Şimdi Ara

AKARYAKIT FİYATLARIYLA İLGİLİ YORUMLAR BURAYA (139. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.503
Cevap
39
Favori
401.874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 137138139140141
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk halkı ne zaman çileden cıkar. 10 TL olunca mı ? yok.. bence o zamanda cıkmaz
  • Arkadaşlar, forumda eski olsamda bu odada yeniyim. Ben bir akaryakıt istasyonu işletmecisiyim ve inanın her zamda en büyük zararı bir görüyoruz. insanların gözünde biz her litrede %50 karlarla kazanan, her zamda voleyi vuran insanlarmış gibi gözüküyoruz ve bu gerçekten benim moralimi çok bozuyor..

Kimi zaman müşterileri gelip "o kadar para kazanıyorsunuz allah gözünüzü doyursun" gibi laflar söylüyor, inanın böyle zamanlarda bu işi yapmaktan vazgeçesim geliyor.

Defalarca söylenmiştir yine söyleyim, tüpraş akaryakıtı bedava dağıtıyorum dese bizde bedavaya verelim desek yine sabit olarak alınan yaklaşık 2.1 tl gibi bir vergi çıkıyor ortaya. bu vergi yüzdeyle değil litre başına sabit olarak alınıyor.

Biraz daha bilinçlenmeniz adına kar oranlarını yaklaşık olarak size yazayım:

Bayi Karı: 0.18-0.22TL arası değişir
    Dağıtımcı firma Karı: genelde bayi ile %50-%50 oranında paylaştırılır yani o da 0.18-0.22TL arasıdır.
    Tüpraş Karı: 0.25-0.30TL civarıdır, tabi bu kar birde üretim maliyeti geliyor tüpraşa. yani toplamda gazetelerdende okumuşsunuzdur 1.2Tl gibi bir maliyeti var benzinin.

Hala kimin adamı olduğu belli "Tüketici Derneği" Tavan fiyat uygulaması tekrar başlasın diyor ama nedense hiçbir şekilde devletin getirdiği fahiş vergilere dokunmak bir yana ağzına bile alamıyor. Son tavan fiyat uygulamasında bayi ve dağıtımcıdan alınan 0.20Tl lik kar 0.25TL lik vergi zammı olarak geri döndü, yani yapılan işin neden yapıldığı aşikardı aslında ama nedense kimse bu konuda birşey yazmaya cesaret edemedi.

Petrolün varili 160 Dolarlara çıktığında şimdikinden çok daha ucuza benzin alabiliyorken fiyat yarıya indiği halde daha pahalıya benzin alıyorsunuz, sebebi hiçbirinizin ruhunun duymadığı ötv zamları, bu sene toplamda 0.55 TL. zam yapıldı, hangi gazete yazdı hangi tv kanalı bu konuda yorum yaptı? ne dağıtımcının nede akaryakıt bayisinin karlarında 1 kuruş artış yok, petrol fiyatı yakın seviyelerde gidiyor, buradan yola çıkarak artışın tek sebebi vergi zamları kalıyor.

İlginç bir durum daha var, bu zamlar özellike otomobil alım vergilerindeki ötv indirimden sonra, yani insanlar çılgınlar gibi yeni araba aldıktan sonra, indirim bittikten hemen sonra başladı. aslında otomobil alımında yaptıkları ötv indirimi piyasaya çıkan araş sayısındaki artış ve arttırılan ötv vergisiyle kat kat bizden geri aldılar, hiçkimsenin yine ne ruhu duydu, ne yazdı ne konuştu..

Son olarak , son tavan fiyat uygulamasında türkiyede kaç yüz adet akaryakıt istasyonu zarar ederek işi braktı, kaç insan işsiz kaldı buda kimse tarafından yazılıp konuşulmadı..

Bu sebepten, lütfen yanlış yönlendirmelere, yanlış bilgilendirmelere kanmayın, ve LÜTFEN tepkinizi doğru yerlere gösterin.

• quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

Arkadaşlar, forumda eski olsamda bu odada yeniyim. Ben bir akaryakıt istasyonu işletmecisiyim ve inanın her zamda en büyük zararı bir görüyoruz. insanların gözünde biz her litrede %50 karlarla kazanan, her zamda voleyi vuran insanlarmış gibi gözüküyoruz ve bu gerçekten benim moralimi çok bozuyor..

Kimi zaman müşterileri gelip "o kadar para kazanıyorsunuz allah gözünüzü doyursun" gibi laflar söylüyor, inanın böyle zamanlarda bu işi yapmaktan vazgeçesim geliyor.

Defalarca söylenmiştir yine söyleyim, tüpraş akaryakıtı bedava dağıtıyorum dese bizde bedavaya verelim desek yine sabit olarak alınan yaklaşık 2.1 tl gibi bir vergi çıkıyor ortaya. bu vergi yüzdeyle değil litre başına sabit olarak alınıyor.

Biraz daha bilinçlenmeniz adına kar oranlarını yaklaşık olarak size yazayım:

Bayi Karı: 0.18-0.22TL arası değişir
    Dağıtımcı firma Karı: genelde bayi ile %50-%50 oranında paylaştırılır yani o da 0.18-0.22TL arasıdır.
    Tüpraş Karı: 0.25-0.30TL civarıdır, tabi bu kar birde üretim maliyeti geliyor tüpraşa. yani toplamda gazetelerdende okumuşsunuzdur 1.2Tl gibi bir maliyeti var benzinin.

Hala kimin adamı olduğu belli "Tüketici Derneği" Tavan fiyat uygulaması tekrar başlasın diyor ama nedense hiçbir şekilde devletin getirdiği fahiş vergilere dokunmak bir yana ağzına bile alamıyor. Son tavan fiyat uygulamasında bayi ve dağıtımcıdan alınan 0.20Tl lik kar 0.25TL lik vergi zammı olarak geri döndü, yani yapılan işin neden yapıldığı aşikardı aslında ama nedense kimse bu konuda birşey yazmaya cesaret edemedi.

Petrolün varili 160 Dolarlara çıktığında şimdikinden çok daha ucuza benzin alabiliyorken fiyat yarıya indiği halde daha pahalıya benzin alıyorsunuz, sebebi hiçbirinizin ruhunun duymadığı ötv zamları, bu sene toplamda 0.55 TL. zam yapıldı, hangi gazete yazdı hangi tv kanalı bu konuda yorum yaptı? ne dağıtımcının nede akaryakıt bayisinin karlarında 1 kuruş artış yok, petrol fiyatı yakın seviyelerde gidiyor, buradan yola çıkarak artışın tek sebebi vergi zamları kalıyor.

İlginç bir durum daha var, bu zamlar özellike otomobil alım vergilerindeki ötv indirimden sonra, yani insanlar çılgınlar gibi yeni araba aldıktan sonra, indirim bittikten hemen sonra başladı. aslında otomobil alımında yaptıkları ötv indirimi piyasaya çıkan araş sayısındaki artış ve arttırılan ötv vergisiyle kat kat bizden geri aldılar, hiçkimsenin yine ne ruhu duydu, ne yazdı ne konuştu..

Son olarak , son tavan fiyat uygulamasında türkiyede kaç yüz adet akaryakıt istasyonu zarar ederek işi braktı, kaç insan işsiz kaldı buda kimse tarafından yazılıp konuşulmadı..

Bu sebepten, lütfen yanlış yönlendirmelere, yanlış bilgilendirmelere kanmayın, ve LÜTFEN tepkinizi doğru yerlere gösterin.

Dediğinde sonuna kadar haklısın bir itirazım yok ama mecbur akaryakıt istasyonundan benzin alabiliriz. Doğrudan olmasa da dolaylı olarak bu durumlara mağruz kalmanız normal ve hiçbir zaman bir işletmeye lafım olmaz bu benzin işinde serbest piyasa olayı yokki rekabet şeklinde olsun devlet bir fiyat koyar ve siz ona göre şekil alırsınız. Burda ana etken vergiler. Devlet bize veriyor sonra o para sizde çok kaldı bize geri ver diyor...

• Bugün tuzladan mecidiyeköye geçtim, tabii ki aracımla değil halk otobüsüyle. Neyse şöyle bi e5teki araçları inceledim genelde herkes tek, ben otobüste donarken vatandaş açmış kaloriferini üstünde bi sweat müzik dinleyerek gidiyor. Hatta yanımda bi bayan vardı dayanamadım ona söyledim şu hale bakar mısınız diye o da ona asılıyorum zannetti :) Neyse şaka bir yana bizim insanımız rahatına o kadar düşkün ki arabaya binmekten vazgeçmez, boğazından kısar benzin alır devlet de bunu çok iyi bildiği için araba sahibi olmayı lüks saymakta ve ötv diye ne üdüğü belirsiz bi vergi almaktadır. Bu ötv denilen saçmalık sadece akaryakıtta değil ki, araç alırken de bi ton ötv alınıyor. 42bin tllik bi golfün bayiye ithal ediliş fiyatı 22bin. Varın burdan hesaplayın... Yani bu ülkede araç sahibi olmak lüksün ötesinde. Keşke bi protesto gösterisi olsa hemen giderim işi gücü bırakıp ama bazı arkadaşlar kızacak yine ama bu milletten bi cacık olmaz malesef. Üşeniriz biz protesto yapmaya.

• Arkadaşlar anayasa da diyor ki vergi herkesten verebilme gücü kadar alınır.
    Fakat akaryakıttaki bu vergi oranları anayasaya aykırı olabilir diye düşünüyorum. Broadwayle gezen ile X6 ile gezen aynı miktarda vergi vermemeli diye düşünüyorum. Akaryakıt üzerindeki vergi düşürülmeli. Tabii ki kişiye göre satılamaz akaryakıt herkes için aynı ve düşük olmalı. Özellikle halkının %90 ı yoksulluk sınırı ve altında yaşayan bir ülkeyse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hacker111

Arkadaşlar anayasa da diyor ki vergi herkesten verebilme gücü kadar alınır.
    Fakat akaryakıttaki bu vergi oranları anayasaya aykırı olabilir diye düşünüyorum. Broadwayle gezen ile X6 ile gezen aynı miktarda vergi vermemeli diye düşünüyorum. Akaryakıt üzerindeki vergi düşürülmeli. Tabii ki kişiye göre satılamaz akaryakıt herkes için aynı ve düşük olmalı. Özellikle halkının %90 ı yoksulluk sınırı ve altında yaşayan bir ülkeyse.

Yorumunuza katılıyorum
  • Akaryakıta yapılan her zam, insanları biraz daha 10 numara yağ, kaçak akaryakıt gibi alanlara itiyor ve devlete aslında uzun vadede belki zam yapmadan önceki vergi geliriden de daha aşağı vergi toplamasına sebep oluyor. Zaten son zamların gerekçeside düşen akaryakıt tüketiminin sebep olduğ açığı kapatmak için olduğu açıklandı.

Bana kalırsa, bu kadar fazla vergi alacaklarına mantıklı seviyelerde vergi alıyor olsalar şu anda kaçağa kaymış olan birçok araç ta normal istasyondan akaryakıt alımına devam edecektir. şu anda benzinliğimizin arkasında koskoca bir nakliyeciler sitesi var, ama ilginçtir son 5 yıldır 1 tane bile kamyon motorin almak için istasyona girmedi. kamyon şoförleriyle konuştuğumuzda bana 10 Numara yağ kullandıklarını bu şekilde sefer başına 150-200 tl daha az masraf ettiklerini söylüyorlar.

Açıkçası ben burada kamyon şoförüne sonuna kadar hak veriyorum, rekabet ortamında adamın yapabileceği çokta birşey yok, müşteriler adamın yakıt olarak ne kullandığına aldırmıyor sadece vereceği paraya bakıyor doğal olarak. Tabi vergiler nedeniyle yağ ve akaryakıt arasındaki inanılmaz uçurumda insanları ister istemez kaçak akaryakıta itiyor.

Beni asıl rahatsız eden şey benim istasyonuma neredeyse 2 ayda bir sanayi bakanlığından, epdk dan ve firmanın kendisinden gelip örnek alıp analiz yapan, analiz sonuçlarında bir problem çıkarsa (ki 45 yıllık bir istasyonuz daha böyle birşey çıkmadı) "suçsuzluğun ispatlanana kadar suçlusun" yaklaşımıyla istasyonumu kendi cihazında arıza olsa dahi kapatan bir zihniyet, yoldan geçen vatandaşın gözü önünde kamyonlara doldurulan 10 numara yağın, yol kenarlarında tezgah açılıp satanlar karşısında kesinlikle en ufak bir hareket yapmıyor. Birde pişkin pişkin "siz şikayet edin biz gereğini yaparız" diyorlar. Ben neden allahın kaçakçısıyla vergi kaçıranıyla muhattap olmak zorundayım?

Yani gördüğünüz gibi bir türkiye klasiği, kaçıranın kaçırdığı yanına kar kalıyor, işini adam gibi tam yapan ise bu kaçıranların yükünü taşıyor. böyle bir sistemde çıldırmamak içten değil.

• Mazide kaldı bu sayfadaki fiyatların HEPSİ ... !!!

Az önce çektim

12 Aralık 2010 PETROTÜRK Adana Turhan Cemal Beriker Bulvarı Merkez Otogar Kavşağı

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Mazide kaldı bu sayfadaki fiyatların HEPSİ ... !!!

Az önce çektim

12 Aralık 2010 PETROTÜRK Adana Turhan Cemal Beriker Bulvarı Merkez Otogar Kavşağı

gerçekten bu brandayı görünce güvenerek aldığım firmaları bırakıp buradan akaryakıt almaya karar verdim
  • Duyarlı her araç sahibinin aracına yapıştırması umuduyla...

• Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ile Petrol İşleri Genel Müdürü Erdal Gülderen’i toplantıya çağırdı. Yıldız, "Gerek pompa istasyonları, gerekse dağıtım şirketleriyle alakalı, üzerinde yorum yapılabilecek, konuşulabilecek bir konu varsa, tavan fiyatlar da dahil olarak konuşacağız" dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan Enerji Bakanı Aleksander Khetaguri ile elektrik alışverişine ilişkin sözleşmenin uzatılması imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akaryakıtta bayi ve dağıtım şirketlerinin paylarının yeniden 40-42 kuruşa kadar yükseldiğinin hatırlatılarak "Tekrardan tavan fiyat uygulamasına nasıl bakarsınız" sorusuna verdiği yanıtta Yıldız, EPDK Başkanı ile Petrol İşleri Genel Müdürünü bugün toplantıya çağırdığını belirterek, "Bunları değerlendireceğiz ve konuşacağız. Bu konuda tüketiciyle alakalı, kullandığı benzin veya diğer petrol ürünleriyle alakalı, gerek pompa istasyonları gerekse dağıtım şirketleriyle alakalı, üzerinde yorum yapılabilecek, konuşulabilecek bir konu varsa onu bu toplantıda değerlendirmeye alacağız" dedi.

"Gündemde tavan fiyatları da var mı?" sorusuna ise Bakan Yıldız, "O dahil olarak konuşacağız" yanıtını verdi.

milliyetten alıntı. Hala problem akaryakıt ist. gösteriliyor. %65 vergisi kim alıyorrrr ki...

• arkadaşlar daha etkili olması için daha ciddi bir protesto yapılmalı.
    herkes arabasının arkasına sticker yapıştırsa tamam güzel olur ama fiyat düşürmez.
    bir kaç gün benzin alınmaması başarılabilirse belki fiyat düşebilir. ama bunun da başarılabileceğini düşünmüyorum.

daha etkili bir yöntem bulunmalı
  • hocam,alem fm de bi eleman var,bugün protesto anonsu yapmıstı,herkes 4lüleri yaksın falan kornaya bassın dıyordu,
    yarında aynı şey yapılcak demişti,takip edelim sabah vakti,katılım artarsa en azından ses getirir...:)
  • Arkadaşlar PETDER, geçtiğimiz gün 10 Aralık itibariyle piyasadaki akaryakıtın vergiye oranları ve geçilen senelerdeki değişimini gösteren bir rapor hazırladı, gerçekten problemin nerede olduğunu anlama açısından herkesin incelemesini rica ediyorum:
    http://www.petroturk.com/uploads/Image/PETDERBas%C4%B1nb%C3%BClteneki20101214.pdf
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder
    Arkadaşlar PETDER, geçtiğimiz gün 10 Aralık itibariyle piyasadaki akaryakıtın vergiye oranları ve geçilen senelerdeki değişimini gösteren bir rapor hazırladı, gerçekten problemin nerede olduğunu anlama açısından herkesin incelemesini rica ediyorum:
    http://www.petroturk.com/uploads/Image/PETDERBas%C4%B1nb%C3%BClteneki20101214.pdf

hocam dun mehmet simsek (@memetsimsek) twitterda son bir yilda vergilerde 1 kurus artis olmadi gibi bir soz soyledi, son tabloya gore sizin verdiginiz rapordaki bu dogru degil...?

• Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Kurumumuza iletmiş olduğunuz yazı
    incelenmiştir.

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’na göre, petrol fiyatları 01/01/2005
    tarihinden itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu
    dikkate alınarak serbest piyasa koşullarına göre oluşmakta olup, rafineri
    fiyatlarının endeksle oluşturulması, dağıtıcı ve nakliye paylarının
    tavanı gibi fiyatların dolaylı veya dolaysız olarak kamuca belirlenmesine
    ilişkin uygulamalar sona erdirilmiştir. Ayrıca petrol piyasasında
    dolaşımda bulunan tüm petrollerin fiyatı, ham petrol fiyatındaki
    değişimlerden etkilenmekle birlikte, her bir ürünün fiyat teşekkülünün
    arz-talep mekanizmasına göre ayrı ayrı oluştuğu, fiyatların oluşumuna
    etki eden bir çok faktörün de bu süreçte rol oynadığı bilinmektedir. Ham
    petrol fiyatı ve benzin, motorin gibi ürünlerin kendi arz-talep
    koşullarının yanı sıra navlun bedeli, döviz kuru, ülkelerin
    mevzuatlarına göre gümrük vergileri, ÖTV ve KDV gibi diğer vergileme
    unsurları gibi hususlar yanında tarafların özel hukuk çerçevesinde
    aralarında kararlaştırdıkları unsurlar, belirli bir zamandaki konjonktürel
    gelişmeler gibi bir çok husus fiyat oluşumuna etki edebilmektedir.

Aynı maddede ayrıca “Ancak, petrol piyasasında faaliyetleri veya rekabeti
    engelleme, bozma veya kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran
    veya doğurabilecek nitelikte anlaşma veya eylemlerin piyasa düzenini bozucu
    etkiler oluşturması halinde, gerekli işlemlerin başlatılmasıyla birlikte,
    her seferinde iki ayı aşmamak üzere, faaliyetlerin her aşamasında,
    bölgesel veya ulusal düzeyde uygulanmak için taban ve/veya tavan fiyat
    tespitine ve gerekli tedbirlerin alınmasına Kurum yetkilidir.” hükmü yer
    almaktadır. Bu haller dışında serbest piyasada oluşan fiyatlara müdahale
    edilmemektedir. Yukarıda bahsedilen anlaşma ve eylemlerin varlığının
    tespiti halinde Kurumumuz bahsedilen yetkilerini kullanacaktır.

Bilgilerinizi rica ederiz.

bakanlığa yolladığım yazıdan böyle bir cevap geldi olaya bakarmısın adamlar birde haklı çıktı gibi geldi üstüne.....

• beyler,artık suriyeden gidip benzın alıp gelmek yasak,
    gunluk 20 lıtre ıle sınırlandırılmış....
  • Yanlız bişey farkettim basın yavaş yavaş haber yapmaya başladı. Sürekli mail atacağım, birazda yaş çekeceğim daha çok gaza gelip haber yapsınlar. Sürekli vergilerin çokluğundan şikayetciler.

Arkadaşlar sizlerde mail atın ATV, Show, Kanal D , Star gibi kanallara ilgilensinler haber yapsınlar. Ne kadar çok tepki gösterirsek okadar çok gündemde kalır konu. Yoksa enerji bakanın televizyona çıkıp " Firmaların benzin fiyatlarını indireceğini düşünüyorum" gibi komik bir yorumlarla çok ama çok uyutuluruz.

Önce haberlerle halkı bilgilendirmeli neyin ne olduğunu öğretmeliyiz.

Star haberi izlediniz mi bugün ? Sokakta çok basit bir soru sordular vatandaşlara...

TBMM'de kaç millet vekili vardır ? Kaç tane senatör vardır? diye...

Gelen cevapları görseniz üzüntüden ağlardınız vallaha. Ne kadar çok cahil varmış dersiniz. Neye oy verdiğini, nasıl oy verdiğini, mecliste ne olduğunu, hayatta neler olduğunu bilmeyen birsürü insan varmış. Biri 25 tane millet vekili var dedi ya inanabiliyor musnuz. Biride 500 millet vekili 600 de senatör vardır herhalde dedi.

İşte böyle bir umursama genel kültürü sıfır bir halkımız var. Bu yüzden benzinin pahalılığını, haksız kazancı fahiş vergileri insanımız bilmiyor. Bilmeyincede bu fahiş benzin fiyatlarını bakanlıkalr basın açıklamalarında hep firmaların üzerine atıyorlar. Hal böyle olunca da halk sanıyor ki tüm suç akaryakıt firmalarında onlar 4 lira yapıyor benzini. Önce Devletin nekadar çok vergi aldığını öğretmemiz lazım.

Şu anda benzinden %66 oranında vergi alınmakta ve normalde benzinin vergisiz fiyatı 1 Lira (içinde taşıma ücreti ve firma kar'ı yok).

Biraz daha duyarlı olup topluca tepkimizi bildirelim arkadaşlar. Bir anda alevlenip sonra amann ne yapsak boş zaten demeyin. Basında da yavaş yavaş bu durum dile getirilmeye başlamışken hız kesmeden protestoya başlamalı ve devam etmeliyiz.

• ŞU ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER BİR AN ÖNCE ÜRETİLMEDEN VE TRAFİKTE GÖRÜLMEDEN SORUN ÇÖZÜLMEYECEK GALİBA...

TEK KORKUM BU SEFERDE ELEKTRİKTEN ALINACAK ÖTV'NİN ÇOK YÜKSEK ORANLARA ÇEKİLMESİ DURUMUDUR.
  • arkadaşlar birkaç gündür akaryakıt vergilerini protesto için eylem yapıyoruz.sabah 8 akşam 7 de alem fm de damat havasıyla dörtlüleri yakıp kornaya basıyoruz.katılalım ve hükümeti protesto edelim.
  • 
Sayfa: önceki 137138139140141
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.