Şimdi Ara

AK Parti'den belediyelere: Bir an önce PARDUS'a geçin (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
0
Favori
11.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Doğru söze ne denir, "Bu işlerden anlamayan devleti yönetemez"
  • Kullanılandıkları web sitelerin alan adı ve alan adından Türkçe olsun.

Mesala .İst gibi.

Kaç tane belediye var. E birde bunların web siteleri var.
  • Web uygulamaları kolaylıkla linux yapılabilir. Belkide linuxdur. Bilmiyorum.
    PC bazda örneğin bir Autocad veya diğer Cad uygulaması için vede birçok uygulama için linuxun önü açık değil.
    Kaldıki linuxunda sanıldığı gibi kodları açık değil.
    Linuxun kodları açık olsa dahi CPU ve Diğer cevre birimleride ne barındırıyor bilemiyoruz.

Rus ve Çinlilerde yakalarını MS windowsdan yakalarını kurtaramıyorlar.
    Pardusa geçin deyip tribünlere oynamak kolay.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Ne kadar boş konuşuyor bu insanlar ya?
    Devlet Pardus'a elinden gelen desteği yaptı ve yapıyor.
    Aksaray külliyesinde 50 pc kapasiteli Pardus test odası olduğunu biliyor muydunuz?

Devlet bu kadar destek vermesine rağmen sıkıntılı olan bölüm Pardus ekibinde çalışan kişiler ve oraya atanan yönetim kademesi.
    Bizim Bilgisayar Mühendisliği okullarımızda maalesef işletim sistemi nasıl yapılırı bırak işletim sistemini çekirdekten anlatan bir ders yok..
    Haliyle daha geçen yıl yayınladıkları sürümde bile XFCE reklamı çıkıyordu anasını satim. O kadar rezaletti.
    Şimdi ise Havelsan ekibini konuya atadılar ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı desteği ile çalışmalar yürütülüyor. Hatta SSM'nin tüm personeline Pardus kullandırma projesi hala devam ediyor fakat istenilen seviyelere gelinemediği için, Pardus'a ait Merkezi yönetim yazılımı olmadığı için proje hala beklemede.
    Daha bu yıl "LiderAhenk" isminde Active-Directory'e benzer bir yapı ortaya koydular ve hala çalışmalar devam ediyor. Mesela Pendik belediyesinde şuan sadece Pardus kullanılmakta. Geriye kalan tek Windows işletim sistemi ise AcriveDirectory nedeniyle Windows2012r2'dir. Şuan onuda kaldırmak için çalışmalar yürütüyorlar.

Pardus'un gelişmesi için yapılması gereken tek bir şey var!
    Linux,freebsd dağıtımlarında geliştirici olarak çalışan bu işten anlayan Türkleri işe almak!!! İşten anlamayan insanlarla yaptığınız işletim sistemi (son versiyon Pardus) offline kuruluma bile sahip olmayan salakça bir işletim sisteminden öteye gidemez.

Emin olun dünya üzerinde Suse,Debian,Ubuntu, Gentoo vb. dağıtımlarda çalışan bir çok Türk var. Bunların çoğunu tanıyor ve takip ediyorum. Bunu ben yapabiliyorsam devlet de yapabilir. Bu ekibi bir araya getirerek sıfırdan işletim sistemi bile yazdırabilir.

Bir Çin atasözü; 40 vasıfsız işçi, 1 usta'nın yaptığı işi yapamaz.
    Tamam da bakalım o yazılımcı güruh devlet adına bu projede yer almak istiyor mu asıl mesele bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: firat_kilic

devlet dairesinde linuxa bile gerek yok... aptal terminaller vardı eskiden... onları kurardık... markası whyse dı 90larda..
    https://en.wikipedia.org/wiki/Dynix_(software)

Kısaca söylediğim kendi üretimimiz değil. Satılanlar dışında yada bedava verilenler dışında üretime girmiyoruz buda sonuçta eşek olmamıza aç ve susuz kalmamıza yol açıyor.

Ve amerika a ve b diye oynar. Paralı olmassa bedava versiyonu.... ama sonu-uçta kendine bağlar...

Mesela amerikan savunma bakanlığıda linux kullanıyormuş... ama darpa 80m dolara yeni işlemci tasarlattırıyor...

eee... öyle ise... aptal terminal yapalım (onun yerine dell pc kullanıyorlar 400$dır minimum) veri girişi **intranet olsun os flat assembler olsun 1mb. yeterli. Donanım maliyeti düşecek. Cpu için oturup tasarlayacaksın. Aselsanın roketine nasıl güveniyoruz? Roket hacklenmiyor mu? öyle ise milletin veir girişi için aptal terminale eletronik anakartta yapabilir kisiselleştirilmiş cpuda tasarlayabilir zaten tasarlamış.. flat assebmlerda osta yazabilir..

yol yanlış yol onu söylüyorum buna göre neyin nereye gideceği haberlerde hangi psikopatları göreceğim doların kaç lira olacağı yuanın ne kadar olacağı üretici mi satıcı mı montajcımı olacağımız...x+n hepsini görüyorum... ehh hak ediyorlar demek ki.. anlamamakla... şimdi ben de susuyorum. şimdi siz anlayın bakalım.
    %100 yerli yazılım tamamen özgün bir işletim sistemimiz olduğunu varsayalım. Ama donanım arka kapısı olan ithal parçalardan olsun. Bu durumda Veri güvenliği ne kadar sağlanabilir? Açıklayıcı yazarsan bilmeyenler için de aydınlatıcı olur.

• Bana göre oldukça açıklayıcı bir yazı olmuş.
    Arkadaşı tebrik ederim. Bazı ilavelerde yapılabilir. yapılmasada yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Ne kadar boş konuşuyor bu insanlar ya?
    Devlet Pardus'a elinden gelen desteği yaptı ve yapıyor.
    Aksaray külliyesinde 50 pc kapasiteli Pardus test odası olduğunu biliyor muydunuz?

Devlet bu kadar destek vermesine rağmen sıkıntılı olan bölüm Pardus ekibinde çalışan kişiler ve oraya atanan yönetim kademesi.
    Bizim Bilgisayar Mühendisliği okullarımızda maalesef işletim sistemi nasıl yapılırı bırak işletim sistemini çekirdekten anlatan bir ders yok..
    Haliyle daha geçen yıl yayınladıkları sürümde bile XFCE reklamı çıkıyordu anasını satim. O kadar rezaletti.
    Şimdi ise Havelsan ekibini konuya atadılar ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı desteği ile çalışmalar yürütülüyor. Hatta SSM'nin tüm personeline Pardus kullandırma projesi hala devam ediyor fakat istenilen seviyelere gelinemediği için, Pardus'a ait Merkezi yönetim yazılımı olmadığı için proje hala beklemede.
    Daha bu yıl "LiderAhenk" isminde Active-Directory'e benzer bir yapı ortaya koydular ve hala çalışmalar devam ediyor. Mesela Pendik belediyesinde şuan sadece Pardus kullanılmakta. Geriye kalan tek Windows işletim sistemi ise AcriveDirectory nedeniyle Windows2012r2'dir. Şuan onuda kaldırmak için çalışmalar yürütüyorlar.

Pardus'un gelişmesi için yapılması gereken tek bir şey var!
    Linux,freebsd dağıtımlarında geliştirici olarak çalışan bu işten anlayan Türkleri işe almak!!! İşten anlamayan insanlarla yaptığınız işletim sistemi (son versiyon Pardus) offline kuruluma bile sahip olmayan salakça bir işletim sisteminden öteye gidemez.

Emin olun dünya üzerinde Suse,Debian,Ubuntu, Gentoo vb. dağıtımlarda çalışan bir çok Türk var. Bunların çoğunu tanıyor ve takip ediyorum. Bunu ben yapabiliyorsam devlet de yapabilir. Bu ekibi bir araya getirerek sıfırdan işletim sistemi bile yazdırabilir.

Bir Çin atasözü; 40 vasıfsız işçi, 1 usta'nın yaptığı işi yapamaz.
    Desteklese nolcek. Her bir şey ithale döndü.
    Tamam bizde linuxu destekleyelim .linux amcam amerikada yaşıyor. Bırakın bu tribunlere oynamayı.

pardus boşa zaman kaybıdır.

Adam gibi sıfırdan işletim sistemi yazabiliyormusun.
    CPU ve Cipsetini kendin üretebiliyormusun gerisi lagada lugada.

Emperyalizme göbekten bağlı komprador burjuvazi ile bir adım ileri gidemezsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Arkedon

Desteklese nolcek. Her bir şey ithale döndü.
    Tamam bizde linuxu destekleyelim .linux amcam amerikada yaşıyor. Bırakın bu tribunlere oynamayı.

pardus boşa zaman kaybıdır.

Alıntıları Göster
    Çok cahilsin ya. Linux amcan amerikada yaşıyor da ne oluyor? Azcık araştıran keşke özgür yazılımı. Gnu dabsahiplik yoktur.

• loradona kullanıcısına yanıt
    sen öyle san abd hiç bir yazılımı boş bırakmaz.
    quote:

• TEHET kullanıcısına yanıt
    ABD ürünü mü?
  • Kardeşim canım benim herşeyini görebildiğin kodlardan bahsediyorum. Boş bırakmadığı yerini bulup gösterebilirsin bana demek oluyor bu.
  • loradona kullanıcısına yanıt
    kardeşim canım benim sen amerikan emperyalizmi ne öğren sonra oturur tartışırız.
  • sende amerikan emperyalizmi dünyaya nasıl hükmediyor öğren seninlede sonra tartışırız.
  • Ne alakası var ya alakasız yerlere giriyorsun. Sorumu cevaplar mısın lütfen
  • Misal 4.19 a kadar olan 4 ile gelen nsa nın arka kapısı ilk hafta bulundu zaten ki açıklama da yapıldı 4.20 ile kaldırılacağı söylendi ki öyle de oldu Gnu ya hoşgeldin. Burda hiç birşey gizli kalamaz
  • Linkedin'de Pardus'un yonetim ekibine de yazmistim buraya da yazayim.

Pardus Debian tabanli bir isletim sistemidir, sifirdan yazilmamistir. Bu yuzden yerli ve milli degil. Yapilan sey Debian tabanli isletim sistemine paketler eklemekten ibaret. Kernel bile yerli degil.

Ancak asil sorun bu degil. Asil sorun Pardus'u destekleyen kurumsal yazilimlarin sayisi cok az. Mevcutta kullanilan yazilimlarda Pardus'a uyarlanmis degil, uyarlanmayacaklarda. En basit ornek SAP. Linux tarafinda sadece SUSE ve Redhat ile calisir, baska bir Linux surumune kuramazsiniz. SCADA yazilimi, .NET ile yapilmis yazilimlar, Windows icin yazilmis belediyelere ozel yazilimlarda azimsanmayacak kadar degil. Zamaninda saglam paralar verilerek belediyenin ihtiyaclari dogrultusunda yazilan ozel yazilimlardan bahsediyorum.

Simdi siz bunlari alip Pardus'a tasiyamazsiniz. Ucuncu parti entegrasyonlarda var.

Son kullanici tarafinda da destek sorunu var. Butun belediyelere hatta tum devlet kurumlarina mecbur kullanilacak deniyor. Bunun son kullanici destegini kim verecek? Pardus hakkinda bilgili teknik personel sayisi kac? Burada onbinlerce kisiye verilecek bir hizmet soz konusu. Printer yazdirmadiginda arayacaklar, mail programi calismadiginda arayacaklar, klavyenin tusu basmadiginda arayacaklar, sifresi kilitlenince arayacaklar, gibi gibi bir suru ufak da olsa sayica epey fazla talep gelecek. Buna ek olarak donanim uyum sorunlari olacak. Her kurum kafasina gore bilgisayar aliyor, homojenlik yok. Bu kadar fazla cesitlilik ile nasil basedecekler?

Pardus'a virus girmez diye bir ibare koymuslar. Virus girmez diye bir sey yok, Windows'a oranla az girer. Bosuna mi o kadar firma Linux icin antivirus yazilimi uretiyor?

Dip not. Open Source (Acik Kaynak) yazilim nedir hala bilmeyen arkadaslar var, lutfen bir arastirin. Yazilimin kaynak kodlari herkese aciktir. Onun mali bunun mali diye bir kavrami yoktur. Sen yazilimci olarak kodda kendince acik birakirsin, baskasi gelir onu duzeltir.

Linux isletim sistemi nasil para kazandirir diyenler olacaktir. Firmalar isletim sistemi satisindan degil, verdikleri destekten ve kendi gelistirdikleri paketlerden para kazaniyor. Mesela Redhat Linux bedavadir, ama Redhat guncellemeleri icin, satis sonrasi destek icin, Redhat'in yazdigi paketleri almak icin para ister.

• quote:

Orijinalden alıntı: loradona

Ne alakası var ya alakasız yerlere giriyorsun. Sorumu cevaplar mısın lütfen
    alakasız değil "sende amerikan emperyalizmi dünyaya nasıl hükmediyor öğren seninlede sonra tartışırız" cümlemi iyi bir özümse.içine sindir. başını kumdan çıkardıktan sonra görüşürüz.
    başkaca bir cevabım yoktur.

sende amerikan emperyalizmi dünyaya nasıl hükmediyor öğren seninlede sonra tartışırız.
  • Bu gerçekleşirse ayvayı yediğimizin resmidir.Memurların çalışmaya zaten gönülleri yok.Bir de pardusa geçerlerse hiç çalışmazlar.Offff o dairelerdeki insan akınını düşünemiyorum.Bekleyenler, küfredenler fln.Bir de fosiller var.Onlar bir işi halledeyim diyene kadar ohoooo.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.