Şimdi Ara

AK Parti'den belediyelere: Bir an önce PARDUS'a geçin (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
179
Cevap
0
Favori
11.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Ah bir okusan yorumları keşke , gerçi körü körüne karalama yapmanın da hakkı anca böyle verilir sanırım

Alıntıları Göster
    Kurucusu bile abd'li neyi okuyacaksın, tabi hayatında viki'ye girdiğin mi var. Yasaklanmayı bahane etme normalde de girdiğiniz yok zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: imhotep_of_grudge

uydurma cahil troll Linus ilk yazmaya başladığında Finlandiya'daydı... Linux herkese açık...
    yobaza bak sahibi abd'li la bu yazılımın, millete cahil demeden önce tayyibe oy atmayı bırakıp bir kütüphaneye uğrayın biraz ilim irfan sahibi olun o zaman dersiniz.
  • Web uygulamalarının da bir çoğu da Asp.Net ile yazılmış. Yine Microsoft ürünü. Yani geç, yap diyince olmayacak bir iş. Planlama gerek, yerli yazılıma dönüşüm için ofisler açılması, yazılımcılar, yöneticiler alınması gerek. Hatta bana kalırsa bakanlığının kurulması gerekecek kadar karmaşık ve uzun bir süreç. Böyle iş yapılmaz. 3 gün sonra Abd ile barışılır, tüm bu atarlanmalar da unutulur gider, biz de konuştuğumuzla kalırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Soul741 -- 17 Ağustos 2018; 13:56:13 >
  • MonacoDoom kullanıcısına yanıt
    quote:

1. Linux Nedir ?
    Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.

UNIX 70'li yılların ortalarında büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. Zaman içerisinde yayılmış ve birçok türevi ortaya çıkmıştır. UNIX ismi UNIX Research Laboratories INC şirketinin tescilli markası olduğundan dolayı birçok şirket, aynı temele dayanan işletim sistemleri için değişik isimler kullanagelmişlerdir. Örnek olarak

Hewlett-Packard HP-UX
    IBM AIX
    Sun Microsystems SunOS
    kullanmaktadırlar. Bugün kişisel bilgisayarlardan süper bilgisayarlara kadar biçok bilgisayar için yazılmış bulunan UNIX türevleri mevcuttur. Ne var ki bu türevlerin çoğu gelişimi belirli bir noktada durmuş ve yüksek fiyatla satılan ticari yazılımlardır.

Linux, temel olarak Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds'ın ve İnternet üzerinde meraklı bir çok yazılımcının katkıları ile geliştirilmiştir. Linux gelişimi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı, işletim sisteminin her aşaması açık olarak İnternet üzerinde yayınlanmakta, dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri tesbit edilerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Geliştirmede yer alan bu açıklık Linux'un en büyük avantajlarından biridir. Gelişimi evrimseldir, hatalar anında kullanıcılar tarafından tesbit edilip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir. Bazı işletim sistemi sürümleri saatler içerisinde güncellenebilmektedir.

Linux, Andy Tannenbaum tarafından geliştirilmiş olan Minix işletim sistemine dayanmaktadır. Linus Torvalds boş zamanlarında Minix'ten daha iyi bir Minix işletim sistemi yaratmak düşüncesiyle 1991 Ağustos sonlarında ilk çalışan Linux çekirdeğini oluşturdu. 5 Ekim 1991 tarihinde 0.02 sürümü Linux ilk defa tanıtıldı. Linus, comp.os.minix haber grubuna gönderdiği yazıda yeni bir işletim sistemi geliştirmekte olduğunu ve ilgilenen herkesin yardımını beklediğini yazmıştı. İşletim sisteminin çekirdeği için verilen numaralar kısa sürede bir standart kazandı. a.x.y seklinde belirtilen çekirdek türevlerinde y bulunulan seviyeyi, x gelişim aşamasını göstermektedir. Tek sayılı x'ler geliştirme aşamalarını çift sayılı x' ler ise güvenilir Linux çekirdeklerini göstermektedirler. a ise değişik Linux sürümlerini belirtir. Bu yazının hazırlandığı Ağustos 1997 içerisinde en son güvenilir (kararlı) Linux çekirdeği 2.0.30, en son gelişim aşamasındaki çekirdek ise 2.1.47'dir.

Linux gerçekten son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiş, çesitli ülkelerden birçok kullanıcıya erişmiş ve yazılım desteği günden güne artmıştır. Değişik kuruluşlar Linux sistemi ve uygulama yazılımlarını biraraya getirerek dağıtımlar oluşturmuşlar ve kullanımını yaygınlaştırmışlardır.

hala anlamadın mı? adam Finlandiyalı... Linux kimseye ait değil illa bir ülke dersen Finlandiyalı...

• Akparti Samimi olsa ilk başta teşkilatlarını geçirir?

• quote:

C# sadece Windows'a has falan mı zannediyorsun?
    Çok bilmiş konuşuyorsun konuşmasına da Linux'da .NET framework'le yazılmış projeleri nasıl çalıştırıyorsun anlat da biz de öğrenelim. Belediyedeki projelerin .NET Core'la yazılmış olduğunu düşünüyorsan büyük yanılgı içerisindesin.

".NET Framework is a Windows-only version of .NET for building any type of app that runs on Windows."

Kaynak:https://www.microsoft.com/net/download (sadece şuraya bakman bile yeterliydi halbuki)

• quote:

Orijinalden alıntı: CWaRRioR

Çok bilmiş konuşuyorsun konuşmasına da Linux'da .NET framework'le yazılmış projeleri nasıl çalıştırıyorsun anlat da biz de öğrenelim. Belediyedeki projelerin .NET Core'la yazılmış olduğunu düşünüyorsan büyük yanılgı içerisindesin.

".NET Framework is a Windows-only version of .NET for building any type of app that runs on Windows."

Kaynak:https://www.microsoft.com/net/download (sadece şuraya bakman bile yeterliydi halbuki)

Alıntıları Göster
    Çok bilmiş konuşuyorsun da bir halt bildiğin yok.

https://www.mono-project.com

Al , Mono ile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Pardus u en son bıraktığımda artık geliştirilmesi durdurulmuştu

• quote:

Çok bilmiş konuşuyorsun da bir halt bildiğin yok.

https://www.mono-project.com

Al , Mono ile

Alıntıları Göster
    Tamam da Microsoft'un native desteği var mı, yok. Altını çizerek yazdım, yok. Bana gelip port etmekten bahsediyorsun. Hiç büyük projelerde çalışma imkanın oldu mu bilmiyorum ama o kadar kodu port ederken çıkan problemler, desteklenmeyen/parçalı desteklenen özellikler projeye balta vurmayacak, akışı etkilemeyecek diyorsan evet o zaman bir halt bildiğim yok. Çünkü Mono bunu tam desteklemiyor deme şansın yok. Bana ne der adam sana. Ayrıca port-native performansını hiç karıştırmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 17 Ağustos 2018; 16:41:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: berk768

Bu mesaj silindi.
    Zaten para ödeyip yaptırdığın büyük Windows tabanlı projelerin aktarılmasındaki sıkıntıdan bahsediyorum. Sense şurada bir tane savunulacak argüman yazmamışsın, gelmişsin hakaret ediyorsun. Zaten sen ve senin gibi düz adamlar yüzünden dolar bu halde. Ama herkesin bir kapasitesi var, o yüzden üzerine gitmemin bir anlamı yok. Kendi pisliğinde boğulmaya mahkumsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CWaRRioR

Tamam da Microsoft'un native desteği var mı, yok. Altını çizerek yazdım, yok. Bana gelip port etmekten bahsediyorsun. Hiç büyük projelerde çalışma imkanın oldu mu bilmiyorum ama o kadar kodu port ederken çıkan problemler, desteklenmeyen/parçalı desteklenen özellikler projeye balta vurmayacak, akışı etkilemeyecek diyorsan evet o zaman bir halt bildiğim yok. Çünkü Mono bunu tam desteklemiyor deme şansın yok. Bana ne der adam sana. Ayrıca port-native performansını hiç karıştırmıyorum.

Alıntıları Göster
    Şaka mısın sen yahu?

Microsoft'un resmi girişimi zaten Mono

He zaten Mono çok kötü , C# Windows dışı kullanılamaz ; o yüzden Unity Engine gibi popüler oyun motorları Linux'ta da var.

Çünkü bu koca firmalar bilmiyor ama Donanım Haber üyesi CWaRRioR biliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: DraGonS

Microsoft office yerine libbre office kullanması lazım kamu kurumlarının. Hala mal gibi para ödeniyor bu yazılımlara.

Pardus meselesi hallolursa libreoffice ön yüklü geliyor zaten.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Şaka mısın sen yahu?

Microsoft'un resmi girişimi zaten Mono

He zaten Mono çok kötü , C# Windows dışı kullanılamaz ; o yüzden Unity Engine gibi popüler oyun motorları Linux'ta da var.

Çünkü bu koca firmalar bilmiyor ama Donanım Haber üyesi CWaRRioR biliyor.

Alıntıları Göster
    Microsoft Mono'ya sponsor, evet. Ama bak güzel kardeşim, Türkçe yazıyorum, .NET Framework native olarak Linux'da desteklenmiyor diyorum, neyin derdindesin anlamıyorum ki. İtirazın varsa Microsoft'a mail at, kardeşim bunu bunu yazmışsınız sitenize, şaka mısınız yahu yaz.

Tatmin olmadın mı? Aç Mono'nun buglarına bak. Yarı destekli/desteklenmeyen özelliklerine bak. Port-native ayrımını yapamıyorsun hala sidik yarıştırma derdindesin.

• Gençler tartışmanızın arasına bir dinozor olarak giriyorum kusura bakmayın;

Pardus'a client bazında şakkadanak geçilir. Hiç de sorun olmaz.

Hatta son zamanlarda CAD programları konusunda da güzel gelişmeler yaşandı. Ben client bazında çok ümitliyim.

Amaaa iş devletin uygulamalarına gelince bunun için çok ciddi bir çalışma programı ve adam gibi plan yapılması gerekiyor. Bir çok uygulama .NET tabanlı. Bunların evrimi için de büyük paralar gerekmekte.

Zaten microsoft client için para almıyor ki devlet kurumlarında. Eski bir Kamu IT yöneticisi olarak yazıyorum bunları. Adamların para aldığı yer Exchange CAL, Server CAL vs. Onlardan geçirdikçe geçiriyor. Normal windows 10 ent. için 500 adetlik alım yapıyorsunuz activation için 5000 adet veriyorlar. Çok da problemleri yok bu konuda.

Server mimarisi tarafında ciddi plan - program yapılmadan geçişleri ben doğru bulmuyorum. SGK sistemini bir düşünün lütfen. Ohoooo.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.