafındadır. Bütün adamları karsı kıyıya geçirmek için yanlızca 17 dakikanız vardır. Ellerinde bir tek fener var. Gece olduğu için en fazla 2 kişi köprüden geçebilir. Köprüden kim geçerse geçsin feneri biri taşıyacak ve geri getirecektir. Adamların her birinin hızı farklıdır. Köprüyü geçen çiftler den biri daha hızlı dahi olsa yavaş olanın hızında geçebilir.
    Adamlarımızın hızları :
    1.Adam : köprüyü 1 dak. geçiyor.
    2.Adam : köprüyü 2 dak. geçiyor.
    3.Adam : köprüyü 5 dak. geçiyor.
    4.Adam : köprüyü 10 dak. geçiyor.

5. 3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.

6. Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır.

7. Her saatte 20 dakika geri kalan bir saatim var. Saatim şu an 4.00 ü gösteriyor. Saatimi tam gece yarısı ayarlamıştım ve saatimin tam 4 saat önce durduğunu biliyorum. O halde şimdi saat tam kaçtır.

8. 0.1mm kalınlığında bir kağıt alalım. Önce bu kağıdı ortadan ikiye kıvıralım, sonra yine ortadan ikiye kıvıralım ve bunu 50 sefer yapalım.Sonunda kağıdımızın kalınlığı nekadar olmuş olabilir.

9. 2 kapımız var bu kapılardan biri hazine odasına açılıyor. Bu 2 kapının önündede 2 bekçi var. Bunlardan biri hep doğru diğeri ise hep yalan söylüyor. Hazine odasını bulabilmek için bu bekçilerden birine yanlızca bir soru sorabiliriz. Bu soru ne olmalıdır.

10. Eğer 7 kişi karşılaşır ve birbirleri ile yanlızca bir kere tokalaşırlarsa kaç kere tokalaşma olur

11. 1 adam 1 odayı 4 saatte boyuyor ve 2. Adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her ikisi 1 odayı kaç saatte boyar.

12. 2 dogru parcasi ile bir simiti kac parcaya bolebilirsiniz

13. BIUDBAY sonra hangi harf gelir.

14. Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yanlızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz

15. DEVE,3 oğlu olan bir adam ölür ve çocuklarına 17 deve bırakır. 1.oğlu develerin yarısını, 2.oğlu 1/3nü, 3.oğlu 1/9nu alacaktır. Fakat çocuklar bir türlü develeri bölüşemezler. Onlar düşünürken yanlarına devesiyle gelen bir adam develeri bölüştürüp yoluna devam eder. Acaba bu adam bunu nasıl yapmıştır.

16. Bazı aylar 31 günden olşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur

17. 30 u 1/2 ye böl ve 10 ekle kaç çıkar

18. Konya da yaşayan adamın biri niçin İstanbul da gömülemez.

19. Kadının biri dilenciye 50 lira verir, bu kadın dilencinin kızkardeşidir fakat dilenci bu kadının abisi değildir. Bu nasıl olur.

20. 2 adam 5 kere satranç oynamış, herbiri aynı sayıda oyun kazanmış fakat hiç bir oyun berabere bitmemiş. Bu nasıl olur

21. Karanlık bir odaya girdiniz, oda da gaz lambası- mum- tüplü lamba var vede elinizde bir tek kibrit var. Önce hangisini yakarsınız

22. Doktorunuz size 3 ilaç verdi ve dediki "bunları yarım saat ara ile içiniz". İlaçlarınız kaç saat içinde biter.

23. 1960 larda cumhurbaşkanımızın adı ne idi.

24. Bütün herkesin bildiği Hayat ve Ölüm arasındaki nedir.

25. Yorgun bilgisayarlar acıkınca ne yerler.

26. Ne kadar yağmur yağarsa yağsın daha fazla ıslanmayan nedir.

27. Bir matematik kitabı diğer matematik kitabına ne demiş.

28. Hiç soru sormayan ama devamlı cevap bekleyen nedir.

29. Yağmur düşerken yükselen nedir.

30. Türkçe de en sık yanlış okunan kelime hangisidir

31. Bütün gün boyunca aynı soruyu sorup her seferinde farklı cevap aldığımız soru nedir.

32. Bir kayıkta 3 kişi varmış, kayıkları devrilince 2sinin saçları ıslanmış, 3.sünün saçları niçin ıslanmamış

33. Mustafa 600 liraya eski bir araba almış, bunu Veli ye 800 liraya satmış, Sonra 1000 liraya başka bir araba almış bunuda 1200 liraya satmış. Mustafanın karı ne kadardır.

34. Saat te 2 kere ama Saniyede 1 kere meydana gelen nedir

35. Yumurta satıcısına kaç yumurta sattığını sordum. "1. Kişi yumurtalarımın yarısını ve bir yarım yumurta aldı, sonra 2. Ve 3. Kişide aynı şekilde yumurta aldı. Hiç yumurta kırmadan bütün yumurtalarımı sattım". Acaba yumurtacı kaç yumurta satmıştır.

36. Askerin biri esir aldığı diğer askere demişki "öyle bir şey söyle, eğer söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım". Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş

• quote:

@TechN9ne, normalde (huyum gereği) sorulardan biri çözülmeden diğerini vermem. Ama sanırım sizi kıramıyacağım.
    ----------

Bir sonraki sorum:

Metronun yürüyen merdivenlerinden çıkarken aynı anda yürürüm.
    Normal ritmimle tam 16 basamak çıkıyorum ve çıkışım 72 saniye sürüyor.
    Benden daha hızlı olan kardeşim Derya 20 basamak çıkıp 60 saniyede tepeye varıyor.
    Bir gün tam çıkacakken elektrikler kesildi! Kaç basamak çıkmak zorunda kaldık?

İkisi arasındaki farkı alırsak, yürüyen merdiven (72san.-60san=20basamak-16basamak) 12 saniyede 4 basamaklık yol katediyor.
    20 basamak + 60 Saniye ise toplam 40 basamak olur.
  • @harina tebrikler
    />

Aynı çözümü farklı bir şekilde birde ben sunayım...:

Metronun yürüyen merdivenlerinden çıkarken aynı anda yürürüm.
    Normal ritmimle tam 16 basamak çıkıyorum ve çıkışım 72 saniye sürüyor.
    Benden daha hızlı olan kardeşim Derya 20 basamak çıkıp 60 saniyede tepeye varıyor.
    Bir gün tam çıkacakken elektrikler kesildi! Kaç basamak çıkmak zorunda kaldık?

Toplam basamak sayısına x diyelim.
    Yürüyen merdivenle aynı anda çıkarsam, 16 basamağı ben çıkıyorum, ama geriye kalan işi yürüyen merdiven yapıyor. Dolayısıyla yürüyen merdiven x –16 basamağı 72 saniyede çıkıyor, yani her basamağı (x − 16)/72 saniyede çıkıyor.
    Aynı mantığı Derya’ya uygularsak, yürüyen merdivenin her basamağı (x − 20)/60 saniyede çıktığı anlaşılır.
    Demek ki (x − 16)/72 = (x − 20)/60.
    Dolayısıyla x = 40.

----------

Bu soru içinde, yarına kadar cevap gelmezse cevabı açıklamam gerekicek sanırım

quote:

Aşağıdaki dizinin bir sonraki harfini tahmin edicek sivri akıllı biri çıkar mı aranızdan acaba?

ADBSHTESABÇMA__

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Temmuz 2008; 20:04:11 >

• quote:

KURALLAR :

VERILEN BİLGİLER :
    10) Kedi besleyen kişinin evinin yanındaki evde oturan kişi Blend marka sigara içiyor.
    11) Dunhill marka sigara içen kişinin evinin yanındaki evde oturan kişi at besliyor.

bunun değişiği benim kitapta var ve çok zor çözememiştim (cevap anahtarından baktm )

• Gidiş 1. 1 ve 2 gider = 2dk
    Geliş 1. 1 gelir = 1dk
    Gidiş 2. 10 ve 5 gider = 10dk
    Geliş 2. 2 gelir = 2dk
    Gidiş 3. 1 ve 2 gider = 2dk
    +_______________________
    17dk

• Yorgun bilgisayarlar acıkınca ne yerler.

virüs
  • Doktorunuz size 3 ilaç verdi ve dediki "bunları yarım saat ara ile içiniz". İlaçlarınız kaç saat içinde biter.

1 saatte

1. verdiği zaman
    2. yarım saat sonra
    3. bi sonraki yarım saat

Bir kayıkta 3 kişi varmış, kayıkları devrilince 2sinin saçları ıslanmış, 3.sünün saçları niçin ıslanmamış

kel olduğu için

Karanlık bir odaya girdiniz, oda da gaz lambası- mum- tüplü lamba var vede elinizde bir tek kibrit var. Önce hangisini yakarsınız

1. Kibrit 2. Mum 3. Gaz Lambası 4. Tüplü Lamba

Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır.

Hasan

Mustafa 600 liraya eski bir araba almış, bunu Veli ye 800 liraya satmış, Sonra 1000 liraya başka bir araba almış bunuda 1200 liraya satmış. Mustafanın karı ne kadardır.

600 - 600 = 0
    0 + 800 = 800
    800 - 1000 = -200
    1200 - 200 = 1000 cepte
    1000 - 600 = 400 kar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacroIceTR -- 11 Temmuz 2008; 23:34:45 >

• quote:

KURALLAR :

VERILEN BİLGİLER :

Aynısını 3. sayfada ben sormuştum ..

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.