Şimdi Ara

Ağlayarak çalışıyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sizinle bunu paylaşmak istiyorum.Çünkü uzun zamandır kötü hissediyorum ve odaklanamıyorum.Şöyle ki 98liyim 3 senem oluyo sanırım.
    İlk sene
    YGS
    Türkçe:28
    Matematik:25
    Sosyal:31
    Fen:33

LYS
    Matematik:20
    Geo:12
    Fizik:11
    Kimya:17
    Bİoloji:27

Bu netleri aldım ilk sene daha sonra beklemeye karar verdim daha iyisini yapabilirim diye ilk sene giremedim diye fazla üzülmüştüm ve herkesin eleştirilerine mağruz kalmak hoş değildi ve takıntı yapıyodum. Daha sonra kendimi iyi hissetmemeye başladım ve bunu takmadım üzüntüden bi hayal kırıklığından vs diyip geçiştirdim. 2 senemde de dershaneye gittim ve güzel bi düzenim yoktu düzensiz çalışıyodum ve Ailevi sosyal vs sorunlarım vardı düzenli çalışamadım.
    İkinci senemde:
    YGS
    Türkçe:21
    Matematik:15
    Sosyal:12
    Fen:16

LYS kodlama yapmamışım imzam eksik olduğundan sınavım geçersiz sayıldı.Çok şaşırmadım çünkü iyi hissetmiyodum ve sona bırakmıştım herşeyi en son yapıcam diye gözden kaçırdığım şeyler olmuş. herneyse asıl konu şuydu uzun zamandır herşeyi unutmaya başladım 2dk önce bana denen şeyleri unutuyodum.Ve git gide büyüde artık kaybolmaya başladım. VE bu beni daha fazla depresyon gibi diyim kötü etkilendim ve doktora gittiğimde bana 126/500 arası olması gerek bi B12 değerimin sadece 2 olduğunu söyledi. Ve bana iğne verdi tıpcılar biliyodur yada bu tarz sorunları olanlar ben sınava dair herşeyi unuttum bu sorun yüzünden ve bunu nasıl toplayacağımı bilmiyorum. Şuan değerlerim biraz daha iyi 70 gibi bişeydi. Ve nerden nasıl başlamalıyım gibi soruları yaz bitimi soruyodum kendime ama cevapları unuttum.Ve daha sonra şu sistem değişikliği dendi ve odaklanamıyorum dikkatimi veremiyorum en küçük sorundan çok etkileniyorum sınav şeylerinde hassasım tekrar aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum. zaten sınava hazırlanmak nasıl sıkıcı nasıl büyük bir dert sorumluluk biliyosunuz bide ne yapacağınızı bilmediğinizi ve çalıştığınız şeyleri aklınızda 1 gün bile tutumamak ne kadar çok büyük hayal kırıklığı yaratıyo üzerimde çok büyük zaman kaybı yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum. günlerdir çalışmaya çalışıyorum ciddi anlamda bunu yapıyorum ve çalıştığım konular ertesi güne sağ çıkmıyo unutmuş oluyorum ve sürekli aynı monotonlukla çalışıp unutuyorum. en son dayanamayıp ağlamaya başladım düşünsenize tüm çalışma birikimleriniz günlerdir uyumadan senelerce çalıştığınız herşeyi unutuyosunuz. Ve bunun ağırlığını düşünün bide ne yapmalıyım bilmiyorum akla ihtiyacım var ilaçlarım çok yavaş sonuç veriyor ve çıkmazda gibi hissetmekten yoruldum.

Ve yukarda şu cümleyi söylemiştim. ''Daha sonra kendimi iyi hissetmemeye başladım ve bunu takmadım üzüntüden bi hayal kırıklığından vs diyip geçiştirdim.'' o zaman eğer erkenden hastaneye gitseydim belki daha iyi durumda olucaktım eğer sizde de oluyosa bu derhal doktora gidin.

-------------------- BANA AKIL VERİN DAYANAMIYORUM.-------------------------

• Hocam bi uzman görüşü almanı öneririm öncelikle, psikologa veya psikiyatriste gitmelisin. Biz burada ne yazarsak yazalım sana direk hitap edemeyeceğimizden dolayı etkisi çok büyük olmaz. Ancak kendine şu soruyu sor, 10 yıl sonra kuyuda köşede ekmek parasına çalışan bir insan olmak mı, yoksa idealleri doğrultusunda kendine mutlu bir hayat sağlayan bir insan olmak mı istersin? Önünde daha çok uzun yılların var, 1 yıl daha sabret ve tüm hayatını kurtar.

)İlk cümlemdekileri şiddetle öneriyorum)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle sana derhal bir psikoloğa görünüp durumunu sakince anlatmanı öneririm ve psikolog güvendiğiniz biri olsun uygulayacağı terapilerle birlikte eminim sana yardımcı olacaktır.

Tabii daha sonrasında sana söyleyeceğim birkaç şey var. Şu an her mezuna kalmış öğrenci gibi bu yılların birikimi olan sınav stresinin seni de etkilemesi gayet normal. Hangimizi etkilemiyor ki? Mesela kendimden örnek vereyim, ben de 97'liyim ve sınava hazırlanıyorum. Buradaki herkes o stresi yaşadı, mesela bizim okul aşırı yoğun olduğu için ilk sene istediğim yer olmadığından mezuna bıraktım. Mezun senemde düzensiz çalışmamdan dolayı istediğim bölüm (istediğim ünideki) gelmedi diye çok iyi derece bir okulda hiç istemediğim bir müh yazdım. Şu an 2.yılım ve üniye girerken aklımda hep zaten sınava tekrar girmek vardı, okul puanım kırılır diye 2.yıl sınava girmenin daha iyi olacağına karar verdim. (Geçen zaman bizim bir şeyler yapmamız hayallerimize hedeflerimize ulaşmamız için bir araç, onu harcamamak için hayallerinden vazgeçmek asıl aptallık olur. Üni 2de sınava hazırlanıyorum çünkü biliyorum ki hayallerimizi gerçekleştirmenin sınırı zaman değil asıl bizim kendi içimizdeki bariyerlerimizdir.) Yani şu anda anlamanı istediğim şey şu, sen bir yarış atı değilsin arkadaşım. Hepimiz insanız düşer kalkarız. Aman geçmişse geçmiş 3 yıl 4 yıl belki daha fazlası ne olacak? Senden değerli mi senden kıymetli mi? Hayatında takacağın en son şey ygs lys olsun hatta en son bile olmasın. İnsan bir şeyin üzerine ne kadar düşerse en çok onda tökezleyebiliyor. Çünkü bir şeyleri oluruna bırakmıyor ve sürekli çalışırken kendini ya olmazsa fikrine odaklıyorsun. Çalışacağım kazanacağım diye kendini çok germişsin strese sokmuşsun kendini unutmuşsun. Bir insanın değeri sınavmış şuymuş buymuş bunlarla ölçülmez ölçülemez. İnsanların böyle yorum yapmasının sebebi şu anda o sınav stresini tatmadıkları için rahatça eleştiriyorlar "düşünmeden". Çoğu insan düşünmeden karşısındakini kırar. Ama bilseler seni kırdıklarını yapmazlar. Negatif ve enerji tüketen insanları kastetmiyorum onlarla iletişimini kesmeni öneririm. Bu sadece ders için değil, bazıları olur işte ne bileyim kıskanır veya hırs yapar o yüzden herhangi bir konudaki başarını kıskanıp onu az bir başarıymış gibi lanse eder başarısız olursan hemen yüzüne vurur en kiçük hatanda burada yapılacak en mantıklı şey de arkadaşın veya akraban ise yavaş yavaş araya mesafe koymak ve merhaba merhaba artık ondan sonra. Yani neden ben durduk yere iki üç alakasız insanın lafıyla negatifleşeyim? Ne diye onların sözleri benim gerçekliğim olsun ki? Günlük yaşamda en ufak bir söz bile insanın bir gününü mahvedebiliyor. Sen biraz bunları kafana takmışsın anladığım kadarıyla. İki gün iç gün konuşur susarlar susmazlarsa da onlara inat öyle bir gülümse ve ayağa kalk ki dimdik bir şekilde sevdiğin aktiviteleri yap kendine vakit ayır ve ders çalıştığın zaman mutlu olmaya ve zevk almaya bak. Hayatında bu sınavmış dersmiş üniymiş bunlar birer araç olsun amaç değil. Etrafın sözlerine göre değil kendi hedeflerin hayallerini baz alarak çalış sınava ve bunu yaparken strese girme. Sen insansın en başında bunu unutma. Varsın sınav kötü gelsin. Varsın üni bir sene daha beklesin. Emin ol bazen insan iyiki de olmamış diyor. Hayat senin karşına bir anda öyle güzel bir şeyi çıkarır ki işte bu yüzden olmamış be iyiki olmamış deyiverirsin. Bazen öyle fırsatlar çıkyor ki iyi ki o zaman olmamış diyiorum. Şu anda hem okuluma gidiyorum, ha sevmedğim bir bölüm olabilir ama olsun ortam güzel okul güzel dersler de şu an zaten mesleki ağırlıklı değil bir yandan da ygs lys çalışıyorum bir yandan hobilerimle uğraşıyorum. Hayat böyle güzel zaten. Kendine eziyet etme, sınav için güzel geçebilecek günlerini heba etme. Sen yaparsın zaten maşallah netlerin de gayet iyiymiş ilk sene ygsde, 2.senede düşmesi de yaşadığın bu yoğun stresten kaynaklı. Tabii başta yazdığım gibi iyi bir psikoloğa (psikiyatr değil) sıkıntılarını anlatırsın.

(Bu şarkı beni en çok motive eden şeylerden biri, dinlemeni ve türkçe altyazıyı okumanı tavsiye ederim)https://www.youtube.com/watch?v=OHyG9gQAj4Y

Çeviri de burada:http://lyricstranslate.com/tr/yar%C4%B1n-lyrics.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluemochi -- 1 Ekim 2017; 3:55:43 >

• mannis kullanıcısına yanıt
    Haklısınız teşekkür ederim yorumunuz için elimden gelenin fazlasını yapmak için çabalıyorum.
  • bluemochi B kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim çok güzel anlatmışsınız.Sözleriniz etkileyici Yakın zamanda psikologa gidicem ama gitgide zamanın tükendiğini bilmek bilmiyorum Yorumunuz için tekrar çok teşekkür ederim. İyi hissetmemi sağladınız. Yolunuz açık olsun başarı yolunda umarım tüm hayallerinize erişirsiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.